Powrót

Nadchodzi rewolucja w dostępie do treści telewizyjnych na żądanie? Rusza telewizja hybrydowa HbbTV w kanałach Polsat

We wrześniu 2019 roku Grupa Polsat rozpoczęła testy usługi HbbTV drogą naziemną. Po niemal dwóch latach od tych wydarzeń, telewizja hybrydowa Polsatu oficjalnie wystartowała na terenie Polski. Najlepsze programy, seriale, sport i wiele innych treści można już obecnie oglądać w Polsat Go, a teraz będzie je można odbierać dodatkowo w serwisie HbbTV działającym na kanałach Telewizji Polsat w telewizji naziemnej. Co to jest HbbTV i dlaczego może w przyszłości zmienić podejście do sposobu oglądania telewizji?

Co to jest HbbTV – telewizja hybrydowa?

Z HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) mamy do czynienia w Polsce od 2012 roku kiedy to TVN HD (emitowany za pośrednictwem DVB-T z nadajnika PKiN w Warszawie) jako pierwszy rozpoczął publiczne testy HbbTV w Polsce. Od tego czasu wiele się zmieniło pod względem rozwoju i możliwości jakie oferuje HbbTV a dedykowane aplikacje zagościły na stałe m.in na kanałach TVP, TVN czy na kanałach należących do Grupy ZPR (Eska TV, Fokus TV, PoloTV).  HbbTV to nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie standardową, znaną do tej pory emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że „HbbTV to multimedialny teletext kolejnej generacji” bez ograniczeń co do ilości kolorów, rozdzielczości grafiki i sposobu nawigacji po treści. Z HbbTV mamy do czynienia zarówno w naziemnej telewizji cyfrowej, jak również w telewizji satelitarnej.

Serwis telewizji hybrydowej HbbTV od Telewizji Polsat dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej

Serwis telewizji hybrydowej HbbTV Polsatu jest już dostępny dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej. Na jego temat wypowiedział się Stanisław Janowski, Prezes Zarządu Telewizji Polsat, Grupa Polsat Plus:

– HbbTV od Telewizji Polsat to nowy i innowacyjny serwis – te same treści, które można oglądać w Polsat Go, będą również dostępne w telewizji hybrydowej. Dajemy wszystkim pełną swobodę i wolność wyboru, co do tego jak można oglądać nasz kontent – zgodnie z zasadą: oglądaj kiedy, jak i gdzie chcesz. Również każdy kto ma nasz dekoder Polsat Box z dostępem do telewizji naziemnej i internetu, będzie mógł oglądać w HbbTV swoje ulubione programy –

Gdzie i jak można odebrać telewizję hybrydową HbbTV Polsatu?

Treści Polsatu można już oglądać na telewizorze, smartfonie, tablecie, laptopie czy komputerze – w telewizji taką jaką znamy od wielu lat, jak też w internecie, w Polsat Go czy też w serwisie HbbTV. W serwisie HbbTV Telewizji Polsat, tak samo jak w Polsat Go, będą dostępne w modelu reklamowym programy, które dotychczas można było oglądać bez opłat w Ipli. (Ipla będzie działać tylko do końca sierpnia, a od 1 września zmieni się w Polsat Box Go). Serwis HbbTV Polsatu będzie dostępny dla wszystkich odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, którzy odbierają kanały Telewizji Polsat i mają dostęp do Internetu.

W jaki sposób dostać się do serwisu? Proces tłumaczy Paweł Tutka, projektant i twórca serwisu HbbTV Polsatu, ekspert i inicjator wdrożenia w Polsce telewizji hybrydowej

– Dostęp do serwisu jest bardzo prosty – wystarczy nacisnąć “OK” na pilocie do telewizora i serwis uruchamia się, udostępniając widzom wiele tysięcy godzin różnych programów z oferty Telewizji Polsat. Nie trzeba instalować dodatkowej aplikacji. Serwis zaprojektowany został z myślą o nowszych telewizorach, wyposażonych w usługę HbbTV w wersji co najmniej 1.5 i podłączonych do internetu –

Serwis HbbTV Polsatu posiada identyczny, jak w Polsat GO wygodny i intuicyjny interfejs użytkownika dostosowany do telewizorów.

Serwis HbbTV Polsatu zapełnia kolejne miejsce, w którym seriale i inne programy telewizji były niedostępne dla naszych widzów – mówi Krzysztof Panek, Zastępca Dyrektora Pionu Projektów Internetowych Grupy Polsat Plus.

Serwis HbbTV Polsatu został zaprojektowany i wdrożony przez Pawła Tutkę oraz Pion Projektów Internetowych Grupy Polsat Plus

Źródło: własne, wikipedia, hbbtv.pl, polsatnews.pl


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(6485)