Powrót

CES 2017: Nowości LG podczas targów w Las Vegas – relacja

Tegoroczna wystawa CES w Las Vegas obfitowała w premiery wielu niesamowitych nowości sprzętowych z zakresu wideo oraz audio. Swój znaczący udział odnotowała koreańska firma LG, która zaprezentowała przynajmniej kilka produktów powodujących szybsze bicie serca u niejednego maniaka HD!

Nowe telewizory OLED TV 2017 w tym ultra smukły W7

Najnowszy i najwyższy model W7 to niewątpliwie hit targów CES. Przecieki mówiły o tego typu produkcie ale chyba nikt nie spodziewał się, że będzie to finalna wersja, która już za moment pojawi się w oficjalnej sprzedaży!

Najnowszy W7 ma zaledwie 2,5mm (tak, nie przesłyszeliście się..) grubości i można zainstalować go bezpośrednio na ścianie, używając jedynie magnetycznych uchwytów, dzięki którym telewizor będzie idealnie do niej przylegać. Najnowszy LG W7 serii Signature pojawi się zarówno w wersji 65 jak 77-calowej i będzie to topowy model tegorocznej serii, w której znajdziemy także udoskonalone modele B7, C7, E7 a także G7. Jak podaje LG, różnice odnoszą się do designu, wewnątrz znajdziemy  ten sam sprzęt. Będziemy mieli tutaj zatem podobną sytuację jak w przypadku serii 6 gdzie w naszych testach obrazowo było praktycznie tak samo jednak różnice między modelami tyczyły się m.in wyglądu, wykonania czy wyposażenia.

W7 to pierwszy ultra smykły, ale miejmy nadzieję nie ostatni tego typu wyświetlacz. Do tego dostajemy w nim obsługę czterech formatów HDR. W tym roku spodziewać można się znanych już formatów HDR10 oraz Dolby Vision, jak i coraz częściej wspominanego HLG (format wykorzystywany przy transmisji) oraz nowego formatu, jakim jest “Advanced HDR by Technicolor”.  Wciąż nie wiadomo jakie korzyści nieść będzie za sobą najnowszy format i przez jakie platformy zostanie przyjęty, jednak warto wiedzieć, że mamy do czynienia z produktem będącym inwestycją w przyszłość.

Jeśli to jeszcze nie brzmi przekonująco, LG pozbywa się problemów montażem TV na ścianie, oferując kompletnie nowy system, oparty na magnetycznych taśmach o których pisałem wyżej, dzięki którym umieścimy TV bezpośrednio na ścianie. W rzeczywistości wygląda to wręcz kosmicznie i robi wrażenie jakbyśmy przenieśli się kilka lat do przodu.

Wszystko to powinno być już wystarczającym zestawem innowacji, ale na tym LG nie poprzestało. Jednym ze sposób na zaoszczędzenie przestrzeni w samym ekranie było niestosowanie jakichkolwiek głośników. Cały dźwięk z wyświetlacza generowany jest poprzez załączony soundbar. W7 jest wyposażony listwę głośnikową obsługującą system 4.2 Dolby Atmos, mieszczący w sobie jednocześnie wszystkie zewnętrzne złącza, w tym HDMI, złącze optyczne i antenowe i trzymające je jednocześnie poza naszym wzrokiem. Świetna wiadomość dla przeciwników plątaniny kabli. Użytkownicy martwiący się o brak treści Dolby Atmos powinno uspokoić zapewnienie ze strony LG, że na moment obecny na rynku jest ponad 100 tytułów wspierających format, a do końca roku będzie ich znacznie więcej.

W7 od LG jest jednym z najcieńszych i jednocześnie najbardziej przykuwających uwagę TV, jaki kiedykolwiek powstał. Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo takie wyświetlacze będą już powszechne w naszych salonach.

Warto podkreślić to po raz kolejny – W7 jest bardzo ale to bardzo cienki. Porównać można by go do pliku dokumentów, ale nie grubego katalogu, a raczej do drobnej broszury. Stworzenie tak smukłego wyświetlacza wygenerowało kilka dodatkowych problemów do rozwiązania przez producenta, z czego największym było umieszczenie okablowania. Zastosowanym rozwiązaniem jest pojedynczy płaski kabel, łączący tył ekranu z dołączonym soundbarem. Jest rozwiązaniem skutecznym o ile nie przeszkadza nam jedna z wersji – zwisający pod TV pojedynczy płaski przewód, lub też umieszczenie go w ścianie.

Słowem kluczowym w przypadku serii W7 jest określenie „płaski”. Płaski jest ekran, płaski jest również łączący go kabel, ale płaskim można by nazwać również sposób montowania. Telewizor montowany jest z zastosowaniem magnetycznych listew, przez co na ścianie otrzymujemy efekt obrazu, żeby nie powiedzieć wręcz tapety. Z tą drobną różnicą, że ruchomej i w rozdzielczości Ultra HD.

Wersja 65 calowa waży ledwo ponad 8kg, co sprawia, że TV możemy bez problemu unieść jedną ręką. Wersja 77-calowa powinna być zaledwie o około 0,5-1kg cięższa. Niektórzy z obecnych na prezentacji urządzenia mieli obawy przed uchwyceniem wyświetlacza, sądząc że mogą go zwyczajnie złamać. Ekran jest bardzo cienki, ale i jednocześnie dość elastyczny. Podczas pokazu żadnych skrupułów nie miał Neil Robinson z LG, który zaczął zginać ekran dla zaprezentowania jego dodatkowych właściwości.

W kwestii wydajności, tegoroczny ekran zapewnia podobne doznania co zeszłoroczny E6 czy G6. Pamiętajmy, że modele te cechuje wręcz referencyjna jakość obrazu. Firma dokonała jednak kilku usprawnień, które jeszcze bardziej wpłyną na pozytywny odbiór obrazu Ultra HD przez przyszłych użytkowników.

Wedle zapewnień producenta, dzięki nowej funkcji HDR Effect, która zajmuje się konwersją treści klatka po klatce, poprawiając jasność w poszczególnych obszarach i zwiększając współczynnik kontrastu, co czyni obraz bardziej szczegółowym, także standardowa treść powinna wyglądać równie dobrze.

Wszystkie OLED TV jakie znajdziemy w tegorocznym składzie LG będą miały na pokładzie system webOS 3.5 oraz ulepszonego pilota Magic Remote. Tegoroczna platforma wzbogaciła się o funkcjonalność nazwaną Magic Link, odpowiedzialną za rekomendację treści, oraz Channel Plus, czyli bazę ponad 70 cyfrowych kanałów realizowanych poprzez streaming. Poza tym znajdziemy oczywiście standardowe aplikacje jak YouTube, Netflix, Amazon Instant Video czy Hulu.

Nowe telewizory LCD Super UHD 2017

Kolejnym ważnym punktem stoiska LG była prezentacja najnowszych modeli LCD z serii Super UHD o oznaczeniu: SJ9500, SJ8500 oraz SJ8000.

Jak podaje LG, wyświetlacze LCD Nano Cell wykorzystują cząsteczki o jednakowej wielkości (około nanometra średnicy) przez co mogą zapewnić bardziej subtelne i precyzyjne odwzorowanie kolorów,  przy jednoczesnej możliwości oglądania pod większym kątem niż w przypadku innych TV, w tym także wykorzystujących technologię Quantum Dot. Producent twierdzi, że w istocie na nowych ekranach nie ma praktycznie żadnej różnicy w odwzorowaniu barw dla widza siedzącego na wprost wyświetlacza jak i oglądającego pod kątem 60 stopni.

Wyświetlacze Nano Cell osiągają taki rezultat dzięki absorbcji nadwyżki fal świetlnych, co pozwala zwiększyć czystość barw wyświetlanych na ekranie. Zdolność pochłaniania światła umożliwia nowym wyświetlaczom LCD od LG filtrować różne kolory ze znacznie większa precyzją i odwzorowywać każdy kolor tak, jak przedstawił to producent pierwotnej treści. Dla przykładu, w standardowych TV kolor zielony może mieszać się zarówno z żółtym jak i niebieskim, powodując blaknięcie koloru i pojawienie się żółtawych czy tez niebieskawych odcieni. Nano Cell pozwala zmniejszyć ten efekt, jak i niestabilność obrazu oraz inne kwestie wpływające na jego degradację. Technologia ogranicza także odbicia świetlne, tak aby zapewnić wysoką jakość obrazu nawet w warunkach intensywnego oświetlenia z otoczenia.

Technicolor, jeden z Hollywoodzkich ekspertów w dziedzinie obrazu i odwzorowania barw, współpracuje z LG aby zapewnić jakość obrazu w pełni odzwierciedlająca intencje producentów filmowych. Miłośnicy filmów mogą skorzystać z ponad 100-letniego doświadczenia w opracowywaniu i wdrażaniu zaawansowanych technologii  przez firmę.

Nowe Nano Cell TV wykorzystują także udoskonaloną technologię ULTRA Luminance, pozwalającą odtworzyć jaśniejsze i ostrzejsze obrazy. Nowa linii obsługuje także wiele formatów HDR, w tym HDR10, Dolby Vision oraz HLG. Urządzenia wyposażone są także w przetwarzanie HDR Effect, funkcję mającą poprawiać jakość materiałów nagranych w SDR. Dzięki niej, treści SDR są przetwarzane klatka po klatce, a w wybranych obszarach następuje zwiększenie jasności i kontrastu, co sprawia, że obrazy są bardziej szczegółowe.

Wraz ze wsparciem formatu BT.2020 i możliwością odtworzenia ponad miliarda kolorów, każdy z nowych LG SUPER UHD TV wyposażony jest w Active HDR oraz Dolby Vision, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie treści HDR kolejnej generacji, z jaśniejszymi scenami i bardziej szczegółowymi cieniami. Active HDR pozwala na przetwarzanie obrazu klatka po klatce w razie potrzeby dodania dynamicznych danych. Funkcja ta pozwala zapewnić najlepsza jakość obrazu, niezależnie od tego czy źródłowy materiał HDR zawiera metadane dynamiczne, statyczne czy może nie ma ich wcale.

Przebudowie poddana została także platforma webOS, która dostępna jest teraz w wersji 3.5. Poprawki obejmują funkcje ułatwiające kontrolę i szybszy dostęp do systemu przy pomocy ulepszonego kontrolera Magic Remote, oraz funkcji Magic Link. Pojawiły się dedykowane przyciski na pilocie, dzięki którym błyskawicznie skorzystamy z serwisu Netflix oraz Amazon. Funkcjonalność Magic Link zapewnia szybki dostęp do wyszukiwania ulubionych treści oraz dostęp do informacji o aktorach i postaciach, jakie widzimy na ekranie. Z kolei funkcja Magic Zoom pozwala na powiększenie i nagranie dowolnego fragmentu ekranu. Po podłączeniu TV do PC czy tez urządzenia mobilnego poprzez przewód USB, zyskamy dostęp do treści VR 360.

Podsumowując nowe LCD, osobiście czekałem na takie informacje. Wygląda na to, że firma chce wrócić do walki w jakże ważnym segmencie rynku jakim są telewizory LCD.

Pierwszy odtwarzacz Ultra HD Blu-ray UP970 z Dolby Vision

Firma dość długo kazała czekać na swój pierwszy model odtwarzacza Ultra HD Blu-ray. Jednak na stoisku można go było zobaczyć. Jest, istnieje i w tym roku wejdzie do sprzedaży.

Bardzo ważną i zaskakującą informacją względem konkurencyjnych rozwiązań było ogłoszenie wsparcia dla formatu HDR Dolby Vision. Odtwarzacz został zestawiony z najnowszym soundbarem, który wspierał system Dolby Atmos. Co ciekawe efekt był doskonale słyszalny bez użycia dodatkowych tylnych głośników. Jak widać projektanci przechodzą już samych siebie w dostarczaniu przestrzennego dźwięku za pomocą jak najmniejszej ilości głośników. Co ważne: to naprawdę działało a dźwięk dochodził z nad mojej głowy bardzo wyraźnie.

Gamingowy monitor z obsługą HDR!

Na koniec zostawiłem dla Was wisienkę na torcie czyli premierę najnowszego gamingowego monitora wspierającego technologię HDR. W końcu można by rzec! Tak jak się spodziewałem takie monitory pojawiły się na targach CES. Teraz tylko czekać aż w domowym zaciszu będziemy mogli odpalić gry na PC w pełnym Ultra HD a nie tylko w rozdzielczości 4K! Trzeba też dodać, że był to praktycznie jedyny tego typu monitor pokazany na CES ze wsparciem pełnego Ultra HD.

Podsumowanie

Podsumowując na stoisku LG działo się w tym roku naprawdę wiele i rokuje to ogromną ilość ciekawych produktów w naszych testach w nadchodzących miesiącach.

(12440)