Powrót

BenQ i500 Test projektor LED na systemie Android

Słowem wstępu

Firma BenQ posiada w swojej ofercie bardzo szeroką gamę projektorów przeznaczonych do różnego typu zastosowań. Na łamy naszego portalu trafiają zazwyczaj modele do kina domowego. Jednak od czasu do czasu, weźmiemy na stół testowy coś z nieco innej bajki. Takim projektorem jest właśnie testowany poniżej model krótkiego rzutu z LEDowym źródłem światła o oznaczeniu i500.

Wygląd

Pierwszą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy to wygląd projektora. A raczej WYGLĄD. BenQ naprawdę zaczyna śmiało poczynać sobie w segmencie lifestyle i dostarcza na rynek produkty o niespotykanym dotąd wyglądzie i wykonaniu. i500 jest idealnym tego przykładem. Zarówno pod względem użytych materiałów jak również spasowania obudowy. Wykonana została w kolorze białego matu a pierścień obiektywu oraz tył w odcieniu złota. Sprzęt jest dość kompaktowych wymiarów a waga wynosi 1.3kg. Na górnej części znajdują się główne klawisze odpowiedzialne za włączenie sprzętu oraz diody sygnalizujące stan pracy. Mogą dziwić dwa klawisze zasilania. Skąd taki pomysł? Okazuje się, że projektor posiada… wbudowany głośnik działający przez Bluetooth. To kolejna niespodzianka czekająca na przyszłego użytkownika. Opis działania tej funkcji znajdziecie w dalszej części testu. Na bocznej ścianie znajduje się pokrętło odpowiedzialne za ustawianie ostrości obrazu.

 

Zaskakuje sposób maskowania zarówno obiektywu jak i złącz, który działa na zasadzie magnesu! Osłonę na obiektyw umocujemy z lewej strony frontu a na złącza w dowolnym miejscu na tylnej ścianie projektora.

 

Wyposażenie i Złącza

W pudełku oprócz projektora znajdziemy zewnętrzny zasilacz, pilota, kabel HDMI oraz niezbędne dokumenty.

Z tyłu znajdują się złącza: HDMI, PC D-sub 15pin, LAN RJ45, wyjście i wejście audio typu jack 3,5 mm, wejście na mikrofon typu jack 3,5 mm, USB 3.0 i 2.0, gniazdo. Projektor posiada też Bluetooth audio oraz wbudowaną kartę WiFi.

Pilot pasuje do projektora. Jest dość mały, płaski ale nadal ergonomiczny. Klawisze są wypukłe.

 

Menu operacyjne projektora

 

Jakość obrazu

Zespół optyczny projektora i500 to konstrukcja short-throw, która pozwala uzyskać bardzo dużą przekątną z niewielkiej odległości. Stosunek odległości projektora, do szerokości uzyskanego obrazu wynosi 0,6:1, co oznacza, że wypełnienie naszego 100″ (220cm szerokości) ekranu możliwe było z zaledwie 132cm. Optyka nie posiada jakichkolwiek możliwości regulacji (poza ostrością oczywiście), więc na ten parametr nie możemy wpływać. Ewentualne zniekształcenia geometryczne można regulować wyłącznie za pomocą funkcji keystone, co negatywnie odbija się na obrazie. Najlepiej więc ustawić projektor prostopadle do ekranu. Wtedy obraz zacznie się nieznacznie ponad środkiem obiektywu. Według specyfikacji maksymalnie 5% (wysokości obrazu) ponad, a minimalnie dokładnie po środku. Moje obserwacje zdają się to potwierdzać.

 

Jakość obiektywu jest niezła w klasie short throw, ale jak to bywa w tego typu rozwiązaniach ma swoje mankamenty. Uzyskany obraz nieco łukował na górnej krawędzi (około 2cm), co dobrze widać na poniższym zdjęciu:

 

 

Dyskusyjna była także konwergencja i ostrość. Klasycznie pogarszała się ona na brzegach ekranu. Na środku wyglądała tak:

 

 

Równomierność bieli – typowa dla short throw:

 

 

A tak wyglądał rozkład jasności:

BenQ i500 nie posiada rozdzielczości Full HD (WXGA 1280 x 800)‎, więc elementy, które normalnie wyświetlamy mają nieco gorszą czytelność. Widać także strukturę siatki pikseli w kształcie rombów. Z dalszej odległości oglądania nie jest to jednak przeszkadzające.

 

i500 wykorzystuje podświetlenie diodami LED. Daje mu to nie tylko ogromną trwałość i szybki start, ale także bardzo szeroką paletę kolorów.

 

 

Tak nasycone kolory mogą wyglądać atrakcyjnie przy wszelkiej maści prezentacjach biznesowych. Zwiększają także odporność na światło zewnętrzne. W projektorze jest też tryb Cinema, który ściąga barwy bliżej standardu Rec 709 – do oglądania filmów.

 

 

Jak jednak widzicie nie trafiają one dokładnie w punkt, ale duże przekłamania to nie są. Niestety w i500 nie ma jakichkolwiek regulacji obrazu poza kontrastem i jasnością. Wobec tego nie da rady ustawić chociażby odcienia bieli, ale ten nie odbiega jednak mocno od wzorca.

 

Lampa LED zapewnia 280 lumenów w trybie normalnym i 230 lumenów w trybie ECO. Pozwoli to zasilić (z podstawową jasnością – 48cd/m2) kolejno – ekrany 82″ i 75″.

 

Multimedia

Projektor oparty został na systemie Android. Posiada wbudowane 5.5GB pamięci wewnętrznej. Fakt ten powoduje, że sprzęt zyskuje spore możliwości, które zazwyczaj nie są oferowane w tego typu produktach. Menu główne prezentuje się następująco:

 

Mamy zatem dostęp do najpopularniejszych aplikacji, która są przypięte na stronie głównej jak również do marketu z aplikacjami, które można doinstalować. Wśród nich odnajdziemy np. player KODI! Oprócz tego opcje związane z samym menu androida.

Chyba największą atrakcją związaną z systemem jest obsługa szerokiej gamy multimediów. Co potrafi przeczytać i500?

 

Oficjalna lista wspieranych formatów

Duża niespodzianka. Projektor bez zająknięcia czyta pliki m2ts czyli jakości Blu-ray oraz popularne MKV oraz polskie napisy (.srt). Gdyby tego było mało to wśród aplikacji znajdziemy także odtwarzacz KODI!

 

Pliki muzyczna w tym FLAC oraz zdjęcia były odtwarzane poprawnie.

 

 

Fajną i przydatną funkcją np. w biurze czy na szkoleniu jest odtwarzanie bezpośrednio z USB plików pakietu Office czy PDF.

Projektor korzysta także z technologii Miracast

 

Projektorem można też sterować za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona o nazwie: BenQ Smart Control. Oprócz cyfrowego pilota w menu i500 pojawić się może też wskaźnik.

 

Głośnik Bluetooth

Czytelnik dochodząc do tego momentu mógłby sobie pomyśleć: czy przełączyłem niechcący test? Jednak wcześniej wspomniałem już, że projektor wyposażony jest w głośnik Bluetooth. Tak. To dodatkowa cecha tego produktu dająca nam ogromną korzyść w każdym większym pomieszczeniu. W mgnieniu oka możemy zamienić projektor w sprzęt grający. Na pokładzie znajdują się dwa głośniki o łącznej mocy 10W. Nie jest to oczywiście powalająca moc jednak w zupełności wystarczy by dość głośno i wyraźnie posłuchać swoich ulubionych kawałków płynących bezpośrednio np. ze smartfona. Projektor łączy się z nim w jednej chwili. W tym samym czasie nie możemy korzystać z projektora i głośnika Bluetooth.

 

Podsumowanie i ocena

Projektor BenQ i500 to sprzęt, który od samego początku zaskakuje. Poczynając od wyglądu, który jest naprawdę ładny i nowoczesny poprzez poszerzoną funkcjonalność dzięki systemowi Android ale nie tylko. Dzięki technologii krótkiego rzutu jesteśmy w stanie uzyskać dużą przekątną z naprawdę niewielkiej odległości od ściany czy ekranu. Będzie to przydatne w wielu sytuacjach. Projektor posiada bardzo duże multimedialne możliwości. Już fabrycznie czyta praktycznie wszystko co podamy mu przez port USB. Filmy, zdjęcia czy muzykę w dowolnym formacie. Dodatkowo pozwala np. na instalację programu KODI, który zamieni go w jeszcze mocniejszy multimedialny kombajn. W sytuacjach biurowych odczytamy też wszystkie pliki stworzone w popularnych programach z pakietu Microsoft Office. Generowany obraz widzimy dzięki technologii LED. Powoduje to ogromną żywotność projektora – nawet do 30 000 godzin. Jest on dobrej jakości chociaż szkoda, że obraz to “tylko” rozdzielczość WXGA. Na koniec bardzo fajna dodatkowa funkcjonalność czyli wbudowany głośnik działający przez Bluetooth. Niezwykle proste i szybkie połączenie z zewnętrznym źródłem muzyki i już możemy słuchać ulubionych kawałków.

PLUSY

MINUSY

Cena: BenQ i500 brak informacji

Sprzęt do testów dostarczyła firma BenQ

 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?

 

Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.

(18572)