Historia płyt głównych ASUS Republic of Gamers (ROG) zaczęła się dekadę temu od oryginalnego Crosshair stworzonego dla procesorów AMD® Athlon
Overclocking i chłodzenie, także dla amatorów
Inżynierowie ROG poświęcili dużo czasu, aby rozgryźć jak uzyskać jak najwięcej z każdej z platform. Wysiłki te zaowocowały usprawnieniami dla zaprawionych overclockerów, takimi jak punkty sondowania kluczowych sygnałów za pomocą multimetru, oraz funkcjami, które pozwalają odnieść się do niepoprawnych zachowań w temperaturze poniżej zera. Użytkownicy nie muszą mieć doświadczenia z ekstremalnym chłodzeniem, aby przesuwać granice możliwości swojego sprzętu. Inteligentny Auto-Tuner w Crosshair VI Extreme umożliwia amatorom podkręcenie sprzętu za pomocą pojedynczego kliknięcia. To wyjątkowo konfigurowalne narzędzie współdziała z charakterystyką każdego sprzętu i chłodzenia zastosowanego w systemie, dzięki czemu zostanie docenione nawet przez zaprawionych weteranów, którzy większość zmian ustawień wprowadzają ręcznie.
Wydajność i overclocking są nierozłącznie związane z chłodzeniem, dlatego cały czas poszukujemy nowych metod ulepszenia zarządzania temperaturą. W przypadku takiej płyty jak Extreme oznacza to zapewnienie wszystkiego, co może być potrzebne do wyszukanych pętli cieczy chłodzących, począwszy od specjalnych połączeń pozwalających na monitorowanie temperatury monobloku, poziomów przepływów oraz wykrywania przecieków. ASUS nawiązał już współpracę z ekspertami z Bitspower, aby wyprodukować monoblok stworzony specjalnie dla Extreme, który będzie sprzedawany osobno od płyty głównej.
Dodatkowo do łącza dla monobloku, użytkownicy mają dostęp do osobnego zestawu podłączeń dla śledzenia temperatury cieczy oraz przepływu w innym punkcie pętli. Wraz z robiącą wrażenie liczbą 13 złączy dla wentylatorów, nowa płyta główna prawie podwaja to, co proponowała Crosshair VI Hero. Całe chłodzenie jest zarządzane z poziomu oprogramowania UEFI i FanXpert 4, czyli stale ewoluującego pakietu, który pozwala na całościową kontrolę poprzez intuicyjny interfejs. Po dodaniu rozbudowanych opcji konfigurowania oraz grupowania sensorów, użytkownicy dostają wszystko czego potrzeba, aby zbudować zestaw, który działa niemal bezszelestnie w trybie bezczynności i pry minimalnym poziomie dźwięku, w zależności od obciążenia.
Rozświetl swoją konstrukcję
Nawet najlepsze konfiguracje nie zwrócą na siebie uwagi, jeżeli nie będzie można ich od siebie odróżnić. Pod względem estetyki nie ma miejsca na ustępstwa. Nasi projektanci wykorzystali monochromatyczną paletę, która nie kłóci się z innymi komponentami lub wybranym odcieniem światła. Oświetlenie RGB jest oczywistym wyborem w tym wypadku, ale w przypadku Extreme nie dodaliśmy jedynie kilku błyskotek. To jedna z pierwszych płyt głównych posiadających złącze dla adresowalnych taśm świetlnych, które pozwalają na kontrolowanie każdej diody LED z osobna.
Złącze adresowalne jest uzupełnione przez dwa dodatkowe łącza zarezerwowane dla taśm LED, a wbudowane oświetlenie rozszerza blask na liczne sektory na płycie głównej. Każdy z elementów może być kontrolowany niezależnie lub harmonijnie zsynchronizowany, aby stworzyć właściwy wygląd dla danej konfiguracji. Dzięki Aura Sync użytkownicy mogą dostosować kolory i efekty dla wszystkich kompatybilnych komponentów składających się na wybraną konfigurację sprzętu, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Z kolei nasz nowy Aura SDK pozwala deweloperom na zintegrowanie oświetlenia z grami i innym oprogramowaniem, co daje im nowe możliwości tworzenia zarówno kosmetycznych, jak i funkcjonalnych dodatków.
Wybierz tę, która ma wszystko
ROG Crosshair VI Extreme posiada wszystkie atrybuty płyty głównej z najwyższej półki. Podwójne sloty PCIe® x16 z technologią ASUS SafeSlot są wzmocnione metalowym obiciem oraz dodatkowym lutowaniem, aby zapobiec uszkodzeniom wynikłym w skutek nieostrożnego użytkowania. Sloty są od siebie oddzielone tak, żeby dać 2,5-calowym kartom graficznym (tj. wiodąca w swojej klasie ROG Strix GeForce® GTX 1080 Ti) odpowiednio dużo miejsca. Co więcej, trzeci slot x16 jest dostępny dla trójstronnego CrossFireX z kartami o podwójnych slotach.
Cały zastęp złącz USB tylko czeka na podłączanie do nich armii urządzeń. Użytkownik może osiągnąć prędkość 10 GB/s z USB 3.1 drugiej generacji, które jest dostępne dzięki wewnętrznemu złączu do obudowy oraz poprzez porty typu C i A na tyle. Zintegrowaną sieć dostarcza wyjątkowo niezawodny kontroler firmy Intel® do sieci przewodowej Gigabit Ethernet oraz moduł 802.11ac z ulepszoną anteną 2×2 do Wi-Fi. Łączność bezprzewodowa może zostać dodatkowo rozszerzona do urządzeń peryferyjnych dzięki Bluetooth 4.1.
Nasz najnowszy kodek SupremeFX S1220 zasila system audio z pomocą przetwornika najwyższej klasy DAC ESS Sabre oraz standardowego asortymentu inżynieryjnych trików, które poprawiają jakość dźwięku wyjściowego oraz nagrań. Użytkownicy nie potrzebują osobnej karty dźwiękowej, by uzyskać idealny dźwięk w grze czy podczas strumieniowania danych, jednak aby skorzystać z naszych efektów dźwiękowych w VR opartych na HRTF, potrzebny będzie wirtualny zestaw słuchawkowy przeznaczony do wirtualnej rzeczywistości. Te usprawnienia można zastosować bezpośrednio do natywnej transmisji na słuchawkach Oculus Rift lub HTC Vive.
Gracz w centrum uwagi
ROG Crosshair VI Extreme to prawdziwy zawodnik wagi ciężkiej pośród płyt głównych z AMD Socket AM4. Jest wyposażona w szereg rozwiązań przeznaczonych dla entuzjastów gry na PC oraz dla overclockerów, bez poświęcenia jednych w imię drugich, jak zdarza się w przypadku wielu konkurencyjnych produktów. To właśnie skupienie na potrzebach graczy definiuje nowy Crosshair VI Extreme oraz całą markę projektów spod znaku ROG.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
ROG Crosshair VI Extreme będzie dostępny u wiodących dystrybutorów w Polsce na początku sierpnia w orientacyjnej cenie 1295,00 pln. Aby uzyskać szczegółowe informacje i zdjęcia tej unikalnej płyty głównej, zapraszamy do lektury odpowiedniego artykułu na stronie ROG. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji o platformie AMD AM4, przeczytaj nasz przewodnik Edge Up lub wejdź na stronę www.asus.pl
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.
(97)