Rok 2019 przynosi kolejne zmiany w doskonałym systemie multimedialnym jakim niewątpliwie jest webOS w telewizorach marki LG. Firma dodała kilka nowych funkcji. część z nich przeprojektowała. Przyglądamy się tym zmianom w poniższym teście.
Słowem wstępu
System multimedialny webOS wspierany jest od 2018 roku przez rozbudowaną sztuczną inteligencję ThinQ AI, która jako pierwsza i nadal jedyna na rynku, rozumie komendy w języku polskim. Oznacza to, że obsługując telewizor przez dłuższy okres czasu możemy nauczyć go rozumienia potocznego języka. Więcej o tej funkcji przeczytacie w osobnym akapicie. Zmian w webOS w tym roku jest kilka a do najważniejszych należą:
- współpraca z urządzeniami marki Apple (AirPlay 2 oraz HomeKit)
- wprowadzenie Panelu domowego, który agreguje wszystkie podłączone urządzenia do telewizora (także IoT)
- personalizacja głównej belki menu z kafelkami aplikacji
- pojawienie się aplikacji MOVIES agregującej wszystkie serwisy wideo w jednym (+ dedykowany klawisz na pilocie sterowania)
- pełne wsparcie dla Dolby Atmos i DTS:X dzięki portowi HDMI 2.1 (eARC)
- usprawnienie ThinQ AI w języku polskim (telewizor odpowiada na głos na zadane mu pytanie)
W dalszej części testu przyglądamy się tym nowościom. Jeżeli chcecie przeczytać dokładny test ogólny systemu webOS, który skupia się na różnych jego aspektach zapraszam tutaj.
ZOBACZ TAKŻE: LG webOS | TEST | Jeden z najlepszych systemów w TV!
Współpraca z AirPlay 2 i HomeKit
Zgodnie z zapowiedzią, w telewizorach 2019 pojawiła się oczekiwana możliwość podłączenia się z urządzeniami marki Apple. Za pomocą AirPlay 2 jesteśmy w stanie dokonać lustrzanego odbicia smartfona iPhone jak również skorzystania z funkcji HomeKit jeżeli nasz smart dom zbudowany jest właśnie na tym rozwiązaniu. Po przyłączeniu telewizora do domowej sieci jest on od razu widziany przez iPhone:
Na ekranie telewizora także widzimy stosowne instrukcje do wykonania:
Konfiguracja HomeKit wymaga włączenia na smartfonie aplikacji DOM i dodania telewizora do list urządzeń, którymi można będzie później sterować:
Lustrzane odbicie telefonu i przeglądanie zdjęć czy innych multimediów nie stanowi żadnego problemu i działa poprawnie:
Panel domowy
Każdy telewizor z webOS na 2019 rok zyskał nowy ekran o nazwie “Panel domowy”. To miejsce gdzie dokonano agregacji wszystkich potrzebnych informacji na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia.
Personalizacja głównego menu
Trzeba przyznać, że główne menu webOS jest na ten moment dopracowane do granic możliwości. Pod ręką mamy wszystkie aplikacje i funkcje dostępne w belce w formie kolorowych zakładek. Zmianą na ten rok jest możliwość całkowitej ich personalizacji. Możemy nawet dodawać konkretne kanały z YouTube czy inne ulubione treści. Poniżej przykład jak ułożyliśmy sobie nasz portal oraz inne miejsca w sieci związane z testami telewizorów:
Aplikacja MOVIES
Na pilocie sterowania pojawił się nowy klawisz o nazwie “MOVIES”. Jest to doskonały pomysł, który powoduje, że umieszczanie kolejnych klawiszy odpowiedzialnych za konkretny serwis wideo przestaje mieć sens.
Po naciśnięciu MOVIES na naszym ekranie pojawia się serwis, który agreguje wszystkie serwisy wideo. Dzięki niej, możemy bardzo szybko wyszukać interesujący nas film czy serial we wszystkich serwisach jakie subskrybujemy:
Dźwięk Dolby Atmos i DTS:X z HDMI 2.1 (eARC)
System obsługuje oczywiście dźwięk w Dolby Atmos oraz DTS:X. Dzięki HDMI 2.1 pojawiły się stosowne opcje. Dzięki temu bez problemu wyślemy np. Dolby Atmos z serwisu video Netflix do soundbara kompatybilnego z Dolby Atmos:
Sztuczna inteligencja ThinQ
Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:
Jak widzimy są wśród nich polecenia, których wykonanie pilotem byłoby dużo bardziej skomplikowane i zajęło więcej czasu, a to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłości planowana jest integracja z Asystentem Google, która pozwoli na sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).
Nie omieszkałem przetestować jak sprawdza się w chwili obecnej AI i jeśli chodzi o rozpoznawanie języka polskiego to szło mu naprawdę dobrze, choć czasem za bardzo starał się spolszczać wyrazy. Mam wrażenie, że technologia Google jest w tej chwili lepsza pod tym względem. Jednak na telewizorach w języku polskim póki co jej nie znajdziemy. Być może w momencie integracji sprawa ulegnie poprawie.
Niemniej polecenia były wykonywane bardzo sprawnie i szybko. Jeśli rozważyć same wstępnie zaprogramowane komendy to myślę, że można by powiedzieć, że technologia działa idealnie, ale… to już było wcześniej. Sprawdźmy, czy TV radzi sobie z nieco udziwnioną wymową. Zacznijmy od “Dawaj Netflix!”
I to nie stanowiło dla telewizora problemu. Poprawnie rozpoznał zdanie i włączył aplikację Netflix. Efekt fajny, aczkolwiek w tym przypadku prościej pewnie byłoby wcisnąć po prostu klawisz na pilocie. Z użytkowego punktu widzenia dużo ciekawsze byłoby, gdyby AI potrafiło np. uruchomić konkretny serial w Netflixie, ale niestety tak złożonej komendy TV nie jest jeszcze w stanie przetworzyć.
W 2019 roku doszła dość ważna funkcja a mianowicie… telewizor w końcu do nas przemówił. Jeżeli więc zapytamy o godzinę czy pogodę to nie musimy już czytać ale możemy wysłuchać informacji robiąc np. jakąś czynność w kuchni.
A zatem czy technologia AI jest przełomem w obsłudze telewizora? Nie wiem czy posunąłbym się do aż tak śmiałego stwierdzenia. Z pewnością jest to krok w bardzo dobrą stronę, jednak brakuje lepszej integracji z aplikacjami dostępnymi w telewizorze (jak chociażby z Netflix’em). Najprawdopodobniej wiele w tym temacie zostanie uzupełnione, gdy system zostanie zintegrowany z asystentem Google. Jednak firmie LG należą się gromkie brawa za to, że jako jedyna w Polsce wprowadziła na start własny pomysł na AI, który działa w języku polskim. Domyślam się jaki to musiał być wyczyn patrząc na to co zrobiła konkurencja czyli nic na ten moment ;-).
ZOBACZ TAKŻE:LG TV AI ThinQ | TEST | Jak działa sztuczna inteligencja po polsku w LG?
Współpraca z klawiaturą USB Logitech K830
Do testów otrzymałem także najnowszy model klawiatury premium od Logitech o oznaczeniu K830. Jest to klawiatura wykonana na bardzo wysokim poziomie i niewiele ma wspólnego z tańszymi odpowiednikami. Łączy się z telewizorem z webOS po USB i umożliwia sterowanie m.in wskaźnikiem widocznym na ekranie. Zapewnia również wygodną obsługę przeglądarki internetowej na ekranie telewizora:
Klawiaturę Logitech K830 można zakupić w sieci sprzedaży Media Expert w cenie 400 zł
(13919)