Powrót

Tak Polacy są ścigani za abonament RTV – tysiące postępowań komorniczych! Poczta Polska poluje

Prawie 40 tysięcy komorniczych tytułów wykonawczych – tyle wszczęto w pierwszych trzech kwartałach wobec obywateli Polski, którzy omijają abonament RTV. To nieco mniej w porównaniu z 2021 rokiem, ale prowadząca kontrole w domach Poczta Polska zdecydowanie nie odpuszcza. Czy muszę płacić abonament RTV? Kto jest z tego zwolniony? Ile wynosi ta opłata w 2022 roku?

Abonament RTV 2022 – Poczta Polska nie odpuszcza! Czy muszę płacić?

Trwają zmasowane kontrole urzędników Poczty Polskiej w domach polskich obywateli. Wysyłane osoby – którymi mogą być także listonosze – sprawdzają, czy posiadamy odbiornik telewizyjny lub radiowy. Następnie ustalają, czy opłacamy abonament RTV, a jeśli tego nie robimy, wystawiają wezwanie i nakładają karę. Wedle informacji pozyskanych przez serwis Wirtualnemedia.pl, w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku wobec Polaków wszczęto łącznie aż 39 765 postępowań egzekucyjnych. W analogicznym okresie rok temu było to 43 917 postępowań, zatem tym razem jest ich niewiele mniej. Ile pieniędzy można stracić, jeśli zostaniemy przyłapani? Szczegóły w dalszej części tekstu.

Za dostęp do telewizji trzeba w Polsce płacić. Poczta Polska ściga tych, którzy tego nie robią

Czy trzeba płacić abonament RTV? Poczta Polska karze – kto jest zwolniony?

Warto wiedzieć, że nie wszyscy obywatele są automatycznie zobowiązani do opłacania składki z tytułu abonamentu RTV. Aktualna na 2022 rok (i niezmieniona względem 2021) lista zwolnień wydaje się na pozór długa, jednak nie niesie ze sobą dobrych wiadomości dla większości z nas. Według portalu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są:

Abonamentu RTV nie muszą również opłacać:

Abonament RTV: kontrole, komornik i maksymalna kara – jak surowe przepisy teraz obowiązują?

Nowe rozporządzenie dotyczące abonamentu RTV weszło w życie z dniem 1 lipca 2021. Zmieniło się wtedy bardzo wiele. W każdej chwili do naszych drzwi może zapukać pracownik Poczty Polskiej, któremu wystarczy stwierdzenie obecności telewizora. Jeśli ten nie był wcześniej zarejestrowany, otrzymamy sowitą karę. Prawdziwe kłopoty zaczną się, jeśli nie zapłacimy. Po 7 dniach w sprawę zaangażowany zostanie Urząd Skarbowy.

Skarbówka może teraz znacznie sprawniej wystawić elektroniczny wniosek o egzekucję, po którego akceptacji do pracy zaprzęgany jest komornik. Osobom posiadającym niezarejestrowany telewizor i omijającym abonament RTV grozi zajęcie konta, pensji lub emerytury – takie sytuacje mają miejsce coraz częściej.

Jak wyglądają kontrole w domach? Na stronie Poczty Polskiej czytamy:

Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Ponadto pracownicy Urzędu Skarbowego mogą już znacznie sprawniej nasłać na takie osoby komornika, upoważnionego do zajęcia konta celem odzyskania długu. Zmiana polega na tym, że teraz urzędnicy mogą wystawiać stosowne wnioski egzekucyjne drogą elektroniczną, co znacznie skraca ten proces.

Jeżeli Poczta Polska zdoła udowodnić, że posiadamy w domu niezarejestrowany telewizor, zostanie na nas nałożona kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Ta w 2022 roku niezmiennie wynosi 24,50 zł, zatem opłata w takim przypadku wyniesie 735 zł. W przypadku jeśli postanowimy zignorować wezwanie do zapłaty, do gry wejdzie wyposażony w nowe narzędzia Urząd Skarbowy. Może odzyskać pieniądze z:

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/abonament-radiowo-telewizyjny-postepowanie-egzekucyjne-komornik-kary-zajecie-kontrola-poczta-polska-ministerstwo-finansow-jak-sie-odwolac, https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Kontrole


Telewizja – przeczytaj więcej:

(880)