Powrót

Abonament RTV: można płacić mniej, ale czas się kończy! Ostatnie dni na skorzystanie z ulgi 2022 – kto w ogóle nie płaci?

Abonament RTV w 2022 roku kosztuje tyle samo, co wcześniej. Wciąż też płacącym przysługuje ulga – ile wynosi łączna kwota, jeśli zapłacimy za cały rok z góry? W takim scenariuszu można oszczędzić. Są też zwolnienia z tego obowiązku – zadowoleni będą szczególnie emeryci, ale nie wszyscy!

Abonament RTV: ile wynosi za cały rok z góry w 2022? Jaka kwota ulgi? Emeryci mają zwolnienia

KRRiT, po podniesieniu stawek na 2021 rok, postanowiła o ich utrzymaniu na 2022. Za posiadanie telewizora wciąż zatem musimy płacić 24,50 zł miesięcznie. Oczywiście jeśli ten telewizor zarejestrujemy, bo – jak wiadomo – tylko użytkownicy, którzy tego dokonają, są zobowiązani do uiszczania opłat z tego tytułu.

W dalszym ciągu obowiązują zniżki dla tych, którzy zdecydują się na zapłacenie abonamentu RTV za kilka miesięcy z góry. Na wielkie oszczędności po raz kolejny nie możemy liczyć, ale na pewno lepiej zapłacić mniej, jeśli mamy taką możliwość. Trzeba jednak pamiętać, że na największą ulgę możemy liczyć wyłącznie, jeśli zapłacimy za cały rok z góry do 25 stycznia! Wtedy całkowita roczna kwota zostanie obniżona o 10%. Analogicznie możemy korzystać z preferencyjnych warunków w kolejnych miesiącach – w każdym przypadku uiszczając większą kwotę do 25. dnia danego miesiąca. Stawki wyglądają w takim wypadku następująco:

Na rejestrację telewizora mamy 14 dni od momentu jego zakupu. Sprawami związanymi z abonamentem RTV zajmuje się Poczta Polska, która przekazuje nam indywidualny numer konta bankowego, na który trzeba przelewać należne kwoty.

Z początkiem 2022 roku nie zmienia się także lista osób zwolnionych z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Wszyscy, których ten obowiązek omija obecnie, pozostają uprzywilejowani w rozpoczętym właśnie roku. Z warunkami zwolnień można zapoznać się pod linkiem umieszczonym w dalszej części niniejszego tekstu.

Abonament RTV: kontrole, komornik i maksymalna kara – jak surowe przepisy teraz obowiązują?

Nowe rozporządzenie dotyczące abonamentu RTV weszło w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Co zmieniło? Przede wszystkim znacznie utrudniło życie wszystkim osobom migającym się od opłat – nie tylko dłużnikom z zarejestrowanymi telewizorami! Powróciły urzędnicze kontrole w domach, które zawieszono na czas pandemii koronawirusa. Teraz zatem każdy posiadacz odbiornika, który nie widnieje w pocztowych dokumentach, jest narażony na niekoniecznie przyjemną wizytę.

Jak wyglądają kontrole w domach? Przeczytajcie pod poniższym linkiem:

Abonament RTV: kto nie musi płacić? Lista osób zwolnionych, którym nie grożą kontrole i kary

Warto wiedzieć, że nie wszyscy obywatele są automatycznie zobowiązani do opłacania składki z tytułu abonamentu RTV. Aktualna na 2022 rok (i niezmieniona względem 2021) lista zwolnień wydaje się na pozór długa, jednak nie niesie ze sobą dobrych wiadomości dla większości z nas. Według portalu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są:

Abonamentu RTV nie muszą również opłacać:

Źródła: https://www.gov.pl/web/krrit/abonament-2022, https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Kontrole, https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Wysokosc_oplat_2022#


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(16223)