Xiaomi coraz odważniej poczyna sobie na rynku telewizorów. Patrząc na niektóre propozycje Chińczyków można wręcz powiedzieć, że pod pewnymi względami przecierają nowe szlaki! Ostatnio bardzo głośno było szczególnie o 98-calowym gigancie 4K LCD za śmiesznie małe pieniądze, o przezroczystym modelu OLED i o pierwszym QLEDzie marki. Ale czy któryś z tych telewizorów kupimy kiedyś w Polsce? Trzeba przyznać, że jest na co czekać!
- PRZECZYTAJ TAKŻE: 7 błędów popełnianych przy zakupie telewizora | PORADNIK |
Przyglądamy się zatem dziś pięciu telewizorom Xiaomi, które są już dostępne w sprzedaży na rynku azjatyckim, a które chcielibyśmy zobaczyć kiedyś w Polsce. Z pewnością bardzo mocno namieszałyby na naszym rynku! Podzielcie się z nami w komentarzach swoimi odczuciami na temat opisanych poniżej modeli – czekacie szczególnie mocno na któryś z nich? Póki co w Polsce dostępne są jedynie telewizory 4K LCD producenta.
Xiaomi Redmi Smart TV Max 98″
Cechujący się wielkimi rozmiarami telewizor 4K LCD od Redmi zaprezentowano oficjalnie w pierwszej połowie 2020 roku. Po kilku udanych seriach sprzedaży online, w grudniu ten model trafił natomiast do sprzedaży w pierwszym stacjonarnym sklepie Xiaomi, firmy-matki Redmi, zlokalizowanym w chińskim mieście Shenyang. Kolejne sukcesy sprzedażowe przyszły błyskawicznie i dziś ten model można już spotkać w 20 sklepach marki na terenie Chin. Jego popularność nie może dziwić – wyceniono go na zaledwie 20 tysięcy juanów, czyli w bezpośrednim przeliczeniu niecałe 11 500 złotych! Tak relatywnie niska cena, w zestawieniu z potężną przekątną telewizora, po prostu musi robić wrażenie i przyciągać kupujących.
Najnowsze, styczniowe dane sprzedażowe wskazują, że Redmi Smart TV Max nie tylko rozchodzi się kilkadziesiąt razy lepiej od konkurencyjnych modeli innych marek, ale zwiększył sprzedaż całej kategorii, do której przynależy, aż 10-krotnie! Taką informacją pochwalił się na łamach chińskiego serwisu Weibo sam prezes Redmi Lu Weibing. Producenta z pewnością kusi ekspansja na rynki zagraniczne – gdziekolwiek ten telewizor by się nie pojawił, w takiej cenie z miejsca stałby się hitem!
Czym cechuje się Redmi Smart TV Max? Telewizor wyposażono w 4 GB pamięci RAM i 64 GB przestrzeni dyskowej na dane użytkownika. Matryca LCD o rozdzielczości 4K ma podobno 192 dynamiczne strefy podświetlenia, pokrycie przestrzeni barw NTSC na poziomie 85% i obsługuje upłynniającą obraz technologię MEMC. Pokrycie przedniego panelu ekranem wynosi w tym przypadku 98,8%, a ramki okalające wyświetlacz mają 12,8 milimetra. Pod kątem kontrastu, reprodukcji kolorów czy precyzji obrazu na pewno nie jest to referencyjna, najwyższej jakości propozycja, ale jak na 98″ i taką specyfikację, cena jest bardzo, bardzo niska.
Możliwości tak wielkiego telewizora możecie zobaczyć w materiale twórców z rosyjskiego kanału 808. Zabrali się oni za unboxing i pierwszy test telewizora Redmi; odpalili między innymi Forza Horizon 4 na Xbox Series X, a także zerknęli na możliwości zainstalowanej na pokładzie nakładki MIUI, bazującej na Android TV. Zerknijcie:
Czy możemy liczyć na debiut tego modelu w Polsce albo chociaż w innym europejskim kraju? Na to się raczej nie zapowiada – telewizory Redmi nie były jak dotąd wprowadzane do sprzedaży w Polsce, co jednak w przyszłości może ulec zmianie. Podejrzewamy jednak, że akurat 98-calowy kolos nie trafi w nasze okolice. Gdyby tak się jednak stało, cena na pewno przyciągnęłaby całą rzeszę zainteresowanych i ustanowiłaby nową dolną granicę cenową za tak potężny telewizor. Hit murowany!
Xiaomi Mi QLED TV 4K
Na początku grudnia sporo się mówiło o tym modelu. Wiadomo było bowiem tylko tyle, że znane z eksperymentowania na różnych technologiach Xiaomi zamierza po raz drugi zastosować w swoim telewizorze matrycę QLED oraz że taki model zadebiutuje w połowie miesiąca. I faktycznie, Mi QLED TV 4K, bo tak go ostatecznie nazwano, pojawił się w indyjskiej dystrybucji dokładnie tak, jak to zapowiadano.
Potwierdziło się, że nowy telewizor Chińczyków otrzyma nowoczesną, niemal bezramkową konstrukcję oraz że dostane wsparcie dla Dolby Vision i HDR10+. Wiemy też już, że cechuje go pokrycie przestrzeni kolorów DCI-P3 na poziomie 95%, co w przypadku tego producenta może robić wrażenie. Sporym zaskoczeniem jest też wartość input lagu, która wedle Xiaomi wynosi w tym telewizorze zaledwie 5 ms przy sygnale 4K 60Hz. Tę informacje należy jednak poddać weryfikacji na drodze szczegółowych testów – pamiętamy bowiem, że w przeszłości hasła marketingowe nie zawsze pokrywały się z rzeczywistością w przypadku TV od Xiaomi.
Mi QLED TV 4K pracuje pod kontrolą systemu Android TV w aktualnej wersji 10 i korzysta dodatkowo z autorskiej nakładki Xiaomi PatchWall. Pod kątem multimediów jest to więc z pewnością uniwersalny model z dostępem do Chromecasta czy Asystenta Google. Także kwestia dźwięku nie wygląda tu najgorzej – telewizor wyposażono w łącznie 6 głośników (4 średniotonowe i 2 wysokotonowe) o mocy 30 W i ze wsparciem dla Dolby Audio i DTS HD.
Xiaomi Mi QLED TV 4K posiada trzy porty HDMI, które producent reklamuje jako HDMI 2.1. Ich przynależność do tego standardu kończy się tu jednak na obsłudze funkcji ALLM (Auto Low Latency Mode), trudno więc mówić o gotowości na konsole nowej generacji. Poza tym warto jeszcze wspomnieć o obecności modułu Bluetooth 5.0 czy Wi-Fi w standardzie 802.11ac.
W Indiach Mi QLED TV 4K w jedynym dostępnym 55-calowym wariancie wyceniono bardzo korzystanie, jeśli spojrzeć na jego pełną specyfikację. Kosztuje tam 54 999 rupii (ok. 2 740 złotych). Jeśli kiedykolwiek trafi do Polski (w naszym kraju Xiaomi nie zaprezentowało jeszcze modelu QLED) może zatem stać się ciekawą alternatywą dla propozycji od Samsunga czy TCL. Do jego ceny na pewno jednak trzeba by dopisać kilkaset złotych. Pytanie też co z jakością obrazu w chińskiej propozycji. Dopóki nie dostaniemy go w swoje ręce, nie przekonamy się.
Xiaomi Mi TV LUX Ultra 8K 5G MiniLED
Xiaomi Mi TV LUX Ultra 8K 5G to zdecydowanie najbardziej technologicznie zaawansowany telewizor w ofercie Chińczyków. Jest też oczywiście przezroczysty OLED, którego producent niedawno zaprezentował i wprowadził do sprzedaży (przeczytacie o nim niżej!), jednak Mi TV LUX Ultra wyposażono w nowoczesny modem 5G. Jego sercem jest jednak wielki, 82-calowy panel MiniLED.
Specyfikacja telewizora mówi nam, że ekran osiąga aż 2 tysiące nitów jasności, kontrast równy 4 000 000:1 i cechuje się obecnością 10,7 miliarda kolorów. Posiada też 960 stref wygaszania. Matryca pozwala na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 8K przy 60Hz. Zaimplementowano tu też technologię upscalingu, a obsługa HDR obejmuje następujące formaty: Dolby Vision, HDR10, HDR10+.
Ważną cechą telewizora jest obecność aż trzech portów HDMI 2.1, dodających takie opcje w grach jak 4K120fps, VRR czy ALLM. Za dźwięk odpowiada podwójny soundbar 60W z Dolby Atmos, DTS-HD i autorską technologią Mi Stereo Sound. System na pokładzie Mi TV LUX Ultra 8K to nakładka MIUI w nowej wersji 3.0.
Co najważniejsze, tek luksusowy telewizor trafił już do sprzedaży! Na razie jednak tylko w Chinach, gdzie można go zakupić za 50 tysięcy juanów, czyli około 28 700 zł. Jak na najwyższą jakość obrazu w matrycy MiniLED oraz obecność tak wielu nowoczesnych i zaawansowanych technologii, to naprawdę niska cena. Póki co nie ma jednak żadnych informacji o wyprowadzeniu Mi TV LUX Ultra 8K na zewnętrzne rynki. Bylibyście zainteresowani takim produktem w cenie poniżej 30 tysięcy złotych?
Xiaomi Mi TV LUX OLED 4K
Popularny w Polsce producent elektroniki użytkowej ma już w ofercie m.in. telewizory 4K LCD, które zadebiutowały u nas w kwietniu ubiegłego roku. Do niedawna jednak nie posiadał w ofercie nic, co można by nazwać nawet wyższą klasą. Teraz sytuacja w wygląda już jednak zdecydowanie lepiej. Poza wymienionym wyżej ekskluzywnym modelem OLED 8K, Chińczycy zaprezentowali też bowiem w drugiej połowie 2020 roku swój pierwszy telewizor 4K OLED i to taki, którego nie powstydziłyby się największe firmy tego rynku – z portami HDMI 2.1 oraz wsparciem dla wielu standardów HDR w tym Dolby Vision!
65-calowy model Mi TV Lux posiada matrycę wykonaną w technologii OLED, co jest nowością w ofercie chińskiego producenta. Przedstawiciele Xiaomi zapewniają, że jej zastosowanie umożliwiło osiągnięcie bardzo precyzyjnego obrazu, idealnej czerni i realistycznych, 10-bitowych kolorów. Mi TV Lux może okazać się bardzo kuszącą propozycją dla graczy planujących zakup jednej z konsol nowej generacji. Obecność portów HDMI 2.1 (nie jest pewne, ile dokładnie ich dostanie nowość od Xiaomi) ma pozwolić na granie w 4K z płynnością 120 fps, ale to nie wszystko. Producent poinformował, że standard pozwoli też na obsługę technologii VRR (Variable Refresh Rate) w zakresie 40-120Hz oraz ALLM (Auto Low Latency Mode). OLED od Xiaomi otrzymał też wsparcie dla ulepszonego zwrotnego kanału audio eARC. Wszystkie te funkcje były w 2020 roku dostępne u nielicznych producentów jak np. LG czy Samsung.
Dźwiękowo także powinno być bardzo dobrze. W telewizor wbudowano aż dziewięć głośników o łącznej mocy 65W, w tym dwa zamontowane u góry obudowy – te odpowiadać będą za obsługę technologii Dolby Atmos. Poza tym skorzystano też z subwoofera o mocy 20W.
Chińczycy chwalą się, że procesor MPU9650 znajdujący się w sercu Mi TV Lux korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji, które odpowiadają za analizę obrazu i podnoszenie jakości oglądanych materiałów. Ponadto bardzo ważną informacją jest obecność w pierwszym w historii modelu OLED od Xiaomi szerokiego wsparcia dla HDR – Mi TV Lux ma obsłużyć HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG.
System operacyjny na Mi TV Lux to przerobiona wersja mobilnego Androida, co jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w telewizorach pochodzących z Chin. Na tamtejszym rynku pierwszego OLEDa od Xiaomi można już kupować; kosztuje w przeliczeniu około 7 340 złotych. To całkiem sporo jak na Xiaomi, ale pamiętajmy, że ten model jest naprawdę zaawansowanych technologicznie. Dla porównania, tegoroczny 65-calowy model OLED CX od LG, który cechuje podobna specyfikacja portu HDMI 2.1, wyceniono w Polsce wyjściowo na 10 999 zł.
Xiaomi nie poinformowało jeszcze czy i jeśli tak, to kiedy Mi TV Lux trafi na zewnętrzne rynki. Chcielibyście zobaczyć takie telewizor w Polsce?
Mi TV LUX OLED Transparent Edition
Z tematem przezroczystych telewizorów OLED mamy już do czynienia od kilku ładnych lat – LG regularnie rozwija i pokazuje swój 55-calowy model przy okazji przeróżnych wydarzeń, a 55-calowy OLED Signage trafił nawet do sprzedaży w Polsce, choć w zasadzie tylko dla wybranych ze względu na swoją kosmiczną cenę. Podobnie Panasonic, który co jakiś czas powraca ze swoim prototypem, który w grudniu doczekał się premiery na rynku profesjonalny.
Jednak przezroczysty model Xiaomi jest ukierunkowany stricte pod rynek konsumencki. Xiaomi chwali się, że jest to pierwszy na świecie produkowany masowo przezroczysty telewizor. Wyceniony został – w przeliczeniu na naszą walutę – “zaledwie” na około 26 950 zł.
Inny ogłoszony niedawno model z serii LUX od Xiaomi – nieprzezroczysty 65-calowy telewizor OLED – wykorzystuje panel firmy LG Display, dlatego jego przezroczysty następca najprawdopodobniej również korzysta z tego rozwiązania. Panel ten ma zaledwie 5,7 mm grubości i zapewnia rozdzielczość FullHD (1920×1080 pikseli). Podobno obsługuje też 93% gamy kolorów DCI-P3 i cechuje się częstotliwością odświeżania 120 Hz, kontrastem na poziomie 150000:1 oraz czasem reakcji ekranu 1 ms. Jak widać, nadal wąskim gardłem tego typu rozwiązań pozostaje rozdzielczość, która być może kiedyś osiągnie więcej od Full HD.
Mi TV LUX OLED Transparent Edition ma na pokładzie Dolby Atmos, technologię AOD (Always-on Display) i MEMC dla poprawy płynności i reprodukcji ruchu. System obecny na pokładzie to niestandardowa, dostosowana do przezroczystej natury telewizora wersja MIUI 3.0. Przezroczysty telewizor OLED od Xiaomi wykorzystuje wysokiej klasy procesor MediaTek 9650, który obsługuje ponad 20 algorytmów optymalizacyjnych, a cała elektronika jest osadzona w okrągłej podstawie telewizora, która zawiera również wszystkie porty. Technologia AI Master Smart Engine ma zapewnić, że obraz będzie zawsze prezentowany w najlepszej możliwej jakości.
Jeszcze nie tak dawno zastanawialiśmy się, kiedy Mi TV LUX OLED Transparent Edition, który dopiero co zaprezentowano w Chinach, mógłby pojawić się w Europie. Zupełnie nie spodziewaliśmy się, że telewizor będziemy mogli tak szybko zobaczyć w naszym kraju! Właśnie ten przezroczysty, 55-calowy model jest jednak obecny od drugiej połowy grudnia w nowo utworzonym salonie Mi Store w warszawskiej galerii Westfield Arkadia. Mimo to pozostaje tam tylko ciekawostką i wciąż nie wiemy, czy ostatecznie trafi do domów polskich użytkowników.
Ostatnio mieliśmy okazję zobaczyć porządny unboxing przezroczystego telewizora Xiaomi. Za materiał odpowiada rosyjski kanał 808. Dzięki materiałowi youtuberów możemy zobaczyć dosyć dokładnie jak działa nietypowa nowość od Xiaomi:
Przede wszystkim wyjaśniła się kwestia systemu operacyjnego na pokładzie telewizora: to Android TV z autorską nakładką MIUI. Zanim sprzęt zostaje wyciągnięty z pudła widać też loga Dolby Atmos i DTS-HD – można więc założyć, że Mi TV LUX OLED Transparent Edition obsługuje te technologie dźwięku. Co z technologiami obrazu takimi jak Dolby Vision? Na ten temat nie dowiedzieliśmy się niczego z materiału.
Odpakowujący telewizor mężczyzna sprawdza jego możliwości wyłącznie na bazie YouTube’a, włączając kilka filmików przy zapalonym i zgaszonym świetle. Możemy zobaczyć w jakim stopniu ten OLED jest faktycznie przezroczysty i na ile wyraźnie wyświetlają się treści na ekranie. Zerkamy też na zestaw portów, w które wyposażono ten model – mamy tu trzy złącza HDMI, w tym jeden oznaczony symbolem 120Hz! Czy to zatem HDMI 2.1? Niewykluczone – w końcu bazowy, nieprzezroczysty wariant Mi TV LUX OLED został wyposażony w więcej niż jeden port w nowym standardzie.
Źródło: opracowanie własne
Więcej na temat telewizorów:
- LG NANO863 55″ 4K z matrycą 120Hz, HDMI 2.1 i Dolby Vision znów ogromnie przeceniony! Idealny do gier i sportu – gdzie kupić?
- W USA odrzucono wniosek o rejestrację znaku towarowego LG “QNED” dla MiniLED TV. Producent wydał oświadczenie w sprawie
- Jakie telewizory MiniLED zobaczymy w sklepach w 2021 roku i ile będą kosztować? Przyglądamy się modelom od TCL, LG i Samsunga!
- Duże telewizory 4K mogą być tanie! Wybieramy kolejne hitowe oferty na ogromne przekątne 82-86″ | LISTA
- System LG webOS na telewizorach innych producentów. Może stać się tak popularny jak Android TV?
(7016)