Home Strefa filmu Recenzje Ultra HD Blu-ray Zakonnica | RECENZJA | Wydanie 4K UHD Blu-ray
Zakonnica | RECENZJA | Wydanie 4K UHD Blu-ray

Zakonnica | RECENZJA | Wydanie 4K UHD Blu-ray

486
0

30 stycznia, nakładem Galapagos, na nośnikach domowych zadebiutowała na rynku polskim Zakonnica. Jak ten spin-off serii Obecność poradził sobie w wersji 4K UHD Blu-ray – możecie sprawdzić w naszej recenzji.

Opis dystrybutora

Kiedy młoda zakonnica (Charlotte Hoppe) w rumuńskim klasztorze odbiera sobie życie, Watykan posyła tam jako śledczych nękanego koszmarami przeszłości księdza (Demian Bichir) i nowicjuszkę (Taissa Farmiga), tuż przed ślubami zakonnymi. Wspólnie odkrywają straszny sekret zakonu. Ryzykując nie tylko życie, ale też wiarę i dusze, stawiają czoło złej sile pod postacią demonicznej zakonnicy. Wkrótce klasztor staje się miejscem przerażającej walki żywych z przeklętymi.

Film (2,5/6)

Zakonnica

Zakonnica to typowy film gatunkowy, który ani przez moment nie zamierzał wywracać żadnych konwencji. Niekoniecznie jednak musi być to ujmą – wszak Obecność to także film gatunkowy, choć zrealizowany jako rzemiosło wysokich lotów. Reputacja obrazu Corina Hardy’ego była mi znana, gdyż nie przyjętego go zbyt dobrze. Moje osobiste oczekiwania były więc bardzo niskie. Co ciekawe, nie było jednak tak źle (strasznie?), jak się spodziewałem.

Ten spin-off i prequel Obecności przemawiał do mnie ładnymi zdjęciami i scenografią, powolnym tempem i zacięciem detektywistycznym. Razem te elementy tworzą niezły szkielet, ale brakuje mu bardziej finezyjnego wykończenia. Nie było jednak chyba ono nigdy intencją reżysera, który zmarnował niezłą obsadę aby ostatecznie niewiele skupić się na postaciach samych w sobie, choć były na to warunki. Ostatecznie Hardy przystał na dość konwencjonalne podejście do horroru, które żadnej świeżości nie wnosi. To nie tak, że całość była przewidywalna od A do Z, bo nawet niekiedy w jeden czy w drugi sposób wskakiwały pewne zmyłki narracyjne (czasami niezłe), ale cała intryga z kameralnej opowieści z końcem przeradza się w jakiś twór a’la Dan Brown.

Zakonnica

Zakonnica nie była dla mnie szczególnie strasznym filmem, ale na pewno ani razu też nie miałem ochoty się zaśmiać. Ostatecznie szkoda mi było zmarnowanego potencjału, bo film wyzionął kreatywnie ducha na długo przed swoim finiszem (a nie był i tak długi). Zakonnica nie obraziła mojej inteligencji, ale też nie wpłynęła na nią budująco.

Oprawa wizualna (5/6)

Zakonnica

Zakonnica jest kolejnym filmem podciągniętym do 4K z materiału źródłowego 2K. Format 4K UHD Blu-ray naturalnie sprawia dzięki szerokiej palecie barw, że zieleń którą rumuńskie opactwo jest otoczone staje się znacznie bardziej żywa. Ponadto detale na twarzach postaci są znacznie bardziej widoczne. Wpływ HDR jest najbardziej natomiast namacalny w poświatach pochodzących z różnych źródeł światła (np. świeczek). Oprócz tego sprawia on, że kontrasty w ciemnościach są znacznie bardziej zaakcentowane a interakcje subtelnego światła z otoczeniem tworzą ciekawy artystyczny efekt. Jest to solidny, jeśli nie spektakularny poziom, który pasuje do charakteru filmu.

Dźwięk (5,5/6)

Zakonnica

Po raz kolejny w filmie Warner Bros. na nośniku domowym mamy Dolby Atmos i jak zwykle nie jest ono domyślną opcją, a więc zadbajcie o to sami, bo skończycie z DTS-HD MA 5.1. Zakonnica ma fenomenalny miks audio, który zresztą jest filmowi niezwykle potrzebny w wielu kluczowych scenach, jak choćby na cmentarzu z dzwoneczkami. Horror ten wypełniony jest po brzegi kalejdoskopem subtelnych dźwięków, tak cichych jak i głośniejszych. Ta soniczna aura w umiejętny sposób uzupełnia ciszę, budując atmosferę niepewności, zresztą znacznie lepszą niż sam film. Ścieżka dźwiękowa rodzimego kompozytora Abla Korzeniowskiego stanowi wykwintne uzupełnienie całości. Jaka szkoda, że tak dobremu soundtrackowi i architekturze dźwięku nie wtóruje równie kompetentny film.

Dodatki (2,5/6)

Zakonnica

Przy niecałych 30 minutach, bonusy nie są zbyt imponujące. Na pewno wartościowe będą wycięte sceny, z czego mamy aż 12 minut. Co ciekawe skupiają się one bardziej na zarysie postaci, w szczególności ojca Burke’a. Nowicjusze będą mogli też docenić krótki materiał wprowadzający do całego uniwersum Obecności. Reszta to typowe materiały promocyjne, które pokazują niewiele właściwego materiału zza kulis.

  • Nowy symbol horroru (5:18)
  • Ponura planeta (6:18)
  • Chronologia Obecności (3:50)
  • Sceny niewykorzystane (12:18)

Podsumowanie i rekomendacja

Zakonnica to film przeciętny ze zmarnowanym potencjałem. Mógł być to przyzwoity, kameralny film, ale zmarnował postaci dając im co prawda sporo miejsca ale nadał im głębi w niewielkim stopniu. Także repertuar straszenia był dość powtarzalny, choć po drodze było kilka fabularnych zmyłek. Od strony technicznej, jest to bardzo ładny film ze świetnym udźwiękowieniem – polecałbym go jednak jedynie entuzjastom serii Obecność i bardziej ze względu na stronę techniczną aby wykorzystać wasze najnowsze telewizory Ultra HD i zobaczyć co potrafią z siebie wykrzesać.

Informacje o filmie

Reżyseria:

Corin Hardy

Obsada:

Demián Bichir, Taissa Farmiga, Jonas Bloquet, Bonnie Aarons, Charlotte Hope

Rok produkcji: 2018
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 96 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, rosyjska, francuska, niemiecka, hiszpańska, węgierska, włoska, japońska, turecka, czeska, tajska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos
Napisy: rumuńskie, chińskie, tajskie, koreańskie, japońskie, angielskie, polskie, węgierskie, rosyjskie, arabskie, tureckie, chorwackie, czeskie, greckie, francuskie, holenderskie, duńskie, fińskie, norweskie, szwedzkie, niemieckie, portugalskie,
Wersja dla niesłyszących: angielska
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
Nowy symbol horroru; Ponura planeta; Chronologia Obecności; Sceny niewykorzystane

Film w Polsce dostępny jest w 4 wydaniach:

  • 4K UHD Blu-ray
  • Steelbook Blu-ray
  • Blu-ray
  • DVD

Film testowany na Samsung Q7C 2018 + Soundbar Samsung HS-6501 + Xbox One X

(486)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.