Home News IFA 2017 Wywiad wideo z prezesem Sony Europe i szefem polskiego oddziału Sony!
  Poprzedni film IFA 2017: Podsumowanie stoiska i produktów Panasonic na 2017 rok
  Następny film WGW 2017: Partnerska współpraca Microsoft i LG - wywiad wideo z przedstawicielami firm podczas Warsaw Games Week

Wywiad wideo z prezesem Sony Europe i szefem polskiego oddziału Sony!

720
0

Kilka tygodni temu, podczas targów IFA w Berlinie mieliśmy niebywałą okazję porozmawiać z prezesem Sony Europe, Panem Shigeru Kumekawa oraz szefem polskiego oddziału Sony Europe, Panem Lucianem Radulescu.

Wywiad Sony IFA 2017
W środku od lewej prezes Sony Europe, Pan Shigeru Kumekawa oraz szef polskiego oddziału Sony Europe, Pan Lucian Radulescu.

 

Maciej Koper: Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom co firma Sony zaprezentowała na tegorocznych targach IFA w Berlinie oraz dlaczego warto było odwiedzić stoisko Sony w ciągu pierwszych dni września?

Shigeru Kumekawa: Sony skupia się na segmencie premium i w całej tej kategorii firma przedstawiła wiele atrakcyjnych modeli. W kategorii TV zaprezentowaliśmy 77-calowy telewizor OLED A1, największy spośród naszej gamy OLED TV. Jeżeli chodzi o urządzenia audio, pokazaliśmy nowe słuchawki z aktywną redukcją hałasu bardzo docenione przez obecnych tu użytkowników jak i media, oraz bezprzewodowy głośnik Google z funkcjonalnością Google Assistant. Należy zwrócić także uwagę na kamerę RX-0, która będzie dla konsumentów czymś zupełnie nowym. Tak więc mieliśmy wiele interesujących nowości na naszym stoisku.

Maciej Koper: Firma Sony po przeszło 10 latach przerwy od słynnego modelu XEL-1 wróciła w wielkim stylu do telewizorów w technologii OLED z modelem A1. Jak rynek odebrał ten ruch? Czy A1 jest sukcesem firmy?

Lucian Radulescu: Tak jak wspomniałeś, 10 lat temu zaprezentowaliśmy 11-calowy wyświetlacz OLED, byliśmy pionierami takiego rozwiązania. Bardzo cieszymy się, mogąc zaprezentować obecnie 77-calowy OLED TV, zawierający wszystkie najnowocześniejsze technologie. To co najbardziej zachwyca w tym modelu to oczywiście design – jest to TV bez typowej podstawy i głośników, oraz fakt, że ma na pokładzie same najnowsze technologie w tym oczywiście odtwarzanie obrazu HDR 4K. Znajdziemy w nim ulepszony procesor X1 Extreme, zapewniający jeszcze lepsze przetwarzanie obrazu i reprodukcję kolorów. Jednak to nie wszystko – dzięki wykorzystaniu technologii Acoustic Surface użytkownicy mogą doświadczyć zupełnie innej jakości dźwięku, gdzie dźwięk będzie wręcz wydobywał się z ust aktorów obserwowanych na ekranie. Zupełnie zmieni nasze oglądanie filmów. Są to zupełnie inne doznania, gdy zestawimy ze standardowym systemem audio. Jesteśmy bardzo podekscytowani premierą tego OLED TV, jednego z najlepszych dostępnych wyświetlaczy, zwłaszcza w kwestii jakości obrazu. Zajmujemy się także projektorami krótkiego rzutu 4K HDR do użytku domowego. Jednak najistotniejszym elementem na dzień dzisiejszy jest przede wszystkim 4K HDR.

Maciej Koper: Widać, że jesteście bardzo zadowoleni ze swojego najnowszego modelu OLED. Czy możemy spodziewać się telewizorów OLED w przyszłości w niższych seriach a co za tym idzie niższych cenach? Czy firma będzie nadal rozwijać ten segment rynku?

Lucian Radulescu: Typowo dla Sony skupiamy się mocno na segmencie premium i nie chcemy przywiązywać się do jednej, konkretnej technologii. Zależy nam by zapewnić konsumentom najlepszą możliwą jakość obrazu. Niezależnie czy w danym przypadku będzie to technologia OLED czy też LED. Na przykład dla zapewnienia najlepszej jakości obrazu w naszym kinie domowym, zwłaszcza jeśli mówimy głównie o ciemnych obrazach z jasnymi przezroczami i intensywnymi kolorami, najlepsze będą wyświetlacze OLED, jednak w przypadku innego zastosowania najlepszym wyborem może okazać się wyświetlacz LED. Tak więc z tego powodu nie chcemy trzymać się wyłącznie jednej technologii, jesteśmy otwarci na inne opcje i dążymy do uzyskania najlepszej jakości obrazu. Uważam, że udało się nam to osiągnąć z tym modelem OLED i myślę, że będziemy próbowali przenieść to także do innych technologii.

Wywiad Sony IFA 2017

Maciej Koper: W tym roku telewizory Sony są wyjątkowo mocne. W naszych fachowych testach ale także w opinii innych, właściwie każdy model charakteryzuje się bardzo dobrym obrazem. Czy firma zdaje sobie z tego sprawę i odczuwa to na rynkach światowych pod względem sprzedaży?

Shigeru Kumekawa: Dzięki wielkiemu wsparciu konsumentów, do tej pory możemy mówić o bardzo dobrym wyniku biznesowym dla TV na rynku europejskim. Zresztą nie tylko w Europie, staramy się o jak najlepsze osiągi również globalnie i jeśli pytacie właśnie o globalny rynek, to mogę śmiało powiedzieć że wszystko idzie bardzo dobrze.

Maciej Koper: Co z rozwojem telewizorów w technologii LCD? Model ZD9 wydaje się telewizorem w którym nie ma co poprawiać. Czy jednak firma pracuje nad highendowym następcą tego flagowego modelu?

Lucian Radulescu: Tak jak już wspomniano, uważamy że ZD9 zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu, świetną jasność oraz wspaniałe wrażenia podczas oglądania pewnych treści. Podczas gdy OLED nadaje nieco innego „smaku” – chociażby posiada lepszą czerń, tak więc jak powiedziano wcześniej nie przywiązujemy się do jednej technologii i uważamy ZD9 za bardzo konkretny model dla wielbicieli filmów i kina domowego. Będziemy chcieli oczywiście wykorzystać zdobyte doświadczenia aby opracować nowe produkty. Jednak jednocześnie jednym z największych udoskonaleń od czasu rozdzielczości HD jest technologia HDR. Technologia która robi naprawdę dużą różnicę. Nie chodzi tu tylko o rozdzielczość 4K a o reprodukcje obrazu w znacznie bardziej naturalny sposób, zwłaszcza w bardzo jasnych fragmentach obrazu. Przy wysokim kontraście i jasności różnica jest naprawdę bardzo duża. To właśnie HDR chcemy rozwijać, nie tylko w najwyższych modelach, ale również w tych z dolnej półki, nawet posiadających rozdzielczość HD. Chcemy zapewnić jak najlepsze warunki także dla graczy i myślę, że jest to jeden z kluczowych elementów jaki zaważył o sukcesie tegorocznych modeli. Jest to jedna z naszych naprawdę mocnych stron, jaką jest najlepsza na rynku jakość obrazu.

Sony ZD9

Maciej Koper: Jak wspomniano, Sony wprowadziło HDR oraz szeroką paletę barw również do niższych serii TV, w tym Full HD, co jest unikalnym rozwiązaniem obecnym wyłącznie w Sony.

Lucian Radulescu: Zgadza się, myślę że jest to bardzo zauważalne. Gdy wybierzecie się do pierwszego, dowolnego sklepu, już z dużej odległości zobaczycie, które TV są od Sony. Robi to naprawdę bardzo dużą różnicę w jakości oglądania. Nie mówimy tu o oglądaniu filmów w konfiguracji z highendowym urządzeniem, ale również innych materiałów jak regularna telewizja czy własne wideo. Różnica będzie zauważalna nawet w przypadku mniejszych ekranów, z niższą rozdzielczością. Będzie widać że jest to coś więcej.

Maciej Koper: Więc zastosowanie HDR w telewizorach Full HD będzie konturowane w kolejnych latach?

Lucian Radulescu: Tak, mamy po swojej stronie naprawdę wielu zwolenników takich rozwiązań, zwłaszcza użytkowników konsoli PS4 – sam jestem jednym z nich. Posiadanie jednego z takich TV niesie za sobą bardzo dużo zalet.

Maciej Koper: Zastanawiamy się czy podzielicie się z nami wiedzą na temat najlepiej sprzedającego się modelu Sony?

Shigeru Kumekawa: Oooo ;)))) Nie mogę podać jednego modelu – mamy wiele świetnie sprzedających się telewizorów. Użytkownicy mogą wybierać w każdym zakresie, więc nie wskazywałbym na jeden model, który jest najlepszy dla wszystkich.

Maciej Koper: Na jakie elementy obecnie zwracają uwagę klienci Sony kupując telewizor? Czy jest to np. Ultra HD? Wygląd? Czy sama marka Sony?

Shigeru Kumekawa: Myślę, że użytkownicy patrzą przede wszystkim na jakość obrazu, jakość dźwięku, desing oraz łatwość obsługi. Są to cztery najważniejsze elementy z punktu widzenia użytkowników stojących przed wyborem TV. Sony stara się zapewnić najlepsze możliwe rozwiązania w każdym z tych elementów, tak by w pełni usatysfakcjonować użytkowników. To nasze fundamentalne elementy polityki rozwoju telewizorów Sony.

4K HDR

Maciej Koper: Jak będzie wyglądać sytuacja z rozwojem systemu Android w najbliższej przyszłości?

Lucian Radulescu: Bardzo cieszymy się z dodania nowych funkcjonalności do naszych urządzeń z Android TV, a jedną z takich nowości jest Google Assistant. Zbliżają się bardzo ciekawe czasy – pod koniec roku, gdy TV otrzymają aktualizację 7.0, możliwe będzie wydawanie poleceń poprzez mikrofon umieszczony w pilocie. Możliwa będzie regulacja głośności, zatrzymania czy tez przewinięcia oglądanego materiału, ale również zapytanie Google o sprawdzenie pogody na kolejny dzień czy też wyszukanie innych, interesujących nas wiadomości.

Maciej Koper: Do jakich modeli trafi ta aktualizacja?

Lucian Radulescu: Według obecnych informacji aktualizacja obejmie Andorid TV z 2017 oraz 2016 roku, jednak oczywiście trzeba będzie sprawdzić jeden po drugim, jakie modele będą kompatybilne z nowym systemem, tak więc wszystko jeszcze się okaże.

Maciej Koper: Co sądzi Pan na temat tak wielu formatów HDR na rynku. Mamy w tym momencie HDR10, Dolby Vision, HLG, Technicolor czy HDR10+. Czy to jest droga, która ma ułatwić zwykłemu użytkownikowi zrozumienie zagadnienia?

Lucian Radulescu: Gdy spojrzymy na zagadnienie to okaże się, że my jako producent i wy jako media często kładziemy na początku zbyt duży nacisk na technologie, jednak liczymy, że z waszą pomocą uda się trochę bardziej wytłumaczyć jakie są zalety takich rozwiązań dla użytkowników. Po raz kolejny powtórzę – dlatego właśnie nie przywiązujemy się do jednej technologii i oferujemy kompatybilność ze wszystkimi formatami. Nie chcemy utrudniać konsumentom wyboru, lecz zapewnić najlepszą możliwą jakość obrazu i zapewnić, że wybór telewizora Sony będzie równoznaczny z obsługą wszystkich najnowszych formatów HDR i wszystkim co się z tym wiąże.

(720)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x