Home News VESA ogłasza standard DisplayHDR True Black dla monitorów OLED i microLED
VESA ogłasza standard DisplayHDR True Black dla monitorów OLED i microLED

VESA ogłasza standard DisplayHDR True Black dla monitorów OLED i microLED

552
0

Firma VESA poszerza swoje działania certyfikacyjne HDR-u dla PC-towych monitorów. Dodano właśnie nową kategorię DisplayHDR True Black, która będzie obejmować ekrany OLED i microLED.

Z końcem roku VESA zaczęła przyznawać certyfikacje dla monitorów i laptopów o nazwie DisplayHDR. Były one podzielone na trzy przedziały: DisplayHDR 400, 600 i 1000 – zależne od jasności danego ekranu.

Dotychczasowa certyfikacja wyłącznie skupiała się na tym parametrze, ale nie jakości samego HDR-u. Aby wyjść temu naprzeciw, VESA od teraz wprowadziła nową kategorię – DisplayHDR True Black. Jest ona zarezerwowana dla OLED-ów i microLED-ów.

Przedstawiciele firmy VESA przyznają, że z momentem opracowania standardów DisplayHDR, technologia ta zaczęła bardzo szybko się rozwijać i konieczne było zrewidowanie początkowych postanowień aby uwzględnić nowe rozwiązania (w tym zabezpieczenie się na przyszłość gdy nadejdą microLED-y).

VESA uważa, że dzięki tym oznaczeniom konsumenci lepiej będą w stanie zrozumieć jak ważny dla jakości obrazu jest HDR, zarówno w grach, filmach jak i oglądaniu zdjęć.

Wiemy, że monitory OLED (microLED to dalsza przyszłość) pojawią się prawdopodobnie w tym roku i jest to ruch specjalnie przygotowujący grunt pod nie. Być może na CES kilka z firm zaprezentuje tego typu produkty i dowiemy się kiedy pojawią się na rynku.

Do tej pory 9 producentów sprzętu wydało około 36 monitorów z certyfikatem VESA DisplayHDR. Poniżej można przeczytać pełny opis rodzajów certyfikacji:

DisplayHDR

(552)

Jakub Krawczyński Z wykształcenia anglista i pedagog - lubuje się w rąbniętej muzyce i alienujących filmach. Podobno zna się na grach i dlatego bezwstydnie przyznaje się do tego w notce o sobie, bo i tak ich nikt nie czyta.