Home News Dlaczego wspólna platforma VoD TVN i Polsatu wciąż nie ruszyła? Polski urząd mógł zablokować jej start! Jak miałaby działać?
Dlaczego wspólna platforma VoD TVN i Polsatu wciąż nie ruszyła? Polski urząd mógł zablokować jej start! Jak miałaby działać?

Dlaczego wspólna platforma VoD TVN i Polsatu wciąż nie ruszyła? Polski urząd mógł zablokować jej start! Jak miałaby działać?

15
0

Choć wciąż brzmi to nieco nierealnie, TVN i Polsat przymierzali się do uruchomienia wspólnej platformy VoD. Miała ona oferować treści obu nadawców. Choć projekt jest wciąż żywy, to firmy nie czynią nad nim postępów. Dlaczego? Powodem mogą być potencjalne przeszkody ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

TVN i Polsat budowały nową platformę VoD, ale prace ustały. Powodem stanowisko UOKiK? Kiedy start?

Inicjatywę stworzenia wspólnej platformy z treściami VoD TVN i Polsat podjęli już jesienią 2019 roku. Poza tym nie dowiedzieliśmy się jednak zbyt wiele, a cisza trwa w zasadzie do dziś. Pytani niejednokrotnie o nowy twór przedstawiciele obu operatorów niechętnie komentowali sprawę, informując, że nie mają nic do zakomunikowania. 

Do dziś wiadomo tylko, że nowy serwis – jeśli ostatecznie powstanie – nie wpłynie na działalność obecnych na rynku platform Ipla i Player. We wspólnym serwisie miałyby się pojawiać treści obu nadawców – programy, a potencjalnie także kanały telewizji na żywo zarówno tych jak i zewnętrznych podmiotów. Jego usługi miałyby być oferowane beż wiążących odbiorcę umów i konieczności posiadania dekodera. Maciej Stec z Cyfrowego Polsatu stwierdził, że działalność platformy miałaby się skupiać na polskich treściach wysokiej jakości.

TVN Polsat
Czy wspólna platforma VoD TVN i Polsatu ostatecznie powstanie?

Dlaczego sprawa tak długo nie znajduje swojego finału? W lipcu 2020 roku TVN Grupa Discovery i Polsat złożyły wniosek o zgodę na stworzenie i uruchomienie własnej platformy w Komisji Europejskiej. Tam jednak proces się nie zakończył, bo sprawa została przekazana do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I w tym – wedle informacji ze źródła – tkwi cały problem. Operatorzy ponoć nie są pewni, czy polski urząd wyda pozytywną decyzję i czy rzeczywiście będą mogli wdrożyć wspólny projekt.

Rzecznicy TVN i Polsatu, zapytani przez źródło, nie odnieśli się do tej kwestii. Projekt ponoć w dalszym ciągu nie został zgłoszony do UOKiK. Nie jest tajemnicą, że obaj operatorzy są niespecjalnie dobrze odbierani w szeregach pracowników tego urzędu. W UOKiK trwa postępowanie w sprawie ewentualnego nadużywania pozycji na rynku, a konkretnie podpisywania umów z innymi operatorami telewizyjnymi na zasadzie pakietów.

Wspólny serwis VoD Cyfrowego Polsatu i TVN – jak wpłynąłby na IPLA i Player?

O tym nietypowym projekcie zdążyliśmy już niemal zapomnieć, w końcu w temacie panuje niemal zupełna cisza. Co jakiś czas pojawiają się jakieś sygnały, jednak wygląda na to, że do uruchomienia wspólnego serwisu VoD autorstwa Grupy TVN Discovery i Cyfrowego Polsatu jeszcze daleka droga. Niedługo po ogłoszeniu projektu odpowiednie dokumenty złożono do zatwierdzenia w Komisji Europejskiej, której zadaniem było wydanie zgody na powstanie takiego tworu. Wkrótce potem sprawę przejął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – było to w sierpniu 2020 roku i od tego czasu sprawa stoi w miejscu.

Czy TVN24 może zniknąć z polskiej telewizji? KRRiT nadal nie wydała zgody na przedłużenie koncesji
TVN i Polsat mają stworzyć własny serwis VoD, ale póki co niewiele o nim wiadomo

Obie strony nie ujawniają żadnych konkretów, wciąż zatem nie wiadomo kiedy można się spodziewać startu nowej usługi. Nie ma nawet mowy o nazwie czy choćby planowanym okresie włączenia serwisu. Przedstawiciele stron wypowiedzieli się wcześniej krótko w temacie, reagując na pytania portalu Wirtualnemedia.pl. Wiceprezes zarządu Cyfrowego Polsatu Maciej Stec ujawnił, że w sprawie projektu trwają wspólne rozmowy, natomiast TVN przekazał, że nie ma na ten moment żadnych nowych informacji.

TVN i Polsat tworzą wspólną platformę VOD. Czy po starcie Player i IPLA będą nadal działać? Na razie projekt stoi w miejscu
Serwisy Player i IPLA po ewentualnym starcie nowej platformy miałyby działać bez zmian

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/platforma-streamingowa-vod-tvn-grupa-discovery-cyfrowy-polsat-uokik


Przeczytaj więcej na temat VoD i streamingu: 

(15)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x