TEST: 3D LCD LED Samsung UE55H6400

TEST: 3D LCD LED Samsung UE55H6400

5.72K
2778

Odwzorowanie ruchu

Motion Plus samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia jako jedna z nielicznych pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego. Postanowiłem, że wyjaśnię przy okazji tego testu czym się różni dokładniej płynność od ostrości, ponieważ pojęcia te są często ze sobą mylone.
 
Płynność obrazu, za którą odpowiada pierwszy suwak w menu Motion Plus. To jak sama nazwa wskazuje stopień jednostajności (czy też ciągłości) ruchu. Zagadnienie to dotyczy materiałów filmowych tj. 24 i 25 klatek na sekundę, bowiem takie mają widzialne ubytki w płynności. Gdy pójdziemy do kina wyraźnie widzimy judder, czyli skoki obrazu przy horyzontalnych ruchach kamery. To samo dzieje się na naszych telewizorach przy odtwarzaniu płyty blu-ray, bowiem 24/25 klatki nie wystarczą by oddawać zjawisko ruchu płynnie. Należy więc dorobić trochę klatek, aby uzyskać płynniejszy obraz, lub zostawić funkcję wyłączoną, jeśli lubimy charakterystyczne kinowe szarpanie obrazu. Przy filmach ciężko jest więc mówić o jakiejkolwiek ostrości ruchu, bowiem ten przez szarpanie nie jest ostry, a skokowy. 
 
Mankamentem poprawy płynności materiału filmowego (24/25 fps) jest to, że przy nadmiernym stopniu ingerencji ruch przestaje wyglądać naturalnie. Zaczyna występować tzw. efekt teatru, czyli coś co niezbyt wielu kinomaniaków akceptuje. Drugim zagadnieniem są artefakty, które mogą występować z uwagi na niedoskonałości działania systemów.
 
O ostrości obrazu możemy rozmawiać w przypadku materiałów video, które są rejestrowane w systemie 50 lub 60 i większej ilości klatek na sekundę. Przykładem tego typu treści są na przykład transmisje sportowe. Przy takiej ilości klatek ruch jest już relatywnie płynny, a jego ostrość zależy po pierwsze od tego jak został nagrany (w szczególności ustawienia migawki kamery), a po drugie od tego ile rozmycia dokłada od siebie telewizor. Ograniczenie smużenia na telewizorach LCD sprowadza się przede wszystkim do zwielokrotniania klatek obrazu, a więc de facto takiego samego procesu jak w przypadku filmów. Różnica tkwi w tym, że przy tym procesie nie widzimy poprawy płynności, ponieważ ta jest dobra już od początku. Widzimy natomiast poprawę ostrości w ruchu/ograniczenie smużenia.
 

33.jpg

Rozmycie obrazu w ruchu jest satysfakcjonująco niewielkie

 
Tyle teorii, praktykę natomiast można zmieścić w kilku zdaniach: zarówno współpraca z materiałem filmowym (24 i 25 fps), oraz video (50 i 60 fps) działa doskonale. 10 stopniowa podziałka jest całkowicie płynna, oznacza to, że można bardzo precyzyjnie wyregulować o ile poprawioną płynność filmów tolerujemy i na ile cenimy sobie ostrość ruchu względem ewentualnych artefaktów. Tych drugich jest z resztą niewiele i nawet przy ustawieniu suwaka “redukcja smużenia” na maksymalną wartość (10) nie ma nadmiaru dziwnych zachowań przy transmisjach sportowych.
 
120Hz matryca samsunga jest w stanie dostarczyć ostry obraz w ruchu. W teście rozdzielczości zdobyła wynik około 390 TVL, aczkolwiek powyżej tej wartości również dało się rozróżnić linie do pewnej wysokości. Nie ma więc przełomu jeśli chodzi o ostrość ruchu. Modele Sony radzą sobie pod tym względem lepiej, ponieważ łączą dwie techniki (interpolacji i migającego podświetlenia). W testowanym modelu są to dwie wykluczające się funkcję, ale za to telewizor pozwala znacznie lepiej wyregulować stopień ingerencji. Gdyby dało się połączyć jedno z drugim, byłoby chyba już za dobrze. Jak żyć? :)
 
Alternatywnie zamiast jakiejkolwiek poprawy płynności możemy użyć funkcji “wyraźny tryb LED”, która poprawia wyłącznie ostrość inną techniką – migającego podświetlenia. Nie będę się jednak nad nią rozwodził, ponieważ nie zalecam aktywowania tej funkcji. Powoduje ona wyraźne rozdwojenie konturów przy 50Hz i zaburzenie płynności filmów. Pomińmy więc ten dodatek.
 

Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy – 24Hz)
Wyłączony <300[/td bardzo duże brak (krawędzie rozmyte) 340cd/m2 brak
Red. skoków = 0, red. rozmyć = 10 390 (550) umiarkowane brak 340cd/m2 brak
Red. skoków = 10, red. rozmyć = 0 <300 bardzo duże brak (krawędzie rozmyte) 340cd/m2 idealna płynność (z efektem teatru)
Red. skoków = 10, red. rozmyć = 10 390 (550) umiarkowane brak 340cd/m2 idealna płynność (z efektem teatru)

 

“Motion Plus Samsunga to system, który po odpowiedniej regulacji zadowoli każdego”

 
 

(5718)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(2 778)

 1. To ja dopisze - że miałem wymianę świetlówek plus czyszczenie matrycy i wszystko gra i buczy :)

 2. Można wiedzieć jaki jest koszt takiej wymiany z czyszczeniem? 

 3. Niestety szło jako ubezpieczenie, ale z tego co widziałem na kwicie od ubezpieczyciela to górna granica naprawy miała być do 800 zł, więc na pewn poniżej. Za wymianę świetlówek i rozebranie i wyczyszczenie matrycy z plam z kurzu myslę że max 400 zł by pewnie kosztowało.

 4. 4 godziny temu, player_sct napisał:

  To ja dopisze - że miałem wymianę świetlówek plus czyszczenie matrycy i wszystko gra i buczy :)

  Ciekawe jakie to świetlówki wymienili bo matryca w serii H6400 ma podświetlenie led ?

 5. Sorry zapędziłem sie - na karcie naprawy jest info - Czyszczenie, regeneracja matrycy OTVC, naprawa podświetlenia 

 6. Temat umarł ale telewizor nadal żyje

  Wysłane z Honor 9

 7. Hehehe, żyje, żyje i plam dostaje:) po 3 latach :) Ale jako funkcjonalność smart utrzymana:)

 8. Hehehe, żyje, żyje i plam dostaje:) po 3 latach Ale jako funkcjonalność smart utrzymana:)
  U mnie jak nowy żadnych problemów to już 4 rok ale nic nie trwa wiecznie

  Wysłane z Honor 9

 9. U mnie na chwilę bieżącą nic z nim się nie dzieje. Działa  bezproblemowo. Plam brak.

 10. eMAGieIKa44 eMAGieIKa44 napisał(a):

  Panowie ogromna prośba widzę że niektórzy was w dalszym ciągu posiadają Samsunga H6400. Moja prośba jest taka czy bylibyście w stanie podesłać mi ustawienia menu serwisowego dot. balansu bieli ? Niestety trochę namieszałem i nie jestem przekonany do ustawień które mam aktualnie. Konkretnie chodzi o ustawienia znajdujące się pod opcją ADC->White balance