Home News Przystawka Apple TV 4K drugiej generacji oficjalnie – mocny procesor, nowy pilot, HDMI 2.1! Ile będzie kosztować i kiedy w sklepach?
Przystawka Apple TV 4K drugiej generacji oficjalnie – mocny procesor, nowy pilot, HDMI 2.1! Ile będzie kosztować i kiedy w sklepach?

Przystawka Apple TV 4K drugiej generacji oficjalnie – mocny procesor, nowy pilot, HDMI 2.1! Ile będzie kosztować i kiedy w sklepach?

1.94K
0

Apple oficjalnie zaprezentowało odświeżoną przystawkę Apple TV 4K! Nowa wersja odtwarzacza otrzymała procesor A12 Bionic, zupełnie nowy pilot zdalnego sterowania, HDR z HFR i port HDMI 2.1. Funkcjonalność tego ostatniego standardu nie jest do końca jasna, ponieważ producent zapowiedział wsparcie dla maksymalnie 4K 60fps.

Apple TV 4K 2021 z HDMI 2.1, HDR HFR, nowym procesorem i pilotem – premiera

Mówiło się o tym nieco po cichu, ale mimo wszystko nowe Apple TV 4K znalazło się na liście przewidywanych premier podczas eventu “Spring Loaded”. Podczas wczorajszego wydarzenia gigant z Cupertino rzeczywiście poświęcił chwilę, by pokazać następcę przystawki z 2017 roku. Zaskoczeń nie ma – urządzenie wygląda i działa dokładnie tak, jak przewidywano (o czym pisaliśmy wielokrotnie tutaj).

Przystawka Apple TV 4K drugiej generacji oficjalnie - mocny procesor, nowy pilot, HDMI 2.1! Ile będzie kosztować i kiedy w sklepach?
fot. Apple

Apple TV 4K 2021 to zatem identyczny design co u poprzednika, ale za to znacznie mocniejszy procesor. Przystawka doczekała się autorskiego układu A12 Bionic, który znalazł się w nowych iPhone’ach zaprezentowanych jesienią 2020. Ponadto zaprezentowano zupełnie nowy, przebudowany pilot Siri Remote. Apple zaimplementowało w nim innowacyjny touchpad umożliwiający pięciokierunkową nawigację po systemie. Ma to być jedyne urządzenie, którego użytkownik będzie potrzebować do kontroli nad telewizorem – wbudowano w nim przycisk włączający i wyłączający odbiornik, a także klawisz wyciszający dźwięk.

Przystawka Apple TV 4K drugiej generacji oficjalnie - mocny procesor, nowy pilot, HDMI 2.1! Ile będzie kosztować i kiedy w sklepach?
fot. Apple

Nowe Apple TV 4K wspiera HDR z HFR (High Frame Rate), które Apple ustaliło w swoim urządzeniu na poziomie 60 klatek na sekundę. Gigant zapowiedział, że współpracuje już z nadawcami telewizji i platformami streamingowymi rozpoczynającymi oferowanie treści w 4K z HDR w 60fps. Nie ma na razie mowy o 120fps, mimo że wcześniej takie ślady znajdowano w wersji beta systemu tvOS 14,5.

Przystawka otrzymała też, jako część wspomnianej wersji systemu, wsparcie dla streamingu w pełnych 24 klatkach na sekundę. To bardzo istotna nowość, ponieważ do tej pory urządzenie korzystało z tzw. interpolacji klatek, czyli upłynniania obrazu – dodawania sztucznych klatek. Treści były zaś natywnie wyświetlane w 23,976 fps.

Apple TV4K 2021 – HDMI 2.1 i kalibracja obrazu

Kwestia obecności portu HDMI 2.1, który znalazł się z tyłu nowego Apple TV, jest nie do końca jasna. Urządzenie nie będzie wspierać “na start” częstotliwości odświeżania 120Hz w rozdzielczości 4K. Możliwe, że Apple zbroi się w ten sposób z myślą o przyszłości. Dziś już na pewno z takiej możliwości chętnie skorzystaliby gracze korzystający z serwisu gamingowego Apple Arcade.

Przystawka Apple TV 4K drugiej generacji oficjalnie - mocny procesor, nowy pilot, HDMI 2.1! Ile będzie kosztować i kiedy w sklepach?
fot. Apple

Ciekawostką jest opcja skalibrowania obrazu przy pomocy iPhone’a. Czujnik zlokalizowany w smartfonie ma dostarczyć przystawce potrzebnych danych na temat kolorów w obrazie wyświetlanym na telewizorze. Następnie urządzenie ma porównać zebrane informacje z “obowiązującymi w branży filmowej standardami” i automatycznie dostosować jakość barw i kontrastu. Wedle słów producenta, taki zabieg wyeliminuje potrzebę zmiany ustawień wewnątrz telewizora. Na bardzo podobne rozwiązanie wpadł ostatnio Samsung, ale oba pomysły racze nie będą miały wiele wspólnego z w pełni profesjonalną kalibracją odbiornika.

fot. Apple

Apple TV4K 2021 – ceny i dostępność

Odświeżona wersja przystawki Apple ma kosztować dokładnie tyle samo, co obecna obecnie na rynku wersja. W wersji 32GB będzie to 899 złotych, a z pojemnością dysku 64GB – 999 zł. Według polskiej strony producenta, przedsprzedaż rozpocznie się 30 kwietnia, a sklepowa premiera nastąpi w połowie maja. Nowy pilot Siri Remote ma być kompatybilny ze starszymi wersjami Apple TV i będzie dostępny w sprzedaży także osobno – w cenie 59 dolarów (ok. 220 zł).

fot. Apple

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1618935271, https://www.apple.com/pl/


Przeczytaj więcej na temat VOD i streamingu: 

(1937)

1 1 głos
Article Rating

97
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x