Home News Informacje prasowe Polski Samsung Research Institute z prestiżową nagrodą w dziedzinie sztucznej inteligencji
Polski Samsung Research Institute z prestiżową nagrodą w dziedzinie sztucznej inteligencji

Polski Samsung Research Institute z prestiżową nagrodą w dziedzinie sztucznej inteligencji

70
0

Sztuczna Inteligencja (AI) to w ostatnich miesiącach gorący trend w branży technologicznej. Samsung Electronics ma na tym polu spore osiągnięcia, między innymi za sprawą Samsung Research, oddziału badawczo-rozwojowego firmy. Co ważne, swój wkład w ten sukces, w tym liczne nagrody w międzynarodowych konkursach, ma także polski oddział R&D koreańskiego koncernu.

W październiku jednostka badawczo-rozwojowa Samsung Research Institute Poland (SRPOL), we współpracy z University of Edinburgh w Wielkiej Brytanii, zdobyła pierwsze miejsce podczas Międzynarodowych Warsztatów Tłumaczeń Języka Mówionego (IWSLT), jednych z najbardziej znanych i najdłużej na świecie organizowanych warsztatów tłumaczenia automatycznego. IWSLT to – obok Warsztatów Tłumaczeń Maszynowych (WMT) – najbardziej prestiżowy konkurs w tej dziedzinie. Warto podkreślić, że polskie centrum badawcze Samsung po raz drugi z rzędu zwyciężyło w warsztatach IWSLT. Co roku w czerwcu IWSLT dostarcza dopuszczalne zestawy danych szkoleniowych i umożliwia składanie przez uczestników wniosków testowych, po czym ocenia przesłane prace za pomocą mierników automatycznych. W tym roku w ramach warsztatów zajmowano się dwoma zadaniami: tłumaczeniem maszynowym i tłumaczeniem mowy. W obu przypadkach dodatkowa trudność polegała na tym, że uczestnicy dysponowali niedużymi zasobami. Jednostka Samsung Research Institute Poland zmierzyła się z pierwszym z tych zadań, starając się odkryć nowe technologie, które mogą pomóc w przezwyciężeniu sytuacji braku zasobów w postaci nie tylko danych, ale również czasu i środków finansowych – warunkami, z którymi zespoły mają często do czynienia w przypadku wykorzystania AI przy tłumaczeniach na wiele języków.

Zadaniem drużyny Samsung było wykorzystanie technologii AI do przetłumaczenia tekstu z języka baskijskiego na język angielski. Zespół SRPOL otrzymał najpierw ograniczoną ilość danych – około miliona równoległych zestawów danych tłumaczeniowych z baskijskiego na angielski w postaci napisów filmowych – w celu przeszkolenia i opracowania modelu algorytmu. Następnie dane te zostały użyte do przetłumaczenia na język angielski prelekcji TED przeprowadzonych w języku baskijskim. Pomimo trudności związanych z proponowanym kierunkiem tłumaczenia i ograniczoną ilością danych w porównaniu z tłumaczeniami referencyjnymi, SRPOL uzyskał najwyższy wynik przy użyciu algorytmu Bilingual Evaluation Understudy (BLEU) wynoszący 26,21 – wykazujący wysoki poziom zgodności tłumaczenia maszynowego z tłumaczeniem referencyjnym – oraz znacząco niski wskaźnik błędu.

global-AI-competition_srpol_main_2
Zespół Samsung Research Institute Poland (SRPOL).

Nagroda zdobyta przez Samsung Research Institute Poland to kolejny dowód potwierdzający wiedzę firmy w zakresie sztucznej inteligencji. W sierpniu bieżącego roku ukraiński oddział Samsung R&D Institute stworzył na potrzeby Instytutu Technologii w Karlsruhe i Instytutu Technologicznego Toyoty w Chicago (KITTI) Vision Benchmark Suite, jednej z trzech najlepszych organizacji zajmujących się badaniami porównawczymi w dziedzinie technologii napędów samochodowych, rozwiązanie wykrywające pieszych. KITTI plasuje się wśród czołowych instytucji prowadzących badania porównawcze, takich jak Caltech Pedestrian i CityScapes.

KITTI obejmuje dziewięć kategorii (w tym m.in. „stereo”, „obiekty”, „śledzenie” czy „droga”); SRK przedstawiła swoją technologię widzenia komputerowego SiRtaKi w ramach „śledzenia pieszych”. Rozwiązanie to zostało uznane za najlepsze w swojej dziedzinie.

W lipcu Samsung Research zajął pierwsze miejsce w dwóch prestiżowych konkursach odczytywania pisma przy użyciu AI: MAchine Reading COmprehension (MS MARCO) Competition organizowanym przez Microsoft oraz TriviaQA organizowanym przez University of Washington. Do dziś Samsung zajmuje pierwsze miejsce w kategorii „Web” konkursu TriviaQA.

W marcu natomiast Samsung R&D Institute China-Beijing (SRC-B) wyróżnił się w dziedzinie prac rozwojowych nad sztuczną inteligencją w zakresie przetwarzania obrazów (technologie analizy znaków i obrazów), wygrywając międzynarodową konferencję poświęconą analizie i rozpoznawaniu dokumentów – ICDAR, będącą globalnym konkursem w dziedzinie technologii optycznego rozpoznawania znaków.

– Samsung jest globalnym liderem w dziedzinie prac rozwojowych nad AI i związanych z nią technologii, co potwierdzają liczne osiągnięcia w prestiżowych konkursach z zakresu sztucznej inteligencji. Będziemy nadal wdrażać przełomowe technologie AI w naszych produktach i usługach – powiedział Seunghwan Cho, Vice President of Samsung Research.

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.

(70)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).