Home Fachowa publicystyka i artykuły Po co nam 8K (i więcej)? Nowe badania empiryczne nad odległością od TV
Po co nam 8K (i więcej)? Nowe badania empiryczne nad odległością od TV

Po co nam 8K (i więcej)? Nowe badania empiryczne nad odległością od TV

8.01K
1

Nowe badania nad wysoką rozdzielczością ekranów

Podczas minionych targów CES 2019 w Las Vegas, miałem okazję uczestniczyć w dwóch bardzo ciekawych, zamkniętych, wykładach na których omówiono najnowsze publikacje naukowe, zrobione właśnie pod kątem zalet rozdzielczości 8K. Zostały one wspomniane na dwóch niezależnych wykładach firm Sony i Samsung.

  • “Black Box TV” (Sony) prowadzony przez p.Toshiyuki Ogura (Chief Distinguished Engineer)
  • “The benefits of super-resolution displays” (Samsung), prowadzony przez p. Kyoung-Min Lee (profesor w Seoul National University)

Co można nowego odkryć w temacie skoro od strony okulistycznej sprawa jest już dawno wyjaśniona? Właśnie takie pytanie pozostawiono otwarte podczas przeprowadzania eksperymentu wspomnianego podczas obu tych wykładów. Konkretnie mówimy tu o pracy pod tytułem “Sensation of Realness From High-Resolution Images of Real Objects“. Badacze postanowili skonfrontować w niej prawdziwe przedmioty wraz z ich zdjęciem na ekranach o różnych rozdzielczościach. Ekrany zostały tak skonfigurowane i skalibrowane by jak najlepiej odwzorowywać prawdziwy przedmiot. By “wyłączyć” efekt 3D podczas patrzenia na prawdziwy przedmiot, osoby patrzyły przez okulary powodujące docieranie tego samego obrazu do obu oczu.

Podczas eksperymentu prezentowano przedmioty o różnym stopniu skomplikowania – z dużą ilością bardzo drobnych detali, lub z gładkimi przejściami tonalnymi.

I teraz czas na meritum eksperymentu – wyniki. Obserwatorzy mieli za zadanie ocenić, bliżej niezdefiniowane poczucie “realności” obrazu na wyświetlaczu. Okazało się, że wzrost ocen zanotowano aż do rozdzielczości wynoszącej 60 cpd (po której dopiero oceny ulegały stopniowemu nasyceniu). Wartość ta przelicza się na 1/2 minuty kątowej odległości pomiędzy sąsiednimi pikselami, czyli dwa razy mniej niż próg rozróżniania detali.

Jednostka “cpd” to w rozwinięciu cycles-per-degree, czyli cykle na stopień (pola widzenia). Jeśli np. obraz testowy składa się z czarno-białych wzorów, to przez jeden cykl rozumiemy przylegającą do siebie linię białą i czarną o takiej grubości, że wypełniają 1 stopień naszego pola widzenia. Przy 60 cpd mamy 60 linii czarnych, przeplecionych 60 liniami białymi i nadal wypełniają one 1 stopień pola widzenia, więc są o wiele cieńsze niż w pierwszym przypadku. Jeśli chcielibyśmy mówić o odległości między detalami w minutach kątowych mówilibyśmy o odległości między środkiem linii czarnej, a białej. Przy 1 cpd byłoby to więc aż 30 minut kątowych (0,5 stopnia), przy 30 cpd 1 minuta kątowa, a przy 60 cpd już tylko 1/2 minuty kątowej. Ogółem: 60 / ( ilość CPD * 2 ) = odległość w minutach kątowych.

Zanotowano więc dalszy zysk z podwyższania rozdzielczości ponad warunki umożliwiające fizyczne rozróżnienie od siebie pikseli. Innymi słowy mimo, że nie widzimy detali to podświadomie je “czujemy”. Jak to możliwe? Najprawdopodobniej składają się na to zjawiska takie takie jak np. hyperacuity (nie znam polskiej nazwy). Istnieje także korelacja pomiędzy ostrością widzenia a jasnością i kontrastem obserwowanych przedmiotów (a jak wiemy wartości te w HDR są bardzo wysokie).

(8008)

4.5 2 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

31
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Dobry, praktyczny artykuł pokazujący, że kiedyś trzeba skończyć gonitwę za jednym parametrem. Dodałbym jeszcze kwestię komfortowego dystansu od ekranu, żeby objąć wzrokiem cały obraz, przeczytać napisy, itd.
Poza tym akustyka pomieszczenia, to też wymaga pewnych odległości. Jeśli kogoś stać na duży telewizor 8K to lepiej zainwestować te pieniądze właściwe przygotowanie pokoju.

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x