Home News Piąty Element na Ultra HD Blu-ray na 20-lecie filmu
Piąty Element na Ultra HD Blu-ray na 20-lecie filmu

Piąty Element na Ultra HD Blu-ray na 20-lecie filmu

724
6

Już niebawem wchodzi najnowszy obraz Luca Bessona, Valerian i Miasto Tysiąca Planet. Tymczasem właśnie teraz jego inne, kultowe dzieło doczekało się specjalnego wydania UHD na swoje 20-lecie. Mowa o filmie Piąty Element.

Luc Besson to całkiem utalentowany gość. Przekonał każdego, że Milla Jovovich potrafi grać. No i nawet jego filmu nie był w stanie zepsuć Chris Tucker. Nie miałem osobiście okazji akurat oglądać Piątego Elementu w kinie, choć było o nim swego czasu głośno – z tamtego okresu zaliczyłem natomiast Godzillę, Obcy: Przebudzenie i Żołnierzy Kosmosu (Piąty Element zaliczyłem niedługo potem na VHS). Niemniej jednak jest to dość ekstrawagancki relikt lat 90. i film poniekąd kultowy. Pokazuje on nam też dość interesującą i trochę utopijną rzeczywistość, w której Jovovich nie gra po raz n-ty Alice z Resident Evil.

W każdym razie, w jubileuszowym zestawie otrzymujemy po jednej płycie UHD Blu-ray oraz Blu-ray, a także kod Ultraviolet Digital HD. Oprócz tego na nośniku UHD BD dodano specjalnie na potrzeby tego wydania nowy, 10-minutowy wywiad z Lukiem Bessonem (The Director’s Notes: Luc Besson Looks Back), natomiast na płycie BD znajdziemy mini-dokumenty znane z wydania Cinema Series z 2015r.:

 • The Star Element (o obsadzaniu ról)
 • The Visual Element (o scenografii)
 • The Digital Element (o efektach specjalnych)
 • The Alien Element (o designie kosmitów)
 • The Fashion Element (o kostiumach)

Poza tym dołączone są także materiały The Diva (o scenie w operze), Imagining The Fifth Element oraz The Elements of Style. Cała powyższa zawartość (z wyjątkiem nowego wywiadu z Bessonem) została nakręcona w rozdzielczości SD i jedynie użyto upscalingu aby wypełnić cały ekran. Ponadto istnieje także opcja włączenia tzw. „Fact Track”, czyli adnotacji dotyczących ciekawostek o filmie (znana z wydania BD z 2007r.)

Piąty Element - Bruce Willis

Jeśli chodzi o obraz – użyto tutaj oryginalnej 35mm kopii filmu w 4K i wraz z natywną rozdzielczością UHD (kodek HEVC), zachowano również pierwotne proporcje obrazu, czyli 2.39:1. Jest to najnowszy master filmu, ulepszony względem poprzedniego wydania z 2015r. Oczywiście zastosowano tutaj HDR10 (w przedziale od 0,005 do 4000 nitów) i szeroką paletę barw, aczkolwiek nieco efekty te stonowano, gdyż kolorystyczna stylistyka filmu sama w sobie była już dosyć wybujała. W kwestii dźwięku postawiono tutaj na mix w Dolby Atmos, znany z wydania Cinema Series.

W tym momencie The Fifth Element 20th Anniversary Edition dostępny jest jedynie w USA (płyta BR zablokowana regionalnie) i nie ma na razie jeszcze żadnych informacji o europejskim (w tym polskim) wydaniu.

(724)

Jakub Krawczyński Z wykształcenia anglista i pedagog - lubuje się w rąbniętej muzyce i alienujących filmach. Podobno zna się na grach i dlatego bezwstydnie przyznaje się do tego w notce o sobie, bo i tak ich nikt nie czyta.

Comment(6)

 1. Płyty BD UHD na szczęście nie mają blokady regionalnej.

  Jedynie płyta BD z tego wydania jest w Regionie A.

  Pozdro

 2. Na UHD BD nie ma regionalizacji, blokadę Region A ma dołączona płyta BD, co jednak jest o tyle istotne, że znajdują się tam prawie wszystkie dodatki.

  Prawa do Piątego elementu w Polsce ma Monolith więc o wydaniu UHD BD u nas można pomarzyć. W reszcie Europy też raczej nieprędko należy się go spodziewać, ale obym się mylił... Czekam na transfer UHD od Gaumont, tylko tym razem bez przepałów proszę. Mam nadzieję, że się doczekam ;)

 3. To wydanie jest na razie w USA nie do kupienia. Tylko jako backorder. Wszystko sprzedane.

  W USA wyszła też limitowana edycja w steelbooku.

 4. W sumie nie dziwię, że się wyprzedał.  Ten film, choć nie każdemu musi się naturalnie podobać, to faktycznie jest juz poniekąd kultowy. 

  PS. Jestem bardzo ciekaw jak to wydanie będzie wyglądać jak wreszcie doczekamy się paneli, które dolecą do tych 4 000nit.

 5. Coś z zaopatrzeniem poszło nie tak na amazonie, nie pierwszy raz zresztą. Nawet Ci co dawno temu zrobili pre-order w sporej części obeszli się smakiem i musieli przeprosić się z Best Buy, Walmart, itd. 
  Chociaż widzę, że i u nich jest też backorder - najwyraźniej nie docenili potencjału jaki drzemie wśród zakupowiczów UHD ;)
   

 6. Obejrzałem z BD-UHD. Jak dla mnie rewelacja. I do tego to prawdziwy 4K, a nie fake.