Home Testy Telewizory OLED Philips Philips OLED 973 TEST najwyższy model 2018 Ultra HD z Android TV i Ambilight
Philips OLED 973 TEST najwyższy model 2018 Ultra HD z Android TV i Ambilight

Philips OLED 973 TEST najwyższy model 2018 Ultra HD z Android TV i Ambilight

15.29K
1

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 99%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 73%

Matryce OLED ostatniej generacji chwalą się bardzo bogatym pokryciem szerokiej palety kolorów, która jest obecna w filmach Ultra HD. Potrafią odtworzyć 99-100% kolorów wykorzystywanych w studiach filmowych. Pod tym względem niczego im więc już nie brakuje. Do zbadania pozostaje kwestia na ile dobrze oddają mieszanki tych barw. Po podaniu sygnału HDR mamy do dyspozycji takie same tryb obrazu i niestety powielają one ustawienia wprowadzone do kalibracji Full HD. Oznacza to, że nie da się zapisać osobnych ustawień dla treści z HDR. Wielka szkoda.

Kalibracja z Full HD przy Ultra HD

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 5,4 maksymalna 10,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,5 maksymalna 8,3
Średnia deltaE palety szarości 4,6 maksymalna 8,8

Z wiernym oddaniem koloru w Ultra HD telewizor radzi sobie nieźle, ale nie rewelacyjnie.  Jak widzimy, ustawienia wykonane dla Full HD nie pozwalają uzyskać idealnego balansu bieli. Kolory są trochę ochłodzone, co w prawdzie daje złudzenie czystszej biel, ale i mniej nasyconych czerwieni i żółci. Fabryczne tryby nie oferują lepszej skali szarości, a osobnych ustawień do UHD nie da się zapisać. Charakterystykę jasności prawie idealnie pokrywa się z wzorcową, aczkolwiek jest lekko zaniżona na dole. Utrudnia to trochę dostrzeżenie najciemniejszych detali w czerniach, aczkolwiek są one tam obecne. Poza takimi szczegółami obraz wygląda bardzo atrakcyjnie i wciągająco, szczególnie jeśli ktoś nie ma możliwości porównać go do innych wyświetlaczy i doszukiwać się takich niuansów.

Mapowanie odcieni jasności w zależności od ustawień

OLED 973 nie zmienia swej charakterystyki oddawania poziomów jasności w zależności od metadanych w filmie. Ustawia się ją ręcznie za pomocą funkcji “Perfekcyjna jasność HDR”.

Jak widzimy ustawienie wpływa jedynie na górną część zakresu dynamiki. Sugerowałbym więc używać “Maksimum” lub “Średni”. Stosunek jasności do ilości detali w bielach wygląda wtedy na najbardziej sensowny.

(15291)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

20
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
Paweł
4 lat temu

Wiem,że recenzja z 2018 ale jak się ma prezentowany telewizor do PHILIPS 65OLED934/12
Warto kupić nowszy ?

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x