Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic OLED HZ2000 | TEST | Referencja obrazu filmowego dostępna w domu!
Panasonic OLED HZ2000 | TEST | Referencja obrazu filmowego dostępna w domu!

Panasonic OLED HZ2000 | TEST | Referencja obrazu filmowego dostępna w domu!

55.25K
21

Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Panasonic OLED HZ2000 jest jednym z pierwszych i nielicznych telewizorów na rynku, które posiadają tak bogate wsparcie dla norm Ultra HD / HDR. Telewizor wspiera bowiem oba formaty HDR premium jakie występują na rynku: HDR10+ oraz Dolby Vision. Implementacja obu technologii została przeprowadzona kompleksowo – dostępne są zarówno przez HDMI, jak i ze streamingu, a także z wbudowanych nośników. W przypadku Dolby, w HZ2000 wbudowany jest interpreter metadanych (tak samo jak np. w telewizorach LG) co oznacza znacznie lepszą kompatybilność z urządzeniami i bezproblemowość działania. O tym, że działa również HDR10, oraz telewizyjne HLG pisać już chyba nie trzeba w 2020 roku.

Panasonic OLED GZ950 test Dolby Vision HDR10+

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 75%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision i HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 590 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 880 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 875 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 855 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 880 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekty HDR w Panasonic HZ2000 są bliskie rekordów telewizorów OLED! Jak widzimy, matryca LG Displays wzbogacona o autorskie rozwiązania pozwoliła wyjść ponad to co oferuje z pozoru podobna konkurencja. Pozwala to osiągnąć rewelacyjne efekty HDR, które dają przepaść jakościową gdy oglądamy treść Ultra HD, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu względem obrazu Full HD SDR np. z Blu-ray! Oczywiście można by upierać się, że są telewizory LCD, które dają jeszcze więcej jasności i będzie to prawda, jednak żaden z nich nie zaoferuje jednocześnie tak dobrej czerni, czy kątów widzenia (a przede wszystkim braku efektu halo na czerni, pod lekkim kątem). HDR w HZ2000, jak to w oledach bywa, jest bardzo precyzyjny, ponieważ każdy piksel jest źródłem światła. W znacznej części filmów teoretycznie nie najwyższa na rynku jasność nie będzie zauważalna wcale ponieważ ekran inteligentnie rozpoznaje statyczne metadane i dobiera jasność pod najjaśniejsze efekty zakodowane w danym filmie. Następnie wykorzystuje funkcję, która analizuje nadchodzące klatki obrazu i jeśli nie ma tam zbyt jasnych efektów na możliwości matrycy to oddaje obraz ze źródłową jasnością nawet jeśli metadane mówią co innego!

Warto też wspomnieć, że rozwiązany został problem artefaktów w najjaskrawszych światłach. Na poprzednim modelu (GZ2000) występowały one okazjonalnie, prawdopodobnie ze względu na nadmierne wysilenie matrycy. Nieznacznie niższa luminancja HZ2000 może być tutaj ruchem w dobrą stronę.

W przypadku oglądania treści HDR w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, telewizor OLED należałoby zakwalifikować do kategorii czwartej w powyższej tabelce, pomimo słabszych efektów świetlnych. Nasze oczy ulegają złudzeniu wyższej jasności, ponieważ źrenice rozszerzają się mocno i uwrażliwiają na światło. Ponadto, nie do przecenienia pozostają idealne czerni i brak irytujących rozjaśnień na matrycy (na obiektach sąsiadujących z czernią).

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Fabryczny tryb Filmmaker (HDR)

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,8 maksymalna 8,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 4,2
Średnia deltaE palety szarości 2,3 maksymalna 4,4

Profesjonalna kalibracja HDR w Panasonic OLED HZ2000

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,1 maksymalna 3,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 1,3
Średnia deltaE palety szarości 0,7 maksymalna 1,4

Barwy w materiałach wideo, wykorzystujących szeroką paletę Rec 2020, jednakże mają tendencję do kierowania się w odcienie czerwieni. To konsekwencja niedopracowanego balansu bieli, podobnie z resztą jak w trybie SDR. Na szczęście istnieje możliwość dokonania pełnej kalibracji także w tym trybie i czerwoną poświatę można zniwelować do zera! Skalibrowany tryb HDR w Panasonic HZ2000 nie pozostawia właściwie nic do życzenia!

HDR10+

Telewizor wspiera technologię HDR10+, która jest rozwinięciem HDR10 o dynamiczne metadane. Pozwalają one w sposób kontrolowany radzić sobie ze scenami przekraczającymi możliwości telewizora. Innymi słowy nie musi on cały czas przyciemniać obrazu na podstawie kilku danych charakteryzujących cały film (coś czemu tegoroczna funkcja dynamicznego mapowania stara się przeciwdziałać) ponieważ każda klatka ma swoje odrębne, bardzo precyzyjne, parametry. Okazja do przetestowania HDR10+ nadarzyła się przy użyciu filmu “Bohemian Rhapsody”. Nie udało się jednak wychwycić różnic w stosunku do wersji HDR10 używając tego samego ekranu i robiąc porównanie na zasadzie jeden-po-drugim. Być może gdyby można było zobaczyć obie wersje na raz różnica byłaby dostrzegalna. Widać jednak, że telewizor z tak dobrymi algorytmami mapowania tonów zwyczajnie nie zyskuje aż tak dużo na filmie HDR10+, który nie posiada dużej ilości bardzo jaskrawych efektów.

Dolby Vision

Implementacja Dolby Vision w Panasonic HZ2000 OLED, jak już wspomniałem, jest kompleksowa (“tv-led”), aczkolwiek także wymusić format player-led. Dzięki temu nie ma problemów z kompatybilnością. Technologia Dolby, podobnie jak HDR10+, dostarcza dużo więcej informacji jak oddawać poszczególne tony jasności. Ponadto materiał kodowany jest 12, a nie 10 bitowo. W teorii standard powinien dostarczać dużo wyższą jakość obrazu. Z testów wynika jednak, że różnica w stosunku do HDR10+, czy nawet czystego HDR10 nie jest aż tak znacząca, niemniej zauważalna. Na pewno dobrze, że Panasonic zdecydował się na wsparcie dla tej technologii, bo jest ona pożądana na rynku. W telewizorze została także zaimplementowana metoda kalibracji trybu Dolby (jest to osobny tryb obrazu) i daje bardzo dobre efekty.

W tym roku dodano także tryb Dolby Vision IQ, który dostosowuje obraz w DV pod bieżące warunki świetlne w pokoju. Rzeczywiście funkcja działa i może być przydatna podczas seansów filmowych.

Test OLED Panasonic ZH2000 Dolby Vision IQ

Advertisement

(55254)

3.7 38 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

62
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Czy odwzorowanie ruchu ( sport) jest takie same w hz2000 jak w hz1000 ? Tu wyglada rewelacyjnie…

Pozdro
Pozdro
3 lat temu

Brak testów sieci WIFI/ Ethernet…

Sławek
Sławek
3 lat temu

Moment – TV bez HDMI 2.1 czyli 4k120fps OFF i bez wielu funkcji dla graczy i “8” w sekcji GRY?

Piotr
Piotr
3 lat temu

Czy dla kogoś kto nie będzie podłączał nowej konsoli do gier hdmi 2.1 jest potrzebny?

Piotr
Admin
Reply to  Piotr

Nie jest potrzebne.

Piggi
Piggi
3 lat temu

Jesteście chyba jedynym portalem branżowym w Polsce, który robi tak wnikliwe testy. Z niecierpliwością czekam na recenzję Philipsa OLED805, który został wyróżniony nagrodą EISA Best Buy OLED 2020-2021.

Marek
Marek
3 lat temu

Korzystam z plazmy Panasa od ośmiu lat. Zero wypalonych pixeli. Z tym wypalaniem na OLED to ja bym nie przesadzał. 😉

Obserwator
Obserwator
3 lat temu
Reply to  Marek

A co ma jedno do drugiego?

robi
robi
3 lat temu

dzięki za test, tv pierwsza klasa ale brak portu hdmi 2.1 w flagowym telewizorze z 2020r. dyskwalifikuje go

Darek
Darek
3 lat temu
Reply to  robi

Też tak myślę. Bana powinni dostać wszyscy producenci którzy w tym roku nie wprowadzili hdmi 2.1. Myślą sobie że za rok ludzie będą wymieniać bo u nich to będzie super nowość. Lg już w zeszłym roku dało hdmi 2.1. Mam C9 i nie mam problemu na przyszłość. W tym roku to powinien być absolutny standard. Nie wiem jak może taka eisa dawać jakiekolwiek nagrody producentom którzy nie zastosowali tego standardu i to chwilę przed wprowadzeniem nowych konsol i kart graficznych z hdmi 2.1

Sławek
Sławek
3 lat temu
Reply to  Darek

C9 to nie jest zły TV. Ale z tego co mi wiadomo, (w chwili obecnej) są spore problemy, z poprawnym uzyskaniem 4K + 120Hz + VRR + HDR.
Pływająca czerń na LG, Utrata ostrości na SONY, Local Dimming Samsunga, w trybie gier wył. strefy.. Owszem zawsze lepiej mieć, większą przepustowość..
Przynajmniej to co serwuje nam Panasonic, to działa.

PS: Z tymi wypaleniami bym nie dramatyzował.. wg. mnie, warto zaryzykować, dla lepszej jakości obrazu.

Last edited 3 lat temu by Sławek
Janek
Janek
3 lat temu
Reply to  Sławek

Mam  TX-55FZ800E po 18 miesiącach takie wypalenia że jeszcze trochę i telewizor na złom. Już nigdy Panasonic nie będzie u mnie w domu.
A reklamacje nic nie dają a na odpowiedz czekałem 78 dni.

Bob
Bob
3 lat temu

Jak OLED będzie 500 zł droższy od zwykłego LCD wtedy zaryzykuję .Wydać 10 tys i się zastanawiać czy wypali się czy nie .Niby to losowe przypadki .Wystarczy poczytać ,jest dużo wpisów jakby to powiedzieć łagodnie “zawiedzionych “użytkowników.TV kupuje się na lata ,mój obecny ma ponad 5 tym bardziej za takie pieniądze .Chce super obraz idę do kina a w domu starczy zwykły ale pewny sprzęt .Co mi z super czerni jak TV może się popsuć w każdej sekundzie.Jestem zwolennikiem nowości ale też racjonalnie myślę jak nowe to trwałe a w takim razie pozostaje QLed bądź Nanocell lub podobna technologia innych… Czytaj więcej »

Adam
Adam
3 lat temu
Reply to  Bob

W jakim kinie jest obraz co najmniej zbliżony do tego na oledzie? Co to znaczy zwykły LCD, bo chyba nie rozmawiamy o Q90 vs C9? Niech wreszcie skończy się epoka dziadostwa lcd, Samsung już to zrozumiał i na gwałt buduje oleda:)

16K Hiper HD
16K Hiper HD
3 lat temu
Reply to  Adam

Dziadostwo to jest wypalający się oledzik. LED / LCD nigdy nie umrze 😀

16K Hiper HD
16K Hiper HD
3 lat temu
Reply to  Adam

A samsung to najgorsze dziadostwo ;-(( postarzanie produktów już na lini montażu. Nie, dziękuje! 😀

MICHAŁm
3 lat temu

Tylko czemu Panasonic nie zrobił wersji 75 lub 77 cali?? Wielka szkoda bo już bym odkladal pieniądze na niego

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

No I na taki test czekalem. Dziekuje za niego.
waham sie tylko pomiędzy 65hz2000 a ewentualnie philips 983 z ta piękna belka od B&w. Pomożecie mi wybrać moje 65” a może dołożyć trochę i 77c9/cx?
pomozcie bo ciężko mi samemu wybrac
pozdrawiam i dzięki za kapitalna robote Panowie

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  Tomasz

Oczywiście philips 984 sorry

Tomasz
Tomasz
2 lat temu
Reply to  Tomasz

Nie kpij sobie, jedyna konkurencja dla hz2000 to Sony A90

Robert
Robert
3 lat temu

Z niecierpliwością czekałem na test tego telewizora! Bardzo dziękuję.
Bardzo dobry test.
Teraz “tylko” muszę poczekać na dobrą promocję.
Jak zwykle zrobiliście kawał świetnej roboty!
Życzę wam wielu sukcesów,chociaż i tak jesteście najlepsi.
Pozdrowienia dla całej ekipy!

21
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x