Home Testy Telewizory LCD Panasonic Panasonic EX700 TEST okiem gracza i maniaka filmów. Czy warto go kupić?
Panasonic EX700 TEST okiem gracza i maniaka filmów. Czy warto go kupić?

Panasonic EX700 TEST okiem gracza i maniaka filmów. Czy warto go kupić?

33.82K
40

Źródło obrazu najnowszej generacji Ultra HD

Największa zabawa zaczyna się w przypadku podłączenia źródła, które wygeneruje nam obraz w Ultra HD. Jakie możliwości w tym aspekcie ma EX700? Na pewno ponadprzeciętne ale nie wybitne gdyż w tej cenie nie ma szans by dostać wszystko.

Cecha Wynik
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 2020 95% / 74%
Maksymalna wartość HDR 325 cd/m2 (skrawek ekranu – plansza L20)
Średnia wartość HDR 265cd/m2
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – wszystkie złącza
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerów TAK

Co ja podłączyłem do testowanego telewizora? Oczywiście odtwarzacz Ultra HD Blu-ray. Padło na znany model Panasonica DMP-UB700, który posiadam prywatnie. Jego dokładny test znajdziecie na naszym portalu tutaj. Panasonic UB700

Dopiero takie źródło pozwoliło mi wykorzystać maksymalne możliwości EX700. Czy zobaczyłem różnice względem filmów na zwykłym nośniku Blu-ray? Oczywiście, że tak. Jak już wiele razy podkreślam w przypadku rozdzielczości 4K musimy dość blisko usiąść przez ekranem. W innym wypadku korzyść płynąca z samej rozdzielczości 4K względem Full HD będzie niewielka. Dokładnie tłumaczy to nasz kalkulator odległości dostępny tutaj. W przypadku ekranu 50 calowego wypadałoby oglądać go z odległości maksymalnie 2.1m. Myślę, że nie jest to abstrakcja a dopiero wtedy dostrzeżecie różnice w widocznych szczegółach.

Dużo ważniejszym aspektem jest szeroka paleta barw, którą japoński telewizor pokazuje bardzo dobrze (specjalizowane podświetlenie telewizora diodami PFS LED). Zapewnia nam to 95% pokrycie tzw. palety DCI. W tej palecie kodowane są filmy na nośniku Ultra HD Blu-ray. Nie jestem Wam w stanie pokazać różnicy na ekranie Waszych monitorów ale mogę przypomnieć symulację, która daje pogląd na ogromną różnicę jaka jest widoczna podczas oglądania filmów. Kliknijcie na poniższy obrazek i zobaczcie ile np. “zabrakło” koloru czerwonego przy grzybie;) w wersji na nośniku Blu-ray. Na żywo wygląda to jeszcze bardziej spektakularnie. Patrząc na świeczki od razu przychodzi na myśl ocena efektu HDR. Ten jak już widzieliście z powyższej tabeli nie należy do wysokich jednak ja uważam, że jest on widoczny i robi różnicę względem filmu na Blu-ray. Wszystko wychodzi gdy postawimy koło siebie dwa telewizory z tym samym materiałem: jeden w wersji Blu-ray a drugi Ultra HD Blu-ray. Jeżeli dodamy do tego przyzwoity kontrast, który w przypadku EX700 kształtuje się na poziomie 5 600:1 (średnio) oraz bardzo dobrą równomierność ekranu to okazuje się, że w tej cenie dostajemy bardzo ciekawy telewizor dla fanów kina domowego w najnowszej specyfikacji Ultra HD.

EX700

(33824)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

40
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o