Home Testy Projektory Optoma Optoma UHD65 | TEST | Jak sprawuje się w kinie domowym Ultra HD 4K?
Optoma UHD65 | TEST | Jak sprawuje się w kinie domowym Ultra HD 4K?

Optoma UHD65 | TEST | Jak sprawuje się w kinie domowym Ultra HD 4K?

9.93K
0

Rozrywka Ultra HD 4K w praktyce

Jak więc już wiemy Optoma dostarcza wysokiej jakości rozdzielczość 4K. To bardzo ważna cecha w przypadku projektora gdyż obraz, który wyświetlamy posiada zazwyczaj bardzo dużą przekątną i w tym wypadku ma to ogromne znaczenie. W przypadku telewizorów często powtarzam, że 4K to tylko wstęp do technologii Ultra HD. A to dlatego, że do np. 55″ trzeba bardzo blisko podejść by dostrzec wszystkie szczegóły wynikające z tak wysokiej rozdzielczości (więcej na ten temat w naszym kalkulatorze odległości od tv). Jednak w projektorze gdy obraz ma zazwyczaj 100 – 150 cali rozdzielczość 4K jest dużo bardziej istotna i łatwiej dostrzec zalety płynące z jej zastosowania w danym materiale.

Urządzenie wyposażono w port HDMI w specyfikacji 2.0a z 18Gbps przepustowością. Oznacza to możliwość bezproblemowego podłączenia konsol (Xbox One S/X, czy PS4 Pro) i grania w 4K HDR.

Podłączając Ultra HD Blu-raya i włączając film widzimy bardzo ostry, bogaty w szczegóły obraz. Podobnie z Netflixa. Ale chyba największe wrażenie na tego typu projektorze robią gry z konsol wspierających Ultra HD czyli Xbox One X oraz PS4 Pro jak również wysokiej klasy PC, który obecnie także bez problemu wspiera 4K z HDR. Tutaj rozdzielczość gra pierwsze skrzypce a najnowsze pozycje wyglądają powalająco pod tym względem. Szkoda tylko, że input lag projektora w 4K HDR czy Full HD wynosi 85ms. Wychodzi tutaj jednak nieco już starsza konstrukcja sprzętu – najnowsze modele Optomy jak 300X mają zdecydowanie niższego laga (46ms).

Test Optoma UHD300X
Forza Horizon 4 z natywną rozdzielczością 4K – poezja dla oczu

Wróćmy jednak do filmów. Sama rozdzielczość to oczywiście nie wszystko. Tutaj liczy się także wsparcie dla szerokiej palety barw czy HDR jak również miło by było aby kontrast i czerń projektora za takie pieniądze stała na w miarę przyzwoitym poziomie. Czy tak jest?

Zacznijmy od “lepszych” kolorów czyli pokrycie szerokiej palety barw DCI / Rec 2020. Wynosi ona odpowiednio 78% oraz 58% czyli nieco mniej niż w przypadku tańszego brata 300X. Nie są to spektakularne wyniki i za dużo z tych nowych kolorów zapisanych  np. na nośnikach Ultra HD Blu-ray nie zobaczymy. Projektor sam wykrywa odpowiedni format treści i zmienia tryb oglądania na dostosowany do zakresu dynamiki (SDR / HDR). Niestety brakuje tej automatyki do zmiany palety barw pomiędzy wąską (Rec 709 – filmy HD), a szeroką (Rec 2020 – filmy UHD). Pozostają albo ustawienia fabryczne, w których obraz będzie miał znacznie mniejsze nasycenie, albo indywidualna kalibracja podczas której będzie można stworzyć na jednym wejściu HDMI paletę barw do zwykłych filmów i audycji, a na drugim do Ultra HD. Można też próbować podbić nasycenie kolorów w UHD na oko.

Jak sprawuje się HDR? Projektor radzi sobie całkiem nieźle z oddaniem poziomów jasności i barw (po kalibracji). Charakterystyka jasności jest bliska tej wyidealizowanej przy mnożniku 3,5x. Oznacza to, że da się odczuć zysk z oglądania treści z HDR. Jedyny haczyk w tym, że do uzyskania odpowiedniego poziomu jasności trzeba było użyć funkcji brilliant colour. W związku z tym barwy nie są aż tak jasne jak powinny być i ogólna jasność projektora też nie jest wysoka. Wyraźna różnica w HDR widoczna jest, gdy jasność projektora przekracza 100 – 120 nitów. Optoma UHD65 te wymagania spełniała na naszym ekranie testowym (99″) uzyskując 110 nitów, ale tylko przy kolorze białym. Jak już wspomnieliśmy kolory są ciemniejsze, gdyż jasność generowana jest sztucznie (za pomocą funkcji brilliant colour).

Projektor o pełnej jasności 1000 Lumenów Projektor uzyskujący 1000 Lumenów dzięki Brilliant Colour

Drugim mankamentem związanym z jasnością jest jej rozkład na ekranie. Oznacza to, że przyjemne w HDR 110 nitów mamy tylko na środku ekranu, zaś brzegi są bardzo mocno przygaszone. Normalną cechą jest, że przy maksymalnym zoomie (czyli gdy umieszczamy projektor tak blisko ekranu jak to możliwe) jednorodność jest pogorszona. Typowo jednak, spadki jasności rzędu 30 – 35% da się normalnie zaakceptować. Tutaj jednak dochodzą one aż do monstrualnych 60%!

-60% -55% -43% -49% -51%
-30% -27% -15% -21% -29%
-28% -12% ref. -9% -25%
-32% -19% -14% -23% -27%
-44% -40% -23% -42% -48%

Oznacza to, że sumaryczna jasność lampy projektora (przy skalibrowanym odcieniu bieli) to zaledwie 700 lumenów! Na brzegach mamy bowiem tylko połowę jasności, co mocno zaniża wynik.

Kontrast i czerń to kolejny bardzo ważny element podczas oglądania filmów na dużym ekranie. W przypadku UHD65 jest nieźle a na pewno lepiej niż w przypadku UHD300X. Zmierzony kontrast On/off czyli zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wyniósł 1000:1 co jest przyzwoitym wynikiem jak na tą klasę cenową chociaż ogólnie jest to rezultat o wiele niższy niż w dużo droższych projektorach. Jednak nie powinniśmy się krzywić szczególnie gdy nie mamy porównania z produktami typu JVC czy Sony za 2,3 czy 4 razy większe pieniądze.

Bez dwóch zdań projekcja w Ultra HD ma dużo plusów na UHD65. Po pierwsze mamy duży zysk z wyższej rozdzielczości. Po drugie więcej detali w bielach i wyższe poziomy jasności dzięki technologii HDR. Minusem na pewno będzie poziom kontrastu, który jest nie najlepszy ale o tym już pisałem wcześniej, czy też brak poszerzonej palety barw. Tak czy inaczej filmy Ultra HD sprawiały frajdę i nie było poczucia, że coś nie działa, czy że czegoś ewidentnie brakuje, choć musimy być świadomi, że efekt jest raczej podstawowy.

(9929)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x