Home Strefa filmu Recenzje Ultra HD Blu-ray Obcy | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray
Obcy | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray

Obcy | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray

7.67K
12

Dodatki (3,5/6)

To wydanie Obcego nie posiada żadnych dodatków, których najwięksi maniacy tematu nie widzieli ani nie słyszeli. Jest to zasadniczo zawartość z Alien Quadrilogy, Alien Anthology (minus filmy dokumentalne z piątej płyty tego wydania) oraz wydania Blu-ray z 2011. Co nam zostało, to niezwykle wyczerpujące i informatywne komentarze Ridleya Scotta wraz z obsadą i ekipą filmową. Są to jedne z najlepszych materiałów tego typu. Jednak wartość będą stanowić tylko i wyłącznie jeśli nie posiadaliście nigdy żadnej kopii filmu. Poza tym jest tu też wyizolowana muzyka Jerry’ego Goldsmitha. W ostatecznej wersji Obcego, Ridley Scott zrezygnował z kilku jego bardziej awangardowych kompozycji. Postanowił też wykorzystać kilka utworów Goldsmitha z innych filmów. W napisach końcowych znajduje się także fragment innego kompozytora.

Ogólna ocena wynika z tego, że same ścieżki z komentarzami trwają prawie 4 godziny. Bez nich byłoby niżej, ale osobiście troszkę żałuję, że nie było opcji zmieszczenia żadnych dodatkowych materiałów z Anthology.

Pełna lista dodatków:

 • Komentarz Ridleya Scotta do wersji kinowej
 • Komentarz Ridleya Scotta, ekipy filmowej i obsady do wersji reżyserskiej
 • Wstęp Ridleya Scotta (tylko do wersji reżyserskiej na Blu-ray)
 • Ostateczna wyizolowana muzyka skomponowana przez Jerry’ego Goldsmitha
 • Oryginalna wyizolowana muzyka skomponowana przez Jerry’ego Goldsmitha
 • Sceny niewykorzystane i rozszerzone (6:40)

(7666)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(12)

 1. Znakomity obraz. Dźwiek niestety odstaje chociaż go mocno poprawili.

  Czekam na kolejne części.

 2. 2 godziny temu, pmcomp napisał:

  Dźwiek niestety odstaje chociaż go mocno poprawili.

  którą ścieżkę uważasz za lepszą: 4.1 czy 5.1?

 3. To już wyszło? Myślałem że będzie po 20stym.

  No to wbijam na amazona i zamawiam. Nawet są napisy polskie co mnie zaskoczyło bo jakoś w Prometeuszu i Przymierzu zabrakło chyba. 

  Co do jakości to nie miałem obaw. HDR zrobiło robotę. Super. Dzięki za recke. 

 4. 3 godziny temu, Barnaba napisał:

  którą ścieżkę uważasz za lepszą: 4.1 czy 5.1?

  Oglądałem na razie w 5.1. Jak na taki stary film jest bardzo dobrze.

 5. DTS-HD cieszy. Tym bardziej że to max co mogę uzyskać na moim zestawie hehe. W innych filmach naprawdę daje radę a tutaj na pewno nie zawiedzie. 

  Na amazonie "premiera" dopiero 22 😑

 6. U siebie na LG C7 z łatwością wyłapałem te dodane sceny w wersji reżyserskiej (np. od 37:46-38:24 czy 12:39-14:14) w trakcie oglądania filmu - niemal zerowe ziarno i wyraźny spadek ostrości + gdzieniegdzie "pływanie" obrazu, a np. w 77:07 (też dodana scena) coś niedobrego dzieje się z obrazem na drugim planie (click). Ewidentnie te sceny to nie tylko upscale z 2K, ale również po sztucznej konwersji z SDR do HDR.

  Szczęśliwie kinówka jest IMO lepszą wersją tego filmu i pod względem jakości obrazu nie ma specjalnie do czego się w niej przyczepić. Tak jak można się było tego spodziewać przepaści w porównaniu do BD nie ma, ale w ruchu bez najmniejszego problemu daje się odczuć, że UHD prezentuje się korzystniej i nie chodzi wyłącznie o HDRa.
  Kontrast czy odwzorowanie ziarna ogólnie również na plus - tam gdzie na BD jest zbyt ciemno to na UHD widać więcej detali w ciemnych partiach obrazu, z kolei tam gdzie na BD ma się wrażenie, że jest zbyt jasno to na UHD kontrast i poziomy czerni są poprawione. Kolorki to w dużej mierze kwestia gustu, ale i tutaj jak dla mnie UHD ma przewagę. Poza tym komprecha w ciemnych obszarach obrazu na BD czasami kuleje (co np. na OLED może być zauważalne), na UHD pod tym względem jest bez zarzutu.

  Ziarno jest nieco większe na UHD w trybie HDR, ale wbrew pozorom jest mniej zauważalne w trakcie oglądania (nie licząc niektórych scen gdzie miejscami jest ono dość sporych rozmiarów - widać to chociażby na początku filmu w scenie przebudzenia gdy jasność świateł idzie w górę - 05:32), bo na BD czasami ma ono tendencję do pulsowania obrazu. Na UHD też miejscami starali się je ujarzmić i gdzieniegdzie ziarno jest "zamrożone" co nie prezentuje się najlepiej (np. 38:37-38:42).

  Na koniec poniżej przykładowa scena z większą widocznością detali z jasnych źródeł światła na UHD (po lewej) względem BD (po prawej). Nie zwracajcie uwagi na to, że APL jest wyraźnie niższy na screenie z UHD, to jest efekt konwersji i tego, że oglądacie go w SDR - przy okazji ta lampka świeci z jasnością ok. 1000 nitów na UHD.

  5UWXSdMm.jpg myDjXNPm.jpg 

  Ogólnie ode mnie za kinówkę 4/5, Dir Cut - 3.5/5.

  * przykładowe czasy podane w odniesieniu do wersji reżyserskiej (czas trwania 01:55:50).

  23 godziny temu, LV426 napisał:

  Na amazonie "premiera" dopiero 22 😑

  Na hiszpańskim amazonie masz Aliena od 5 kwietnia - na płycie UHD są napisy PL.
  https://www.amazon.es/Alien-4K-Blu-ray/dp/B07NN2MDKZ

 7. A dzięki dzięki ale za dużo zachodu i zaczekam sobie skoro już tyle czekałem hehe.

  Cieszę się że nie skopali tego wydania. Godnie stanie obok Blade Runner. 

 8. peyo111 peyo111 napisał(a):

  Czy wydanie z UK ma naprawde polskie napisy. Sprawdzal to ktos? Na pudelku nic o tym nie ma...

 9. LV426 LV426 napisał(a):

  Tak, ma. Wiele filmów nie ma podanego tego na pudełku (albo wymienia się różne języki a pomija inne). 

  Jestem bardzo zadowolony z tego wydania. Nawet ekran menu ma inny jak 80% wydań BD UHD. 

  Polecam. 

 10. peyo111 peyo111 napisał(a):

  Dzieki.Film zakupiony i obejrzany. Fajnie sobie przypomniec i powspominac. W kinie na Obcym bylem jak tylko zaczeli wyswietlac.Jakosc obrazu i dzwieku na BD zdecydowanie lepsza  niz te 40 lat temu w kinie...ach zeby tak jeszcze miec tv tak ze 100 cali..