Home News Netflix: wszystkie nowe filmy będą z HDR
Netflix: wszystkie nowe filmy będą z HDR

Netflix: wszystkie nowe filmy będą z HDR

2.13K
4

Firma Netflix ogłosiła, że od teraz wszystkie nowe filmy własnej produkcji będą nagrywane z wykorzystaniem technologii HDR. Przedstawiamy szczegóły.

Netflix w 4K już w polskim CANAL+ | WSZYSTKO O OFERCIE

Jeśli czytacie regularnie nasz portal, to na pewno zwróciliście uwagę, jaki miszmasz panuje w kwestii dostępności tzw. Netflix Originals w HDR. Część produkcji dostępna jest w rozdzielczości 4K z HDR. Niektóre z nich – wyłącznie w 4K, ale bez HDR. Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, szeroki zakres dynamiki, przy właściwym zastosowaniu (czyt. niekoniecznie “Gwiezdne WojnyIV-VI na Disney+) to element mający największy wizualny wpływ tak na filmy, jak i gry.

Na minionym festiwalu Camerimage 2019 w Toruniu dowiedzieliśmy się, że Netflix ustalił, że wszystkie nowe filmy produkowane przez firmę muszą być nagrane w HDR. Część operatorów była nieco zdziwiona tą decyzją i tym, że nie dowiedzieli się tego bezpośrednio. Ich zdaniem takie informacje powinny być przekazywane z dużym wyprzedzeniem, zanim zacznie się w ogóle produkcja. Jimmy Fusil, szef infrastruktury i kreatywnych technologii w Netflix przyznał, że firma swoje intencje mogła lepiej zakomunikować. Ostatecznie jednak podkreślił, że zależy mu na tym, aby twórcy mogli postawić na autentyczność i to właśnie ją Netflix chce im zapewnić.

netflix hdr

Dlaczego te zmiany mogą być problematyczne?

Okazuje się, że niekoniecznie przedstawiciele studia oglądają porcje nagranego przez reżyserów materiału na monitorach referencyjnych. Co więcej jak zauważa belgijski operator Bjorn Charpentier, producenci często patrzą na te materiały robocze na nieskalibrowanym sprzęcie w świetle dziennym, a później narzekają, że są zbyt ciemne. Dlatego również zmiany powinny zajść także i na tym szczeblu.

Co więcej często w trakcie produkcji często nie korzysta się z usług techników obrazu cyfrowego, którzy mogliby doradzić w temacie przetwarzania obrazu w trakcie jego kręcenia, a to może utrudnić pracę operatorom.

Netflix – nowa specyfikacja

Pełną listę wymogów Netflix dla filmowców można podejrzeć tutaj (jest tam m.in. minimalny bitrate). Warto zwrócić uwagę, że nakręcone materiały muszą zachować przestrzenie barw takie, jak S-Gamut3.cine, RED Wide Gamut RGB, Alexa Wide Gamut, itp., zawierać wszystkie metadane, a także nie mogą mieć zastosowanych żadnych filtrów ani korekt kolorów.

Źródło: Variety, Redsharknews

Możecie również u nas przeczytać:

(2131)

0 0 głos
Article Rating
tags:
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Kamil
Kamil
4 lat temu

A kiedy w końcu zostanie naprawiony problem, który występuje u wielu właścicieli TV Samsungów (np. NU7100)? BARDZO ciemny obraz przy HDR! Temat rozpowszechniony w Internecie. Produkcje nie HDR mają normalną jasność, jak i HDR, ale nie Netflix. Problem występuje jedynie na tej platformie streamingowej.

kuba
kuba
4 lat temu
Reply to  Kamil

Mam ten sam problem w Samsungu 8002. Trochę pomaga włączenie trybu HDR+ Nie rozumiem dlaczego nikt nie wspomniał o tym w recenzjach.

Kamil
Kamil
4 lat temu
Reply to  kuba

A jak włączyć ten tryb?

Pinok
Pinok
4 lat temu

Totalnie bez sensu, większość TV nie obsługuje HDR, LCD które obsługują (nawet kosztujące pod 10tyś) wyświetlają HDR po prostu chu_jo_wo. Jak tylko widzę że jakiś film ma HDR to uruchamiam go z PC-a żeby bez HDRu wyświetlał.

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x