Powrót

MEGA-TEST: Telewizor satelitarny 3D Bravia LCD KDL-40EX725

Do tej pory, telewizory z wbudowanym odbiornikiem satelitarnym stanowiły zdecydowaną mniejszość na naszym rynku. Ba, właściwie takowych oficjalnie w sprzedaży nie było. Fakt, można było je spotkać jednak znane i duże firmy oficjalnie na rynku polskim takich modeli nie sprzedawały. Zazwyczaj był jeden, kluczowy problem. Co na takim telewizorze oglądać albo jeżeli już można było umieścić kartę w module dostępu to menu i sposób obsługi odstraszały po 5 minutach zabawy. Mówiąc krótko: nie dało się z tego korzystać. Sam posiadam telewizor z wbudowanym tunerem satelitarnym i obsługa np. Cyfry+ jest taka, że o jakiejkolwiek płynnej pracy można zapomnieć. Funkcja jest ale tylko jako ciekawostka.

MEGA-TEST Telewizor satelitarny 3D Bravia LCD
KDL-40EX725

Wstęp

Do tej pory, telewizory z wbudowanym odbiornikiem satelitarnym stanowiły zdecydowaną mniejszość na naszym rynku. Ba, właściwie takowych oficjalnie w sprzedaży nie było. Fakt, można było je spotkać jednak znane i duże firmy oficjalnie na rynku polskim takich modeli nie sprzedawały. Zazwyczaj był jeden, kluczowy problem. Co na takim telewizorze oglądać albo jeżeli już można było umieścić kartę w module dostępu to menu i sposób obsługi odstraszały po 5 minutach zabawy. Mówiąc krótko: nie dało się z tego korzystać. Sam posiadam telewizor z wbudowanym tunerem satelitarnym i obsługa np. Cyfry+ jest taka, że o jakiejkolwiek płynnej pracy można zapomnieć. Funkcja jest ale tylko jako ciekawostka.

Czasy jednak się zmieniają a prekursorem w tych zmianach chce zostać firma Sony wraz z firmą ITI. Otóż mamy do czynienia z pewnym przełomem na polskim rynku w temacie telewizor – telewizja satelitarna. Do sprzedaży trafiają bowiem telewizory LCD Bravia z wbudowaną ofertą telewizyjną w sam ekran. Mówiąc dosłownie. Od teraz zbędny będzie dekoder satelitarny dostarczany przez zewnętrznego dostawcę. O ofertę telewizyjną zadbał ITI udostępniając swoje kanały w formie produktu o nazwie: n na kartę. A jak to wszystko działa i ile to kosztuje dowiecie się z poniższego testu. Jeżeli chodzi o sam telewizor to póki co skupiłem się głównie na tym co można na nim obejrzeć gdyż szykuję test porównawczy modelu EX725 z Samsungiem D6000 i to tam skupię się na jakości. Tutaj przeczytacie tylko ogólne spostrzeżenia ale od razu powiem: to dobry telewizor więc nie ma mowy o jakiś znaczących wpadkach! W dodatku posiada obsługę 3D.

Ale o co chodzi?

Od 1 czerwca do sprzedaży trafiają dwa najnowsze telewizory Sony. Mowa o serii CX oraz EX a dokładnie: KDL-32CX525 oraz KDL-40EX725. Jak widać, w nazewnictwie pojawia się dodatkowa piątka, która oznacza ni mniej ni więcej, że oba telewizory posiadają wbudowany odbiornik satelitarny oraz dostęp do kanałów n na kartę. Do tego model 40″ jest wyposażony w obsługę technologii 3D.

 

Krótka charakterystyka:

KDL-40EX725

• Full HD 3D
• Wbudowany dekoder satelitarny DVB-S umożliwiający odbiór telewizji satelitarnej na kartę za pośrednictwem tzw. modułu CAM CI
• Podświetlenie krawędziowe Edge LED,
• Motionflow XR 200,
• Przeglądanie zasobów Internetu na ekranie TV
• Aplikacja Skype™
• Technologia optymalizacji obrazu X-Reality
• Przystosowanie do współpracy z siecią bezprzewodową— możliwość podłączenia adaptera USB WiFi® Sony UWABR100
• Sterowanie telewizorem za pomocą aplikacji do telefonu komórkowego – Aplikacja Media Remote
• Bezpośrednia łączność z innymi urządzeniami Wi-Fi®
• Współużytkowanie rozrywki z całego domu przez DLNA
• Nagrywanie oglądanych programów telewizyjnych natwardy dysk podłączony do portu USB
• Dźwięk 3D z 5-kanałowymi efektami audio
• Technologia S-Force 3D Front Surround
• HDMI® – 4 wejścia

KDL-32CX525

• Obraz Full HD 1080z
• Wbudowany dekoder satelitarny DVB-S umożliwiający odbiór telewizji satelitarnej na kartę za pośrednictwem tzw. modułu CAM CI
• Technologia optymalizacji obrazu X-Reality
• BRAVIA Internet Video – możliwość podłączenia telewizora do sieci i łączenia się z serwisami społecznościowymi oraz oglądania na pełnym ekranie filmów z Internetu
• Możliwość prowadzenia rozmów głosowych i wideo za pomocą programu Skype™
• Przeglądanie zasobów Internetu na ekranie telewizora • Przystosowanie do współpracy z siecią bezprzewodową —
• Możliwość podłączenia adaptera USB Wi-Fi® Sony UWA-BR100
• Aplikacja Media Remote umożliwiająca wykorzystanie smartfonu w roli pilota do telewizora
• Wyszukiwanie informacji o ścieżce dźwiękowej z telewizji.
• Wyszukiwanie pełnych informacji o oglądanym filmie
• Nagrywanie audycji telewizyjnych na zewnętrzny dysk twardy
• Oszczędność energii dzięki czujnikowi obecności
• Odtwarzanie filmów, zdjęć i muzyki przez interfejs USB
• Wyłącznik Energy Saving Switch zmniejszający pobór energii
• HDMI® – 4 wejścia
• Funkcja Twin Picture umożliwiająca oglądanie obok siebie telewizji i filmu z Internetu lub dowolnych obrazów z dwóch niezależnych źródeł

Wbudowany odbiornik satelitarny to praktycznie same zalety takiego rozwiązania! Brak zewnętrznych urządzeń, oszczędność energii, jedno menu czy możliwość nagrywania na dysk twardy. No właśnie, dużo powiedziałem a tu przecież trzeba to wszystko opisać. Na początek menu i instalacja czyli jak to wszystko działa i czy w końcu da się z tego efektywnie korzystać?

Wygląd i złącza

Test przeprowadziłem na większym bracie ze względu na to, że jest w miarę spory oraz posiada obsługę funkcji 3D. Poza tym seria EX zawsze była najpopularniejszą serią Sony i w tym roku ze względu na cenę raczej inaczej nie będzie.

Telewizor nawiązuje swoim wyglądem do poprzedniej generacji czyli EX500/700. Wykonanie jest dość dobre jak na tą półkę cenową. Nic nie trzeszczy, nie odstaje, nie rozkleja się. Oczywiście nie jest to poziom monolityczny jak w wyższych seriach (od NX w górę zaczyna się mocny wypas…) ale umówmy się: to ma być dostępny telewizor dla wszystkich. Dolna ramka jest wyższa niż boczne i górna, które są dość cienkie i bardzo fajnie to wygląda (trochę jak w starym Z5500). Do tego wygląda jakby była zrobiona z ciemnego, szczotkowanego aluminium (stawiam jednak, że to jakaś forma plastiku). Telewizor pracuje z podświetleniem Edge LED więc jest bardzo smukły toteż ładnie prezentuje się w formie wiszącej na ścianie.

Wygląd:

 

Na spodzie telewizora umieszczono głośniki, które mimo Edge LED są nawet niezłe i udało się wygospodarować na nie nieco miejsca.
 

Wspomniana już rama z innej perspektywy:
 

Stopa składa się z kilku części ale składa się ją bardzo szybko. W zestawie odpowiednie śruby oraz mały i bardzo cienki klucz ampulowy:
 

Złącza:

Telewizor jest bogato wyposażony pod względem złącz. 4xHDMI, złącze pod PC VGA, Ethernet, satelitarne oraz naziemne (DVB-S/DVB-T), 2xUSB z czego co ciekawe jedno jest specjalnie przeznaczone pod zewnętrzny dysk twardy, który będzie nam służył do nagrywania telewizji naziemnej oraz… satelitarnej! Do tego patrząc z boku już wiadomo, gdzie będziemy umieszczać moduł wraz z kartą n.

 

Pilot:

Pilot jest w tym samym stylu co w zeszłym roku. Poręczny, dobrze wykonany. Z jego drugiej strony klasycznie już znalazł się wyłącznik/włącznik ekranu. Dzięki temu druga strona nie musi się kurzyć. Na samym pilocie znalazło się kilka dodatkowych klawiszy względem starszej wersji jak np. dostęp do nagrywania itp.

 

Instalacja oraz menu

Pierwsze odpalenie nowego EXa to spore zmiany dotyczące obsługi i wyglądu menu. Prezentuje się nieco inaczej a to głównie dlatego, że od teraz ustawiając w nim cokolwiek mamy cały czas pogląd pod oglądany kanał. Wygląda to dość atrakcyjnie i nowocześnie. Całość to jednak sprawdzone menu w formie XMB (znane z PS3 czy PSP) tylko w nieco innym formacie.

Na początek skupmy się na samej instalacji telewizji satelitarnej. Oczywiście pierwsze co musimy zrobić to podłączyć telewizor do anteny satelitarnej (kierunek południe, Hot Bird 13E). Bez instalacji ani rusz. Dopiero w tym momencie możemy przejść do zabawy w konfigurację całej usługi. Z boku telewizora umieszczamy też moduł wraz z kartą n.
 

Na dzień dobry telewizor powita nas prośbą o konfigurację telewizji n na kartę. Cała operacja jest bardzo prosta i polega na przejściu przez kilka kroków, które ilustrują poniższe zdjęcia:
 

Od razu da się zauważyć, że telewizor jest przygotowany pod współpracę z produktem n na kartę. Z tego co się dowiedziałem to cały soft został specjalnie dopasowany do produktu ITI. Czuć to od pierwszego uruchomienia konfiguracji. Szybko i bezboleśnie.

Oprogramowanie pozwala na zdefiniowanie dwóch osobnych list z kanałami satelitarnymi. Opcja “Ogólny satelita” zawiera pełną listę kanałów wybranego satelity. Opcja “Preferowany satelita” umożliwia wybór już konkretnego operatora czyli w naszym przypadku: n na kartę.

Samo wyszukiwanie kanałów (jeżeli sygnał jest dobry) trwa około 2 minut. Najważniejsze to to, że po skanie satelity lista automatycznie uzupełnia się o wszystkie kanały z pakietów n oraz FTA. Nic nie trzeba sortować. Działa od ręki. To znowu znak, że wszystko musiało być wcześniej dopracowane i ustalone.

To co należało by jeszcze ustawić przed korzystaniem z telewizji satelitarnej to ustawienie odbiornika w tryb automatycznej aktualizacji listy programów. Po co? Jeżeli operator będzie zmieniał listę kanałów lub je dodawał/usuwał telewizor sam dokona odpowiednich zmian na swojej liście:
 

Po całej instalacji możemy jeszcze zeskanować kanały cyfrowej telewizji naziemnej i dodać je także do listy (mnie się opłacało bo doszedł jeszcze Polsat HD).

A co z aktywacją modułu nCAM HD?

Tak jak to bywało w przypadku telewizji na kartę czy telewizji na kartę HD tutaj też musimy dokonać aktywacji usługi. To kolejna prosta czynność trwająca chwilę. Należy wysłać SMS z numerem karty na numer Centrum Obsługi “n” na kartę (+48 725 72 72 72) Po chwili (po sparowaniu karty z modułem) dostaniemy uprawnienia dostępowe drogą satelitarną. Telewizor powinien być w tym czasie ustawiony na kanał TVN HD. Max czasu na aktywację to 48 godzin jednak u mnie zadziałało to po kilkunastu minutach.

Co możemy oglądać?

Na liście kanałów satelitarnych pojawią się następujące programy:

TVP 1
TVP 2
TVN HD
TVN HD+1
TVN 7
TVN24
Polsat (SD)
TV 4
TVN Style
TVN Turbo
TVN Meteo
TVN CNBC
Religia TV
TVP Info
TVP Sport
Discovery Channel
Kino Polska
TVP Seriale
Disney Channel
Disney XD
AXN
Wojna i Pokój
Eska TV
Eurosport
nSport (SD)
Orange Sport Info
TVP HD
nSport HD
Eurosport HD
MGM HD
Nat Geo Wild HD
Animal Planet HD
Discovery Showcase HD
MTV HD
BBC HD
FilmBox HD

nShow 3D
TVN (SD)
TV PULS
TVP Kultura
TVP Polonia
Polonia 1
Tele 5
Viva
4fun
TV Biznes
Mango
TVSilesia
iTV
EDUSAT

Przez 3 miesiące mamy dostęp do wszystkiego a potem już zgodnie z tym co na stronie ITI: http://n.pl/oferta/n_na_karte.html

Fajnie, że ktoś kto kupi EX725 3D od razu ma także dostęp do źródła 3D w postaci nShow3D.

Inne funkcjonalności: EPG, PVR, sortowanie kanałów

EPG

Telewizor posiada przejrzyste i szybkie EPG. Z jego poziomu możemy dowiedzieć się co będzie lecieć przez najbliższe kilka dni na kanałach telewizyjnych oraz ustawiać interesujące nas nagrania.
 

PVR czyli cyfrowa nagrywarka

Super funkcją jest to, że do telewizora możemy podłączyć zewnętrzny dysk twardy aż do 2TB i używać go z telewizją satelitarną w tym przypadku n na kartę. Dysk jest sparowany z naszym konkretnym telewizorem. Co to znaczy? Że każdy nowy dysk zewnętrzny musimy najpierw zarejestrować czyli powiązać go z bravią. Nie ma takiej opcji by dysk z naszymi archiwami podpiąć do innej Bravii albo do komputera żeby zgrać dane. Dysk nie jest widoczny dla PC. Cóż tak to jest w dobie zabezpieczeń treści HD.

Akurat miałem do dyspozycji dysk 2,5 cala na USB bez dodatkowego zasilania.

 

Rejestracja dysku:
 

Dostęp do listy nagrań:
 

Programowanie nagrania ręcznie (można też z EPG):
 

Lista nagrań (akurat tutaj pusta):

Sortowanie kanałów:

Na EX725 możliwe jest sortowanie kanałów jeżeli z góry zdefiniowana lista nam nie odpowiada:

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego co zobaczyłem. To pierwszy tak spersonalizowany telewizor na polskim rynku pod konkretnego nadawcę. Ale to się opłaca gdyż jak coś jest do wszystkiego… to wiadomo do czego. Dzięki temu, że ktoś wpadł na taki pomysł można korzystać z usługi, która działa szybko i płynnie bez niepotrzebnych stresów. A składa się na to przede wszystkim bardzo szybka i prosta instalacja, szybkie menu oraz gotowa lista kanałów. Nie trzeba nic grzebać na dłuższą metę by cieszyć się HD oraz 3D na dedykowanym do tego telewizorze niezłej klasy.

Co jeszcze można oglądać na EX725?

Skoro jest to test głównie skupiony na treściach czyli to do czego ten telewizor ma służyć oprócz satelity, telewizji naziemnej nie można zapomnieć o podłączeniu do internetu i:
 

Na początek szybka konfiguracja sieciowa. Telewizor możemy podłączyć kablowo albo dokupić na USB Sticka WIFI od Sony (i tylko takiego). W przypadku kabla konfiguracja jest automatyczna i właściwie po umieszczeniu go w gnieździe możemy już śmiało korzystać z funkcji internetowych.
 

Bravia internet video:

Największym benefitem podłączenia się do sieci jest oglądanie najróżniejszych seriali, filmów itd z dedykowanych do tego polskich i zagranicznych serwisów. Sony ma bardzo rozbudowany ten aspekt a naszym oczom na stan dzisiejszy pokaże się (TVN na wyłączność dla Sony):

 

Podoba mi się, że tutaj także menu jest specjalnie zrobione pod Sony. Przykładowo Ipla wygląda całkiem inaczej i jest dużo bardziej atrakcyjna graficznie oraz ciekawiej posegregowana niż na innych telewizorach. TVN z kolei to ciekawe rozwiązanie dla lubiących przede wszystkim tamtejsze seriale. A tego na innych ekranach nie zobaczymy.

Oprócz tego klasycznie YouTube z pełną obsługą (login itd):
 

Mógłbym pisać więcej bo jest Skype z kamerą, bo jest Facebook w czasie oglądania telewizji i masa innych rzeczy ale to już w pełnej recenzji EX720. Tutaj skupiłem się głównie na tym co możecie obejrzeć, drodzy czytelnicy.

Podsumowanie

Cóż, jednak można coś nowego wymyślić na tym rynku i nie musi to być koniecznie związane z siecią internetową. Dostajemy produkt gotowy pod kątem satelitarnym i dopracowany przez obydwie strony dostarczające swoją technologię. Czekam aż inni operatorzy też tak dostosują swoją ofertę. Wyobrażacie sobie kiedyś całkowity brak dekoderów a wszystko umieszczone w zgrabnym ekranie i obsługiwane jednym pilotem? Ba, jest przecież wiele innych zalet takiego rozwiązania:

– na dzień dobry kanały HD oraz 3D czyli od razu możemy wykorzystać nasz nowy telewizor Full HD 3D
– X-Reality – nowy procesor doskonale radzi sobie z obróbką obrazu SD więc kanały SD są dobrej jakości
– mniejsze zużycie energii – brak dekodera pod telewizorem
– jeden pilot
– szybka i prosta instalacja
– szybkie, specjalnie dostosowane menu pod n na kartę
– EPG
– PVR – tak samo nagrywamy jak na odbiornikach satelitarnych SD, HD, 3D

W sumie głównym minusem jest to, że po 3 miesiącach ofertę trzeba doładować aby dalej móc oglądać kanały. No ale w sumie jest to chyba oczywiste. Jednak chciałoby się tak na 3 lata z góry mieć już wszystko opłacone Na szczęście n na kartę jest stosunkowo tania i bez umowy więc jesteśmy cały czas “wolni”

Podsumowując EX725 / CX525 to najbardziej “napakowane treścią” telewizory jakie można kupić w tej chwili na rynku.

Pozdrawiam
Gmeru

Info na stronie Sony: Telewizory satelitarne Bravia
Info n na kartę: n na kartę

(146)