Home News Konsumenci zadowoleni z 4K, nawet jeśli nie do końca rozumieją różnicę
Konsumenci zadowoleni z 4K, nawet jeśli nie do końca rozumieją różnicę

Konsumenci zadowoleni z 4K, nawet jeśli nie do końca rozumieją różnicę

2.17K
4

Telewizory 4K UHD upowszechniają się coraz bardziej na rynku, a wraz z tym – zwiększa się świadomość konsumencka. Najnowsze badania Leichtman Research Group wykazują, że większość Amerykanów jest zadowolona z jakości 4K UHD, chociaż spora z nich część nie do końca rozumie różnicę między nią a Full HD.

LRG zebrało opinie na temat telewizorów 4K UHD od 1150 rodzin zamieszkujących w USA. Dane posłużyły w raporcie zatytułowanym “Connected and 4K TVs 2019”.

Aż 59% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że treści oglądane na telewizorze 4K są ładniejsze, nawet jeśli mamy do czynienia z materiałem o niższej rozdzielczości. Z tym stwierdzeniem nie zgodziło się jedynie 7% respondentów. Oczywiście prawda jest dużo bardziej złożona i widać, że konsumenci przeceniają możliwości skalowania, lub nie są do końca świadomi tego, co oglądają.

4K

Raport LRG mówi również o tym, jakie najchętniej treści oglądają amerykańscy odbiorcy w 4K. 40% z nich wskazuje Netflixa, jednak tylko jedna trzecia z osób, które udzieliły takiej odpowiedzi posiada abonament Premium pozwalający na oglądanie zawartości w 4K. Może to sugerować, że badani wierzą, że widzą obraz w tej rozdzielczości, podczas gdy tak naprawdę oglądają go w HD.

Firma analityczna porównała te wyniki do sytuacji z epoki wprowadzenia HDTV, gdy połowa posiadaczy takich telewizorów miało dostęp do treści HD. Wtedy to 25% z nich oglądając zawartość w SD myślała, że de facto ogląda telewizję w HD.

Świadomość konsumencka zwiększyła się wraz z szerszym upowszechnieniem się telewizorów HDTV i według LRG podobna sytuacja będzie w przypadku 4K TV.

Jeśli chodzi o perspektywy poszerzania się rynku 4K UHD w USA, to są one duże. 48% osób, które nie posiadają odbiornika 4K planuje zakup takowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Natomiast pośród osób, które posiadają telewizor 4K, 41% z nich planuje zakup następnego w przeciągu roku. Jeszcze w 2014 roku, jedynie 0,5% gospodarstw domowych posiadało telewizory o tej rozdzielczości, podczas gdy teraz jest to ponad 16%.


ZOBACZ TAKŻE: Europejczycy wolą OLED, Amerykanie duże LCD


Co prawda raczej nie zwiększy się ogólna liczba odbiorników – jest ich tyle samo, co 5 lat temu (przec. 2,6 na gosp. domowe). Jednakże amerykańscy konsumenci coraz częściej będą wchodzili w posiadanie telewizorów 4K i oglądali treści przez Internet (aż 74% Amerykanów posiada przynajmniej jedno podłączone do sieci urządzenie multimedialne – Smart TV, STB lub konsolę).

Źródło: HD Guru, TVT Technology

(2171)

Jakub Krawczyński Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

4
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o