Home News Jest data włączenia naziemnej telewizji DVB-T2 w kluczowym województwie! Więcej kanałów, w tym HD i 4K – jaki telewizor, by nie stracić dostępu?
Jest data włączenia naziemnej telewizji DVB-T2 w kluczowym województwie! Więcej kanałów, w tym HD i 4K – jaki telewizor, by nie stracić dostępu?

Jest data włączenia naziemnej telewizji DVB-T2 w kluczowym województwie! Więcej kanałów, w tym HD i 4K – jaki telewizor, by nie stracić dostępu?

34.15K
7

Podano datę pełnego przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2 na terenie województwa mazowieckiego. Tego samego dnia na zawsze wyłączony zostanie sygnał DVB-T! Wielu mieszkańców tego regionu może stracić dostęp do kanałów naziemnych. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor jest gotowy na zmiany? Jaki trzeba kupić?

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – województwo mazowieckie i Warszawa: kiedy koniec DVB-T? Jaki telewizor trzeba posiadać?

Największe polskie województwo zna już konkretną datę przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na sygnał w standardzie DVB-T2. 27 czerwca 2022 roku, podobnie jak na Podlasiu, obowiązujący dotychczas format DVB-T zostanie wyłączony na zawsze na Mazowszu, w tym oczywiście w Warszawie. Będzie to oznaczać, że każdy, kto nie przygotuje się na zmiany, zostanie pozbawiony dostępu do wszystkich kanałów nadawanych naziemnie.

Województwa mazowieckie i podlaskie (oraz jeszcze dwa inne regiony) otrzymają więcej czasu na przygotowanie się na zmiany niż większość terytorium Polski. Pierwsze fragmenty kraju zmiany czekają już w marcu. Aby być pewnym możliwości odbioru kanałów po 27 czerwca, mieszkańcy Mazowsza muszą sprawdzić, czy ich telewizory wyposażone są w tuner DVB-T2/HEVC. Jeśli nie, konieczny będzie zakup nowego odbiornika lub wyposażenie już posiadanego w odpowiedni dekoder.

Jest data włączenia naziemnej telewizji DVB-T2 w kolejnym województwie! Więcej kanałów w HD i 4K - jaki trzeba mieć telewizor, by nie stracić dostępu?
fot. gov.pl

Obecnie w województwie mazowieckim można oglądać kanały naziemne ulokowane na pięciu multipleksach. Niektóre z nich już dziś nadają w jakości HD:

  • MUX-1 (kanał 25, 30, 36, 40 lub 58 w telewizorze) – TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • MUX-2 (kanał 37, 41, 43, 48 lub 57) – Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • MUX-3 (kanał 26, 27, 36, 39, 42, 52 lub 56) – TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • MUX-4 (kanał 21, 28, 34, 35 lub 50) – kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • MUX-8 (kanał 7, 8, 9 lub 12) – TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP
fot. gov.pl

Po zmianach możliwe będzie zamieszczanie na multipleksach większej liczby kanałów. Mogą też pojawić się kolejne multipleksy – mówi się chociażby o kolejnym, który miałby być zarządzany w całości przez Telewizję Polską. Włączane stacje będzie można oglądać w znacznie wyższej rozdzielczości niż obecnie – HD, a nawet 4K.

27 czerwca przyszłego na DVB-T2 przejdą na Mazowszu cztery pierwsze z wymienionych wyżej multipleksów. MUX-8 zacznie nadawanie w DVB-T2/HEVC nieco później.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2: w Polsce ruszyła kampania informacyjna. Czy muszę kupić nowy telewizor?

W poniedziałek 20 września na antenach największych kanale telewizji w Polsce zaczęły się pojawiać dwa informacyjne spoty reklamowe. Poruszają temat przejścia naziemnej telewizji cyfrowej na standard nadawania DVB-T2, znany też jako HEVC. To znak, że rozpoczęła się właśnie ogólnopolska kampania, która ma za zadanie zapoznać ze zmianami jak największą grupę osób. Dwie krótkie reklamy można napotkać oglądając TVP, TVN, Polsat, TV Puls, TV Trwam i Kino Polska.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

Pierwsza z nich dotyczy zagadnienia posiadanego telewizora i jego gotowości na DVB-T2. Odpowiada jednoznacznie na pytanie, czy trzeba zaopatrzyć się w nowy odbiornik. Widzowie mogą się dowiedzieć jakie cechy musi posiadać model kompatybilny z formatem nowej generacji:

Drugi spot to typowa reklama plusów DVB-T2. Oglądając go można dowiedzieć się tego, co dla osób interesujących się tematem jest oczywistością: że nowy standard podniesie jakość dostępnych drogą naziemną kanałów oraz że zwiększy się także ich liczba:

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.gov.pl/web/dvbt2/z-wyzyn-pkin–dvb-t2hevc-dla-mazowieckiego


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(34152)

2 5 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Opener
Opener
2 lat temu

No i to jesst dobre info, jeżeli chodzi o DVBT-2 to każdej informacji udzielą w media expert co do wyboru telewizora, skoro to wychodzi gdzieś na poczatku 2022

Marian
Marian
2 lat temu

No to teraz będą czary-mary z telewizorami, dobrze, że przy zakupie telewizora w media expert pan expert zwrócił mi uwagę na tę zmianę i polecił telewizor, którego za rok nie będzie trzeba wymieniać 😉

Annnqa
2 lat temu
Reply to  Marian

Ja troche tego nie kumam. Czyli kupować już teraz tv czy jeszcze się wstrzymać aż to dvbt2 wejdzie?

aligator303
2 lat temu
Reply to  Annnqa

przede wszystkim nic nie musisz – ale jak chcesz moc odbierać no to wyjścia nie ma, łatwiej tego się nie da wyjaśnić chyba niz tu https://www.mediaexpert.pl/poradniki/telewizory-i-rtv/dvb-t2-hevc-juz-niebawem-w-polsce-co-to-oznacza

bakerol
bakerol
2 lat temu
Reply to  aligator303

ej całkiem spory jest ten wybór. Ja myślałem że będą wymieniać wszystkie stare TV XD a tutaj widzę i są soniaki i nanocelle od LG.

krosnyk
krosnyk
2 lat temu
Reply to  aligator303

o ten led philipsa 4k wygląda bosko. Widziałem recenzje

Janek
Janek
2 lat temu
Reply to  krosnyk

Chodzi Ci o tego? https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-philips-led-58pus8536-4k-hdmi-2-1-android-ambi-3-tv-procesor-p5-2021 Też o nim myślę, bo ma DVBT2 i dodatkowo świetnie się prezentuje na żywo

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x