Home Jaki kupić telewizor? Jaki telewizor kupić? Przegląd wyświetlaczy 2016. LCD czy OLED?
Jaki telewizor kupić? Przegląd wyświetlaczy 2016. LCD czy OLED?

Jaki telewizor kupić? Przegląd wyświetlaczy 2016. LCD czy OLED?

23.80K
127

Klasa średnia

Schodząc poniżej pewnego pułapu cenowego naturalnym jest, że będziemy musieli poświęcić pewne dobrodziejstwa. W klasie średniej pojawią się zatem wyświetlacze z matrycami 60Hz, które nie najlepiej nadają się do oglądania dynamicznych sportów. Oczywiście nie trzeba z tego powodu dramatyzować. Na matrycy o niewielkiej przekątnej nie jest to tak bardzo uporczywe. Sprawność, we współpracy z treścią Ultra HD, będzie już ograniczona, ze względu na niską jasność (dla efektu HDR) i brak pokrycia szerokiej palety barw. Ekrany można traktować jako spełniające standard Ultra HD pod względem rozdzielczości matrycy. Rozdzielczość jest jednak walorem, który będziemy zauważać jedynie z bliska (polecam nasz kalkulator odległości od TV). W tej kategorii nie znajdą się telewizory LG z serii UH6xx, ponieważ wykorzystują one matrycę Mplus. Oferują zatem gorszą rozdzielczość obrazu, co nie jest jeszcze aż takim problemem. Znacznie większym jest ich kiepskie odwzorowanie barw, oraz bardzo kiepski kontrast. Z tego względu nie trafią na listę polecanych ekranów.

11. Philips PUS6501  (43″, 49″, 55″)

Do filmów:

47% Complete

Do filmów UHD:

40% Complete

Do telewizji:

60% Complete

Do sportu:

72% Complete

Do gier: 

75% Complete

Kąty widzenia: 

80% Complete

Philips PUS6501 to jedyny reprezentant tego segmentu wyposażony w 120Hz matrycę. Dzięki temu zapewnia znacznie lepsze odwzorowanie ruchu niż konkurencja w tej cenie. Pełnoprawna matryca UHD, posiada wsparcie dla HDR i szerokiej palety barw, jednak ma bardzo mały potencjał, więc raczej można sprowadzić to do rozdzielczości 4K. Telewizor posiada panel IPS, co daje mu bardzo dobre kąty widzenia, jednak i nieco gorszy kontrast. Input lag jest na niezłym poziomie w Full HD (35 ms), jednak gorzej wypada przy sygnale Ultra HD (67 ms). Mamy za to system Android TV, oraz unikalny dwustronny Ambilight. Modele 6401 i 6501 różnią się nie tylko Ambilightem (dwustronny vs trójstronny), ale także matrycą (60Hz vs 120Hz). Dlatego warto dołożyć do tego drugiego.

Przeczytaj test: Philips PUS6501 / Philips PUS6401

Cena: 2 399 – 3 799zł

11. Philips PUS6521 (65″)

Do filmów:

63% Complete

Do filmów UHD:

35% Complete

Do telewizji:

60% Complete

Do sportu:

80% Complete

Do gier: 

75% Complete

Kąty widzenia: 

30% Complete

Sześćdziesięcio pięcio calowa wersja Philipsa posiada 120Hz matrycę VA, która zapewnia nieco inny bilans mocnych i słabych stron. Nadaje się dużo bardziej do filmów (lepsza czerń), jednak ma oczywiście gorsze kąty widzenia. Ogółem telewizor jest na pewno godny uwagi, bowiem za dosyć rozsądną kwotę zapewnia dużą matrycę, 120Hz panel i wsparcie dla Ultra HD. Nie wspominając już o systemie Android TV i unikalnym Ambilight.

Przeczytaj test: Philips PUS6521

Cena: 6 999zł

11. Sony XD80 (43″, 49″, 55″)

Do filmów:

63% Complete

Do filmów UHD:

52% Complete

Do telewizji:

60% Complete

Do sportu:

35% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

30% Complete

Serię XD80 należałoby rozgraniczyć na dwa warianty – modele 43″, oraz 55″ z matrycą VA, oraz model 49″, który posiada matrycę IPS. Do tego drugiego przypadku należałoby zastosować punktację z modelu XD85 (poza kwestią odwzorowania ruchu). Pozostałe przekątne, z matrycą VA, będą całkiem niezłe do oglądania filmów ze względu na niezły kontrast, natomiast nie ma co liczyć na wysoką sprawność przy treści UHD. Pokrycie palety kolorów jest w zasadzie poszerzone, ale jasność poniżej 400 cd/m2 zdecydowanie nie wystarcza by odpowiednio oddawać efekty HDR. Matryca telewizora jest 60Hz, więc nie ma też co liczyć na bardzo ostry i wyraźny obraz przy treści sportowej.

Cena: 3 599 – 4 399zł

12. Samsung KU6500 / KU6400 / KU6300 / KU6000 (40″ – 78″)

Do filmów:

65% Complete

Do filmów UHD:

52% Complete

Do telewizji:

60% Complete

Do sportu:

35% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

30% Complete

Telewizory Ultra HD, ale nie-SUHD od Samsunga są bardzo do siebie podobne pod względem walorów obrazu. Wymienione modele, różnią się jednak zasadniczo pod względem designu, wyposażenia, osprzętu, a także krzywizny ekranu. Trzeba zatem uważnie wybierać. Wachlarz rozmiarów jest także bardzo duży. Od “mikroskopijnych” 40″, aż do pokaźnych 78″. W każdym znanym mi rozmiarze możemy jednak liczyć na matrycę VA, która oferuje całkiem niezły kontrast, więc TV można polecić do oglądania filmów. Tutaj Samsung ma też tą przewagę, że oferuje system motion plus, który pozwala wyregulować płynność filmu (zredukować tzw. judder). Konkurencja w 60Hz modelach często porzuca całkowicie tego typu funkcjonalność. Matryca o takim odświeżaniu gorzej sprawdzi się jednak przy transmisjach sportowych. Trzeba liczyć się z pewną dozą smużenia, widoczną przede wszystkim przy większych przekątnych ekranu. Telewizor choć UHD, to nie oferuje ani specjalnie mocnego HDRa, ani szerokiej palety barw, więc liczyć możemy przede wszystkim na rozdzielczość 4K.

Cena: 1 899 – 16 499zł

12. Panasonic DX700 / DX730 (40″, 50″, 58″)

Do filmów:

63% Complete

Do filmów UHD:

52% Complete

Do telewizji:

60% Complete

Do sportu:

35% Complete

Do gier: 

75% Complete

Kąty widzenia: 

30% Complete

Panasonic DX730 i DX700, choć niewiele różni się oznaczeniem od DX750, to w rzeczywistości jest całkowicie innym telewizorem. Oparty jest o 60Hz matrycę VA, więc nie będzie wymarzonym ekranem do oglądania transmisji sportowych. Trzeba go jednak wyróżnić za wysoki kontrast, który widz doceni w filmach nocą. Wsparcie dla Ultra HD jest pełne, jednak jasność telewizora i pokrycie palety barw nie pozwala “poszaleć”.

Cena: 3 299 – 3 899zł

(23796)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(127)

 1. Weź ten OLED, idź już spać i nie rozkminiaj w nieskończoność, bo faktycznie zwariować można od tych możliwości. OLED będzie genialny, idź po niego!

  Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

  No dobra, to Samsung SUHD 9000, LG 8507 czy LG V910. Wiem, LG to OLED, ale WebOS 2.0 trochę muli, nie na 4k i HDR a oglądam głównie Netflix. Ktoś ma cos przeciwko Samsungowi, oprócz tego, że to Samsung a (prawie) monopolistów nie lubimy?

  Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

 2. 14 godzin temu, Qasqader napisał:

  Witam. Mam totalny mętlik w głowie i nie wiem co kupić, zastanawiam się nad czterema modelami tj. Panasonici dx 900 w 65 ciałach , ex780 w 75 calach. Sony zd9 i xe93 w 65 calach, czy też LG e6

  A jaka jest Twoja wiedza na temat OLEDów?

  Jesteś gotowy by wejść w tą rozwijającą się technologie, i powiększyć grono Beta testerów OLED LG :P

  A jakie są Twoje spostrzeżenia na każdy z wymienionych przez Ciebie modeli...?

   

 3. 1 godzinę temu, Robert_1988_KrK napisał:

  Jesteś gotowy by wejść w tą rozwijającą się technologie, i powiększyć grono Beta testerów OLED LG :P

  Zapraszamy. Gwarantujemy moc wrażeń i testów wypaleń matrycy.

 4. 18 godzin temu, Qasqader napisał:

  Witam. Mam totalny mętlik w głowie i nie wiem co kupić, zastanawiam się nad czterema modelami tj. Panasonici dx 900 w 65 ciałach , ex780 w 75 calach. Sony zd9 i xe93 w 65 calach, czy też LG e6

  Jeżeli oglądasz tylko na wprost i szukasz tv o najlepszych osiągach  i do tego do uniwersalnego typy masz tylko dwa:

  Panasonic dx900 lub Sony ZD9, bez kalibracji większe szanse na bliskie wzorcowi kolory masz w Panasonicu. Polecam wizytę w sklepie i ocenę finalną własnym okiem (w Sony zdarzały się zielone zafarby).

   

 5. Witam wszystkich :)
  Mam dylemat nad wyborem TV. Myślałem o OLED, ale też o QLED. WIem że QLED nic z OLEDem nie ma wspólnego. 
  Jeżeli OLED to brałem pod uwagę Sony i LG. Co do QLED to albo Q7 albo Q8, nie przewiduję telewizora większego niż 55 cali.
  jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma modelami oprócz ceny, bo nie udało mi się znaleźć jakiegoś sensownego porównania.
  Mam nadzieję że ktoś tutaj mi rozwieje wątpliwości :) 
   

 6. Pomijam kompletnie fakt porównywania przeciętnego krawędziowego LCD do Oleda, ale uświadom mnie proszę, dlaczego spośród naprawdę niezłych telewizorów LCD zapragnąłeś mieć akurat kupę w postaci Qleda?

 7. 17 minut temu, Mr.Hankey napisał:

  ale uświadom mnie proszę, dlaczego spośród naprawdę niezłych telewizorów LCD zapragnąłeś mieć akurat kupę w postaci Qleda?

  Bo samsung jest modny, na Topie. Takie czasy.. -_-

 8. Pomijam kompletnie fakt porównywania przeciętnego krawędziowego LCD do Oleda, ale uświadom mnie proszę, dlaczego spośród naprawdę niezłych telewizorów LCD zapragnąłeś mieć akurat kupę w postaci Qleda?
  Nie jestem znawcą TV, raczej laikiem w tym temacie. Samsung ma ciekawy system, łatwo łączy się z innymi urządzeniami i dobrze z nimi współpracuje. Takie obserwacje co do sprzętów posiadanych przez znajomych. Czytałem że LG nie Za bardzo współpracuje z PS4. Sony OLED jednak jest dość drogi. Czytałem opinie i recenzje na temat QLED i wszystko było raczej na plus. Może stąd moje zainteresowanie tym telewizorem. Liczyłem że ktoś jest w stanie sensownie wytłumaczyć temat i podjąć decyzję.

  Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

 9. Poczytaj testy na forum, w tym przedziale cenowym skonfrontuj te Samsungi np. z modelami Sony i sam oceń.

 10. Witam. Powoli szykuję się do zmiany TV. Poprzedni (Sony KDL-40W5500) posłużył ładnych kilka lat i był wybrany m.in. dzięki poradom na forum. Jakoś dobre mam zdanie o Sony więc po pierwsze szukałem coś od nich ale nie jestem zamknięty na inne firmy. Ostatnio przygladałem się Sony KD-55XE9005.

  Na początek trochę odpowiedzi:

  1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 30-40m2
  2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? Zazwyczaj max.3m ale może być czasami nawet 5-6m
  3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2-3
  4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Do tej pory mój sony był ruchomy więc nie zwracałem na to uwagi.
  5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stać
  6. Jak słońce świeci w pokoju ? Raczej brak słońca
  7. Jaki masz obecnie telewizor ? Sony KDL-40W5500
  8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? -
  9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? Orange więc 4K z Eleven
  10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Konsola PS4
  11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 4-6
  12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? bez znaczenia
  13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Sport, Film, Moto
  14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Tak
  15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Konsola - czasami
  16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? dzień 30% / wieczór 70% , Latem oczywiście odwrotnie
  17. Preferencje co do wielkości? 55-65
  18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? -
  19. Preferencje co do marki ? Sony
  20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie
  21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 5-7tys

   

  Zależy mi na jak najlepszej jakości w stosunku do ceny, nie musi być to TV najnowszy modelowo.