Home News IFA 2018 IFA 2018: Natywne 4K w projektorach JVC 2018 | ZAPOWIEDŹ | Modele N5, N7, NX9 8K e-shift
IFA 2018: Natywne 4K w projektorach JVC 2018 | ZAPOWIEDŹ | Modele N5, N7, NX9 8K e-shift

IFA 2018: Natywne 4K w projektorach JVC 2018 | ZAPOWIEDŹ | Modele N5, N7, NX9 8K e-shift

831
35

Podczas targów IFA 2018, JVC zaprezentował nową linię legendarnych projektorów D-ILA. Wszystkie z nich wykorzystują natywne przetworniki 4K! Przypomnijmy, że do tej pory jedynym modelem o takiej specyfikacji był DLA-Z1, który kosztował bagatela 179 000zł… Niebawem do marketów powinny trafić trzy nowe modele, które będą znacznie przystępniejsze cenowo. Wypełniony zostanie także segment cenowy pomiędzy modelem DLA-Z1 (wspomniane 179 000zł), a RS640 (49 900zł), gdzie była dosyć duża luka.

Na targach debiutują zwykłe modele domowe, zaś ich profesjonalne, instalacyjne, odpowiedniki z literami „RS” w nazwie pojawią się w niedługim czasie. Przypomnę, że to właśnie z serią RS mamy do czynienia na portalu i to ją będziemy testować w tym roku. Nowa linia będzie oznaczona jako DLA-RS1000, DLA-RS2000 i DLA-RS3000.

JVC DLA-N5 (DLA-RS1000)

cena: około 30 000zł (5999 euro)

Podstawowy model z natywnym przetwornikiem 4K ma podobną specyfikację do RS440. Projektor wykorzystuje identyczny obiektyw, więc parametry projekcji powinny być takie same. Obudowa jest jednak inna – projektor urósł w pionie. Na nieszczęście pozbawiono go mechanicznej zasłony obiektywu, która zawsze była mile widziana. Producent deklaruje także nieco mniejsze pokrycie szerokiej palety barw (poniżej 100% DCI), co najprawdopodobniej oznacza brak dodatkowego filtru dichroitycznego i, co za tym idzie, minimalnie gorszą reprodukcję kolorów w filmach Ultra HD. Różnica z tego tytułu jest jednak subtelna.

JVC DLA-N7 (DLA-RS2000)

cena: około 39 000zł (7999 euro)

Model pośredni w nowym katalogu wygląda na bezpośredni odpowiednik RS540. W stosunku do N5 (RS1000?) cechuje się on nieco wyższą jasnością lampy, która ma najprawdopodobniej na celu skompensowanie straty światła powstającej na filtrze, który poszerza paletę barw. Ponadto ma zadeklarowany wyższy kontrast natywny. Doświadczenie podpowiada nam, że różnica ta nie jest tylko nadrukiem na ulotce. Od kilku lat producent pokazuje, że model „o-jeden-wyższy” może mieć jeszcze lepszą czerń, pomimo tego, że nawet w najtańszym projektorze jest ona już fenomenalna.

JVC DLA-NX9 (DLA-RS3000)

cena: około 85 000zł (17 999 euro)

Ten arcy-ciekawy projektor wyróżnia kilka bardzo istotnych elementów. Pierwszym z nich jest inna obudowa niż w przypadku dwóch młodszych braci. Konieczność jej zmiany została podyktowana zastosowaniem 100mm, w pełni szklanego, obiektywu, dokładnie takiego samego jak w DLA-Z1.

Obiektyw ten daje ostry jak brzytwa obraz w 4K, co daje ogromną przewagę w rozdzielczości i ostrości obrazu nad tańszymi projektorami. Trochę mało politycznie powiem, że w przypadku tańszych projektorów dostatecznie dobrą robotę robił system 4K e-shift znany z poprzednich generacji projektorów, bo i tak obiektyw był czynnikiem limitującym. W moich testach można z resztą znaleźć ku temu techniczne przesłanki. Ogromnie więc cieszy użycie lepszego „szkła”. Producent postanowił wykorzystać ten fakt podwójnie i zastosował dodatkowo system 8K e-shift, który skaluje każdą treść (czy to Full HD, czy 4K) do 8K! Dzięki temu obraz jest nie tylko ostry jak brzytwa, ale także „analogowy” w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo nawet gdy przystawimy nos do ekranu to nie będziemy widzieć przerw pomiędzy pikselami!

Projektor wykorzystuje także lampę, o mocy 2200 lumenów. Nie jest więc aż tak mocny jak model Z1, co jest uzasadnione ze względu na przeszło połowę niższą cenę zakupu.

Podsumowując

Nowe modele w ofercie JVC są mocnym uderzeniem w rynek, który wymógł na firmie zastosowanie natywnego przetwornika 4K. Osobiście nie uważam, by zmiana ta była konieczna w dwóch niższych modelach, bo system 4K e-shift robił do tej pory wystarczająco dobrą robotę. Dopiero w NX9 z dużym szklanym obiektywem różnica w jakości będzie mogła nosić miano przepaści, tym bardziej, że postanowiono wycisnąć z niego wszystkie soki i zastosować skalowanie do 8K! Oznacza to pierwszy projektor domowy w historii zdolny do generowania tak wysokiej rozdzielczości! Urządzenia bez wątpienia trafią w gusta najbardziej wymagających użytkowników, o czym na pewno przekonamy się w testach. Mam tylko nadzieję, że tańsze modele takie jak np. RS440 będą kontynuowane, ponieważ natywny przetwornik 4K podnosi cenę nowej linii produktów.

(831)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(35)

 1. A ja nie mam parcia na nowości, choć przyglądam im się z zaciekawieniem. Zdecydowanie wolę inwestować w dojrzałe technologie bo wtedy są i tanie i optymalnie dopracowane. Od dwóch lat cieszę się Sony HW65ES (ostatni projektor HD od Sony) i dla mnie obraz jest rewelacyjny. Za parę lat jak 4K będzie jak dzisiejsze HD to kupię sobie wtedy projektor 4K z górnej półki za przyzwoite pieniądze. Płytki UHD będą wtedy po 50 zł i będzie znaczenie więcej materiałów w 4K niż dzisiaj. Jeszcze do niedawna wszystkie projekcje w kinach (poza IMAX) były w 2K.

 2. Dnia 4.09.2018 o 12:00, Barnaba napisał:

  N5 ma być następcą 440, więc tak jak poprzednik nie ma zasłony. N7 i 540 mają.

  Na stoisku mówili, że żaden nowy projektor nie ma mechanicznej zasłony i nie widziałem jej w żadnym z nich. Skąd masz takie informacje?

 3. 29 minut temu, Maciej Koper napisał:

  Na stoisku mówili, że żaden nowy projektor nie ma mechanicznej zasłony i nie widziałem jej w żadnym z nich. Skąd masz takie informacje?

  No właśnie nie wiem skąd;) Chyba wymyśliłem, przyznaję się bez bicia...

 4. Dnia 4.09.2018 o 11:55, montas napisał:

  Szkoda że wykastrowali je z mechanicznej zasłony obiektywu😡

  Myślę też, że osobiście nie widziałem nic z mechanicznej zasłony na N7...

   

  W USA już ogłosiły zniżkę na istniejące modele z eshift-5 rs440/x5900 i rs540/x7900. 

 5. Ciekawe info na koniec.

  Note that the 1080p-native DLA-X790 will stay in the line, but get a price drop, from $6,000 to $4,000.  

 6. A w San Diego trwa wystawa CEDIA 2018, oczywiście nie mogło tam zabraknąć projektorów JVC: 

   

 7. No zobaczymy jak tu trafią do testów. Co Maciek  wyciśnie jeszcze z modeli RS-2000 i RS-3000. I jak to naprawdę będzie z tym skalowaniem do 8K.

 8. Now is a rainy day in london today but JVC's new projectors are shining brightly

  Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »