Home News Google odcina Huawei od Androida. Tłumaczymy konsekwencje
Google odcina Huawei od Androida. Tłumaczymy konsekwencje

Google odcina Huawei od Androida. Tłumaczymy konsekwencje

2.22K
3

W wyniku wprowadzenia zakazu handlu z Huawei przez Donalda Trumpa, Google zawiesiło współpracę z chińską firmą. Decyzja prezydenta USA będzie skutkowała m.in. brakiem dostępu do aktualizacji systemu.

Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego Huawei trafiło na czarną listę. Oznacza to, że produktów firmy nie będzie można kupić w USA bez uprzedniej zgody Departamentu Handlu. Giganci branży technologicznej, w tym Intel, Qualcomm, NVIDIA czy Microsoft nie będą mogli prowadzić handlu z azjatycką korporacją. Podejrzewa się, że Huawei bierze udział w szpiegostwie na rzecz chińskiego rządu.

Koncern Google również musiał zastosować się do zarządzenia Trumpa. Ogłosił on, że smartfony Huawei stracą dostęp do ekosystemu Google. Nie będą otrzymywały przyszłych aktualizacji, a ich użytkownicy nie skorzystają ze sklepu Google Play. Google nie będzie mogło również certyfikować nadchodzących smartfonów. Agencja Reuters utrzymuje, że reperkusje obejmą dopiero następną generację telefonów Huawei. Obecne modele powinny jeszcze funkcjonować normalnie.

Huawei

Jedyną w tym momencie alternatywą dla producenta jest korzystanie z elementów Androida udostępnionych publicznie w ramach projektu Android Open Source Project. Chińska korporacja od dłuższego czasu pracowała również nad własnym systemem operacyjnym. Nie wiadomo jednak, czy ten „Plan B” nie odbije się negatywnie na sprzedaży smartfonów Huawei, która w ostatnim roku wzrastała w ogromnym tempie.

Podobna sytuacja spotkała w zeszłym roku firmę ZTE, ale w jej przypadku udało się dojść do porozumienia. Alex Dobie z Android Central uważa, że decyzja ta ma wyłącznie wywrzeć nacisk i postawić USA w lepszej sytuacji do negocjacji biznesowych. Dobie jest zdania, że przywrócenie handlu z Huawei jest możliwe. Trudno jednakże przewidzieć, jak potoczy się sytuacja ze względu na jej polityczny charakter.

Źródło: The Verge, Ars Technica, Reuters

(2216)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(3)

 1. Tonyy Sopranoo Tonyy Sopranoo napisał(a):

  W telewizorze mówiły, że dotychczasowe telefony, będą otrzymywały aktualizacje. Wsparcie pozostanie bez zmian. Przyszłe modele zostaną odcięte. 

  Nawet gdybym lubił firmę Huawei,  to za nic w świecie nie kupił bym telefonu z innym systemem jak Android. Tak mi się przynajmniej wydaje,  że jeżeli wprowadzą własny system,  to w pełni funkcjonalny, będzie dopiero za 10 lat, tak jak to było z Androidem, zanim go dopracowali,  zanim sklep Google zapelnil się aplikacjami, zanim polatali i ulepszyli go. Chyba nie jest możliwe wprowadzić nowy system,  tak żeby od razu był tak dobry i funkcjonalny jak Android iOS.

 2. gangi007 gangi007 napisał(a):

  W końcu ktoś postawił się temu ''Rakowi'' co zalewa glob.Czas przyciąć skrzydła Xia…,Op... i innym.Mam nadzieje że podnieta chińskimi markami zmaleje.

 3. darekgra darekgra napisał(a):

  Dlaczego uważacie że to "rąk" użytkuję już kilka modeli ich telefonów P9, P10, P20 zamierzałem teraz kupić P30 i jak na razie złego słowa nie mogę o tych telefonach powiedzieć.

  Zalewanie globu to samo można powiedzieć o jabłkach i Samsungach.