Home Testy Konsole Frostpunk: Console Edition | RECENZJA | Zima nadeszła – lepsza niż kiedykolwiek wcześniej!
Frostpunk: Console Edition | RECENZJA | Zima nadeszła – lepsza niż kiedykolwiek wcześniej!

Frostpunk: Console Edition | RECENZJA | Zima nadeszła – lepsza niż kiedykolwiek wcześniej!

666
0

Ponad rok czekaliśmy na konsolowy port strategii od polskiego zespołu 11bit Studios. I wiecie co? Cierpliwość się opłaciła!

Ta przerwa w niczym akurat mi nie przeszkodziła, z bardzo prostego powodu – po prostu we Frostpunka jeszcze nie grałem. Ot, jestem typowym konsolowcem i pecet służy u mnie wyłącznie do pracy. Patrząc na jego specyfikację, zaciąłby się zapewne na animacjach wybuchów w Saperze.

To jednak daje mi pewną świeżość w podejściu do tytułów, które trafiają do czytnika mojej konsoli – wówczas nie ma dla nich żadnej taryfy ulgowej. Nie interesuje mnie, czy to port gry sprzed dekady czy świeża produkcja. Tak samo było z Frostpunkiem.

Frostpunk recenzja

11bit Studios to zaprawdę fascynująca firma

Potrafią skakać od gatunku do gatunku a przy tym trzymać się cały czas jednego, bardzo wysokiego poziomu wykonania swoich produkcji. Nie inaczej jest z Frostpunkiem. Gracz trafia do mroźnego świata będącym w zasadzie w trakcie zagłady. Ludzkość praktycznie wyginęła, a ocalali – szukają schronienia daleko na północy naszej planety. Miasto, które postanowili tam wybudować, jest ostatnią deską ratunku i ich jedyną nadzieją.

GOOGLE_300x250gryME

I tym musimy się zająć – dbać o rozwój naszego miasta. Zapewniać mieszkańcom wszystko to, co jest niezbędne do jego funkcjonowania i pozwoli przetrwać ludzkości. Nie ma tu jednak mowy o spokojnej grze. Jeśli akurat trafi Ci się taki moment – to znaczy, że problemy zaraz wybuchną ze zdwojoną siłą. Dać się we znaki może się nam dosłownie wszystko. Musimy pamiętać o ciągłym dostarczaniu zasobów takich jak węgiel, stal czy drewno. Będziesz walczył z przejmującym mrozem sięgającym do -70 stopni, a zatem mieszkańcy muszą mieć ogrzewane domy i miejsca pracy. Inaczej zapadną w choroby, staną się niezdolni do wykonywania zadań, a to oznacza utrzymanie populacji, która nie jest produktywna. W małej społeczności ważna jest każda para rąk, a dzieci, starcy i schorowani, wbrew pozorom, stanowią tylko Twoje problemy.

Frostpunk PS4
AdvertisementWyzwania moralne

I tutaj stajesz w obliczu problemów moralnych. 11bit Studios jak zawsze stawia nas przed dylematami, które nie są czarno-białe. Co robić z ciałami martwych? Wybudować cmentarz? Wtedy ludzie będą się zbierać na pogrzeb, a to spowoduje przestój np. w wydobyciu węgla, który jest niezbędny ,by główny rdzeń ogrzewał miasto. Z drugiej strony, jeśli zdecydujemy się na inną opcję, nadzieja wśród ludzi zacznie umierać, a to może prowadzić do… buntu.

Wydaje się, że skala rozgrywki przez ograniczenie naszych działań do jednego miasta jest znacznie mniejsza, ale nie ma nic bardziej mylnego. Tutaj nieustannie musimy wszystko obserwować. Czasem trzeba włączyć grzejnik w budynku, a innym razem zbudować nową placówkę – np. szpital. Tyle że to wymaga ludzi… Może się natomiast zdarzyć tak, że budynków na mapie pojawia się więcej, niż mamy mieszkańców w naszej społeczności. Wtedy trzeba dbać o przydział ludzi do pracy, ich samopoczucie, pożywienie… możliwości  i zależności w świecie tej gry jest naprawdę cały ogrom.

Frostpunk Xbox One

(666)

0 0 głos
Article Rating
Filip Turczyński Kolekcjoner gier i konsol. Dorastał grając w gry, gra w gry i pracował w branży gier. Do tego szczęśliwy mąż i ojciec. W wolnym czasie prowadzi swojego bloga podróżniczego. Uwielbia pyzy i kotlety mielone.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x