Jump to content
Sign in to follow this  
TOmeKK

HDMI-CEC, nie-nowa ale dobra funkcja sprzętu

Recommended Posts

Nie potrzebne będą piloty uniwersalne. Nie trzeba zmieniać kabla hdmi. Trzeba mieć sprzęt, który wspiera [b][size=3]CEC (Consumer Electronic Control)[/size][/b]. W kablu hdmi jest obowiązkowy drucik, żeby tym sterować, w urządzeniach jest to opcja, która zaczyna się pojawiać. Nowy standard dla sprzętu? Chyba nie, wywodzi się jeszcze ze scarta.

Jednym pilotem, np. włączamy DVD player, gdy zamykamy szufladę, TV włącza się na to źródło, tak samo amp., ustawienia video i audio.

Przyciskamy stand-by, cały sprzęt jest w stand-by, itd.....

Był/jest

Samsung Anynet+

Toshiba CE Link

Panasonic EZSync

Sony Bravia Theater Sync

Philips AV Link

Sharp Aquos Link

LG Simple Link

...itd, każdy miał swoją wersję. Było też inne rozwiązanie- Firewire ( od Mitsubishi)

Teraz sprzęty mogą być różne i się ze sobą dogadają.

Czyli ilość pilotów na stoliku zniknie, jeżeli tylko wszystko co używamy będzie miało HDMI-CEC. :rolleyes:

Będzie logo HDMI –CEC.

CEC jest w HDMI 1.3, ale wprowadzili go już w wersji 1.2a.

Panasonic, Samsung i Toshiba, są prekursorami, tam już można szukać takiej specyfikacji w sprzęcie.

Pozdr.

Tak to piekne w praktyce niestety u mnie niedziala wogóle :)

niby za pomocą Tosi powinienem sterować Yamaha ( w instrukcji Tosi jest wzmianka ze dziala z Yamaha) CEC, a po przez Yamahę to może i sterować Samsung anynet+ ale moj model niema niestety tej funkcji. Co do sterowania Yamaha jeszcze mi sie to nie udalo ale walcze dzielnie na froncie :)

Jedna super funkcja , zastepujaca wiele pilotow szkoda tylko ze kazda firma ma wlasna nazwe tej funkcji, a co za tym idzie prawdopodobnie wlasny format i nie chodzi tu o to, by laczyc dowolne klocki poszczegolnych firm i sterowac je jednym pilotem, tylko laczyc klocki jednej firmy :)

Trochę mnie zgubiłeś, nie ma Yamaha tej funkcji, więc nie może Toshiba nią sterować, tak?

Każdy do tej pory, każdy system sterował swoją tylko marką. Teraz jak jest w sprzęcie z HDMI 1.3 opcjonalny opis, że jest to HDMI-CEC, to ma działać z innymi CEC nawet innej marki, a nie z hdmi które są "tylko" 1.3 albo 1.2a.

Pozdr.

witam.

mam pytanie odnośnie tego tematu. czy playstation 3 ma wyjście hdmi-cec? bo szczerze mówiąc obsługiwanie filmów za pomocą kontrolera jest uciążliwe (szczególnie dla moich rodziców :)), a kolejnego pilota nie mam zamiaru kupować. próbowałam zsynchronizowac ps3 z telewizorem (KDL40X4500), ale nie udało mi się i teraz nie wiem, czy to ja coś źle zrobiłam, czy po prostu się nie da.

Pozdrawiam :(

Powiem tak, jeżeli dla rodziców to polecam jednak kupić ten pilot do PS3.

Wszystkie funkcje są dostępne jak w zwykłym playerze.

Na funkcje HDMI CEC nie ma co liczyć.

HDMI CEC w żadnym stopniu nie zagrozi pilotom uniwersalnym. Taka unifikacja nie jest w interesie producentów, którzy zawsze będą oferować swój protokół zgodny tylko z produktami jednej marki.

Samsung akurat przy modelu który posiadam PS50A756 podaje na swojej stronie:

Nowe rozwiązanie sieciowe złącze HDMI - CEC.

- Łatwe podłączenie oraz sterowanie za pomocą pilota.

- Obsługuje nie tylko urządzenia SAMSUNG, ale również innych producentów kompatybilne z HDMI - CEC.

Ha ciekawe których?

Jakiś czas temu TV LG i kino domowe szajsunga w moim domu tak właśnie działało. Po włożeniu płyty i domknięciu szuflady sygnał samoczynie przełączał się na ten nośnik. W tle pracował (albo nie) dekoder.

Niestety po wymianie sprzętu tak już nie jest. TV Sony, ampli Sony, DVD HD Toschiba i BR Sony. Niestety pomiędzy tymi klockami zapuszczam dekoder eŃki. Z powodów technologicznych obraz podpięty kablem HDMI do TV, a dźwięk optykiem do ampli - sami wiecie dlaczego (ciągłe przełączenie na źródło Dolby np. TVP HD albo n radio HD). Zatem dobranie klocków tej samej firmy nie gwarantuje sukcesu. Prawdą jest, że po stole walają się "tylko" dwa piloty (Sony i eŃki). Może, gdy w przyszłości, będzie we Wrocku sygnał DVB coś mi się zmieni. :)

dvd hd? a skąd żeś to wytrzasnął?przecież dvd nigdy nie będzie hd.....(skalowanie oferuje byle złom - ba nawet odtwarzacze mp3 oferują skalowanie)

jużkiedyś próbowano podobne magistrale wprowadzać ale nie wyszło - teraz też nie wyjdzie bo zapomnieli o funkcjonalności czyli sterowanie choćby przez usb i magistrala komunikacyjna poprawnie rozpoznająca wszystkie urzadzenia i zapytania kierująca tam gdzie chcemy

wygody nie dostaniesz bo jak kupisz sprzet z hdmi 1.4/1.5 czy 2.0?trzeba cię zmusić dodajać kolejną funkcję ale nie do końca dobrze działającą

niestety producenci odwalaja coraz większą kichę.....

A jak to jest,że jak włącze dvd (euro-euro) to tv (philips) przełączy mi samoczynnie na kanał dvd ale jak włącze n-ke (po HDMI) to juz musze sam pilotem przerzucic kanał w tv? Powinno chyba być na odwrót..?

Fakt, świetny patent, dzięki niemu moja plazm panasonic z współpracuje z kinem domowym sony :blink:

mysle ze piloty uniwersalne moga spac spokojnie chocby dlatego ze jednym pilotem obsluguje jednoczesnie kilka urzadzen - np. ogladam TVsat i klawisz volume jest odpowiedzialny za sterowanie ampli (zamiast poglasniac marne glosniczki w telewizorze) a klawisz od zmiany kanalu obsluguje mi dekoder TVsat

Witam

Mam tv philips z funkcją easy link i tuner tv sat ferguson ariva - w jego opcjach jest możliwość wł lub wył CEC - w funkcjach tv też(jako easylink) i musze powiedzieć że wszystko działa