Skocz do zawartości
dawmac

Shrek 3 na HD DVD

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałęm dzisiaj Shreka 3 na HD DVD. Mam też na DVD tak więc fajne porównanie. Uważałem, że bajki na DVD te nowe to jest maks co można zrobić jeśli idzie o rozdzielczość i ilość szcegółów bo przeciez wszystko robią komputery więc sprawa niby prosta. DVD wsadziłem do LX70A a HD DVD do XE1 aby móc na bierząco porównywać poszczególne ujecia. I co sie okazało, że Shrek z DVD to jakaś szmira rysunkowa :) Jakiś rozmyty obraz :) na HD DVD jest dwa razy więcej szczegółów. Jakość lini krzywych jest super no naprawde inna bajka :) Polecam tą pozycje w celu zobaczenia co mozna uzyskac z materiału "komputerowego".
Lecę ogląć bo jest czym oko cieszyć :) a do niedawna byłem zafascynowany bajkami z DVD że sa super :)

Zapomniałem dodac info na temat dzwieku. Jest DD+, bardzo miło się ogląda i słucha. Dużo lepsza jakość niż polskiej wersji.
pozdr. dawmac

Edytowane przez dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dawmac' post='84431' date='08.02.2008, 13:40 ']Dostałęm dzisiaj Shreka 3 na HD DVD. Mam też na DVD tak więc fajne porównanie. Uważałem, że bajki na DVD te nowe to jest maks co można zrobić jeśli idzie o rozdzielczość i ilość szcegółów bo przeciez wszystko robią komputery więc sprawa niby prosta. DVD wsadziłem do LX70A a HD DVD do XE1 aby móc na bierząco porównywać poszczególne ujecia. I co sie okazało, że Shrek z DVD to jakaś szmira rysunkowa :) Jakiś rozmyty obraz :) na HD DVD jest dwa razy więcej szczegółów. Jakość lini krzywych jest super no naprawde inna bajka :) Polecam tą pozycje w celu zobaczenia co mozna uzyskac z materiału "komputerowego".
Lecę ogląć bo jest czym oko cieszyć :) a do niedawna byłem zafascynowany bajkami z DVD że sa super :)

pozdr. dawmac[/quote]

Takich bajek w HD mam więcej :)
I faktycznie potwierdzam że oglądanie ich to prawdziwa przyjemność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filmy nie rozjeżdzają się ? Jeśli jednak tak , to jak oceniasza kompensację przyśpieszenia 4% w audio ?

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='BoDeX' post='84447' date='08.02.2008, 15:13 ']Filmy nie rozjeżdzają się ? Jeśli jednak tak , to jak oceniasza kompensację przyśpieszenia 4% w audio ?[/quote]

Ja nie odpowiem. Bo na razie moim odtwarzaczem jest komputer. Mi się nic nie rozjeżdza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='BoDeX' post='84447' date='08.02.2008, 15:13 ']Filmy nie rozjeżdzają się ? Jeśli jednak tak , to jak oceniasza kompensację przyśpieszenia 4% w audio ?[/quote]
O czym waćpan piszesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='BoDeX' post='84447' date='08.02.2008, 16:13 ']Filmy nie rozjeżdzają się ? Jeśli jednak tak , to jak oceniasza kompensację przyśpieszenia 4% w audio ?

Pzdr.[/quote]

??

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Panowie - jak to co ? :)

Zapuście sobie na dwóch różnych otwarzaczach tą samą płytę w PAL i NTSC i zobaczycie sami :) No , ale o tym przecież od dawna wszyscy wiedzą :)

Stąd moje pytanie , a precyzyjniej może powinno ono brzmieć - czy SHREK puszczony z HD-DVD rożni sie od swojej wersji w PAL/NTSC
chodzi o czas odtwarzania, jak i o sposób kompensacji przyśpieszonego/zwolnionego dźwięku , to w końcu 4% i np. stary M. Jackson brzmiał śmiesznie:)

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='BoDeX' post='84477' date='08.02.2008, 16:57 ']Zapuście sobie na dwóch różnych otwarzaczach tą samą płytę w PAL i NTSC i zobaczycie sami :) No , ale o tym przecież od dawna wszyscy wiedzą :)[/quote]
No to to wiadomo, ale o co chodzi z "Filmy nie rozjeżdzają się ? "?

[quote name='BoDeX' post='84477' date='08.02.2008, 16:57 ']Stąd moje pytanie , a precyzyjniej może powinno ono brzmieć - czy SHREK puszczony z HD-DVD rożni sie od swojej wersji w PAL/NTSC
chodzi o czas odtwarzania, jak i o sposób kompensacji przyśpieszonego/zwolnionego dźwięku , to w końcu 4% i np. stary M. Jackson brzmiał śmiesznie:)[/quote]
Wydania HD-DVD są 23.976p, więc dźwięk jest identyczny jak w przypadku wersji NTSC (oprócz wydań Studio Canal, które miały sztucznie podwyższony dźwięk, ale już przestali to robić na szczęście). W wydaniach PAL niczego się nie komensuje tylko po prostu puszcze 4% szybciej, przez co dźwięk jest wyższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To bardzo zaawansowane pytanie i należy je poważnie rozważyć !

Aby to zrobić należy ustalić:
- z jakim fpsem zrealizowano kreskówkę,
- z jakim fpesem jest odtwarzana ? Tu zapewne chodzi o HD DVD a więc 30 fps.

Jeżeli na źródle jest 24 fps to czy różnica w odtwarzaniu 30 fps to 4 %.
To daje się wyliczyć. Ale nie mam pewności.

Pozostaje zagadnie kompensacji audio.
W domyśle chodzi chyba o rekompensatę strat z tytułu dodatkowej obróbki materiału audio związanej ze zmianą czasu trawania dzieła.
Rozumiem, że dźwięk został przetransformowany ( w muzyce transformacja to zmiana częstotliwości tonicznej)
przez zmianę szybkości odtwarzania a następnie obniżono ( przesamplowano) brzmienie by zachować zgodność tembru z oryginałem.
Muszą być straty na jakości, to oczywiste.

Żeby to usłyszeć trzeba mieć dwie rzeczy:
Hi-End audio i UCHO.

Drugi nurt to:
porównanie do DVD z dubbingiem PL.
Jeżeli będzie HD DVD PL (30 fps) z naszymi lektorami, a ich głosy znamy od kołyski ( Jerzy Stuhr ) to możemy to wysłyszeć.
Ale, ale; Czy jest nowy Shrek z polskim dubbingiem na HD DVD ?
Nic o tym nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś właśnie pierwszego shreka puszczałem dźwięk stero polski z vhs a płytkę HD i mimo jednakowego startu odtwarzania to po kilku minutach dźwięk już się nie trzymał filmu.I tak jest chyba zawsze przy zmianie klatek itp.
----
Dominikjestem przestan fizjologować!! Nie zawsze do wszystkiego jest potrzebne ucho i hi-end.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='dominikjestem' post='84483' date='08.02.2008, 17:15 ']To bardzo zaawansowane pytanie i należy je poważnie rozważyć ![/quote]
Nie ma co rozważać, wszystko jest od dawna wiadome. To są podstawy wiedzy na temat A/V! Taki super-hiper wszystko wiedzący jesteś i takich podstaw nie znasz? Wstyd... Nie odchodziłeś poza tym ostatnio?

[quote name='dominikjestem' post='84483' date='08.02.2008, 17:15 ']Aby to zrobić należy ustalić:
- z jakim fpsem zrealizowano kreskówkę[/quote]
Animację jak już, kreskówka to trochę coś innego.
Wszystkie kinowe animacje robi się w 24 fps.

[quote name='dominikjestem' post='84483' date='08.02.2008, 17:15 ']- z jakim fpesem jest odtwarzana ? Tu zapewne chodzi o HD DVD a więc 30 fps.[/quote]
Nie 30 fps, tylko dokładnie 23.976 fps (często podane w sygnale 1080i60, ale cały czas jest to 23.976 fps tak samo jak w NTSC)

[quote name='dominikjestem' post='84483' date='08.02.2008, 17:15 ']Jeżeli na źródle jest 24 fps to czy różnica w odtwarzaniu 30 fps to 4 %.
To daje się wyliczyć. Ale nie mam pewności.[/quote]
Nie. 4% to jest różnica pomiędzy 24fps a PAL (czyli 25 fps). Obliczenie jest proste: 100%-(24/25)*100%=4%

[quote name='dominikjestem' post='84483' date='08.02.2008, 17:15 ']Pozostaje zagadnie kompensacji audio.
W domyśle chodzi chyba o rekompensatę strat z tytułu dodatkowej obróbki materiału audio związanej ze zmianą czasu trawania dzieła.
Rozumiem, że dźwięk został przetransformowany ( w muzyce transformacja to zmiana częstotliwości tonicznej)
przez zmianę szybkości odtwarzania a następnie obniżono ( przesamplowano) brzmienie by zachować zgodność tembru z oryginałem.
Muszą być straty na jakości, to oczywiste.[/quote]
Lubie jak udajesz że piszesz mądrze... Ale generalnie tak, można przyśpieszyć dźwięk i potem obniżyć jego brzmienie. Ale nie robi się tego zazwyczaj, dlatego w PALu wszyscy piszczą.

[quote name='dominikjestem' post='84483' date='08.02.2008, 17:15 ']Drugi nurt to:
porównanie do DVD z dubbingiem PL.
Jeżeli będzie HD DVD PL (30 fps) z naszymi lektorami, a ich głosy znamy od kołyski ( Jerzy Stuhr ) to możemy to wysłyszeć.[/quote]
Nie trzeba Shreka wystarczy początek Pianisty NTSC vs PAL. Albo The Wall. Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='maxiuca' post='84481' date='08.02.2008, 17:04 ']W wydaniach PAL niczego się nie komensuje tylko po prostu puszcze 4% szybciej, przez co dźwięk jest wyższy.[/quote]

A tak sobie lekko "pofizjologujemy" ! :) , może ktoś sobie skręci kark .... :)

Materiał PRO Panasonica :

" Zapis na płytach HD może być rejestrowany z 4 różnymi częstotliwościami kadru: 59.94i, 50i, 23.976p oraz 24p .... "

Prawdę mowiąc już mnie to wszystko zaczyna lekko teoretycznie drażnić .... :):):)

100 minut ( 6000 sek. ) filmu zapisanego 24kl/sek daje nam 144 000 klatek
100 minut ( 6000 sek. ) filmu zapisanego 23.976kl/sek daje nam 143 856 klatek

Odgrywamy toto 24p i ktoś nam zjadł 6 sekund - 144 klatki różnicy .... :):):) Dawmac - Tośka zapala flagę 24p na Shreku ? Nowy firmware robi to automatycznie .

No a co do przyspieszonego dźwięku , to 4% jest to diabelnie dużo - kto ma znajomego DJ, to niech poprosi o podkręcenie 45 rpm na 46.8 rpm :):):)
Tak było i jest , ale niektóre wydawnictwa są tak właśnie zrobione , że ten podkręcony dźwięk jest elektronicznie doprowadzany do jako takiej normalności ( np. Simply Red - jakiś LIVE ) :)

No to pozdrawiam. :)


ps. Max... a my ciągle nie wiemy, czy obrazy w LCD odświeżają się z 50, 72, 100 i 120 Hz ! :) - jakoś boją się tego tematu, czy jak ? :)


BoDeX ®

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='BoDeX' post='84495' date='08.02.2008, 18:54 ']" Zapis na płytach HD może być rejestrowany z 4 różnymi częstotliwościami kadru: 59.94i, 50i, 23.976p oraz 24p .... "

Prawdę mowiąc już mnie to wszystko zaczyna lekko teoretycznie drażnić .... :):):)

100 minut ( 6000 sek. ) filmu zapisanego 24kl/sek daje nam 144 000 klatek
100 minut ( 6000 sek. ) filmu zapisanego 23.976kl/sek daje nam 143 856 klatek

Odgrywamy toto 24p i ktoś nam zjadł 6 sekund - 144 klatki różnicy .... :):):) Dawmac - Tośka zapala flagę 24p na Shreku ? Nowy firmware robi to automatycznie .[/quote]

Z tym 24p i 23.976p to nie jest do końca tak jak piszesz. Już na DVD coś takiego było. Poczytaj o drop frame, non-drop frame, 24p i 23.976p. Chociażby tutaj:
[url="http://livedocs.adobe.com/en_US/PremierePro/3.0/help.html?content=WS2FB2FA20-A973-4fb6-A770-37E5DE251639.html"]http://livedocs.adobe.com/en_US/PremierePr...E5DE251639.html[/url]
Z tego co wiem to 24p wypluwane przez odtwarzacze HD to tak naprawdę 23.976p (mało marketingowa nazwa) :)
I z tego co wiem są na razie dwa filmy nagrane w 24p i to nie na HD-DVD tylko na Blu-ray (Infernal Affairs jest jednym z nich)

[quote name='BoDeX' post='84495' date='08.02.2008, 18:54 ']No a co do przyspieszonego dźwięku , to 4% jest to diabelnie dużo - kto ma znajomego DJ, to niech poprosi o podkręcenie 45 rpm na 46.8 rpm :):):)[/quote]
No jest, jest, nikt chyba nie mówi, że nie jest. Tak jak pisałem, fan Pink Floyd oglądając The Wall w PAL dostaje ciężkiej wysypki połączonej z torsjami a początek (zresztą nie tylko początek) Pianisty w PAL ujawnia nowe oblicze utworów Chopina...

[quote name='BoDeX' post='84495' date='08.02.2008, 18:54 ']Tak było i jest , ale niektóre wydawnictwa są tak właśnie zrobione , że ten podkręcony dźwięk jest elektronicznie doprowadzany do jako takiej normalności ( np. Simply Red - jakiś LIVE ) :)[/quote]
Koncerty są zazwyczaj nagrywane kamerami video a więc z przeplotem a więc robi się konwersje 50i ->60i albo 60i -> 50i nie ruszając dźwięku. Jeżeli byłby nagrany przez przypadek w 24p. Więc nie tyle doprowadza sie go do normalności co w ogóle nie psuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shrek 3 start z DVD Panasonic S52 vs Shrek 3 start z XE1 . Filmy wystartowały równocześnie. Zobacze za godzinkę czy nadal będa równo grały :) Nie wiem czy takie porównanie ma jakikolwiek sens ale robie to tak z czystej ciekawości :)

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dawmac' post='84504' date='08.02.2008, 19:25 ']Shrek 3 start z DVD Panasonic S52 vs Shrek 3 start z XE1 . Filmy wystartowały równocześnie. Zobacze za godzinkę czy nadal będa równo grały :) Nie wiem czy takie porównanie ma jakikolwiek sens ale robie to tak z czystej ciekawości :)[/quote]
No i jak wyniki? Ja wiem jakie powinny być ale zastanawiam się jak Ci wyszło sprawdzenie najprostszą metodą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0:0 czyli tu i tu na stop klatce jest to samo. Mogę jeszcze DVD puścić przez LX70A a HD DVD przez XE1. Czy wynik byłby inny ? :)

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dawmac' post='84525' date='08.02.2008, 20:46 ']0:0 czyli tu i tu na stop klatce jest to samo. Mogę jeszcze DVD puścić przez LX70A a HD DVD przez XE1. Czy wynik byłby inny ? :)[/quote]
Płyta PAL vs płyta HD-DVD kupiona w UK? No to jakiegoś cudu dokonał któryś z odtwarzaczy.
Albo Dreamworks wydał to w UK w formacie 1080i50 ale nie chce mi się w to wierzyć.

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jaja :) bylem sprawdzić ustawienia i Toshiba była na 1080i. Coś jej się powpierdykało ( dzisiaj się zwiesiła i pomogło tylko wyciągniecie kabla z gniazdka :) ) i musiało coś się w setupe poprzestaiwać bo jeszzce wczoraj była ustawiona na 1080p/24. Spróbuje jeszcze raz zrobić porównanie albo dzisiaj albo jutro bo po raz któryś z kolei tego Shreka będe ogladał :) ale obraz jest zaje.... z 20cm nie widac pikseli :)

pozdr. Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dawmac' post='84531' date='08.02.2008, 21:05 ']ale jaja :) bylem sprawdzić ustawienia i Toshiba była na 1080i.[/quote]
Ale to nie ma znaczenia, bo odtwarzacze same z siebie filmów nie przyśpieszają.
A ustaw 1080p24 puść i zobacz co powie Ci telewizor (jeżeli film jest nagrany w 1080i50 to wtedy raczej odtwarzacz sam się w ten tryb przełączy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
XE1 jest ustawione na 1080p/24 ale wyświtla się tylko flaga 1080p
TV informuje że jest 1080p

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='dawmac' post='84544' date='08.02.2008, 23:01 ']XE1 jest ustawione na 1080p/24 ale wyświtla się tylko flaga 1080p
TV informuje że jest 1080p[/quote]
To najwyraźniej jakieś cuda się zadziały, bo Shrek PAL trwa 89 minut a Shrek 24p (DVD NTSC / HD-DVD) 92 minuty. Tak więc po godzinie powinieneś już różnice zobaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz nie ma możliwosci aby był bład. Start równitko co do sekundy ( DVD po przez LX70A ). Zegary wyzerowane :) Ani na toshibie ani na pionierze na wyślwietlaczu nie ma informacji jaki to jest system.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dawmac' post='84553' date='08.02.2008, 23:19 ']teraz nie ma możliwosci aby był bład. Start równitko co do sekundy ( DVD po przez LX70A ). Zegary wyzerowane :) Ani na toshibie ani na pionierze na wyślwietlaczu nie ma informacji jaki to jest system.[/quote]
Rozumiem, ze wystartowałeś z jakiejś stopklatki i że filmy na początku idą łeb w łeb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='84555' date='09.02.2008, 00:22 ']Rozumiem, ze wystartowałeś z jakiejś stopklatki i że filmy na początku idą łeb w łeb?[/quote]

taki sam początek idealnie tako samo ujęcie

sprawdzałem > DVD 1h28m54s, HD DVD 1h32m40s. Nie wiem czy o to chodzi ale widać że film z toshiby zostaje w tyle. po 10 minutach juz widac różnice o kilka sekund.
Teraz jak makm DVD w pionku to łatwiej ustawić bo toshiba i pionek stoją daleko od siebie i się nie żra piloty ( DVD mam na toshibe i piloty się blokowąły jak idalnie równocześnie dawałem pauze albo start ) druga sprawa to łatwiej mi się przełącza między XE1 a LX70 bo sa na osobnych wejściach do onkyo a DVD i toshiba sa po przez switch i niewygodne jest to przełączanie.

pozdr. dawmac Edytowane przez dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież nie ma bata - Pal skończy się szybciej , a jeśli to NTSC , to także (?) te 6 dekund urwie ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...