Jump to content
Sign in to follow this  
Andros

LCD czy Plazma do PC

Recommended Posts

Witam,

na dniach chcę kupić TV do domu tak się przymierzam do rozmiaru między 37 i 42 cale, będę oglądał z odległości od 2 do 3 metrów. Cena 4-5 tys.
I tu mam pytanie , byłem zdecydowany w sumie na LCD Toshiby 42X3030 ale zwróciłem również uwagę na plazmę Samsunga PS-42Q91H.
TV będzie do oglądania kablówki Astera z cyfrowym tunerem (nie full HD na razie, prawdopodobnie w lipcu przesiądę się na Spray i tam ma być coś HD) i ma służyć jako monitor do PC (media center, divx, foto itp i do przeglądania netu) oraz dla dziecka do pogrania na Wii.

I tu pojawia się zagwozdka i moje pytanie czy faktycznie plazma nie nadaje się do PC bo się wypala, czy dotyczy to nowych modeli plazm?
Plazma ma ładniejszy obraz ale ten model nie jest FullHD więc rozdzielczość w PC przemawia na korzyść LCD.
Za dużo się naczytałem na tym forum i zrobił mi się mętlik :)

A może warto dołożyć do 100Hz tylko mniejszy rozmiar 37Z3030 ale w tej cenie to już jest ładniutki 40XF350 ale nie ma 100Hz.
Optimum pewnie to byłby 40ZF355 ale tyle $ na TV to nie mam bo to prawie 2x więcej niż 42X3030 a obraz chyba 2x lepszy nie będzie :)

Proszę o poradę, piszę w temacie dotyczącym Toshiby bo jak LCD to się na Tośkę zdecydowałem a jak Plazma to jeszcze mogę zmienić zdanie.

pozdrawiam,

Edited by SlawekR

Przy Twoim sposobie oglądania TV i przy uzywaniu go do PC - tylko LCD. Mówi Ci to właściciel Pioneera 508XD:). Pzdr

[quote name='Andros' post='83667' date='05.02.2008, 10:37 ']Witam,

na dniach chcę kupić TV do domu tak się przymierzam do rozmiaru między 37 i 42 cale, będę oglądał z odległości od 2 do 3 metrów. Cena 4-5 tys.
I tu mam pytanie , byłem zdecydowany w sumie na LCD Toshiby 42X3030 ale zwróciłem również uwagę na plazmę Samsunga PS-42Q91H.
TV będzie do oglądania kablówki Astera z cyfrowym tunerem (nie full HD na razie, prawdopodobnie w lipcu przesiądę się na Spray i tam ma być coś HD) i ma służyć jako monitor do PC (media center, divx, foto itp i do przeglądania netu) oraz dla dziecka do pogrania na Wii.[/quote]

Przy takim sposobie użytkowania, to możesz świeżą plazmę załatwić w kilka godzin. Dziecko skończy grać, a obraz ze wskaźnikami zostanie dalej. Plazma jako monitor do PC to bardzo karkołomne rozwiązanie. Filmy jeszcze można oglądać z pewną dozą ostrożności, ale już przeglądanie netu.... szkoda odbiornika, szkoda oczu.

Oczywiście do telewizji SD, średnio kiepskiej jakości, plazma sprawdzi się lepiej od LCD, ale to tyle zalet z Twojego punktu widzenia. Szczególnie przy odbiornikach plazmowych ze średnio niskiego przedziału cenowego. Edited by SlawekR

Cześć!
Mam zarówno LCD jak i ekran plazmowy podłaczone do komputerów i bez żadnych wątpliwości napiszę, że [b]plazma nie jest idealna do współpracy z komputerem, czy konsolami do gier[/b]. Abstrahując od możliwości pozostawienia trwałych śladów po elementach statycznych obrazu na matrycy, należy podkreslić że pozostaną krotkoktrwałe ślady po statycznych lub kontrastowych elementach (np napisach), widoczne zwłaszcza na ciemnym tle, zwane powszechnie (przynajmniej na tym forum) "powidokami". Wyglada to paskudnie i psuje wrazenie dobrej jakosci obrazu a i zdaza sie, że odbiera apetyt na użytkowanie. Niedawno czytałem na forum post użytkownika, ktory nie wytrzymał i wymienil nastepnego dnia po zakupie ekran plazmowy na lcd, gdyż według Niego "powidoki" podczas gry na konsoli, byly absolutnie nie do zakceptowania.
Przyznam się ze plazmy w połączeniu z komputerem uzywam jedynie do oglądania filmów, czasem z wygody (czytaj lenistwa) wypale plytke. Córka w cos tam pogra na konsoli. Ja zaś do grania czy grzebania na www zdecydowanie preferuje lcd.
Aby wyczerpać temat warto dodać, że [b]w mojej opinii plazma zdecydowanie jest lepsza do oglądania telewizji od lcd [/b]- lepiej wyświetla obraz SD i szybki ruch, gdyż nie smuży. Piłka nożna czy tenis ziemny to coś co po prostu wygląda na lcd znacznie gorzej niz na plaźmie.

[b]Przy Twoim profilu zastosowań, myśle że lepszy będzie lcd[/b].

Pozdrawiam
binary

Wielkie dzięki za wyjaśnienia, takiego właśnie bodźca potrzebowałem.
Teraz z czystym sumieniem mogę kupić LCD nie zastanawiając się czy dobrze zrobiłem za każdym razem gdy go będę oglądał.

Jeszcze tylko rozstrzygnę rozterki co do modelu i idę na zakupy :)
Rozmiar 37 cali odpadł bo to takie maleństwo ;) więc pozostały na placu boju 42x3030 i 40xf356 bo do 42z3030 za dużo trzeba by dołożyć nie mówiąc już o 40zf355.

Jeszcze raz dziękuję za konkretne odpowiedzi, były bardzo pomocne.

pozdr

LCD i tylko LCD, plazma wypada gorzej przy PC. Moj kolega ma Pioneera 42", obraz jest swietny przy ogladaniu kablowki, ale przy HD oraz PC wysiada przy mojej Toshibie. Obydwie technologie maja wady i zalety ale do twoich preferencji tylko LCD-moim skromnym zdaniem oczywiscie:)

Pozdro

matryce w plaźmie wypalisz po jakimś czasie choć są sposoby, zeby załagodzić skutki. Ale plazma do PC nie nadaje sie jeszcze z jednego powodu na ogół siedzi się przed ekranem pc dość długoi i dość blisko intensywnie patrząc bez mrugania, a placma ma to do siebie ża strasznie wali po oczach ;):( i jak siądziesz z bliska to prędzej oczy załatwisz niż ten ekran.... Poza tym plazma ma promieniowanie podobnie jak klasyczne crt czego w lcd nie ma więc na głowe też nie zdrowo a na samym końcu plazama ciągnie 300VA a to trochę dużo. Słowem do TV z daleka plazma do PC z bliska TYLKO LCD!!! (opnia posiadacza plazmy LG)

Witam wszystkich...

Ja tez zamierzam kupić 42"TV z myślą o oglądaniu tv(zwyklej) i filmów (może tez fotek) z PC...nie zamierzam używać konsoli i nie zamierzam tez
serfować po necie,jak i grac na PC-tylko do filmów.

Generalnie zdecydowany bylem na plazme,gdyż chce sie cieszyć dobra jakością obrazu,którą nie jest w stanie zapewnić mi LCD.

Mam tez 2 modele,ktore biore pod uwage:

Samsung PS42Q97HDX 670L

Panasonic TH-42PX700B 820L

Sam Samsung zbiera pochlebne recenzje,natomiast na temat Panasonica nie udało mi sie czegokolwiek dowiedzieć...

Moje pytanie wiec brzmi, czy wogole jest sens brnac dalej w plazmy,czy przy moich potrzebach z jakich bede korzystał z PC do TV ,ekran PDP nie bedzie
złym wyborem...

Dzięki i pozdrawiam

Witam
Zdecydowanie opowiem sie na korzysc LCD do korzystania z PC.
Od ponad roku pracuje na [b]26" Philips[/b]'ie LCD, model [b]26PF5320[/b] ze zlaczem DVI - [b]REWELACJA!![/b]
Obraz jest jak zyleta, swietne parametry dla pracy przy projektowaniu grafiki, codziennym uzytkowaniu jak i w filmach i grach.
Nie odnotowalem zadnych minusow, zrezygnowalem z tradycyjnego monitora LCD z DVI na rzecz tego telewizora.
Co do plazmy to mam mieszane odczucia.
Kilka lat temu mialem okazje wyswietlac prezentacje z laptopa na plazmie Philips'a, nie pamietam modelu i rozmiaru ale spokojnie ponad 42" Musialem sie domyslac co mowia napisy wyswietlane z komputera bo obraz byl strasznie nieostry niezaleznie od rozdzielczosci. Juz wtedy nie mialem przekonania do laczenia PC z plazmami.
Natomiast niedawno zostalem obdarowany [b]42" Samsung[/b]'iem [b]PS42P3S[/b] w plazmie.
Bardzo sie ucieszylem i jestem nadal bardzo wdzieczny za prezent bo w chwili zakupu ten telewizor kosztowal [b]26tys[/b]!
Po podlaczeniu kablowki i komputera przezylem rozczarowanie. Chcialem zrobic zonie niespodzianke i podlaczylem telewizor przed jej powrotem z pracy, ustawilem kanaly najlepiej jak sie dalo, a ona sie mnie pyta na wejsciu czy wlasnie ustawiam kanaly bo strasznie sniezy <_< Pomimo wielu glosno reklamowanych technologii wyswietlania lepszego obrazu na obudowie, na kartonie, w instrukcji okazuje sie, ze obraz z tunera strasznie sniezy i nie da sie tego wyregulowac. Obraz z tekstem z PC jest kompletnie nieczytelny, rozdzielczosci sa kiepskie i jedynie video ze stacjonarnego odtwarzacza DVD lub cyfrowa telewizja przez zlacze euro sa wyswietlane doskonale.
W tym konkretnie telewizorze [b]TUNER TV DO BANI i OBRAZ Z PC DO BANI[/b]. Telewizor zdemontowalem i schowalem. Korzystam na nowo ze starego poczciwego LCD Philips'a 26"
Nie polecam plazmy jesli chcemy korzystac z PC'ta na TV.
Pozdrawiam

Edited by PARTYBOY

posiadam od niedawna Panasonic-a TH-42PY70. Plazma w wersji full hd. Podłączyłem do niego komputer przez HDMI (dostałem do karty graficznej Radeon 3870 przejściówkę DVI - HDMI) i przyznam że obraz był rewelacyjny (1080p). Głęboka czerń, bardzo ładne kolory. W Test Drive Unlimited na 42" (poprzednio 19" LCD) grało sie ekstra.

Ja mam plazmę Pnasonic TH-42PV70P i PC podłączony przez D-Sub.

Komputer Media center zrobiłem na bazie płyty na pokładzie micro ATX z VGA ASUS M2V-MX + Athlon 64 DC 4200 + 1GB RAM + DVD RAM + HDD 40 (tyle, żeby odpalić system) w obudowie Micro ATX. Do tego pilot radiowy POWER POINT + MediaPortal i mamy odtwarzacz HDTV czytajacy wszystko i pięknie skalujący zwykłe DVD dla potrzeb plazmy czy LCD za grosze (czytaj: ok. 700 zł)

Wszystko pięknie śmiga, trzeba tylko skorygować format obrazu z odtwarzaczu programowym (np. Media Playerze Clasic), bo wiadomo, że naturalnie obraz bedzie rozciągnięty (jak to w plazmach 720p).
LCD jako monitor - owszem, jako TV - nigdy! W dzień ogląda się dobrzę, ale wieczorem czernie świecą jak licho, a o jakości SD to nawet nie wpominam, bo to tragedia w 3 aktach.
Telewizor LCD to ślepa uliczka - widać to z resztą po lawinowo spadających cenach LCD-ków - producenci wyprzedają je w panice...
Oczywiście każdy ma swoje preferencje co do jakości obrazu, jeśli ktoŚ woli obraz ostrzejszy i bardziej kolorowy - wybierze LCD. Ja, nie wyobrażam sobie jednak oglądania SD na 42 calowym LCDku :rolleyes:

Pozdrawiam!

Edited by drstanley

Witam. Z doświadczenia mogę tylko doradzić (ponieważ mam i plazmę i lcd), że raczej nie da się pogodzić wody z ogniem. Dlatego jeżeli chce się używać tv a czasami pograć w jakieś gierki z odpowiednio dobrą jakością, bądź na co dzień korzystać z kompa to - na dzień dzisiejszy - niestety trzeba kupić dwa ekrany. LCD do kompa i plazmę do tv. A jeżeli ktoś twierdzi inaczej to albo sam siebie oszukuje albo najzwyczajniej ma problemy ze wzrokiem.

pozdr...

[quote name='bocheno' post='88339' date='27.02.2008, 14:44 ']plazma w wersji full HD na prawdę bardzo dobrze wygląda przy podłączeniu do komputera.[/quote]

Absolutnie podzielam powyższe zdanie ... a inne zastosowania (TV,HD) jednoznacznie wskazują na PDP .
Nowe modele są juz zabezpieczone , a tej jakości ciężko szukać wśród LCD ! To oczywiście moja prywatna opinia.
Full HD nie będzie tani, ale wg. mnie naprawdę warto ...

Pzdr.