Skocz do zawartości
artek

"up-scaller" w DVD

Rekomendowane odpowiedzi

Halo, halo....
Z góry przepraszam, za być może banalność moich pytań.

[u]Szukam DVD[/u] z wyraźną poprawą jakości obrazu w stosunku do dotychczasowego odtwarzacza (3-latek, tylko Euro i Coaxial) - [u]mam kablówkę i od wczoraj Sony tylnoprojekcyjny KDF 50"[/u]:

* czy złącze HDMI jest jednoznaczne z posiadaniem "up-scallera"
* czy będzie zauważalna różnica w jakości obrazu przy Componencie i HDMI
* czy jest możliwe puszczenie kablówki przez DVD i poprawienie jakości obrazu do rozdzielczości 720 telewizorka (np. dzięki "up-scallerowi")
* jak bardzo ważne są parametry przetwornika video

Może macie jakieś sugestie co do modelu (max 600, no może 1.000zł)
Dzięki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='artek' date='23.04.2006, 11:12 ']* czy złącze HDMI jest jednoznaczne z posiadaniem "up-scallera"[/quote]
nie, nie jest to jednoznaczne. Złącze to nie to samo co procesor upscalingu.

[quote name='artek' date='23.04.2006, 11:12 ']* czy będzie zauważalna różnica w jakości obrazu przy Componencie i HDMI[/quote]

Z tym to różnie, należy się pobawić :(. Ale najczęściej jest różnica obrazu na korzyść HDMI :) .

[quote name='artek' date='23.04.2006, 11:12 ']* czy jest możliwe puszczenie kablówki przez DVD i poprawienie jakości obrazu do rozdzielczości 720 telewizorka (np. dzięki "up-scallerowi")[/quote]
Nic z tego. Nalepiej kupić urządzenie to "upscalingowania" SDTV. Musisz poszukać na tym forum jest o tym osobny temat :) .

[quote name='artek' date='23.04.2006, 11:12 ']* jak bardzo ważne są parametry przetwornika video[/quote]
Często bardzo ważne :) .

[quote name='artek' date='23.04.2006, 11:12 ']Może macie jakieś sugestie co do modelu (max 600, no może 1.000zł)[/quote]
Samsung HD-850 lub HD-845 :) .

[quote name='artek' date='23.04.2006, 11:12 ']od wczoraj Sony tylnoprojekcyjny KDF 50"[/quote]
No nie źle :D. Gratuluje zakupu :) .

Powodzenia :lol:

Edytowane przez ant3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż ant3k właściwie wyczerpał temat :lol:

Dodam tylko że spośród starszych modeli bardzo dobrym DVD z up scalerem jest też Samsung HD-745 (ma złącze DVI).

Z najnowszych jest też HD-950 (HDMI) w eleganckiej czarnej obudowie cena około 800 pln.

Samsungi mają bardzo dobre chipy up scalujące firmy Zoran wykorzystujące algorytmy up skalowania firmy Fraoudja.

Efekt końcowy powalający - wyraźna poprawa jakości w obrazie uzyskiwanym z filmów DVD-SD

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Co do rodzajów złącz to zdecydowanie lepsze są złącza cyfrowe - HDMI i DVI - różnic jakościowych pomiędzy nimi nie ma bo HDMI różni się od DVI tym że ma zintegrowany dźwięk.

Złącza cyfrowe są z natury rzeczy bezstratne.

Przesyłanie sygnału analogowego zawsze wiąże się z pewnymi stratami - dużo zależy tu od jakości okablowania a także od chipów odpowiedzialnych za korekcję błędów (znajdujących się w TV secie). Poza tym urządzenie podające sygnał analogowy musi dokonać konwersji ponieważ źródła sygnału są oczywiście cyfrowe. Powstaje zatem również kwestia jakości chipów konwertujących w źródle sygnału HD (odtwarzacz DVD, tuner sat, odtwarzacz HD). Np. Buffalo podając sygnał po złączu komponentowym rozmazuje obraz - Widać wyraźną różnice w stosunku do sygnału podawanego przez Kiss DP-600, Snazio czy SC200.

Reasumując przesyłanie sygnału złączami cyfrowymi jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż przesyłanie sygnału złączami analogowymi.

Inna sprawa że efekt końcowy w dużym stopniu zależy od elektroniki odpowiedzialnej za przetwarzanie sygnału. W przypadku złącz cyfrowych tego przetwarzania jest zdecydowanie mniej (pozostaje kwestia skalowania obrazu i konwersji sygnałów "p" do "i" lub na odwrót) a zatem mniej jest miejsca na błędy.

Skrajnie mało prawdopodobna jest sytuacja w której udało by ci się otrzymać lepszą jakość obrazu na złączu analogowym niż na cyfrowym.

Szczerze mówiąc jeszcze w żadnym odtwarzaczu HD z taką sytuacją się nie spotkałem.

Zdarzały się natomiast np w przypadku Kiss DP-600 widoczne gołym okiem różnice na korzyść złącz cyfrowych.

Edytowane przez Lizarazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh :lol: , teraz Ty Lizerazu wyczerpałeś temat :D , dzięki bo moje tłumaczenie było bardzo lakoniczne, Ty to jesteś już wkręcone w te techniczne "niuanse" :(.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki i....... cieszę się, że mogliście sobie wzajemnie posłodzić :(

Na przyszłość będę miał informacje co do HD-playerów, ale teraz myślę tylko o:
1- polepszeniu sygnału PAL z kablówki (owe pytanie o "up-scallery")
2- odpowiedzi na kwestię jakości obrazu: kablówka UPC (analog) bez kosztów jednorazowych [b]kontra [/b]CYFRA+ z własnym tunerem (Samsung a200 lub z HDD: Radix lub Ferguson) ale ok.1.300zł antena+moduł+tuner
3- czy w DVD koniecznie złącze HDMI czy może Component wystarczy (a jeśli tak, to Samsungi jak rozumiem i czy coś jeszcze)

Dziękuję za oznaki potwierdzenia dobrego wyboru z tym KDF-em 50" (chętnie odpowiem zainteresowanym na ewent. pytania).
Może jakaś alternatywa dla tych Samsungów, a jeżeli nie to - czy te modele mogą załatwić moje oczekiwania (poprawa jakości obrazu z TV i DVD)?

POZDRÓWKI i dzięki za cierpliwość (W Krakowie piękan pogoda +22 stC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='artek' date='23.04.2006, 15:06']1- polepszeniu sygnału PAL z kablówki (owe pytanie o "up-scallery")[/quote]
wszystko na [url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=299"]http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=299[/url]

[quote name='artek' date='23.04.2006, 15:06']2- odpowiedzi na kwestię jakości obrazu: kablówka UPC (analog) bez kosztów jednorazowych kontra CYFRA+ z własnym tunerem (Samsung a200 lub z HDD: Radix lub Ferguson) ale ok.1.300zł antena+moduł+tuner[/quote]
IMHO wydaje mi się, że C+ z Samsungiem a200. Ale nie jestem w tym temacie zbyt "qmaty" :P

[quote name='artek' date='23.04.2006, 15:06']3- czy w DVD koniecznie złącze HDMI czy może Component wystarczy (a jeśli tak, to Samsungi jak rozumiem i czy coś jeszcze)[/quote]
Masz TV z HDMI to lepiej pod cyfrowe się podpiąć, obraz będzie ostrzejszy i wyraźniejszy.
Obecnie na rynku (Polskim) chyba nie ma nic innego jak Samsung'i z DVD upscalingiem :( .

Edytowane przez ant3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='ant3k' date='23.04.2006, 14:29 ']Obecnie na rynku (Polskim) chyba nie ma nic innego jak Samsung'i z DVD upscalingiem[/quote]
Nie żartuj - Thomson, Denon czy Philips to tylko kilka przykładów.
[url="http://www.allegro.pl/search.php?string=hdmi&category=337&description=1&country=1"]To wyszukiwanie[/url] dotyczy tylko frazy "HDMI", ale w 90% zawiera sprzęty o które pyta artek. Edytowane przez Butcher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wybacz, mój błąd :P. Ja znam tylko te Samsung'a :( . Wydaje mi się, że nie każdy odtwarzacz z wyjściem HDMI ma procesor upscalingu (jak się mylie to niech mnie koś poprawi :) ).

Artek tematy o upscalingu w odtwarzaczach masz tu:
[url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=444"]Upsalling do 720p/1080i w Odtwarzaczach DVD[/url]
[url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=167"]Czy kupowanie DVD dla HDMI ma sens?, Majac już dvd ale bez HDMI[/url]
[url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=502"]Samsung HD-950 i ..... pomocy !, Problemy z Samsungiem HD-950[/url]

Edytowane przez ant3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo...
Dzięki za Wasze pomocne literki i linki :blink:

Na stroni Samsunga, [u]BRAK jest informacji o "up-scallingu" w ich DVD[/u] (za wyjątkiem HD-945) !!!

No i mam małego "klinika" (nie chodzi o poranny kieliszek ognistego napoju) - proszę o Waszą opinię.

POZDRÓWKI - artek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam scaler w swoim Sony RDR-HX 1010 i wyjście HDMI i gra bardzo ładnie na plaźmie Panasonica 42PV500.

Jest jeszcze dostępny za ok. 1000 zł DVD Player Panasonic S97 ze scalerem DCDi Faroudja, dostał zresztą nagrodę EISA za najlepszy player roku.

Innym rozwiązaniem jest wszystko standardowe, czyli bez scalerów, ale z wejsciem/wyjściem HDMI ze wzmacniacza, np. amplituner Yamaha model 2600.

Zaś Polsat Cyfrowy sprzedaje świetny tuner sat Samsunga z wyjściem YUV, co poprawia jakość zwykłego sygnału PAL na płaskich ekranach. Mam taki i widzę różnicę w porównaniu z Fergusonem i Cyfrą+.

Pozrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Halo....
Dostałem dziś odpowiedź z Samsunga - wszystkie modele DVD z symbolem "HD" mają up-scalling.
Nie napisali jednak, [u]czy chipy w poszczególnych modelach się różnią parametrami lub możliwościami[/u] (bo piszecie, że są różnych producentów) - czy mogę prosić o coś więcej w tym temacie???

POZDRÓWKI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
upscaler to upscaler - jego zadanie to zrobić z 576 linii 720 lub 1080 i tyle.
nie ma żadnych parametrów
co najwyżej upscalery różnią się jakością efektu finalnego - inny efekt przy tanim skalerze a inny przy drogim
w przypadku tanich DVD (panasonic, sony, samsung) wszystkie scalery dają podobny obraz

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Halo...

Info z Samsunga: [i]"Up-scalling wystepuje we wszystkich odtwarzaczach HD.
Obecnie są to modele: DVD-HD745, 945, 950, 860, oraz 850.
W modelach745 i 945 występował procesor firmy Faroudia.
W nowszych modelach występuje procesor firmy Zoran."[/i]

Pytanko:
[u]czy jest różnica (lepszy efekt, bezawaryjność): Zoran czy Faroudia?[/u]

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I jeszcze kiedyś pisałem ok. 20 maja wychodzi Panasonic S-52 z HDMI i upscalerem. Cena w Niemczech 149 euro, więc u nas powinna być ok 600 zł. Ta informacja jest z Panasonic Polska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Halo...
Sprawdzałem odtwarzacze DVD na [u]TV: Sony KDF 50" z rozdzielczością 720p[/u]. Były to: [u]Samsung HD-850[/u] (połączony przez HDMI), [u]stary Thomson DTH 210E[/u] (połączonego przez zwykły kabel SCART).
Właśnie obejrzałem 3 filmy DVD (2 oryginalne tłoczone płytki i jedna Dual Layer). Skupiałem się na scenach dynamicznych z kontrastowym obrazem i ........... [b][color="red"]ŻADNEJ RÓŻNICY W OBRAZIE[/color][/b]

Mało tego - przy połączeniu Samsunga na 3 sposoby też nie widziałem różnicy w obrazie (oglądałem płytkę Dual Layer):

* przez Scart
* HDMI z 720p
* HDMI z 1080i

[color="red"][b]POMÓŻCIE PROSZĘ - gdzie jest problem ???[/b][/color]

1. czy ja jestem ślepy,
2. czy coś nie tak z egzemplarzem Samsunga,
3. czy mam całkiem dobrego Thomsona
4. czy może telewizorek samodzielnie ze SCART-a zastępuje "up-scallera" z DVD Samsunga puszczanego bezpośrednio z HDMI (na pewno musi posiadać układ "skalujący", żeby ze SCART sygnał 576 linii przystosować do swojej rozdzielczości 720p)

Na razie muszę zwrócić HD-850 ale mocno ostygłem z zamiarem zmiany DVD chyba, że znajdziecie rozwiązanie mojego dylematu.

Pozdrawiam i czekam na Wasze pomysły - artek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Halo, halo weekendowicze........

Mam nadzieję, że już wróciliście i macie pomysły co do efektu mojego testowania DVD (powyżej).

Pozdrówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Witam!

Czytam i widze ze jest w tych postach cos co mnie interesuje - 1.) padla nazwa Sony tylnoprojekcyjny KDF50 - prosze o mozliwie pełny opis wrażen z uzytkowania tego TV, w jakich warunkach (odległość/zaciemnienie, katy) jak sie spisuje z filmami DVD ze zwyklego odtwarzacza po złaczu scart. 2.) temat upscalowania juz nieco przertabialem ale dalej mnie interesuje i wiem tylko tyle ze ciekawa alternatywa sa "zewnętrzne" upscalery DVDO czsy Cinemateq - oczywiscie urzadzenia drogie ale o tyle praktyczne ze zrodla sygnalow (DVD, Cyfra, kabówka) -= wszsytkie przechodza przez to cudo i wylaza po jednym HDMI do telewizorka z jakims (chyba polepszonym) efektem. 3.) tez zastanawiam sie nad zmiana odtwarzacza DVD na taki który bedzie mial wyjscie HDMI. Najbliszy jestem takiemu zestawieniu: SONY KDF50 + Tuner sat do cyfry z komponentem (jaki - moze samsung a200 chyba ze znacie cos innego) + DVD z hdmi moze również z upscalerem.

Pozdrawiam

TONY!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...