Skocz do zawartości
tidus1024

Projektor Mitsubishi HC4900 1080p - krótka recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni jestem właścicielem ww modelu. Jeśli ktoś miałby ochotę pokusić się na budżetowe Full HD to HC4900 powinien spełnić większość wymagań. Nie jestem specem od projektorów i nie chciałem wydawać maksymalnej ilości pieniędzy, gdyż wiadomo, że sprzęt w tej cenie nie dorówna w warunkach dedykowanej sal projektorom LCOS czy 3-chipowym DLP. Nie dysponuję dedykowanym pokojem do projekcji - wszystkie ściany (ba, nawet umeblowanie są białe), ekran to biały Cinescreen 1,2 gain 108 cali, wysuwany ręcznie z kasety. PC jest podłączony przez DVI z karty Geforce 8800GTS, a Xbox 360 przez złącze komponentowe.

Wygląd zewnętrzny: nie jest dla mnie aż tak istotny - w sieci jest dużo zdjęć więc można samemu ocenić. Najważniejsze jest to, że sprzętu praktycznie nie słychać.

Lens shift: jak u wszystkich projektorów LCD - bardzo duży zakres regulacji. Fajnym pomysłem jest automatyczna regulacja Zoom/Focus z pilota.

Czernie i kontrast : trudno jest mi obiektywnie ocenić, gdyż należałoby to robić w warunkach dedykowanej sali, a jak wspominałem, w moim pokoju jest wszystko na przekór każdemu rodzajowi tego typu sprzętu. Czernie są dość szare, ale niezłą robotę robi automatyczna przesłona. Zdarza się często, że czerń w filmie jest bardziej czarna niż czarne pasy (chodzi oczywiście o pasy w materiale filmowym, nie czarne ramy ekranu, które z natury rzeczy są duuużo bardziej czarne). Kontrast oceniam bardzo wysoko, szczegóły nie giną w ciemnościach (sprawdziłem to w grze Splinter Cell Double Agent - projektor poradził sobie doskonale).

Screendoor: problem siatki pikseli właściwie nie istnieje - jest to projektor full HD więc są one bardzo gęsto poupychane. Żeby dostrzec piksele trzeba podejść na odległość ok. 5-10 cm od ekranu.

Kolory: Ładne, ostre, żywe i naturalne. Odcień skóry jest właściwy i sprawia wrażenie naturalności. Do tego dochodzi "filmowość" wyświetlanego obrazu.

Ostrość: Mitsubishi słynie z doskonałej optyki, więc ostrość jest jedną z najlepszych cech tego projektora. Jest naprawdę diabelnie ostry, ale zachowując przy tym efekt kinowości (obraz nie jest syntetyczny).

Artefakty: Nie zauważyłem jakichkolwiek w jakichkolwiek warunkach - niezależnie czy była to szybka gra akcji czy film. Obraz wolny jest od jakichkolwiek "jaggies" itd.

PC: jeśli ktoś podłączał karty Nvidia serii 8, to wie ile kłopotów potrafią one sprawić przy podłączaniu sprzętu przez HDMI. Najważniejsze jest to, że projektor posiada regulowany overscan, więc można odpowiednio ominąć bug driverów Nvidii i wyświetlać bez problemów obraz w całości, bez obciętych krawędzi itd. Jakość na XP jest taka sobie (można dostrzec lekki ghosting przy fontach). Na Viście jest zupełnie ok. Z gier testowałem dotychczas jedynie Wiedźmina ustawionego w rozdzielczości 1920x1080 i obraz jest ostry, kontrastowy - czyli po prostu znakomity.

Xbox 360: component Xboxa daje obraz dość miękki i tak też go widać na ekranie. Niestety nie udało mi się poprawnie wyświetlić 1080p poprzez łącze komponentowe, ale podejrzewam, że jest to wada Xboxa, gdyż ktoś wspominał o problemie z tą rozdzielczością w nawiązaniu do innego sprzętu. W każdym razie w 1080p obraz lekko migocze, co można zauważyć jeśli tło obrazu jest statyczne i jednolite (w dashboardzie trudno to dostrzec). Testowałem więc sprzęt w 1080i i 720p pomiędzy którymi nie zauważyłem różnic. Gry wygląda w większości znakomicie (szczególnie Gears of War i Call of Duty 4). Nie mam kabla VGA do Xboxa 360 i nie mogę niestety sprawdzić jak wyglądają filmy DVD w wyższych rozdzielczościach, bo w standardowej rozdziałce 576p nie wygląda to zadowalająco.

Projektora używam cały czas z lampą w opcji LOW, ale obraz jest jasny i jednolity. Gdybym obecnie wybierał ekran rozważyłbym do tego projektora kolor szary, choć oczywiście szarość poprawia czernie, ale przygasza inne kolory. Projektor nie świeci też na tyle mocno, by używać go w dzień bez w pełni zaciemnionych okien.

Podsumuję: znakomita ostrość, takie sobie czernie, naturalne kolory, dobry kontrast, wysoka rozdzielczość. Gdyby tylko czernie były lepsze uznałbym Mitsu za sprzęt właściwie doskonały, a tak daję cztery plus. Przyjemność z oglądania jest jednak bardzo, bardzo duża. Powrót do mojego 32 calowego LCD uważam za niemożliwy i prawdopodobnie przeniosę go do sypialni.

Update: Lens shift poziomy ma dość mały zakres w porównaniu z pionowym, który jest bardzo duży. Edytowane przez tidus1024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zastanawiam się czy już kalibrowałeś swój projektor?
Często ustawienia fabryczne są takie sobie. Warto na zagranicznych forach poszukać sobie ustawiń optymalnych.
Czy zmieniając ustawienia "brightness" czerń dalej zostaje szara?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='sebik' post='81328' date='24.01.2008, 11:09 ']Zastanawiam się czy już kalibrowałeś swój projektor?
Często ustawienia fabryczne są takie sobie. Warto na zagranicznych forach poszukać sobie ustawiń optymalnych.
Czy zmieniając ustawienia "brightness" czerń dalej zostaje szara?[/quote]

Kalibrowałem chyba na wszelkie sposoby, łącznie z gammą w Windows. Można zmienić kilka ustawień, co wprawdzie poprawia czerń ale kosztem ciemnych detali. Coś za coś - albo lepsza czerń albo detale. Ja wybieram detale. Problemem są pewnie białe ściany i umeblowanie, ale tego akurat nie dam rady zmienić.
Można podobno zastosować filtr neutralnie szary, ale nie próbowałem więc nie mam zdania na ten temat. Czernie nie są bardzo złe - po prostu to ten element który się zauważa, do niczego innego nie można się po prostu przyczepić. Na ustawienia innych ludzi z zachodnich forów nie zwracam już uwagi - doszedłem do wniosku, że tak wiele zależy od indywidualnych preferencji, dostosowania pokoju, ustawienia projektora, odległości, źródła, jakości materiału, ekranu etc., że trzeba to robić samemu. Edytowane przez tidus1024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesująca, a co najważniejsze szczera recenzja. Smolistej czerni nie zaoferuje ani technologia DLP, ani LCD. Co prawda Epson z nowym panelem D7 zrobił kawał dobrej roboty, ale to wciąż nie to. Znakomicie tutaj sprawdza się technologia D-ILA. HD100 osiąga na tym polu niewiarygodny wręcz wynik 0,01 lumena - nieosiągalny dla konkurencji - zbliżając się do poziomu, które oferowała do tej pory technika CRT.
Nawet na high-endowych projektorach włoskiego Sim2 nie dostrzeżesz smolistej czerni. Siła tych modeli leży zupełnie w czymś innym - wysokim kontraście ANSI i on/off. Oczywiście mam na myśli wartości pomierzone laboratoryjnie, a nie podawane w specyfikacji przez producenta.
Odbiór koloru czarnego zawsze będzie inny, jeżeli w wyświetlanej scenie występują inne kolory. Im jaśniejsze, tym czerń będzie odbierana (subiektywnie) jako głębsza.
Kolor szary ekranu powinien lepiej sprawdzić się w jasnym pomieszczeniu. Dużo także zależy od wielkości obrazu - nie wykraczałbym poza 100 cale. Ważna jest także moc lampy. Tryb LOW w niektórych przypadkach nie pomaga.
Mitsubishi zawsze opierał swoją technologię na dobrej optyce. Mam jednak wrażenie, że projektory LCD wychodzą troszkę mniej udanie.
Przynajmniej HC5000 w bezpośredniej konfrontacji z TW1000, mimo że oparty na identycznych panelach LCD - jednak przegrał dość wyraźnie.
Co do podłączenia karty GF8xxx do projektora to byłbym ostrożny w opiniach. Bo np. w moim przypadku nie było żadnych komplikacji, a overscan nie stanowił problemu.
Radziłbym również obraz wyjściowy ustawić na domyślny. Parametry lepiej poprawiać na projektorze, a nie w komputerze.
Do kalibracji polecam jakąs płytkę, np. DVE.
Choć nie ukrywam, że najlepsza byłaby profesjonalna. Ale taka czasami potrafi troszę kosztować. Umówmy się, że korekta gamma nie jest żadną kalibracją. :lol:
Zmiana parametru jasności czasami potrafi pogłębić czerń, ale kosztem utraty szczegółów. To samo jest z tzw. neutralnym filtrem szarym. Na stronie cine4home stosują troszkę inne sztuczki, ale głównie poprawiające kontrast.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Meloman: próbowałem bardzo wielu innych ustawień, korekcja gammy była tylko jedną z nich, ale tak jak pisałem - miażdżenie czerni zamienia detale w smoliste czarne plamy. Co do overscanu opieram się na swoich doświadczeniach z podłączaniem LCD i dziesiątkach postów na ten temat na forum Nvidii. Podłączanie przez DVI-HDMI może być problemem tak jak na moim LCD Samsunga, gdzie nie można regulować overscanu, a funkcja ta jest zablokowana w driverach, które dodatkowo nie współpracują z Powerstripem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='tidus1024' post='81582' date='25.01.2008, 16:07 ']Meloman: próbowałem bardzo wielu innych ustawień, korekcja gammy była tylko jedną z nich, ale tak jak pisałem - miażdżenie czerni zamienia detale w smoliste czarne plamy. Co do overscanu opieram się na swoich doświadczeniach z podłączaniem LCD i dziesiątkach postów na ten temat na forum Nvidii. Podłączanie przez DVI-HDMI może być problemem tak jak na moim LCD Samsunga, gdzie nie można regulować overscanu, a funkcja ta jest zablokowana w driverach, które dodatkowo nie współpracują z Powerstripem.[/quote]

Ja poprzednio miałem 3 projektory. Zawsze korzystałem z komputera na którym była nvidia i nigdy nie miałem problemu z overscanem.
Czernią się nie przejmuj. Smolistej nie uświadczysz i w Sim2. Najważniejsze, aby zachować kontrast zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach.
Spróbuj ustawić w komputerze parametry na domyślnie, a zmieniać wyłącznie w projektorze.
Nie widziałem HC4900, ale myślę, że to udana maszyna, zważywszy recenzje w necie. Uważam, że rozsądnie podchodzisz zachowując szczegóły ciemnych scen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tidus1024 a w jakiej odleglosci od ekranu stoi rzutnik? napisz jaka jest minimalna i maksymalna odleglosc ustawienia tego rzutnika na ekran 108 cali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='wenez' post='86562' date='18.02.2008, 16:40 ']Tidus1024 a w jakiej odleglosci od ekranu stoi rzutnik? napisz jaka jest minimalna i maksymalna odleglosc ustawienia tego rzutnika na ekran 108 cali[/quote]

Zakres zoom-u jest dość duży. U mnie stoi na półce ok. 5 m od ekranu. Spokojnie mogę go znacznie zmniejszyć i zwiększyć z tej odległości, ale jak chcesz dokładniejszych danych to rzuć okiem do instrukcji [url="http://www.projectorcentral.com/pdf/projector_manual_3757.pdf"]http://www.projectorcentral.com/pdf/projec...manual_3757.pdf[/url]

Tutaj zamieściłem trochę bardziej zaktualizowaną reckę [url="http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=22071"]http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=22071[/url]
a tutaj screenshoty [url="http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=21726"]http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=21726[/url] Edytowane przez tidus1024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...