Jump to content
Sign in to follow this  
FROG

Kiedy telewizory LCD dorównają TV CRT??

Recommended Posts

Telewizory LCD są coraz lepsze i posiadają coraz mniej wad. Czy myślicie że 2008 roku pojawi się jakiś TV LCD który poraz pierwszy będzie miał lepszy obraz SD i poziom czerni od poczciwych tv CRT??? Jak nie w 2008 roku, to kiedy może się tak stać?? Edited by SlawekR

Moim zdaniem obecne TV LCD wielkościach 32-37-40 [color="#000080"][b]JUŻ SĄ[/b][/color] - lepsze od CRT. Takie wymiary- bo tak trzeba porównywać, a i większe też - bo bezkonkurencji i mozliwości porównania.

Ja mam CRT sprzed jakichś 15 lat Nokię (tak, tak oni tez produkowali TV razem z .... coś na Lxxxx ale nie pamiętam) i dla mnie ciężkim przeżyciem jest oglądanie TV na CRT przesiadając się z 52"Sharpa (jak mnie dzieci wykopią sprzed TV :) )

Nie rozumiem tej tęsknoty za CRT - miałem taka obawę po przejściu z 28/29 CRT na 46" LCD. Absolutnie bezzasadną. Wcale nie tęsknię za CRT z migotaniem, refleksami świetlnymi, rozmytym obrazem, koniecznością regulacji, odmagnesowywania, itp ..... brrrr . Nie żałuję ani przez chwilę, że zdecydowałem się na przejście z dużego, ciężkiego, nieciekawego obrazu CRT na LCD. Zadajcie sobie pytanie - właściciele LCD/Plazmy - żałujecie przejścia na płaszczaka? Czy tylko jeszcze właściciele CRT szukają dziury w całym...?

[b]Nie potrafię zrobić takiej sondy - a może ktoś to zrobi i zada pytanie : czy po zakupie LCD/Plazmy jesteś zadowolony, że nie oglądasz już CRT?[/b]

pzdr

p.s. mam dosyć takiej pseudo tęsknoty za "starymi, dobrymi czasami"! Czy naprawdę były dobre? Mały obrazek na 26-29", ginący obraz (bo deszcz pada), trzeszcząca, przeskakująca (za to) czarna płyta... wstawanie do zmiany na drugą stronę.... trafianie na 6 utwór.....5 programów na krzyż... Tak trzeba rozpatrywać rozwój technologii a nie wybiórczo.

pzdr

Zgadzam się z przedmówcą. Moim zdaniem już teraz dobre telewizory LCD zdecydowanie górują nad najlepszymi nawet modelami CRT. Mam bezpośrednie porównanie, w naszej redakcji jest jeszcze jeden z najlepszych swego czasu odbiorników CRT Philipsa 16:9 o przekątnej 36". Pod względem kontrastu, głębi czerni nie ma szans z dobrymi LCD. Także pod względem szczególowości obraz jest dużo słabszy, nie mówię już o denerwującym przeplocie. Odnośnie wypowiedzi nowy66. Myślę że nie tylko modele 32-40 są lepsze, także większe wykazują istotne przewagi nad CRT. Największy minus odnośnie LCD jaki obecnie widzę - kąty widzenia, niestety są za małe.

[quote name='juliuszk' post='79173' date='13.01.2008, 16:31 ']Zgadzam się z przedmówcą. Moim zdaniem już teraz dobre telewizory LCD zdecydowanie górują nad najlepszymi nawet modelami CRT. Mam bezpośrednie porównanie, w naszej redakcji jest jeszcze jeden z najlepszych swego czasu odbiorników CRT Philipsa 16:9 o przekątnej 36". Pod względem kontrastu, głębi czerni nie ma szans z dobrymi LCD. Także pod względem szczególowości obraz jest dużo słabszy, nie mówię już o denerwującym przeplocie. Odnośnie wypowiedzi nowy66. Myślę że nie tylko modele 32-40 są lepsze, także większe wykazują istotne przewagi nad CRT. Największy minus odnośnie LCD jaki obecnie widzę - kąty widzenia, niestety są za małe.[/quote]

Przepraszam kolegów przedmówców ale czy wy otwieracie oczy podczas oglądania TV czy macie ciągle zamknięte ?
:)

[quote name='FROG' post='79159' date='13.01.2008, 15:37 ']Telewizory LCD są coraz lepsze i posiadają coraz mniej wad. Czy myślicie że 2008 roku pojawi się jakiś TV LCD który poraz pierwszy będzie miał lepszy obraz SD i poziom czerni od poczciwych tv CRT??? Jak nie w 2008 roku, to kiedy może się tak stać??[/quote]

LCD z lepszym poziomem czerni od CRT? Nie ma takiej opcji i za 10 lat.

Kolor czarny realizowany poprzez częściowe przysłonięcie źródła światła nigdy nie osiągnie poziomu czerni realizowanej przez zgaszenie źródła światła :). I nie trzeba wybitnego geniuszu do pojęcia tej prostej prawdy.

Tylko telewizory realizujące czerń poprzez [b]całkowite[/b] wygaszenie piksela mogą dorównać CRT w kwestii poziomu czerni.

Z kolei lepsze przysłonięcie źródła światła w LCD powoduje inne skutki uboczne w postaci wzrostu smużenia i zmiejszenia ogólnej postrzeganej jasności obrazu. I tak koło się zamyka.

A papierowy "postęp" w cyferkach w dziedzinie kontrastu, prezentowany przez producentów telewizorów LCD, można umieścić tam gdzie jest jego miejsce, czyli gdzieś pomiędzy sierotką Marysią, smokiem Wawelskim i innymi bajkami.

Telewizory LCD górują na CRT ilością szczegółów możliwych do przedstawienia w, to też nie jest niczym dziwnym. Ale niestety na całokształt obrazu składa się więcej cech, jak tylko ilość prezentowanych szczegółów.

Realny postęp w technice LCD jest realizowany głównie na coraz doskonalszej elektronice towarzyszącej samej matrycy LCD. Dzięki temu maskowane są niedoskonałości tej technologii i obraz o gorszych parametrów jest wyświetlany w sposób bardziej akceptowalny dla oka ludzkiego. Generalnie konstruktorzy skupiają się na tym, aby elektronika obrabiała obraz tak aby docelowo był on jak najbardziej zbliżony do tego jaki prezentowały najlepsze odbiorniki CRT.
To znaczy tak by był on jak najbardziej spójny i pozbawiony denerwujących naleciałości cyfrowych. W tej dziedzinie postęp jest rzeczywiście, no i bardzo dobrze...

Edited by SlawekR

@Gustaw
@SławekR

Jak mniemam - cały czas jesteście super zadowoleni ze swoich CRT..? czy już zmieniliście na inne medium?

Jasne, oglądacie wspaniały obraz HD na 36" bańkowych. Jasne. 37"-40"-42" (Plazma/LCD) dla HD bez sensu bo za małe natomiast 36 bańkowe "nie-do- -zastąpienia". Po co to udawanie?

[quote]Kolor czarny realizowany poprzez częściowe przysłonięcie źródła światła nigdy nie osiągnie poziomu czerni realizowanej przez zgaszenie źródła światła smile.gif. I nie trzeba wybitnego geniuszu do pojęcia tej prostej prawdy.[/quote]

Pełna zgoda. Ale czy czerń to jest jedyny miernik jakości obrazu? Sam zresztą odnosisz takie same twierdzenie do innego parametru, prawda? Całokształt się liczy.

[quote]TEST: Philips 32PFL7862D, Mistrz obrazu SD, zresztą nie tylko SD .....[/quote] To nie sa Twoje słowa @SławekR? Im większy ekran tym więcej problemów z idealnym odwzorowaniem obrazu - na razie to wydaje się 40"-46". Za 8-10 miesięcy to już będzie 50-52".

Czy znacie kogoś kto jest niezadowolony ze swojego 52" oglądając HD? 26-29-32" CRT BYŁO dobre do SD. Ale przeszedł - dzięki niebiosom - do lamusa.

Naturalnym następcą na tę chwilę TV CRT są LCD/Plazma czy komuś się to podoba czy nie - przynajmniej dla 95% użytkowników. Pozostałe 5% goni króliczka.

pzdr

[quote name='nowy66' post='79207' date='13.01.2008, 18:31 ']@Gustaw
@SławekR

Jak mniemam - cały czas jesteście super zadowoleni ze swoich CRT..? czy już zmieniliście na inne medium?

Jasne, oglądacie wspaniały obraz HD na 36" bańkowych. Jasne. 37"-40"-42" (Plazma/LCD) dla HD bez sensu bo za małe natomiast 36 bańkowe "nie-do- -zastąpienia". Po co to udawanie?[/quote]

Zadajesz takie dziwne pytanie, jakbyś nie czytał moich innych wypowiedzi, choćby recenzji różnych LCDków :P

[quote name='nowy66' post='79207' date='13.01.2008, 18:31 ']Pełna zgoda. Ale czy czerń to jest jedyny miernik jakości obrazu? Sam zresztą odnosisz takie same twierdzenie do innego parametru, prawda? Całokształt się liczy.[/quote]

Nie no, masz rację, że całokształt jest ważny. Ale pytanie autora wątku było zaakcentowane na jeden parametr, czyli poziom czerni. Do tego też parametru głównie się odniosłem.

[quote name='nowy66' post='79207' date='13.01.2008, 18:31 ']To nie sa Twoje słowa @SławekR? Im większy ekran tym więcej problemów z idealnym odwzorowaniem obrazu - na razie to wydaje się 40"-46". Za 8-10 miesięcy to już będzie 50-52".

Czy znacie kogoś kto jest niezadowolony ze swojego 52" oglądając HD? 26-29-32" CRT BYŁO dobre do SD. Ale przeszedł - dzięki niebiosom - do lamusa.

Naturalnym następcą na tę chwilę TV CRT są LCD/Plazma czy komuś się to podoba czy nie - przynajmniej dla 95% użytkowników. Pozostałe 5% goni króliczka.

pzdr[/quote]

O widzisz i sam sobie odpowiedziałeś cytując moją recenzję Phila 7862D. Jak widać nie jestem zaślepionym fanem technologii CRT, sam też używam telewizora LCD, dostrzegam gdzie jest w tej technologii postęp rzeczywisty, a gdzie wirtualny. Co nie znaczy że nie dostrzegam niewątpliwych zalet kineskopu i niewątpliwych wad LCD. A autor wątku zapytał o bardzo konkretne cechy czyli jakość odtwarzania SD i poziom czerni.
Wybacz więc ale naprawdę trudno jest mi zaakceptować twierdzenie, że LCD jest lepszy, patrząc pod kątem tych dwóch [b]konkretnych[/b] cech.

Piszesz, cytuję :"....przeszedł - dzięki niebiosom - do lamusa." A dlaczegóż to zaraz miałaby być taka dobra rzecz, że nie produkuje się nadal porządnych telewizorów CRT. Takie telewizory miałyby konkretną grupę odbiorców, do konkretnych zastosowań. Osobiście uważam że lepiej by było, gdyby ludzie mieli możliwość wyboru, niż mają takiego wyboru nie mieć. Więc nie uważam też, że "dzięki niebiosom" stało się tak świetnie, że CRT odszedł do lamusa. Stało się tak nie dzięki niebiosom, a dzięki specom od marketingu to raz, a dwa nie widzę w tym nic tak świetnego ;).

A pisząc o gonieniu króliczka, to raczej odniósłbym to do marketingowego i papierowego postępu w kwestii parametrów telewizorów LCD. Zabawne jest to prześciganie się producentów w zawyżaniu kontrastu, czasów reakcji i innych parametrów. Kontrast 10000:1 w LCD to nawet nie jest utopia, to czyste science-fiction :lol: Tak samo zresztą jak magiczne kąty patrzenia 178 stopni.

Ja naprawdę chętnie zobaczyłbym telewizor LCD o rzeczywistym kontraście statycznym 2000:1. Ba, pewnie bym taki nawet kupił, bo byłaby to na pewno świetna robota inżynierska, gdyby komuś udało się taki telewizor wyprodukować. A tak to jest jak jest... choćbyśmy nie wiem ile jeszcze stron dyskusjami zapisali, to telewizor LCD osiągnie poziom czerni znany z CRT dopiero po tym jak się go z prądu wyłączy :lol:. Ja naprawdę nie jestem jakimś fanatykiem CRT, jestem po prostu realistą i tyle.

Edited by SlawekR

[quote name='nowy66' post='79207' date='13.01.2008, 18:31 ']Czy znacie kogoś kto jest niezadowolony ze swojego 52" ... ?[/quote]

No to właśnie poznałeś ... :lol:
Może nie 52" , a 47" i już nie jest "niezadowolony" , bo zmienił LCD na PDP i jakoś z tym żyje .

POZIOM CZERNI LCD - rozwiązanie : każda komórka powinna mieć napyloną swoją własną , szybką i o odpowiedniej temperaturze diodę LED = 2 000 000 pkt. = cena kosmos +
bardzo zaawansowana elektronika tym sterująca = cena kosmos

PALETA BARW - no niestety , dobrego luminoforu LCD nie zastąpi . Paleta barw w LCD jest dużo węższa i podziurkowana. Może RGB+++++++ to rozwiąże ;)

Technologia LCD jest już u szczytu swojego rozwoju - SED i OLED pukają już do drzwi komercjalizacji ... zobaczysz na żywca , to LCD zamontujesz w ... piwnicy :lol:

LCD dla profesjonalistów 22" kosztuje 25 000 $ i wcale nie cieszy sie ich uznaniem - wolą pracować na CRT ...

Myślę , że nie masz długo swojego nowego telewizora , stąd ten zachwyt .... jeśli nie widzisz wad , to fajnie - ciesz się z oglądania i nie zawracaj sobie głowy dooperelami ! :P

Pozdrawiam

BoDeX ®

[quote name='BoDeX' post='79237' date='13.01.2008, 20:08 ']No to właśnie poznałeś ... :)
Może nie 52" , a 47" i już nie jest "niezadowolony" , bo zmienił LCD na PDP i jakoś z tym żyje .

POZIOM CZERNI LCD - rozwiązanie : każda komórka powinna mieć napyloną swoją własną , szybką i o odpowiedniej temperaturze diodę LED = 2 000 000 pkt. = cena kosmos +
bardzo zaawansowana elektronika tym sterująca = cena kosmos[/quote]

I elektrownia żeby to zasilić, do tego chłodzenie "wściekłym" azotem. Inżynierowie mają dość problemów ze zwykłym podświetleniem diodowym, a tam przecież diodek znaaacznie mniej ;) .

[quote name='BoDeX' post='79237' date='13.01.2008, 20:08 ']PALETA BARW - no niestety , dobrego luminoforu LCD nie zastąpi . Paleta barw w LCD jest dużo węższa i podziurkowana. Może RGB+++++++ to rozwiąże :)

Technologia LCD jest już u szczytu swojego rozwoju - SED i OLED pukają już do drzwi komercjalizacji ... zobaczysz na żywca , to LCD zamontujesz w ... piwnicy :)

LCD dla profesjonalistów 22" kosztuje 25 000 $ i wcale nie cieszy sie ich uznaniem - wolą pracować na CRT ...

Myślę , że nie masz długo swojego nowego telewizora , stąd ten zachwyt .... jeśli nie widzisz wad , to fajnie - ciesz się z oglądania i nie zawracaj sobie głowy dooperelami ! :)

Pozdrawiam

BoDeX ®[/quote]

No i dochodzimy do sedna. Ja nie twierdzę i nie twierdziłem że CRT to przyszłość. Po prostu, podobnie jak Bodex, uważam że LCD doszedł praktycznie do kresu swoich możliwości jeśli chodzi o matryce. Postęp jeszcze jest jakiś w elektronice towarzyszącej. Reszta to radosne podrygi marketingowców na papierze. Stąd też daleki jestem niestety od peanów na cześć LCD. To takie zło konieczne, jak to mówią: z braku laku dobry kit.

Oczywiście najlepszym z naszego, czyli klientów, punktu widzenia byłby SED. Ale nijak nie mogą się potencjalni producenci dogadać w kwestii patentów, eh.. znowu kasa najważniejsza, a szkoda :(.

SED z samej definicji łączyłby zalety wszystkich znanych do tej pory technologii, zarówno CRT jak i LCD, o plaźmie nie wspominając.

Edited by SlawekR

Ośmielę się zaryzykować twierdzenie, że TV LCD zbliża się do jakości (ogólnie) starego TV CRT z sygnałem SD, dopiero jak dostaje sygnał HD (i to natywnie, bez skalowania). Dotyczy to małej odległości, kiedy widać wszystkie problemy TV LCD.
Nie przypadkowo w studiach filmowych obok monitora LCD do jakiegoś AVIDa albo Inferno stoi sobie monitor broadcastowy CRT (HD), Sony albo JVC.

posiadacz TV LCD i projektora LCD
pozdrawiam
:(

Jeszcze niedawno użytkowałem Philipsa CRT 36" i z bólem serca oddałem go teściom ;) (tak na marginesie są bardzo zadowoleni - to ich pierwszy tv 16:9).
Co do czerni to powiedziano w tym i w wielu innych wątkach (m.in. o KURO) tyle, że nie będę się powtarzał. Dla mnie to nie jest najważniejszy czynnik dobrego odbioru ale oczywiście nie spieszyłem się z zakupem LCD kiedy szalały na rynku pierwsze generacje tego sprzętu z czernią jak tysiąc razy prana sutanna biednego księdza :(
Ok technologia LCD ma swoje ograniczenia ale zrobiła kolosalny postęp w ostatnich 2-3 latach.
Mam LCD Sharpa 42" i jestem świadom jego zalet i wad. Nie wdając się w szczegóły to wymienię jedną podstawową wadę i jedną fundamentalną zaletę takich tv;
[u]WADA[/u]: sygnał SD PAL nigdy nie będzie tak dobry jak na CRT. Takie telewizory zostały po prostu stworzone dla takiego przekazu i nikt mi nie powie, że LCD czy plazma (no ok tu jest już bliżej) pobiją pod tym względem poczciwego (dobrego, nie jakiegoś Rubina :)) "bańkowca". Oczywiście może w przyszłości coś się zmieni w tym zakresie ale osobiście wątpię aby tak się stało - technologia LCD nie jest po to aby wzorcowo odtwarzać sygnał SD PAL.
[u]ZALETA[/u]: można na nich oglądać sygnał HD (no i jest płaski :))
Możemy sobie marzyć o SED i OLED ale jesteśmy skazania na LCD (no i trochę plazmę) na najbliższe - przynajmniej - 5-8 lat.

[quote name='Gustaw' post='79243' date='13.01.2008, 22:53 ']Ośmielę się zaryzykować twierdzenie, że TV LCD zbliża się do jakości (ogólnie) starego TV CRT z sygnałem SD, dopiero jak dostaje sygnał HD (i to natywnie, bez skalowania). Dotyczy to małej odległości, kiedy widać wszystkie problemy TV LCD.
Nie przypadkowo w studiach filmowych obok monitora LCD do jakiegoś AVIDa albo Inferno stoi sobie monitor broadcastowy CRT (HD), Sony albo JVC.

posiadacz TV LCD i projektora LCD
pozdrawiam
:([/quote]

Twoje twierdzenie nie jest ryzykowne. Tak jes w rzeczywistości.
Dopiero sygnał HD na dobrym referencyjnym LCD zbliża się do osiągów CRT.

Też posiadam TV LCD i projektor LCD.
Dla mnie projektor oprócz oczywistej zalety dawania uczucia "namiastki kina" lepiej sobie daję radę z mat. SD. Uważam, że daje sobie radę wyśmienicie - zdecydowanie lepiej niż TV LCD (mówię oczywiście o filmach SD DVD bo telewizji na projektorze nie oglądam). Przynajmniej jest tak w projektorach 720p. Nie miałem okazji dłużej obcować z projektorem 1080p i nie wiem jak tam jest z sygnałem SD.

Pozdrawiam

W tym jest problem : słowo pisane nie zawsze jest rozumiane w taki sam sposób z jakim zamysłem było tworzone ...

@bodex

[quote]No to właśnie poznałeś ... smile.gif Może nie 52" , a 47" i już nie jest "niezadowolony" , bo zmienił LCD na PDP i jakoś z tym żyje .[/quote]

nic nie pisałem o LCD tylko wielkości.

[quote]Myślę , że nie masz długo swojego nowego telewizora , stąd ten zachwyt .... jeśli nie widzisz wad , to fajnie - ciesz się z oglądania i nie zawracaj sobie głowy dooperelami ! smile.gif[/quote]

Ależ ja wcale nie jestem tak bezkrytycznie zachwycony LCD! Choć mam go (w dwóch wariantach) od 14 miesięcy. Widzę wady - ale ich ilość w mojej opinii jest :
a. zdecydowanie mniejsza niż CRT
b. ilość zalet jest zdecydowanie większa niż CRT.

Sami piszecie o cenie "dobrego" LCD i o preferencjach grafików. Mówimy o elektronice z tzw segmentu popularnego.

a teraz @sławekR - no to imienniku :

[quote]SED z samej definicji łączyłby zalety wszystkich znanych do tej pory technologii, zarówno CRT jak i LCD, o plaźmie nie wspominając.[/quote]

to właśnie nazywam gonieniem króliczka - poddajemy się temu co się nam serwuje (z jednej strony) a z drugiej strony szukamy ideału na własna rękę. Tryb warunkowy. Zdaje się niedokonany nigdy :( . Będziemy szukać ideału albo zaakceptujemy ograniczenia technologii już istniejącej. Ja tam wolę się cieszyć tu i teraz - za 3-4 lata zmienię na OLED/SED czy co tam będzie - szajs egal.

[quote]Stąd też daleki jestem niestety od peanów na cześć LCD[/quote]

No to się zgadzamy : jest to po prostu wybór optymalny (tu i teraz - biorąc pod uwagę tzw całokształt)

[quote]uważam że LCD doszedł praktycznie do kresu swoich możliwości jeśli chodzi o matryce. Postęp jeszcze jest jakiś w elektronice towarzyszącej[/quote]

Nie jestem taki sceptyczny do LCD - liczy się efekt finalny i jego stosunek ceny do jakości; pewnie można zrobić idealny LCD/Plazma/OLED/SED - tylko za ile? I czy to ma sens. Mówimy cały czas o elektronice użytkowej a nie profesjonalnej, prawda?

[quote]Wybacz więc ale naprawdę trudno jest mi zaakceptować twierdzenie, że LCD jest lepszy, patrząc pod kątem tych dwóch konkretnych cech.[/quote]

Przepraszam ale to jest tak jakbyśmy rozpatrywali samochód pod względem WYŁĄCZNIE mocy silnika oraz prześwitu - odkładając na bok inne cechy - użytkowe! Tak nie można. Bo to nie ma sensu. Który jest lepszy : Porsche Cayenne czy Porsche 911?

[quote]Piszesz, cytuję :"....przeszedł - dzięki niebiosom - do lamusa." A dlaczegóż to zaraz miałaby być taka dobra rzecz, że nie produkuje się nadal porządnych telewizorów CRT. Takie telewizory miałyby konkretną grupę odbiorców, do konkretnych zastosowań[/quote]

Myślę, że w dalszym ciągu będą one produkowane dla profesjonalistów. Moja ocena dotyczy fazy rozwoju rynku popularnego : tak jak dobrze się stało, że VHS wygrał zdaje się z Beta (bo upowszechnił video domowy) jak dobrze się stało, że CD wygrało z winylem , DVD z VHS a BD/HD DVD wygra z DVD, itp....

Mam nadzieję, że takie opisowe wytłumaczenie mojego podejścia jest już jasne. Podkreślam - nie jestem fachowcem od spraw sygnału video, technologii obrazu, jego obróbki itp - jestem użytkownikiem elektroniki popularnej.

pzdr

Edited by SlawekR

[quote name='nowy66' post='79250' date='13.01.2008, 21:35 ']Nie jestem taki sceptyczny do LCD - liczy się efekt finalny i jego stosunek ceny do jakości; pewnie można zrobić idealny LCD/Plazma/OLED/SED - tylko za ile? I czy to ma sens. Mówimy cały czas o elektronice użytkowej a nie profesjonalnej, prawda?

Przepraszam ale to jest tak jakbyśmy rozpatrywali samochód pod względem WYŁĄCZNIE mocy silnika oraz prześwitu - odkładając na bok inne cechy - użytkowe! Tak nie można. Bo to nie ma sensu. Który jest lepszy : Porsche Cayenne czy Porsche 911?
pzdr[/quote]

Pytanie założyciela wątku było konkretne.
Nie dotyczyło wielkości obrazu oraz ogólnych warunków użytkowych.

Ktos sobie wymienil tv crt + antena naziemna na LCD + tv sat i twierdzi , ze tv w wersji LCD jest 100 razy lepszy niz crt. I ma racje. Punkt widzenia zalezy od miejsca sedzenia :(

[quote name='Tom0000' post='79267' date='13.01.2008, 23:14 ']Ktos sobie wymienil tv crt + antena naziemna na LCD + tv sat i twierdzi , ze tv w wersji LCD jest 100 razy lepszy niz crt. I ma racje. Punkt widzenia zalezy od miejsca sedzenia :([/quote]
Chyba żartujesz, z naziemnej na CRT można taką żyletę uzyskać, że cyfra siada i płacze a na dodatek kopana jest przez LCD...

[quote name='benek07' post='79246' date='13.01.2008, 21:02 ']Możemy sobie marzyć o SED i OLED ale jesteśmy skazania na LCD (no i trochę plazmę) na najbliższe - przynajmniej - 5-8 lat.[/quote]
E tam, 3-4 lata i OLED zmiecie LCD. Jeżeli Sony i Samsung w to wchodzą to jest dobrze. A PDP też robi postępy.

[quote name='Gustaw' post='79243' date='13.01.2008, 20:53 ']Nie przypadkowo w studiach filmowych obok monitora LCD do jakiegoś AVIDa albo Inferno stoi sobie monitor broadcastowy CRT (HD), Sony albo JVC.[/quote]
Problem w tym, że długo już nie postoją bo się wypalają a nowych nikt nie produkuje. John Knoll z ILMa rok temu narzekał na sytuację (http://news.zdnet.com/2100-1040_22-6161603.html). Wątpię, żeby coś się zmieniło w tej sytuacji drastycznie (oprócz tego monitora Sony za $22k, ale wątpie że on jest idealny, bo jak Bodex pisał, żaden LCD nie wygasi zupełnie pixela).

Edited by maxiuca

[quote name='maxiuca' post='79271' date='13.01.2008, 23:55 ']Wątpię, żeby coś się zmieniło w tej sytuacji drastycznie (oprócz tego monitora Sony za $22k, ale wątpie że on jest idealny, bo jak Bodex pisał, żaden LCD nie wygasi zupełnie pixela).[/quote]

Inni też trochę kombinują:

[url="http://www.quato.de/english/IP260me.php"]http://www.quato.de/english/IP260me.php[/url]
[url="http://www.pixelution.co.uk/Products/tvlogic_LCD_broadcast_monitors.html"]http://www.pixelution.co.uk/Products/tvlog...t_monitors.html[/url]

Te referyncyjne LCD mają maxymalnie 32" i są tutaj: [url="http://www.expandore.com/product/Sony/Monitor/LCD_Monitor/LCD_Monitor.htm"]http://www.expandore.com/product/Sony/Moni...LCD_Monitor.htm[/url]
[url="http://www.expandore.com/product/sony/Monitor/LCD_Monitor/LMD320W.htm"]http://www.expandore.com/product/sony/Moni...tor/LMD320W.htm[/url]
Żaden "zawodowiec" pracujący z obrazem nie będzie nawet chciał się na to patrzeć, chyba że będzie to robił w celu zobacznia jak tragicznie będzie jego praca wyglądała potem na LCD.
Tutaj są CRT monitory HD od Sony, na których się pracuje: [url="http://www.expandore.com/product/Sony/Monitor/index.htm"]http://www.expandore.com/product/Sony/Monitor/index.htm[/url]
Monitory 34" i 24" mają pełnych 1000 widzialnych linii.
Niestety, chyba już zaprzestano ich produkcji....
Tak się prezentuje strona producenta: [url="http://bssc.sel.sony.com/BroadcastandBusiness/DisplaySubCategory?m=0&p=8&sp=20073"]http://bssc.sel.sony.com/BroadcastandBusin...=8&sp=20073[/url]
LCD jest za 25000$ a CRT za 42850$

[quote name='sebik' post='79281' date='14.01.2008, 00:52 ']Tutaj są CRT monitory HD od Sony, na których się pracuje: [url="http://www.expandore.com/product/Sony/Monitor/index.htm"]http://www.expandore.com/product/Sony/Monitor/index.htm[/url]
Monitory 34" i 24" mają pełnych 1000 widzialnych linii.
Niestety, chyba już zaprzestano ich produkcji....[/quote]
No zaprzestano, zaprzestano, właśnie na to głównie narzekał John Knoll już rok temu!