Jump to content
Sign in to follow this  
pawels71

Wpływ warunków atmosferycznych na jakość programów TV

Recommended Posts

[quote name='deenbe' post='69614' date='24.11.2007, 22:28 ']wydaje mi sie , ze ostatnio przycieli bitrate na tvn hd, widac to bylo dzisiaj na kryminalnych. ;)[/quote]
Z tą jakością obrazu jest nieraz dziwna sprawa. To chyba zależy od warunków zewnętrznych. Nie chodzi tu o chmury czy opady atmosferyczne, i nie zawsze zależy od nadawcy. Kanal np. TVN nadawany z tym samym birate i nastawieniach obrazu ,przy "paskudnej" pogodzie jest o niebo! lepszej jakości (kolory,podbarwienie wyrazistość) niż dzień wcześniej przy "pięknej" pogodzie. Dotyczy to CRT, LCD i Plazm. Są dni gdy nawet Cinemaxy niewyglądają tragicznie!. Czy ktoś wie o co tu chodzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='pawels71' post='69653' date='25.11.2007, 11:25 ']Czy ktoś wie o co tu chodzi?[/quote]
Może przy dobrej pogodzie słońce pada Ci na ekran?
Bo żadnego innego związku nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='maxiuca' post='69661' date='25.11.2007, 12:26 ']Może przy dobrej pogodzie słońce pada Ci na ekran?
Bo żadnego innego związku nie ma.[/quote]
Ktoś mnie tu chyba nierozumie?! To są moje obserwacje kilkuletnie. Dla niektórych te zmiany mogą być niewidoczne ,to zaleźy od wnikliwosci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='pawels71' post='69653' date='25.11.2007, 12:25 ']Są dni gdy nawet Cinemaxy niewyglądają tragicznie!. Czy ktoś wie o co tu chodzi?[/quote]

Jak wiesz każdy transponder ma zdefiniowaną przepustowość w Mb/s. Odpowiednia modulacja oraz DVB-S2 tą przepustowość potrafią nieco zwiększyć. Zakładam, że ITI powiązało kompresję wszystkich kanałów na jednym transponderze (co jest możliwe technologicznie) i np. w momencie gdy na jednym kanale są sceny nieruchome, inne otrzymują odpowiednio większy bitrate. I na odwrót - jeśli któryś kanał potrzebuje w tej chwili większe bitrate to pozostałe są nieco obcinane. Bitrate nie powinno być stałe no i nie jest (co widać na przykładach odpowiednich wykresów) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ktoś rozumie i ktoś odpowiada: nie ma związku pomiędzy pogodą i jakością obrazu. Koniec i kropka. Transport Stream dociera identyczny zarówno do odbiorcy w Szczecinie który akurat ma pogode i słońce jak i do Bieszczad, gdzie leje. Sygnał cyfrowy nie podlega zniekształceniom mogącym doprowadzić do spadku jakości tak jak analogowy. Sygnał cyfrowy albo jest na tyle silny, ze odbieramy identyczną kopie tego co wyszło od nadawcy, albo nie jest i wtedy mamy czarny ekran z napisem "weak signal" albo poszatkowany, nie dający się oglądać strumień a/v.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem co to jest przekaz cyfrowy, i dla tego opisując swoje obserwacje wykluczylem warunki atm. Może chodzi tu o odzialywanie (ciśnienie,temperatura) na monitory tv. Wczoraj na moim Panasonicu TX32LX70P przy niezmienianym nastawieniu wyraznie dominowal lekki blękit dzisiaj jest to brąz, to samo jest z monitorem PC. Coś w tym musi być!?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wdając się dalej w sensowność czy bezsens tych obswerwacji to jeżeli Cie dalej interesuje ten fenomen to przenosze posty dotyczące tego "zagadnienia' do działu "Na luzie".

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='maxiuca' post='70435' date='29.11.2007, 22:32 ']Nie wdając się dalej w sensowność czy bezsens tych obswerwacji to jeżeli Cie dalej interesuje ten fenomen to przenosze posty dotyczące tego "zagadnienia' do działu "Na luzie".[/quote]


Z moich obserwacji wynika, że prawda leży dokładnie pośrodku. To znaczy wpływ warunków atmosferycznych na jakość obrazu przy przekazie cyfrowym jest dokładnie zerowy i tu Maxiuca ma rację.

Z drugiej strony daje się zaobserwować różnice w przekazie, tak jak o tym pisze Pawels71, ale nie są one wynikiem bieżących warunków pogodowych, a raczej fluktuacjami w bitracie po stronie nadawczej. To znaczy bitrate ten ulega zmianom w zależności od pory dnia i sumarycznej przepływności informacji w skali całego transpondera. To znaczy czasem o danej porze jest ładniejszy obraz na danym kanale w stosunku do tego co można zobaczyć o porze innej. I myślę że jest to zabieg zamierzony ze strony nadawcy. Takie są przynajmniej moje wnioski i przemyślenia.

Czyli obaj macie po części rację co do obserwacji, tyle że Pawels71 próbuje wyciągnąć błędne wnioski na podstawie tych przesłanek. Ale oko ma dobre i nie ma omamów co do jakości obrazu :).

Więc podajcie sobie ręce na zgodę i poczęstujcie się ciasteczkiem, może być takie z cache przeglądarki ;) .

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tzn.pora dnia ma wpływ chyba dwa razy w roku w określonych szerokościach geograficznych w okolicach początku wiosny i jesieni wtedy koło godzin południowych nie ma sygnału,ale w tej chwili nie jestem w stanie odnaleźć artykułu o tym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='paw' post='70445' date='29.11.2007, 23:21 ']Tzn.pora dnia ma wpływ chyba dwa razy w roku w określonych szerokościach geograficznych w okolicach początku wiosny i jesieni wtedy koło godzin południowych nie ma sygnału,ale w tej chwili nie jestem w stanie odnaleźć artykułu o tym.[/quote]


Znaczy się, nie chodziło mi o porę dnia i jej wpływ jeśli chodzi o warunki naturalne, a o to jak nadawcy sterują przepływem informacji na całym transponderze jeśli chodzi o podział na poszczególne kanały.

To znaczy rano na danym kanale można nadawać z gorszą jakością (bitrate), za to wieczorem jak leci film najważniejszy tego dnia i wiadomo że oglądalność będzie większa i czas reklamowy droższy, to się daje większy bitrate, kosztem innych kanałów o mniejszym znaczeniu strategicznym. Takie odgórne sterowanie przepływnością. Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites

SlawekR,
ale jemu dominuje jednego dnia lekki blękit a następnego brąz... Jak do tego dopasujesz teorie (może i słuszną, ale raczej wątpie w takie ręczne sterowanie bitratem poza jakimiś specjalnymi sytuacjami) zmiennego bitrate'u? ;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='maxiuca' post='70450' date='29.11.2007, 23:40 ']SlawekR,
ale jemu dominuje jednego dnia lekki blękit a następnego brąz... Jak do tego dopasujesz teorie (może i słuszną, ale raczej wątpie w takie ręczne sterowanie bitratem poza jakimiś specjalnymi sytuacjami) zmiennego bitrate'u? :):lol:[/quote]


Wątpisz nie wątpisz, ale to jest dość logiczne w sytuacji gdy jest mało miejsca na transponderach. Weźmy taki przykład:

Nadawca A nadaje rano dwa kanały z przepływnością po 3 Mbit, czyli każdy równo g...no. Bo mało kto to i tak ogląda, więc im bez różnicy.
Za to wieczorem na kanale numer 1 leci, długo zapowiadany i oczekiwany, super hiper lux film i puszcza się go z przepływnością 5 Mbit. W tym samym czasie na drugim kanale leci w oszałamiającym 1 Mbit transmisja z meczu szachowego lub też ekscytująca relacja z wyścigu ślimaków zaprzęgowych :lol:. A jak wiadomo taki przekaz obfituje w sceny o niesamowitej dynamice ruchu ;) .

To nie jest pozbawione logiki, a znając speców od marketingu to nic mnie już nie zdziwi ;) .

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites
No jest to możliwe, ale nie zapominajmy, ze wszystkie kanały na transponderze są zazwyczaj kodowane przez jeden encoder, który dynamicznie przydziela im pasmo wobec zapotrzebowania (trzymajac się jakiegoś tam średniego bitrate, a raczej pewnie jakości). W kazdym razie przyjmując że coś takiego jest praktykowane to i tak nie wyjaśnia kwestii brązu i błękitu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='maxiuca' post='70452' date='29.11.2007, 23:54 ']No jest to możliwe, ale nie zapominajmy, ze wszystkie kanały na transponderze są zazwyczaj kodowane przez jeden encoder, który dynamicznie przydziela im pasmo wobec zapotrzebowania (trzymajac się jakiegoś tam średniego bitrate, a raczej pewnie jakości). W kazdym razie przyjmując że coś takiego jest praktykowane to i tak nie wyjaśnia kwestii brązu i błękitu.[/quote]

Jeśli chodzi o encoder i bitrate to wszystko to przecież odbywa sie cyfrowo, dołożenie do tego jakiejś regułki sterującej tym w funkcji czasu pewnie nie stanowi żadnego problemu technicznego.

Co do brązów i błękitów to sam nie wiem, stawiałbym na wpływ oświetlenia zewnętrznego. A może kolega ma w telewizorze czujnik oświetlenia, reagujący na światło zastane i zmieniający dynamicznie nastawy telewizora. Teraz większość telewizorów ma takie czujniki.

Może też zmiana bitrate ma też jakiś wpływ na to co postrzegamy jeśli chodzi o kolory, kto ich tam wie jakie metody do tego stosują.

Zresztą sygnał może przechodzić przez wiele ogniw dosyłowych zanim dotrze na cyfrowy transponder. Część z tych ogniw dosyłowych może być analogowa gdzieś po drodze. To by mogło tłumaczyć dostrzegalne zmiany w obrazie w zależności od pory dnia i brak stałej jakości. Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='SlawekR' post='70453' date='30.11.2007, 00:03 ']Zresztą sygnał może przechodzić przez wiele ogniw dosyłowych zanim dotrze na cyfrowy transponder. Część z tych ogniw dosyłowych może być analogowa gdzieś po drodze. To by mogło tłumaczyć dostrzegalne zmiany w obrazie w zależności od pory dnia i brak stałej jakości.[/quote]
Wątpie, że gdziekolwiek jeszcze oprócz TVP sygnał jest dosyłany w sposób analogowy. Powód jest prosty: nikogo już na to nie stać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest związek jakości programów TV z pogodą, a konkretnie z aktywnością Słońca. Przekaz cyfrowy nie jest odporny na tego rodzaju oddziaływania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Brytt' post='70481' date='30.11.2007, 08:24 ']Jest związek jakości programów TV z pogodą, a konkretnie z aktywnością Słońca. Przekaz cyfrowy nie jest odporny na tego rodzaju oddziaływania.[/quote]

Nie jest tez odporny na aktywność ukraińskich dziewic w czasie pełni księżyca.

Udowodnij swoje twierdzenie. Podaj linki do artykułów i podstawy teoretyczne. Bo tak to ja mogę sobie równie dobrze napisać, że sygnał cyfrowy nie istnieje tylko malutkie świstaczki przenoszą kolorowe papierki i baaaardzo szybko przyklejają je do naszych ekranów co sprawia wrażanie ruchu. W przekazie HD świstaczki są mniejsze bo muszą przenosić mniejsze papiereczki.

Bo ja wiem o sygnale DVB tyle co inni, czyli to, że oprócz samego sygnału video i audio, sygnał DVB niesie ze sobą jeszcze mase danych naprawczy i weryfikujących różnego typu. Dekoder dostaje to wszystko i sprawdza pakiet po pakiecie, czy zgadzają się sumy kontrolne, jeżeli nie to wtedy używa tych danych naprawczych do naprawy sygnału, jeżeli się to uda to sygnał zostaje "poskładany" to postaci wyjściowej czyli takiej w jakiej opuścił antene nadawczą po stronie nadawcy. Jeżeli jest zbyt zniszczony to albo widzisz napis "weak signal" albo czasami tuner próbuje ratować sytuacje i częściowo naprawione a cześciowo nienaprawione dane do dekodera MPEG i wtedy masz sieczke na TV.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam serdecznie.

[quote name='paw' post='70445' date='29.11.2007, 23:21 ']Tzn.pora dnia ma wpływ chyba dwa razy w roku w określonych szerokościach geograficznych w okolicach początku wiosny i jesieni wtedy koło godzin południowych nie ma sygnału,ale w tej chwili nie jestem w stanie odnaleźć artykułu o tym.[/quote]
To prawda. Przypadek, o którym piszesz to, że dwa razy w roku słońce "przechodzi" przez oś widoku na satelitę. Przed dłuższą chwilę szum termiczny zatyka konwerter. Ale tego się zwykle nie zauważa, bo to jest w środku dnia, kiedy jest mała oglądalność.
Za to jeśli dzień był bezchmurny i ktoś miał dużą, wypolerowaną antenę to może się zdziwić, że mu konwerter stopiło. M.in. także dlatego maluje się anteny.
Co do wpływu pogody na jakość, to oczywiście, że w małym stopniu jest. Przekaz jest jednokierunkowy i ma zaimplementowane wyłącznie pasywne metody korekcji błędów, a BER nie jest zawsze "zerowy". Jednak trudno to raczej zauważyć. Jeśli już widać to od razu "pikselozę" albo zacinanie się a nie takie małe niuanse. Na pewno nie ma to wpływu na kolorystykę.
Pozdrawiam. Edited by Joki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...