Jump to content
Sign in to follow this  
viewer

Czy jest mniejszy Onkyo TX-SR605?

Recommended Posts

Nie potrzebuję obsługi 7.1 ani 6.1. W zupełności wystarczyłoby mi 5.1. Nie potrzebuję też tak dużych mocy jakie daje model 605.
Czy jest już jakiś mniejszy niż 605 model Onkyo, który obsługiwałby HDMI 1.3 i nowe formaty dźwięku HD? Parametrami (i ceną) pasowałby mi np. model 508, ale on chyba nie obsługuje HDMI 1.3.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie ma i raczej nie będzie. Specyfikacja HDMI ver 1,3 powstała właśnie po to aby przesyłać nowe formaty dźwięku których jedną z właściwości jest możliwość reprodukcji dźwięku 6.1 i 7.1. Tak więc nie ma sensu implementować HDMI 1.3 w sprzęcie 5.1. Natomiast co do mocy to nikt Ci nie każe wykorzystywać 7 * 140 W zwłaszcza że taka moc dostępna jest tylko na papierze. W praktyce przy akceptowalnym poziomie zniekształceń możesz wyciągnąć z TX-SR605 jakieś 7 x 40 W mocy ciągłej (zależnie od impedancji obciążenia). Jak nie wierzysz to przyjrzyj się dokładniej specyfikacji, albo po prostu sobie policz: 7 x 140 W = 980 W, gdy deklarowany pobór prądu to 630 W. Cudów nie ma, tego typu wzmacniacz ma skuteczność ok 50% co oznacza że przy poborze 630W jest w stanie oddać ok 350 W.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='Pampalini' post='70313' date='29.11.2007, 11:01 ']... co oznacza że przy poborze 630W jest w stanie oddać ok 350 W.[/quote]

czyli ok. 70 W na kanał.

Dobrą praktyką jest dzielenie mocy podawanej przez producenta przez dwa :) (przy obciążeniu wszystkimi 5-oma kanałami).

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko zależy od impedancji obciążenia, oraz od tego jaki poziom zniekształceń uznamy za akceptowalny. Oczywiście nie ma sensu się spierać czy będzie to 40 czy 70 wat mocy ciągłej na kanał, w praktyce istotne jest jaką subiektywną maksymalną "głośność" i dynamikę jesteśmy wstanie uzyskać, a to zależy nie tylko od mocy wzmacniacza, ale również od skuteczności przetworników (kolumn głośnikowych) i kubatury pomieszczenia. W praktyce w mniejszych pomieszczeniach stosuje się mniejsze kolumny które zwykle mają mniejszą skuteczność. Ponadto zawsze dobrze jest mieć pewien zapas dlatego 605 dla mnie nie tylko nie jest za duży, ale nawet nieco za mały, osobiście ślinię się na widok co najmniej ONKYO 705.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Pampalini' post='70313' date='29.11.2007, 11:01 ']Nie ma i raczej nie będzie. Specyfikacja HDMI ver 1,3 powstała właśnie po to aby przesyłać nowe formaty dźwięku których jedną z właściwości jest możliwość reprodukcji dźwięku 6.1 i 7.1. Tak więc nie ma sensu implementować HDMI 1.3 w sprzęcie 5.1. Natomiast co do mocy to nikt Ci nie każe wykorzystywać 7 * 140 W zwłaszcza że taka moc dostępna jest tylko na papierze. W praktyce przy akceptowalnym poziomie zniekształceń możesz wyciągnąć z TX-SR605 jakieś 7 x 40 W mocy ciągłej (zależnie od impedancji obciążenia). Jak nie wierzysz to przyjrzyj się dokładniej specyfikacji, albo po prostu sobie policz: 7 x 140 W = 980 W, gdy deklarowany pobór prądu to 630 W. Cudów nie ma, tego typu wzmacniacz ma skuteczność ok 50% co oznacza że przy poborze 630W jest w stanie oddać ok 350 W.[/quote]

Dzięki, o to mi chodziło, choć przypuszczam, że wcześniej czy później HDMI 1.3 znajdzie się i w najmniejszych amplitunerach. Nie tylko 1.3, ale 1.4 itd. Nie jestem biegły w nowych formatach dźwięku, ale mają chyba sens także w kinie 5.1 - choćby wyższa częstotliwość próbkowania?

Skoro musi być model 605, to mam pytanie: czy można go tak skonfigurować, żeby dźwięk HD (i wszelki inny) "rozpisywany" był tylko na 5+1 kanałów? Innymi słowy: czy jakaś część ścieżki dźwiękowej nie przepadnie gdy użyję tylko 5+1 głośników?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='viewer' post='70360' date='29.11.2007, 14:15 ']Skoro musi być model 605, to mam pytanie: czy można go tak skonfigurować, żeby dźwięk HD (i wszelki inny) "rozpisywany" był tylko na 5+1 kanałów? Innymi słowy: czy jakaś część ścieżki dźwiękowej nie przepadnie gdy użyję tylko 5+1 głośników?[/quote]

Tak, mozna skonfigurowac na 5.1 kanałów, a dźwięk z dodatkowych 2 tyłów zostanie odpowiednio "przekierowany" do dwóch bocznych. "Strata" polegać będzie na gorszej scenie dźwiękowej z tyłu.
Poza tym nie martw się, filmów na BD czy HD DVD w 7.1 wyszło na palcach ręki policzyć.

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to biorę model 605. Trochę szkoda że z zewnątrz niezbyt to urodziwe.
A może ktoś mi jeszcze napisze jakie głośniki ładnie z tym zagrają (głównie kino). Najlepiej żeby były niewielkie i mocne bez przesady, bo słuchać ich będę z 2-2,5 m.
Myślałem o:

Tannoy Mercury F3
JBL Balboa
Quadral Quintas 500

ale mogłoby być coś jeszcze mniejszego jeśli dźwięk byłby OK.
Wiem że trochę wychodzę poza temat "amplitunery", ale może potraktujemy to jako przypadek studyjny: "niewielkie, ekonomiczne kino 5.1 na bazie Onkyo TX-SR605"? Edited by viewer

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do głośników to podobnie jak z wyglądem odczucia z natury są bardzo subiektywne, dla tego nie jestem skłonny doradzać. Przed zakupem zawsze warto posłuchać różnych zestawów w warunkach możliwie zbliżonych do domowych. Jeżeli zdecydowałeś się na ONKYO 605 to warto aby przednie kolumny obsługiwały Bi-wiring, wówczas zbędne dwie końcówki mocy będą mogły dodatkowo "zasilić" głośniki.
Info - [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Bi-wiring"]Bi-wiring[/url]

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Pampalini' post='70406' date='29.11.2007, 19:39 ']Co do głośników to podobnie jak z wyglądem odczucia z natury są bardzo subiektywne, dla tego nie jestem skłonny doradzać. Przed zakupem zawsze warto posłuchać różnych zestawów w warunkach możliwie zbliżonych do domowych. Jeżeli zdecydowałeś się na ONKYO 605 to warto aby przednie kolumny obsługiwały Bi-wiring, wówczas zbędne dwie końcówki mocy będą mogły dodatkowo "zasilić" głośniki.
Info - [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Bi-wiring"]Bi-wiring[/url][/quote]

Pod wskazanym adresem znalazłem informację, że ani testy ani teoria elektryki nie potwierdziły przewag bi-wiringu.
Czy Onkyo 605 ma specjalne ustawienia dla takiego trybu? Orientujesz się czy fronty któregoś z podanych przeze mnie zestawów mogą pracować w tym trybie?

Wiem, że ortodoksyjne podejście nakazuje odsłuchać różne konfiguracje. Nie uważam się jednak za audiofila i chętnie słucham opinii osób lepiej zorientowanych w temacie. Widziałem dziesiątki wypowiedzi jakie kolumny do jakiego amplitunera. Te do Denona, tamte do H/K. Do Onkyo często poleca się (w przedziale ekonomicznym) Tannoy-e i Quadrale. Przy tym Quadrale są tańsze. W zasadzie moje pytanie sprowadza się do: czy Tannoy Mercury F3 zagra wyraźnie lepiej niż Quadral Quintas 500?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...