Skocz do zawartości
  • 0
emilmaj

DVB-T

Pytanie

Czy wszystkie telewizory wyposażone w tuner DVB-T potrafia odebrac sygnał HD nadawany naziemnie? Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
[quote name='emilmaj' post='69664' date='25.11.2007, 12:38 ']Czy wszystkie telewizory wyposarzone w tuner DVB-T potrafia odebrac sygnał HD nadawany naziemnie?[/quote]
Krótko - nie. A biorąc po uwagę, że w PL raczej standardem będzie kodek h.264 to chyba żaden telewizor sprzedawany z tunerem DVB-T nie będzie w stanie nic zrobić ani z sygnałem SD ani HD. Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Witam, na dziś to na pewno Sony z serii X3000/X3500, chyba Sharp HD1, i każdy inny z tunerem DVB-T ze slotem CI po dokupieniu odpowiedniego modułu CI. Czyli jak ma tuner DVB-T, a nie ma złącza CI, to cyfrowej naziemnej po wyłączeniu nadawania testowego w mpeg-2 nie odbierzesz. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Z tymi modułami CI to niestety nie jest tak różowo, bo jak sprzęt nie ma odpowiedniego supportu dla tego modułu MPEG4 to moduł nic nie pomoże. W innym wątku forumowicze ćwiczą te kombinacje i mało zachęcające to jest. A biorąc po uwagę, że w TV wymiana softu to raczej uciążliwa sprawa, to trzeba założyć, ze nie ma co liczyć na wbudowane w telewizory tunery DVB-T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='maxiuca' post='69669' date='25.11.2007, 12:51 ']..... w PL raczej standardem będzie kodek h.264 to chyba żaden telewizor sprzedawany z tunerem DVB-T nie będzie w stanie nic zrobić ani z sygnałem SD ani HD.[/quote]


Chętnie coś poczytam o ew. decyzjach. Może jakiś link ?

Pzdr.

BoDeX ®

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Może niezbyt wiarygodne źródło, ale zawsze:

[url="http://www.satkurier.pl/?dvb-t/&kat=59&id=35664"]http://www.satkurier.pl/?dvb-t/&kat=59&id=35664[/url]

i bardziej wiarygodne :)

[url="http://www.mt.gov.pl/article/lacznosc/telekomunikacja/przejscie_z_nadawania_analogowego_na_cyfrowe_w_telewizji//index.php?id_item_tree=7af451dd214621ccd7b22674fbdbd642"]http://www.mt.gov.pl/article/lacznosc/tele...7b22674fbdbd642[/url]

Drugi dokument na stronie, cytat:
[quote]4. Wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oparte bedzie na standardzie
EN 300 744 (wersja 1.5.1 z listopada 2004 r.) Europejskiego Instytutu
Standardów Telekomunikacyjnych (ETSI) oraz dokumentach standaryzacyjnych,
do których on sie odwołuje. Składowa wizyjna w naziemnej telewizji cyfrowej
bedzie kodowana i kompresowana w standardzie H.264/AVC (tzw. MPEG-4).[/quote]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Czyli wniosek dla laika prosty - na dzień dzisiejszy kupując telewizor nie należy w ogóle zwracać
uwagi na obecność tunera DVB-T, a za jakiś czas można będzie dokupić odpowiedni zewnętrzny
odbiornik DVB-T.
Czy dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Moim zdaniem obecność tunera DVB-T nie powinna być najważniejszym determinantem wyboru. Raczej jednym z ostatnich. To znaczy masz dwa telewizory z identycznymi parametrami i taką samą ceną to bierzesz ten co ma DVB-T i złącze CI bo może wtedy uda się dopasować moduł z dekoderem MPEG4.

No chyba, że pojawią się (może już się pojawiły?) TV z obsługą mpeg4, to wtedy warto rozważyć. Chociaz z drugiej strony jak się wdrażania naziemnej cyfrówki jeszcze opóźni to może od razu wejdziemy w DVB-T2. W sumie angole już zapowiedzieli przejście, bo im miejsca na naziemne HD brakuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Ja kupiłem sharpa 32 cale i ten tunerek ładnie odbiera kanały. Czy ja wiem czy nie sugerować sie obecnością tunera ? Do 2014 roku ma być zaprzestane nadawanie telewizji analogowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Bo, prawdopodobnie odbierasz testowe transmisje w MPEG2. Raczej za długo się nie nacieszysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
A tak jeszcze w sprawie MPEG2 czy MPEG4 to nie ulega wątpliwości co my byśmy wybrali, ale są jednak wątpliwości na co zdecydują się urzendasy.
maxiuca twój cytat pochodzi z planu który w praktyce jest jedynie dokumentem wewnętrznym MT , na szczęście ten sam akapit znajduje się w [u]projekcie[/u] rozporządzenia MT niestety nie wiem (zdaje się że nie) czy jest już podpisane. Ale to jest pikuś.
Popatrzcie sobie tutaj: [url="http://www.mt.gov.pl/viewattach.php/id/be4be7ac09cfe417d391aae29cbb5d89"]http://www.mt.gov.pl/viewattach.php/id/be4...391aae29cbb5d89[/url]
Nas drugiej stronie czytamy:[indent]... [i]Zwiazku z powyższym jako podstawe przyjeto specyfikacje DVB/MPEG-2.[/i]..[/indent]Za to na stronie dziewiątej:[indent][i]13. Dekoder sygnału wizji H.264/AVC
Dekoder wizji powinien dekodowac strumienie cyfrowe zgodne z PN-EN ISO/IEC 13818-
2 [27] z ograniczeniami podanymi w ETSI/TS 101 154 [8] czesc 5.6 dla odbiornika 25 Hz
H.264/AVC telewizji o standardowej rozdzielczosci (SDTV).[/i][/indent]
Jak to zobaczyłem to aż musiałem się upewnić: [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC"]http://pl.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ta... No niestety te dokumenty piszą widzocznie jacyś "praktycy" (co gdzieś coś widział, gdzieś usłyszał i wydaje mu się żę jest specem) a nie teoretycy/technicy i takie kwiatki potem wychodzą.
W każdym razie w Wawie paczka TVP idze teraż ładnie w AVC. Jest 1,2,3,Sport,Kultura,Historia. Sport ostatnio nagrywałem, średni jakieś 3,5 mbit/s idzie, 704x576. Lepiej niż kanały filmowe na naszych platformach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Mam pytanie do znawców i "eksperymentatorów" tematu współpracy telew. plazmowego Pioneer PDP-LX 508D i jego wew.DVB-T(MPEG-2) z mo-
dułami transkodującymi prog. telewizji naziemnej nadawanych w MPEG-4 ostatnio np. z dużą mocą w Wielkopolsce czy w Warszawie- do MPEG-2
Są dostępne u nas moduły z procesorem NP4 firmy Neotion takie jak:Conax Pocket MPEG-4 czy Viaccess CI MPEG-4.Może ktoś z Was sprawdzał
to w praktyce;będę wdzięczny za wszelkie informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='maxiuca' post='72951' date='11.12.2007, 16:14 ']Ta... No niestety te dokumenty piszą widzocznie jacyś "praktycy" (co gdzieś coś widział, gdzieś usłyszał i wydaje mu się żę jest specem) a nie teoretycy/technicy i takie kwiatki potem wychodzą.[/quote]...ręce opadają, wychodzi na to że unas będzie obowiązywał MPEG2/AVC
Parafrazując klasyka - TECHNOMATOŁKI

[quote name='maxiuca' post='72951' date='11.12.2007, 16:14 ']W każdym razie w Wawie paczka TVP idze teraż ładnie w AVC. Jest 1,2,3,Sport,Kultura,Historia. Sport ostatnio nagrywałem, średni jakieś 3,5 mbit/s idzie, 704x576. Lepiej niż kanały filmowe na naszych platformach :)[/quote]Łapiesz sygnał w Łodzi ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='Pampalini' post='72992' date='11.12.2007, 18:01 ']...ręce opadają, wychodzi na to że unas będzie obowiązywał MPEG2/AVC
Parafrazując klasyka - TECHNOMATOŁKI[/quote]
Dobre, dobre, tego klasyka uwielbiam i oglądam dla rozluźnienia ;)


[quote name='Pampalini' post='72992' date='11.12.2007, 18:01 ']Łapiesz sygnał w Łodzi ?![/quote]
Nie no, co ty :) Mam kompa w Warszawie, gdzie mieszka moja mama i tam jest karta DVB-T (i szybki tani internet z UPC), łącze się z nim zdalnie i używam do ściągania i czasami nagrywania czegoś z DVB-T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='maxiuca' post='72996' date='11.12.2007, 18:07 ']Nie no, co ty :) Mam kompa w Warszawie, gdzie mieszka moja mama i tam jest karta DVB-T (i szybki tani internet z UPC), łącze się z nim zdalnie i używam do ściągania i czasami nagrywania czegoś z DVB-T.[/quote]
Świetny pomysł, że wcześniej na to nie wpadłem, przecież mogę sobie nagrywać z Londynu! Eureka!

A tak z drugiej strony to ciekaw jestem czy by to zadziałało jak by dobrą, kierunkową antenę + dobry, nisko szumny wzmacniacz zamontować na dachu wieżowca. W końcu to tylko 120 km, przy dobrej pogodzie powinno zaskoczyć. Pewnie przetestuję to na wiosnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jakbym miał taką możliwość i znajomego w Londynie, który by się zgodził, żeby mu stał komputer, płacił za prąd i internet to bym sobie pewnie BBC HD i programy z Freeview nagrywał :) Niestety takiej możliwości nie mam.

[quote name='Pampalini' post='73013' date='11.12.2007, 19:11 ']A tak z drugiej strony to ciekaw jestem czy by to zadziałało jak by dobrą, kierunkową antenę + dobry, nisko szumny wzmacniacz zamontować na dachu wieżowca.[/quote]
Raczej nic, sygnalik jest słabiutki bo nadają tylko 1,35 kW:
[url="http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/warszawa_pkin.pdf"]http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/n...rszawa_pkin.pdf[/url]

Nie to co w Poznaniu, gdzie walą 50 kW
[url="http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/poznan_srem-k39.pdf"]http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/n...an_srem-k39.pdf[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Ty masz mamę w Warszawie, ja mam mamę w Londynie (tak jakoś wyszło). Pozornie super układ, ale ostatnio mają świra na punkcie oszczędzania energii (wyłączają nawet ładowarki od telefonów), więc muszę sobie przygotować odpowiednie argumenty. Będę tam prawdopodobnie dopiero w maju więc mam sporo czasu na przygotowanie gruntu. W między czasie trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią kartę DVB-T/MPEG2/4 śmigającą na jakimś ekonomicznym kompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A ja myślałem że z tym Londynem to taka ironia, wyśmiewająca posiadanie komputera w Warszawie i łączenie się z nim zdalnie :)
Bo to faktycznie brzmi głupio ale że interesuje się tematem DVB-T a w Łodzi oczywiście testów nie ma, więc to było jedyne dobre rozwiązanie (no i ten internet z UPC :) )

[quote name='Pampalini' post='73026' date='11.12.2007, 19:47 ']W między czasie trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią kartę DVB-T/MPEG2/4 śmigającą na jakimś ekonomicznym kompie.[/quote]
Do samego nagrywania to wystarczy jakis Athlon XP i AirStar2, w każdym razie to mam w Wawie i działa dobrze. Słabszy też by pewnie pociągnął, ale XP postawione, więc wolałem nie ryzykować.

BTW. Mnóstwo ludzi z Łodzi na tym forum, może by jakieś lokalne spotkanie zrobić? :)

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='maxiuca' post='73057' date='11.12.2007, 21:22 ']A ja myślałem że z tym Londynem to taka ironia, wyśmiewająca posiadanie komputera w Warszawie i łączenie się z nim zdalnie :)[/quote]Dlaczego ironia, w końcu jesteśmy maniakami.

[quote name='maxiuca' post='73057' date='11.12.2007, 21:22 ']Do samego nagrywania to wystarczy jakis Athlon XP i AirStar2, w każdym razie to mam w Wawie i działa dobrze. Słabszy też by pewnie pociągnął, ale XP postawione, więc wolałem nie ryzykować.[/quote]W SD spoko, gorzej z HD. Chyba że jest urządzenie które potrafi, tak jak nRecorder, zapisać na dysku po prostu strumień danych bez żadnej zabawy z rekompresją. W każdym innym przypadku duża czasza na dachu skierowana na Astre 2b wychodzi taniej. Jeszcze jak by nBox pozwalał na dowolne skanowanie satelity... ech rozmarzyłem się.

[quote name='maxiuca' post='73057' date='11.12.2007, 21:22 ']BTW. Mnóstwo ludzi z Łodzi na tym forum, może by jakieś lokalne spotkanie zrobić? :)[/quote]Przejdziemy pitryną z transparentami:
"MY CHCEMY DVB-T"
"MY CHCEMY HD"
Później na Sienkiewicza, zdaje się że tam jeszcze stoi wyłączny sprzęt z testów.

A tak serio, to czemu nie, ale raczej na wiosnę. Fajnie było by przy okazji jakiejś imprezy związanej z szeroko pojętym HD, ale raczej nic się nie zapowiada. Może przy okazji pierwszych pokazów pierwszego cyfrowego, kinowego projektora w mieście. Ale w końcu nie wiem gdzie i kiedy planują taką instalację, pojawiały się sprzeczne info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

[quote name='Pampalini' post='73066' date='11.12.2007, 22:05 ']Dlaczego ironia, w końcu jesteśmy maniakami.[/quote]
A to fakt :)

[quote name='Pampalini' post='73066' date='11.12.2007, 22:05 ']W SD spoko, gorzej z HD. Chyba że jest urządzenie które potrafi, tak jak nRecorder, zapisać na dysku po prostu strumień danych bez żadnej zabawy z rekompresją. W każdym innym przypadku duża czasza na dachu skierowana na Astre 2b wychodzi taniej. Jeszcze jak by nBox pozwalał na dowolne skanowanie satelity... ech rozmarzyłem się.[/quote]
Jasne że może zapisać strumień bezpośrednio, żadnej dekompresji czy rekompresji, tak właśnie robie, nie inaczej.
A co do tej czaszy to sprawdzałem kiedys ceny i z tego co pamiętam to w Łodzi 2 metrowa antena to minimum i nie ma gwarancji że coś złapiesz. A 2,5m czy 3m to już wydatek paru tysięcy złotych. A cięzkie to jest, że raczej na bloku tego nie pozwolą Ci zamontować.

3 metry: [url="http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=71&id=303"]http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&a...t=71&id=303[/url]

[quote name='Pampalini' post='73066' date='11.12.2007, 22:05 ']A tak serio, to czemu nie, ale raczej na wiosnę. Fajnie było by przy okazji jakiejś imprezy związanej z szeroko pojętym HD, ale raczej nic się nie zapowiada. Może przy okazji pierwszych pokazów pierwszego cyfrowego, kinowego projektora w mieście. Ale w końcu nie wiem gdzie i kiedy planują taką instalację, pojawiały się sprzeczne info.[/quote]
To może sami impreze zorganizujemy. Może jakiś Media Markt, Cyfra, N czy Toshiba albo Sony byłyby zainteresowane zasponsorowaniem takiej imprezy? :)
Błogosławieństwo Gmera na pewno dostaniemy.
Majówka z HDTVPolska.com "Piotrkowska HD"

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Myślałem raczej o czaszy 1,2 - 1,5 gdzieś czytałem że słabo ale da się złapać paczkę BBC. Mam znajomego z czaszą 1,2 z pozycjonerem, mówił że łapie Astrę 2b, ale on może nie wiedzieć co mówi. Muszę mu trochę potruć (straszny zrzęda jest) żeby dał mi się trochę pobawić.
Co do imprezy to jak już, to nie musimy się ograniczać wyłącznie do własnego grona (Łodzian), w końcu do Łodzi wszyscy mają blisko.
[b][indent]:) Łódź - Centrum HDTVPolska :)[/indent][/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='Pampalini' post='73076' date='11.12.2007, 22:36 ']Myślałem raczej o czaszy 1,2 - 1,5 gdzieś czytałem że słabo ale da się złapać paczkę BBC. Mam znajomego z czaszą 1,2 z pozycjonerem, mówił że łapie Astrę 2b, ale on może nie wiedzieć co mówi. Muszę mu trochę potruć (straszny zrzęda jest) żeby dał mi się trochę pobawić.[/quote]
Ej to potruj i daj znać. Ja mam 1,2 m, ale bez pozycjonera. Astre2 łapie na zezie ale oczywiście bez 2B (bo to na zezie). Jeżeli cokolwiek by dało się złapać na 1,2 metra to moznaby pomyslec o inwestycji w coś większego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='Skorpion' post='72988' date='11.12.2007, 17:51 ']Mam pytanie do znawców i "eksperymentatorów" tematu współpracy telew. plazmowego Pioneer PDP-LX 508D i jego wew.DVB-T(MPEG-2) z mo-
dułami transkodującymi prog. telewizji naziemnej nadawanych w MPEG-4 ostatnio np. z dużą mocą w Wielkopolsce czy w Warszawie- do MPEG-2
Są dostępne u nas moduły z procesorem NP4 firmy Neotion takie jak:Conax Pocket MPEG-4 czy Viaccess CI MPEG-4.Może ktoś z Was sprawdzał
to w praktyce;będę wdzięczny za wszelkie informacje[/quote]

Mam podobny problem - Pioneer PDP-427XD z modułem CI. Człowiek z Emitela powiedział ze powinno chodzić na którymś z tych 2 modułow konwertujacych MPEG-4 na MPEG-2. Czekam jeszcze na odpowiedź od Wernera z serwisu DSV w tej kwestii. Gdzieś na forum jest więcej informacji ale nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...