Skocz do zawartości
Pampalini

Podłączamy źródło sygnału z odbiornikiem.

Rekomendowane odpowiedzi

Poniższy tekst powstał zainspirowany regularnie pojawiającymi się pytaniami, na które zwykle nikt nie odpowiada, ale nie, dlatego że nikt nie zna na nie odpowiedzi.
Przede wszystkim, odpowiedzi znajdziecie w [url="http://pl.wikipedia.org"]wikipedia.pl[/url] jednak są one rozbite na wiele haseł, dlatego spróbuję ująć problem całościowo. Z góry jednak zastrzegam, iż poniższy tekst jest przeznaczony dla kompletnych laików, w związku, z czym zawiera szereg świadomie wprowadzonych uogólnień i uproszczeń. Ponieważ nie sposób ująć problemu, przynajmniej dla mnie, inaczej jak w kontekście historycznym, stąd poniższy, przydługawy wstęp:

Na początku mieliśmy (no Amerykanie i Brytyjczycy mieli) telewizję czarnobiałą, która opierała się na podstawowym założeniu: im wyższy chwilowy poziom sygnału, tym jaśniejszy był punkt na ekranie i sprawa była w miarę prosta dopóty, dopóki sygnał ze źródła (kamery) do odbiornika trafiał po kablu. Jednak nie sposób przesyłać po kablu sygnał do tysięcy, czy tym bardziej milionów odbiorników, trzeba było coś wymyślić, aby przesłać sygnał bezprzewodowo. Ponieważ pod ręką było rozwiązanie stosowane w radiu, po zaadoptowaniu go sprawa była załatwiona. Sygnał zanim trafi do anteny nadajnika jest [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Systemy_emisji_sygna%C5%82u_telewizyjnego"]modulowany amplitudowo (AM)[/url], co, w najprostszy sposób rzecz ujmując, zwiększa jego częstotliwość, dzięki czemu może być wyemitowany w eter. W odbiorniku sygnał jest z powrotem demodulowany i wyświetlany na ekranie. I wszystko było pięknie, powstawały stacje telewizyjne, ludzie kupowali odbiorniki, ale czegoś tu brakowało, ano nie było koloru. Inżynierowie podrapali się po głowach i wymyślili, że gdyby w kamerze były nie jeden a trzy przetworniki i każdy z nich, dzięki odpowiedniemu filtrowi barwnemu, przetwarzałby tylko część widma świetlnego to sprawa była by załatwiona. Tak sobie dumali dalej i wydumali, że najlepiej będzie podzielić światło wpadające do kamery na składowe czerwoną, zieloną i niebieską ([url="http://pl.wikipedia.org/wiki/RGB"]RGB[/url]) no i pięknie, po połączeniu tych trzech sygnałów w odbiorniku otrzymali wielobarwny obraz, brawo. Ale, nie tak szybko, pomyśleli, mieliśmy jeden kabel, teraz mamy trzy?! W studiu nie robi nam to różnicy, najwyżej operatorzy kamer będą się częściej potykać, ale jak nasz kolorowy sygnał przesłać do odbiorców w domach? Myśleli, myśleli, liczyli, mierzyli i ustali…, że, dla zachowania zgodności z telewizorami czarnobiałymi muszą sygnał [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/RGB"]RGB[/url] zamienić na to, co dziś nazywamy [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Component_video"]component[/url]. Ten, że sygnał komponentowy to: [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Luminancja"]Luminancja[/url], czyli informacja o jasności obrazu i [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrominancja"]chrominancja[/url], czyli informacja o kolorze, rozbita na dwa oddzielne sygnały, dla uzyskania lepszej, jakości. Następnie te trzy składowe bardzo sprytnie zmodulowali, w taki sposób, że odbiornik czarnobiały „widział” tylko sygnał luminancji, a odbiornik kolorowy dodatkowo dekodował chrominancję. Niestety, naukowcy tak się zafascynowali całym problemem, że wymyślili aż trzy jego rozwiązania: [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/NTSC"]NTSC[/url] (Ameryka), [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/SECAM"]SECAM[/url](Europa Wschodnia) i [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/PAL"]PAL[/url](Europa Zachodnia), wszystkie były względem siebie niezgodne, ale za to były zgodne w dół, to znaczy, że na odbiorniku czarnobiałym nie robiło różnicy czy sygnał jest „zwykły”, czy kolorowy.
Choć próbowano jeszcze rozwijać technologie to zasadniczo na tym zakończył się rozwój telewizji analogowej. A zatem:

[size=4][b]Technologie analogowe[/b][/size]

[b][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Component_video"]Component[/url], [url="http://en.wikipedia.org/wiki/YUV"]YUV[/url], [url="http://en.wikipedia.org/wiki/YPbPr"]YPbPr[/url], [url="http://en.wikipedia.org/wiki/YCbCr"]YCbCr[/url][/b] – sygnał składa się z trzech, oddzielnie przesyłanych komponentów
[indent]1. Luminancja, czyli jasność.
2. Chrominancja1, czyli część informacji o kolorze.
3. Chrominancja2, czyli pozostała część informacji o kolorze
[/indent]
[b][url="http://pl.wikipedia.org/wiki/S-Video"]S-Video[/url][/b] (Separated Video), mylnie zwane S-VHS
[indent]1. Luminancja
2. Chrominancja, kompletna informacja o kolorze.[/indent]

[b][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Composite_video"]Composite[/url][/b], lub [b][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Composite_video"]CVBS[/url] [/b](Composite Video Blanking and Sync)
[indent]1. Luminancja + chrominancja.
[/indent]
[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/PAL"][b]PAL[/b][/url], [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/SECAM"][b]SECAM[/b][/url], [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/NTSC"][b]NTSC[/b][/url]
[indent]1. Luminancja i chrominancja modulowane amplitudowo o ściśle określonej rozdzielczości i ilości klatek na sekundę.
2. Dźwięk modulowany częstotliwościowo (FM).[/indent]

[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/RGB"][b]RGB[/b][/url] – sygnał składa się z trzech oddzielnie przesyłanych składowych.
[indent]1. R – Czerwony (Red)
2. G – Zielony (Green)
3. B – Niebieski (Blue)[/indent]

[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Euroz%C5%82%C4%85cze"][b]Scart, EuroScart, Eurozłącze[/b][/url] – zasadniczo jest swoistym kontenerem dla przesyłania obrazu w powyższych standardach. Pierwotnie umożliwiał przesyłanie:
[indent]1. RGB (w obie strony)
2. Composite (w obie strony)
3. Dźwięk stereo (w obie strony)
4. Sygnały sterujące
Ponieważ pomysł ze złączem Scart nie sprawdził się (było na niego za wcześnie), producenci sprzętu zaczęli wykorzystywać go na inne sposoby przesyłając przezeń S-Video i komponent.[/indent]

[url="http://en.wikipedia.org/wiki/D-sub"][b]D-SUB[/b][/url], a ściślej [url="http://en.wikipedia.org/wiki/D-sub"]D-SUB 15[/url] – Samo określenie definiuje jedynie rodzaj wtyku, ale zwykło się go używać dla określenia analogowego połączenia komputera z monitorem w formacie [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/VGA"][b]VGA[/b][/url], [url="http://pl.wikipedia.org/wiki/SVGA"][b]SVGA[/b][/url] i ich kolejnych wariacji, które to opierają się na zmodyfikowanym RGB

[size=4][b]Technologie cyfrowe[/b][/size]

[url="http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_Digital_Interface"][b]SDI[/b][/url] – sygnał cyfrowy, nieskompresowany, stosowany wyłącznie w sprzęcie profesjonalnym.

[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface"][b]DVI-D[/b][/url] - sygnał cyfrowy, nieskompresowany, stosowany w sprzęcie domowym.

[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface"][b]DVI-I[/b][/url] – jw. + sygnał analogowy (RGB).

[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Hdmi"][b]HDMI[/b][/url] – rozwinięcie standardu DVI wzbogacone o technologie HDCP i cyfrowy dźwięk

[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/HDCP"][b]HDCP[/b][/url] – system kodowania sygnału cyfrowego, stworzony dla ochrony przed odtwarzaniem nieautoryzowanych kopi filmów (piratów)

Zasadniczo to by było na tyle, liczę na konstruktywne uwagi i przypominam, że jest to tekst kierowany do kompletnych laików. Pozwolę sobie jeszcze tylko delikatnie zasugerować moderatorom, aby wątek przykleić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam serdecznie.

Rozumiem, że celowo tak potwornie uprościłeś, aby laik zrozumiał?
Pozdrawiam.

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszędzie wstawiłem linki do odpowiednich haseł w Wikipedi, więc jak ktoś chce dowiedzieć się więcej to tam znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie zebrane, ale nie bardzo traktuje o temacie :)

warto byłoby się pokusić o opisanie połączeń (optymalnych) w posiadanych sprzętach.. byłem ostatnio u znajomego, który na plazmie za 5k PLN miał podłączoną N-kę po euro, a obok stał całkiem niezły wzmak z DD i DTS.. podobnież niezłe DVD, podłączone było do TV kompozytem (jeden chinch).. za 2,5 godziny spędziłem na ustawianiu wszystkiego optymalnie - podłączeniu N-ki po komponencie (nie miał kabla hdmi), rozstawieniu głośników do 5.1, wczepieniu DVD na EURO ale w trybie RGB (brak drugiego komponenta w TV), podłaczeniu TV i pozostałych urządzeń do wzmaka w taki sposób, aby audio zawsze było na TV, a dodatkowo można było słuchać przez wzmak.. jak skończyłem, był w szoku, co zrobiłem z jego systemem.. sam nie wiedział, że posiadając swoje klocki (dał przecież za to mnóstwo pieniędzy) może uzyskać taką jakość wszystkiego razem... :) wyszedłem od niego bardzo zadowolony z siebie.. :)

podsumowując - z mojego doświadczenia - połączenia powinny (optymalnie) wyglądać następująco:

dvd - podłączyć do TV najlepszym możliwym wejściem w kolejności: HDMI, komponent, euro-rgb, euro-svideo / s-video, kompozyt, dźwięk dodatkowo wypuścić kablem optycznym na wzmak (lub coax-em)

tuner sat. - podłączyć do TV kolejnym złączem, w jakości podanej powyżej, dźwięk dodatkowo wypuścić kablem opt/coax lub chociaż parą chinch-ów (stereo) na wzmak

konsolę do gier - jak powyżej: kolejnym możliwie najlepszym do TV, dźwięk do wzmaka

komputer - jeśli się da to po którymś ze złącz (kolejność wg jakości): HDMI, DVI, komponent, D-SUB; dźwięk na TV chinch-em i dodatkowo na wzmak (najlepiej coax, optyk) - jeśli karta dźw. nie posiada złącza cyfrowego, to kupić powielacz (taki kabel, który powoduje, że z jednego podłączenia otrzymuje się kilka) i puścić na wzmak..

TV - jak już wszystko jest podłączone do TV i wzmaka, należałoby puścić dźwięk z TV na wzmak.. jeśli system jest wystarczająco rozbudowany i wzmak ma wejścia wideo (np. komponenty) i wyjście, można się pokusić o podłączenie urządzeń do wzmacniacza i wypuszczenie ze wzmacniacza tylko jednego kompletu na TV - trzeba się jednak liczyć z tym, że do każdego uruchomienia TV, trzeba będzie dodatkowo uruchamiać wzmak, bo bez tego sygnały nie "popłyną"..

mikrofalówkę, lodówkę, pralkę i toster - nie poleca się podłączać do domowego zestawu AV... :P

co do kabli - do połączeń cyfrowych (coax, optyczne) można stosować przewody "normalne" - nie muszą być za setki PLN - wyjątkiem jest tutaj kabel HDMI, który powinien być z w miarę dobrego materiału (trzeba zwrócić uwagę na podłączenia w kablu - w tanich kablach nie wszystkie piny są podłączone); do połączeń analogowych trzeba używać kabli dosyć dobrze wyekranowanych, żeby pola nie działały na przesyłane sygnały - nie mówię o chinchu w cenie 100 PLN/metr, ale takie chinche za 15-30 PLN byłyby wskazane..; kable głośnikowe powinny być wystarczająco grube i mocne, by pociągnęły prądy przesyłane do głośników (najgrubsze do suba i frontów, cieńsze do surround, średni do centrala)..

to by było na tyle - z własnego doświadczenia.. :> jeśli ktoś ma jakieś pytania/uwagi, to zapraszam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie mam ja:

okazało się że ostatnio nabyta plazma przy połączeniu z komputerem kablem dsub-dsub nie obsługuje większej rozdziałki niz 1024x768, przez co nie można się na telewizorze hd ready cieszyć materiałem hd, gorzej to wygląda i pozostają czarne pasy na gorze i dole, co jest bezsensem w tv panoramicznym.

W związku z tym moje pytanie: Czy kabel dsub-component rozwiąże mój problem, tj. pozwoli na podłączenie komputera do tv z uzyskaniem rozdzielczości pozwalającej w pełni oglądać materiał hd 720p?

chodzi o taki kabelek: [url="http://allegro.pl/item258487013_kabel_component_vga_wersaja_highquality.html"]http://allegro.pl/item258487013_kabel_comp...ighquality.html[/url]

Jeśli nie, to czym jeszcze mogę próbować coś zdziałać?

tv to samsung 42q91h, notebook, który chcę podpiąć posiada jedynie wyjścia svideo i dsub.

Z góry dzięki. Edytowane przez quin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten kabel Ci się nie przyda, on tylko z pozoru może łączyć VGA(D-SUB) > Component. W rzeczywistości ten kabel to połączenie Component > Component zakończone z jednej strony wtykiem D-SUB. Aby móc połączyć VGA > Component konieczny jest specjalny konwerter, który, jeżeli ma spełnić swoje zadanie, musi być dobrej jakości w związku z czym jest drogi, a do tego trudno dostępny.
Ponadto zajrzyj do specyfikacji swojego TV, ten telewizor ma fizyczną rozdzielczość 1024x768 i tego niczym nie zmienisz. Moim zdaniem "oszukiwanie" go na siłę nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wobec tego czy istnieje jakikolwiek sposób na jakieś sensowne połączenie tego tv z notebookiem o wspomnianych juz wyjściach w celu oglądania materialów 720p?

telewizor "jako taki" obsługuje hd w rozdzielczości 720p, jest to jedynie w pewien sposób ograniczane przy połączeniu z PeCetem do 1024x768 (ale po co??)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='quin' post='64439' date='22.10.2007, 11:01 ']Wobec tego czy istnieje jakikolwiek sposób na jakieś sensowne połączenie tego tv z notebookiem o wspomnianych juz wyjściach w celu oglądania materialów 720p?

telewizor "jako taki" obsługuje hd w rozdzielczości 720p, jest to jedynie w pewien sposób ograniczane przy połączeniu z PeCetem do 1024x768 (ale po co??)[/quote]

[b]Witam wszystkich.[/b] :rolleyes:
Mam podobny problem mój Acer 3023 z grafiką (radeon X700) ma tylko:
I.) "D-SUB 15"
II.) "Tv-out 7-pinowy gdzie prawdopodobnie jest Component, YUV, YPbPr, YCbCr"

Zależy mi aby wyświetlić obraz 720p na projektorze, który ma wejścia:
a.)- D-SUB 15
b.)- Component, YUV, YPbPr, YCbCr

1.) moje pierwsze pytanie jest: jaki obraz będzie lepszy wypuszczony z
I.) "D-SUB 15", czy z II.) "Tv-out 7-pinowy gdzie prawdopodobnie jest Component, YUV, YPbPr, YCbCr" ???

2.) drugie pytanie. Czy ten "Tv-out 7-pinowy w Acer 3023 z grafiką (radeon X700) ma na pewno sygnał: "Component, YUV, YPbPr, YCbCr"
czy to ściema, a faktycznie jest tylko Composite czyli 1. Luminancja + chrominancja.

Proszę o pomoc, jestem laikiem w tych sprawach.
Na 100% na tym forum są osoby, które mają te tematy w "małym palcu" :)

PS.
Ten temat poruszyłem również w temacie:
[url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=6306"]http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=6306[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co to oznacza ze tanszy kabelek hd mi nie ma wszystkich pinow podlaczonych mam jeden za 150zl zMM miedzy dvd i tv i drugi hd mi z innego sklepu za 30 zl miedzy n-ka a tv i wydaje sie byc ok ?moze mogloby byc jeszcze lepiej a ja nie mam o tym pojecia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='mgdz' post='67324' date='11.11.2007, 00:07 ']co to oznacza ze tanszy kabelek hd mi nie ma wszystkich pinow podlaczonych mam jeden za 150zl zMM miedzy dvd i tv i drugi hd mi z innego sklepu za 30 zl miedzy n-ka a tv i wydaje sie byc ok ?moze mogloby byc jeszcze lepiej a ja nie mam o tym pojecia?[/quote]
nie mam pewności, ale AFAIK chodziło o to, że nie z każdym standardem hdmi te tanie kable sobie poradzą..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to by było na tyle - z własnego doświadczenia.. :> jeśli ktoś ma jakieś pytania/uwagi, to zapraszam ;)
[/quote]

no to ja poproszę o pomoc :)
wątek [url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=9454"]http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=9454[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='"pampalini"']PAL, SECAM, NTSC

1. Luminancja i chrominancja modulowane [b]amplitudowo [/b]o ściśle określonej rozdzielczości i ilości klatek na sekundę.
2. Dźwięk modulowany częstotliwościowo (FM).[/quote]

No nie do końca prawdą jest to co napisałeś. Jesli chodzi o luminancję to OK. Natomiast z chrominancją już jest kłopot bo:
- [b]SECAM [/b]- ewidentnie używa modulacji czestotliwości
- [b]PAL, NTSC [/b]- używają modulacji fazy i amplitudy gdzie faza określa kolor a amplituda nasycenie, wiec też nie za bardzo można skwitowac to określeniem "[i]modulowane amplitudowo[/i]".

EDIT [i][sub](żeby nie pisać posta pod postem)[/sub][/i]
[quote name='mgdz' post='67324' date='11.11.2007, 00:07 ']co to oznacza ze tanszy kabelek hd mi nie ma wszystkich pinow podlaczonych mam jeden za 150zl zMM miedzy dvd i tv i drugi hd mi z innego sklepu za 30 zl miedzy n-ka a tv i wydaje sie byc ok ?moze mogloby byc jeszcze lepiej a ja nie mam o tym pojecia?[/quote]
Powiem niezbyt ładnie ale krótko, to jest bzdura.
Może koledze który to napisał coś sie pomieszało z kablami SCART Edytowane przez Pizzojad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='quin' post='64439' date='22.10.2007, 11:01 ']Wobec tego czy istnieje jakikolwiek sposób na jakieś sensowne połączenie tego tv z notebookiem o wspomnianych juz wyjściach w celu oglądania materialów 720p?
telewizor "jako taki" obsługuje hd w rozdzielczości 720p, jest to jedynie w pewien sposób ograniczane przy połączeniu z PeCetem do 1024x768 (ale po co??)[/quote]

[b]quin[/b] .... chyba jednej rzeczy nie rozumiesz. Twój telewizor to PLAZMA mająca rozdzielczość 1024x768.
To że w celach marketingowych zrobiono go HD Ready ...... nie oznacza że będzie wyświetlał materiał HD.
Filmy w HD mają rozdzielczość minimum 1280x720.
Dlatego (jak mam nadzieję już widzisz) twój TV nie wyświetli pełnego obrazu HD !

Oczywiście przyjmie sygnał HD (poprzez złącze HDMI) ale i tak przeskaluje go do swojej rozdzielczości.

Komputer rozpoznaje z jakim wyświetlaczem ma do czynienia (czyli 1024x768) i w takiej rozdzielczości się ustawia. Pewnie można by wymusić większą rozdzielczość tylko po co???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie czy istnieją jakieś przejściówki albo czy można wykonać YPrPB -> scart?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fantom to mnie teraz załamałeś normalnie... kupiłem panasonica 42PY85P full HD i po kablu dsub-dsub jedyna rozdzielczość jaką mogę otrzymać to właśnie 1024x768 :)
a piszesz że materiałem HD można się cieszyć od 1280x720...

kurcze ale porażka... mam laptopa z nvidia Go 7300 i do Samsunga LCD a551 podłączanie przechodzi bezproblemowo i rozdzielczość na ekranie chwyta 1900 na coś :( a z plazmą panasonica mam problem bo jako jeden monitor nie działa w trybie klonowania nie działa dopiero dualview powoduje że pojawia się obraz ale jak pisałem tylko w 1024x768...

kaplica nic się nie da zrobić???

Ps: też mnie dziwi czemu niektórzy piszą że po komponencie mają lepszą jakość niż po euro z RGB??? kurde wykonałem oba połączenia i mi się wydaje że komponent jednak ustępuje jakością euro z RGB /pomijam fakt iż w dvd nalezy ustawić by po euro szło RGB a nie sygnał komponentu lub composite.../

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Szukam opcjonalnego rozwiązania połączenia mojego sprzętu:

Tv Lcd Samsung LeA551 3x hdmi,Component, Scart x2

Amplituner Yamaha RX-V463 z takimi wejściami wyjściami:

RX-V463%205.jpg

Yamaha DVD-S663 z wyjściami:

odtwarzacz-plyt-dvd-yama_4612.jpg

Dekoder Samsunga CP DSB-H370G:

dekoder3jd5.jpg

I teraz mam plan to podłączyć w taki sposób:

tv-hdmi-dekoder

tv-hdmi-dvd

dvd-coaxial-dvd

no i dekoder z ampli tylko jak?(analogowo chinche?czy optykiem??)

Albo całkiem inny sposób

Ampli-hdmi-dvd

Ampli-hdmi-dekoder Samsunga Hd

I z Apli wyjściem hdmi do Tv

Podpowiedzcie co i jak.

Edytowane przez Drego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Planuję zakup Tv Lcd Full Hd z trzema wejściami hdmi i dekodera cyfrowego polsatu hd z jednym wejściem hdmi. Posiadam już nagrywarkę sony, również z jednym wejściem hdmi. Zastanawiam się nad tym jak można podłączyć te urządzenia tak, aby możliwe było nagrywanie sygnału hd z dekodera w najwyższej jakości i potem odtwarzanie go w najwyższej jakości na tv, skoro zarówno dekoder jak i nagrywarka posiadają po jednym złączu hdmi. Nagrywarka, którą posiadam ma funkcję umożliwiającą oglądania od początku nagrywanego materiału, podczas gdy cały czas trwa jego nagrywanie. Zastanawiam się czy istnieje możliwość taka, że będę jednocześnie nagrywała w hd i oglądała w hd? Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagrywarka ma jedno, ale wyjście HDMI. Co oznacza iż może tą drogą jedynie przesłać sygnał do TV. Posiadana przez Ciebie nagrywarka to zapewne DVD z HDD, więc nie nagrasz na niej sygnału HD (pomijając jego niedostępność dla urządzeń nagrywających).

Nagrywanie w HD zapewniają jedynie nagrywarki BD/HDD, drogie jak pierun i w Polsce raczej nie do kupienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak optymalnie podłączyć te urządzenia? Czy mogę połączyć dekoder z tv przez hdmi, by odbierać sygnał HD i jednocześnie dekoder z nagrywarką przez scart lub component oraz nagrywarkę z tv przez component lub scart? Zależy mi na jak najlepszym sygnale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dekoder-HDMI-TV; dekoder-scart-nagrywarka; nagrywarka-HDMI-TV. Jeśli dekoder nie pozwala na jednoczesne uruchomienie Scart i HDMI, to między dekoder a TV komponent. Głębsze "analizy" wymagają znajomości typów posiadanych przez Ciebie urządzeń.

Edytowane przez windmill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcę kupić monitor do komputera Samsung 2233SN, gdyż jest on tani a jego natywna rodzielczość to 1920x1080, czyli FullHD na czym mi zależy.

Mój problem wiąże się z tym, że ma on jedynie wejście analogowe VGA (D-Sub) a moja karta graficzna (Gainward nVidia GeForce 9800 GTX+ 512MB) ma tylko dwa wyjścia DVI-I (Dual Link) (nie ma ani HDMI ani VGA) i obsługuje rozdzielczość 1920x1080 (sprawdzałem na telewizorze 42”). Mam przejściówkę DVI-VGA a w zestawie z monitorem jest kabel VGA-VGA, więc problemów z podłączeniem nie będzie.

Moje pytanie jest następujące: jakiej jakości będzie wyświetlany obraz w tej konfiguracji (karta-przejściówka-kabel-monitor)? A także na ile będzie się różnił od obrazu wyświetlanego na monitorze o podobnych parametrach (nawet tych bardziej zaawansowanych - typu kontrast, plamka itp.), który miałby wejście HDMI i byłby podłączony kablem HDMI-HDMI do karty graficznej z wyjściem HDMI obsługującej rozdzielczość 1920x1090.

Moja wiedza w tej dziedzinie jest nikła, więc będę wdzięczny za wszelką pomoc i wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziomus..

Jesli sprzedawca byl w porzadku. to w pudelku powinny byc 2 przejsciowki.. które pozwolą na podłączenie przez kabel HDMI.. mam stary monitor (patrząc po złaczach.. bo jest tylko VGA..) i musiałem wpiąć ową przejciówkę, by móc co kol wiek zobaczyć na monitorze.

Swoja grafe (GF 9600GT 512mb dałem pod HDMI ((Przejsiowka)) ) i obraz mialem bardzo ladny, a TV sam przeskalowal do fullHD ;) po mimo, że mam STANDARDOWO HD Ready. ;)

Edytowane przez LongeruS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja grafe (GF 9600GT 512mb dałem pod HDMI ((Przejsiowka)) ) i obraz mialem bardzo ladny, a TV sam przeskalowal do fullHD ;) po mimo, że mam STANDARDOWO HD Ready. ;)

Co za stek bzdur.

Edytowane przez Fenio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcę kupić monitor do komputera Samsung 2233SN, gdyż jest on tani a jego natywna rodzielczość to 1920x1080, czyli FullHD na czym mi zależy.

Mój problem wiąże się z tym, że ma on jedynie wejście analogowe VGA (D-Sub) a moja karta graficzna (Gainward nVidia GeForce 9800 GTX+ 512MB) ma tylko dwa wyjścia DVI-I (Dual Link) (nie ma ani HDMI ani VGA) i obsługuje rozdzielczość 1920x1080 (sprawdzałem na telewizorze 42”). Mam przejściówkę DVI-VGA a w zestawie z monitorem jest kabel VGA-VGA, więc problemów z podłączeniem nie będzie.

Moje pytanie jest następujące: jakiej jakości będzie wyświetlany obraz w tej konfiguracji (karta-przejściówka-kabel-monitor)? A także na ile będzie się różnił od obrazu wyświetlanego na monitorze o podobnych parametrach (nawet tych bardziej zaawansowanych - typu kontrast, plamka itp.), który miałby wejście HDMI i byłby podłączony kablem HDMI-HDMI do karty graficznej z wyjściem HDMI obsługującej rozdzielczość 1920x1090.

Moja wiedza w tej dziedzinie jest nikła, więc będę wdzięczny za wszelką pomoc i wskazówki.

Jakość przesłanego sygnału będzie taka jak przepustowość najsłabszego łącza / kabla. Konkrety i suche fakty znajdziesz w pierwszym poście tego tematu.

Sygnał wyjściowy możesz mieś rewelacyjny ale nic z zachwytów jak i tak zostanie on "obcięty" na wejściu do monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...