Skocz do zawartości
pepekrk

OLED 65'' do 14 tys. zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Jeśli chodzi o telewizory i monitory (bo monitora też w sumie szukam 😑) to jestem laikiem, moja wiedza zatrzymała się na etapie pierwszych OLEDów. Im dłużej chodzę po sklepach, czytam recenzje/testy tym mniej jestem zdecydowany. Pierwotnie brałem pod uwagę zakup telewizora w okolicach 6-7k. W sklepie zobaczyłem różnicę między telewizorami z tej półki cenowej a telewizorem za niecałe 10k (konkretnie był to Sony XR-65A80K). Przepatrzyłem później wiele testów etc. i wyszło mi że najlepszy możliwy wybór na ten moment (pod moje preferencje) to Sony XR-65A95K. Musiałbym sporo dołożyć, ale wychodziło mi że warto - wróciłem do sklepu i odradzono mi ten model. Byłem troche zdziwiony, bo oba te telewizory sprzedają z taką samą prowizją (jest na YT fajny materiał o tym jak to rozpoznać etc.). Sprzedawca/doradca argumentował to gorszą czernią (faktycznie tak było patrząc na nie obok siebie), no i przede wszystkim ceną.

Żeby jeszcze bardziej nie przedłużać...docelowo będę chciał podpiąć konsolę i soundbara (np. Yamaha YSP-2700). Jeśli TV będzie sam z siebie grał dobrze, to zastanowie się czy jest sens dokupować kolejne audio, nie jestem audiofilem (słuchałem kilku TV w sklepie i było zaskakująco dobrze jak na telewizor). Obecnie grono telewizorów, które biorę pod uwagę:

1. Sony XR-65A80K - widziałem na żywo - super
2. Sony XR-65A95K - j/w
3. Samsung QE65S95B - wydaje się mieć idealny stosunek cena/jakość, ale trochę przeraża mnie zużycie prądu w trybie HDR oraz brak Google TV
4. Philips 907/12 - polecony w sklepie, w sumie też wydaje się OK...no i bajer w postaci ambilight, ale nigdy nie widziałem tego na żywo w warunkach domowych
5. LG G23LA

Wolałbym wydać nie więcej niż 10k, ale jeśli warto dołożyć to jestem w stanie wydać MAX 14k. Zakupu dokonałbym najchętniej w euro rtv agd (raty 0% + może uda się trafić na jakąś promocje/kartę podarunkową z okazji zbliżającego się 'black friday') z wykupieniem dodatkowej gwarancji (czytałem OWU z tych wszystkich popularnych marketów i tylko euro ma moim zdaniem godny uwagi wariant).
Proszę o jakieś rady/sugestie/dodatkowe propozycje :)

 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? ~40m2 (salon z otwartą kuchnią za plecami)
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-4
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne również bokiem (kąty są ważne)
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć  wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju z boku
7. Jaki masz obecnie telewizor nie mam 😅
8. Co chcemy aby telewizor posiadał odpowiedź w treści
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) 4K, HD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora docelowo konsola i soundbar z subwooferem
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor 2-3
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą matową
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej filmy, seriale 
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ewnetualnie tylko aplikacje 
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? tak, 30%
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień wieczorami
17. Preferencje co do wielkości tylko 65''
18. Co Cię denerwuje w telewizorach przepalone piksele, smużenie, słabe kąty widzenia
19. Preferencje co do marki SONY/PHILIPS 
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne nie 
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup 14k (raczej na raty jeśli będą 0%)

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu tak

Edytowane przez pepekrk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta gorsza czerń między A95K, a A80K była widoczna na włączonych tv, czy tylko na wyłączonych? Matryce QD przez brak warstwy polaryzacyjnej na pewno mogą wydawać się bardziej szare w dzień przy wyłączonym ekranie. I może podczas oglądania przy nasłonecznionym pomieszczeniu. Widziałem obok siebie te dwa modele na AVS tegorocznym i nie zauważyłem tego. Ale też nie spędziłem aż tak dużo czasu.

Nad samsungiem bym się mocno zastanowił. Bardzo kusi ceną, zwłaszcza teraz z cashbackiem. Ale panel QD to nie wszystko. Bez kalibracji obraz nie jest aż taki dobry i niektórzy narzekają na teochę bolączek. Zarówno u nas i na zagranicznych forach. Jeden z użytkowników opisuje tu swoje wrażenia i pisał ostatnio o zalewaniu detali w czerniach podobnie jak LG C1, bez kalibracji.

A95K wydaje się najlepszy z tych co wymieniłeś. Panele QD są też znacznie lepsze jeśli chodzi o jednorodność panelu (banding, tint itp). Musisz sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy chcesz do niego dokładać względem innych.

Zacząłem podobnie jak Ty od przedziału ok 7-8tys i rozmiaru 65”. Miałem kilka przygód z oledami Lg, niestety loteria paneli. Przez chwile zastanawiałem się czy nie pojąć w stronę Samsungga (był wtedy za ok 12tys). Ale finalnie trafiła się mega okazja i wziąłem większy rozmiar. Także u mnie gra 77” A80K. Na pewno dla mnie ma lepszy obraz od zeszłorocznego Lg C1. Ale nie wiem jak tegoroczne LG. Nie widziałem ich na żywo. A podobno sporo poprawili.

Jak masz jakieś pytania o A80K, to śmiało :)

I jeszcze Philips. Widziałem tegoroczne oledy na AVS i też bardzo podobał mi się obraz.

Edytowane przez mati_luk
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli kiedykolwiek chcesz porównywać OLEDY ... muszą być one skalibrowane. Inaczej żadne porównania nie mają sensu, a wnioski nie są miarodajne.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tak dużego pomieszczenia 77" nie będzie za wielki, ale zmieścisz się w budżecie. 83" to dobra wielkość, no ale cena już ok 20 kzł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG 83C1 to znakomity TV. Świeci u mojego sąsiada i jak do niego wpadam to za każdym razem wielkość zwala mnie z nóg i scenka opada ;) . Jak masz miejsce żeby go powiesić to zdecydowanie warto. U mnie max niestety 77" ale ratuję się projektorem i 120" :) .

Jest też nowszy 83C2 i SONY 83A90, nie widziałem w kontrolowanych warunkach więc się nie wypowiadam.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem tym sąsiadem, ale potwierdzam w całej rozciągłości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.11.2022 o 20:36, pmcomp napisał:

Jesli kiedykolwiek chcesz porównywać OLEDY ... muszą być one skalibrowane. Inaczej żadne porównania nie mają sensu, a wnioski nie są miarodajne.

Trafna uwaga, dzięki

 

W dniu 19.11.2022 o 19:30, mati_luk napisał:

A ta gorsza czerń między A95K, a A80K była widoczna na włączonych tv, czy tylko na wyłączonych? Matryce QD przez brak warstwy polaryzacyjnej na pewno mogą wydawać się bardziej szare w dzień przy wyłączonym ekranie. I może podczas oglądania przy nasłonecznionym pomieszczeniu. Widziałem obok siebie te dwa modele na AVS tegorocznym i nie zauważyłem tego. Ale też nie spędziłem aż tak dużo czasu.

Nad samsungiem bym się mocno zastanowił. Bardzo kusi ceną, zwłaszcza teraz z cashbackiem. Ale panel QD to nie wszystko. Bez kalibracji obraz nie jest aż taki dobry i niektórzy narzekają na teochę bolączek. Zarówno u nas i na zagranicznych forach. Jeden z użytkowników opisuje tu swoje wrażenia i pisał ostatnio o zalewaniu detali w czerniach podobnie jak LG C1, bez kalibracji.

A95K wydaje się najlepszy z tych co wymieniłeś. Panele QD są też znacznie lepsze jeśli chodzi o jednorodność panelu (banding, tint itp). Musisz sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy chcesz do niego dokładać względem innych.

Zacząłem podobnie jak Ty od przedziału ok 7-8tys i rozmiaru 65”. Miałem kilka przygód z oledami Lg, niestety loteria paneli. Przez chwile zastanawiałem się czy nie pojąć w stronę Samsungga (był wtedy za ok 12tys). Ale finalnie trafiła się mega okazja i wziąłem większy rozmiar. Także u mnie gra 77” A80K. Na pewno dla mnie ma lepszy obraz od zeszłorocznego Lg C1. Ale nie wiem jak tegoroczne LG. Nie widziałem ich na żywo. A podobno sporo poprawili.

Jak masz jakieś pytania o A80K, to śmiało :)

I jeszcze Philips. Widziałem tegoroczne oledy na AVS i też bardzo podobał mi się obraz.

Przy włączonych, ale w mocnym marketowym świetle.

Pytania:
- dostrzegasz w codziennym użytkowaniu jakieś 'niedoskonałości'?
- jak spisuje się audio tego telewizora? szczególnie chodzi mi o jakość muzyki, bo zastanawiam się czy dokładać do tego jakiś soundbar etc
- masz konsole? jeśli tak, to też prosiłbym o opinię na temat odczuć z perspektywy gracza

Byłem w weekend jeszcze w Sony Center - włączyli mi ten sam materiał na 3 TV obok siebie: A80k, A90J i A95K. Owszem, da się znaleźć różnice między 80/90 a 95, ale teraz już jestem pewien że dla mnie nie są one warte 4 tys. zł. Także przede mną jeszcze raczej tylko decyzja A80k vs A90J

Z tym rozmiarem to trochę zbiliście mnie z tropu - mam już zamontowany uchwyt i różne [beeep]erele na tej ścianie, ale mierzyłem i wychodzi że powinien się zmieścić telewizor szeroki na maksymalnie 176cm...tylko jak to jest z jakością obrazu takiego TV? Czy porównanie tego samego modelu 65'' vs 77'' nie wypada gorzej dla tego drugiego? Jaka powinna być odległość osób oglądających od tak dużego ekranu?

...i w sumie to mam jeszcze jedną zagwozdkę - ubezpieczenie :)

W SonyCenter przedłużają gwarancję producenta do 6 lat za około 600-700zł, a rtv euro agd za 1600 na analogiczny okres, tyle że z uwzględnieniem wszystkich wypadków/kradzieży etc. Wiem, że te ubezpieczenia mają mocno mieszane opinie, ale porónałem OWU z 3 marketów i to z euro jest bardzo ok. Mam małe dzieci, także różnie może być :)

Dzięki za odpowiedzi

 

Edytowane przez pepekrk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, pepekrk napisał:

Pytania:
- dostrzegasz w codziennym użytkowaniu jakieś 'niedoskonałości'?
- jak spisuje się audio tego telewizora? szczególnie chodzi mi o jakość muzyki, bo zastanawiam się czy dokładać do tego jakiś soundbar etc
- masz konsole? jeśli tak, to też prosiłbym o opinię na temat odczuć z perspektywy gracza

Hej :)

ad1 - w sumie na tle poprzednich oledów jakie przerobiłem, ten trafił mi się najlepszy. Jedyne co w nim znalazłem (jestem wymagający pod względem jakości obrazu), to minimalnie jaśniejsza prawa strona, właściwie obszar przy prawej krawędzi. Ale trzeba zrobić ciemnię w pokoju, mega się przyglądać i włączyć planszę <5% szarości. Na aparacie wychodzi to gorzej niż w rzeczywistości. Pojedyncze przypadki się trafiają, kiedy dostrzegam to podczas oglądania na co dzień. Albo wydaje mi się, że dostrzegam :) Poza tym, nie mam się do czego przyczepić. Ale ciężko znaleźć idealny oled na matrycy LG. To może dopiero na QD oled.

ad2 - audio jest bardzo fajne. Znacznie lepsze niż z LG C1. Głośniki pod matrycą robią robotę. Na co dzień puszczam i tak dźwięk przez wzmacniacz, za jakiś czas soundbar. Ale o ile na LG dźwięk był słaby i w ogóle nie używałem wbudowanych głośników. To tutaj czasem jak odpalam cos na chwilę, potrafię nie włączać wzmacniacza i gram z tv. Do yt czy obejrzenia czegoś od tak jest wystarczająco jak na tv. Ale jak myślisz o muzyce, to raczej coś zewnętrznego trzeba będzie dokupić. Niemniej dźwięk jest wyraźny, z porcją basu odpowiednią na tv. I nie jest stłumiony, niewyraźny.

ad3 - mam PS4 pro. Nie gram jakoś bardzo dużo, ale nie zaobserwowałem przyciemniania ekranu i innych bolączek. Nie gram też w fify i gry z dużą ilością stałych elementów. Zarówno HDR jak i SDR w grach wygląda bardzo dobrze. Ostatnio odpaliłem Ghost of Tsushima i ta gra wygląda obłędnie :) Co chwila zwalniałem podczas przemieszczania się między lokacjami dla podziwiania widoków :) Porównywałem też wrażenia jakie zapamiętałem z C1 na demie 8 części Resident Evil w lokacjach na dworze. To tam miałem wrażenie, że od ilości bieli (śnieg) tv trochę się przyciemnia. Jakiś taki dyskomfort oczu zapamiętałem. Tutaj obraz ok, bardzo dobre wrażenia na tych samych lokacjach.

W Sony Center nie przedłużają przypadkiem do 5 lat? Właśnie dowiadywałem się mailowo w spawie dokupienia. Można dokupić w ciągu 360 dni od kupna, nawet jak kupiłeś poza Sony Center. Oczywiście z oficjalnej dystrybucji. Ale 77" A80K, to jest ok 1050zł za rozszerzenie do 5 lat. I to jest gwarancja producenta, a nie ubezpieczenie, które może mieć dziwne zapisy małym druczkiem ;)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2022 o 12:04, mati_luk napisał:

Hej :)

ad1 - w sumie na tle poprzednich oledów jakie przerobiłem, ten trafił mi się najlepszy. Jedyne co w nim znalazłem (jestem wymagający pod względem jakości obrazu), to minimalnie jaśniejsza prawa strona, właściwie obszar przy prawej krawędzi. Ale trzeba zrobić ciemnię w pokoju, mega się przyglądać i włączyć planszę <5% szarości. Na aparacie wychodzi to gorzej niż w rzeczywistości. Pojedyncze przypadki się trafiają, kiedy dostrzegam to podczas oglądania na co dzień. Albo wydaje mi się, że dostrzegam :) Poza tym, nie mam się do czego przyczepić. Ale ciężko znaleźć idealny oled na matrycy LG. To może dopiero na QD oled.

ad2 - audio jest bardzo fajne. Znacznie lepsze niż z LG C1. Głośniki pod matrycą robią robotę. Na co dzień puszczam i tak dźwięk przez wzmacniacz, za jakiś czas soundbar. Ale o ile na LG dźwięk był słaby i w ogóle nie używałem wbudowanych głośników. To tutaj czasem jak odpalam cos na chwilę, potrafię nie włączać wzmacniacza i gram z tv. Do yt czy obejrzenia czegoś od tak jest wystarczająco jak na tv. Ale jak myślisz o muzyce, to raczej coś zewnętrznego trzeba będzie dokupić. Niemniej dźwięk jest wyraźny, z porcją basu odpowiednią na tv. I nie jest stłumiony, niewyraźny.

ad3 - mam PS4 pro. Nie gram jakoś bardzo dużo, ale nie zaobserwowałem przyciemniania ekranu i innych bolączek. Nie gram też w fify i gry z dużą ilością stałych elementów. Zarówno HDR jak i SDR w grach wygląda bardzo dobrze. Ostatnio odpaliłem Ghost of Tsushima i ta gra wygląda obłędnie :) Co chwila zwalniałem podczas przemieszczania się między lokacjami dla podziwiania widoków :) Porównywałem też wrażenia jakie zapamiętałem z C1 na demie 8 części Resident Evil w lokacjach na dworze. To tam miałem wrażenie, że od ilości bieli (śnieg) tv trochę się przyciemnia. Jakiś taki dyskomfort oczu zapamiętałem. Tutaj obraz ok, bardzo dobre wrażenia na tych samych lokacjach.

W Sony Center nie przedłużają przypadkiem do 5 lat? Właśnie dowiadywałem się mailowo w spawie dokupienia. Można dokupić w ciągu 360 dni od kupna, nawet jak kupiłeś poza Sony Center. Oczywiście z oficjalnej dystrybucji. Ale 77" A80K, to jest ok 1050zł za rozszerzenie do 5 lat. I to jest gwarancja producenta, a nie ubezpieczenie, które może mieć dziwne zapisy małym druczkiem ;)

Dzięki :)

To w sumie mam jeszcze jedno pytanie - zadałem je już na forum, ale pewnie ciężko będzie uzyskać odpowiedź, a może będziesz wiedział coś w tym temacie:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/67016-samsung-hw-q990b-i-telewizor-sony/?tab=comments#comment-567721

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jest dopiero przede mną :) planuję kupno któregoś z Samsungów- q930b lub w990b. Cenowo korzystniej mi to wychodzi od Sony. Sony z serii 5000 czy 7000 też na pewno są fajne. Ale jak dołożysz suba i satelity, to już cena rośnie znacznie. A mnie interesuje pełen komplet.

Jedyne co „tracisz” kupując soundbar innej marki niż tv w przypadku tych dwóch, to dodatkowe wykorzystanie głośników tv jako centralny. Jeden i drugi producent ma coś podobnego. Coś to pewnie daje. Ale nie zawracał bym sobie tym aż tak głowy.

Zresztą często w testach q990b wypada naprawdę dobrze/porównywalnie w porównaniu z ht-a7000. Mam nadzieję, że już faktycznie wyeliminowali problemy z gubieniem połączenia belki z satelitami czy subem. Podobno q930b ma znacznie mniej problemów, a gra bardzo podobnie.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.11.2022 o 23:17, mati_luk napisał:

Temat jest dopiero przede mną :) planuję kupno któregoś z Samsungów- q930b lub w990b. Cenowo korzystniej mi to wychodzi od Sony. Sony z serii 5000 czy 7000 też na pewno są fajne. Ale jak dołożysz suba i satelity, to już cena rośnie znacznie. A mnie interesuje pełen komplet.

Jedyne co „tracisz” kupując soundbar innej marki niż tv w przypadku tych dwóch, to dodatkowe wykorzystanie głośników tv jako centralny. Jeden i drugi producent ma coś podobnego. Coś to pewnie daje. Ale nie zawracał bym sobie tym aż tak głowy.

Zresztą często w testach q990b wypada naprawdę dobrze/porównywalnie w porównaniu z ht-a7000. Mam nadzieję, że już faktycznie wyeliminowali problemy z gubieniem połączenia belki z satelitami czy subem. Podobno q930b ma znacznie mniej problemów, a gra bardzo podobnie.

Trochę jeszcze poczytałem/posłuchałem i na ten moment celuję w w990b. Daj proszę znać jak wrażenia (tzn. jeśli w ogóle go kupisz). Czy orientujesz się, ile taki zestaw zjada prądu? Z racji tego że subwoofer według mojej wiedzy działa na innych zasadach niż klasyczny głośnik, zastanawiam się ile więcej prądu pobierze w praktyce taki zestaw vs tylko duży soundbar

PS. Czytalem że bezprzewodowy Dolby Atmos działa tylko z telewizorami Samsunga. Z tego co zrozumiałem, gdy soundbar zostanie podłączony kablem do TV (a taki mam zamiar), to pomimo iż satelitki będą dostawać sygnał bezprzewodowo, to tutaj Dolby Atmos już zadziała. Czy czytałeś coś na ten temat? ...bo kupiłem już TV od Sony :)

Edytowane przez pepekrk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie kupiłem :)

Co do Atmosa to dobrze myślisz. Ten bezprzewodowy, to ja zrozumiałem, że działa to tak, że podpinasz soundbara tylko do prądu i bezprzewodowo wysyłasz na niego Atmosa. A jak podłączysz HDMI, to już idzie normalnie. Na wszystkie głośniki w zestawie.

Ps. Który tv w końcu kupiłeś?

Edytowane przez mati_luk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, mati_luk napisał:

Ja jeszcze nie kupiłem :)

Co do Atmosa to dobrze myślisz. Ten bezprzewodowy, to ja zrozumiałem, że działa to tak, że podpinasz soundbara tylko do prądu i bezprzewodowo wysyłasz na niego Atmosa. A jak podłączysz HDMI, to już idzie normalnie. Na wszystkie głośniki w zestawie.

Ps. Który tv w końcu kupiłeś?

Sony XR-65A80K :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mati_luk napisał:

Gratuluję :) Jakąś dobrą cenę/promocję trafiłeś?

Dzięki :)

Chyba nic szczególnego - 8999 w rtv euro, przy czym 1 rata gratis więc w sumie to wychodzi 8500 z hakiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra cena. Pod koniec lipca dałem 8000 za 65" A80J. Na sam koniec dostępności były promki na taką cenę. Raz chyba dało się ustrzelić poniżej tych 8tys. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...