Skocz do zawartości
lm81

Timecode w plikach .mkv

Rekomendowane odpowiedzi

Jakim programem mogę odczytać timecode (kody czasowe) z plików .mkv. Chciałbym je wykorzystać do dzielenia filmów.

Przeglądałem media player classic, ale nie znalazłem odpowiedniej opcji.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='lm81' post='56542' date='19.08.2007, 14:46 ']Jakim programem mogę odczytać timecode (kody czasowe) z plików .mkv. Chciałbym je wykorzystać do dzielenia filmów.[/quote]
Spróbuj MKVtoolnix (mkvmerge GUI) i mkvextract (MKVextractGUI).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='56546' date='19.08.2007, 15:00 ']Spróbuj MKVtoolnix (mkvmerge GUI) i mkvextract (MKVextractGUI).[/quote]


Za pomocą mkc chcę dokonać podziału, ale nie wiem jak odczytać te kody czasowe z pliku .mkv (chcę wykorzystać kody czasowe, bo wydaje mi się, że będą dokładniejsze niż podział na podstawie czasu odtwarzania - time code zawiera chyba też numer klatki).

W kmplayer też patrzyłem i nie widziałem opcji włączenia wyświetlania time code. To samo w mkvtoolnix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='lm81' post='56550' date='19.08.2007, 16:04 ']Za pomocą mkc chcę dokonać podziału, ale nie wiem jak odczytać te kody czasowe z pliku .mkv (chcę wykorzystać kody czasowe, bo wydaje mi się, że będą dokładniejsze niż podział na podstawie czasu odtwarzania - time code zawiera chyba też numer klatki).[/quote]
Ale o jaki dokładnie timecode Ci chodzi? Chaptery czy coś innego?
Pamiętaj, że i tak podział odbiedzie się nie dokładnie w miejscu wystąpienia klatki kluczowej a nie miejscu które wybierzesz Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedle mojej wiedzy to timecode wyglada tak:
00:00:00:00
godziny, minuty, sekundy i klatki
i innego chyba nie ma :)

Edytowane przez niesfiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='niesfiec' post='56558' date='19.08.2007, 17:08 ']Wedle mojej wiedzy to timecode wyglada tak:[/quote]
Generalnie to tak, chociaż zamiast klatek na końcu mogą być milisekundy, ale problem w tym że w plikach MVK jest jeszcze coś takiego jak "Timecode file format":
[url="http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/doc/mkvmerge.html#EXTERNAL%20TIMECODE%20FILES"]http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolni...IMECODE%20FILES[/url]

"mkvmerge allows the user to chose the timecodes for a specific track himself. This can be used in order to create files with variable frame rate video or include gaps in audio. A frame in this case is the unit that mkvmerge creates separately per Matroska block. For video this is exactly one frame, for audio this is one packet of the specific audio type. E.g. for AC3 this would be a packet containing 1536 samples."

Dlatego pytam się o co chodzi czy o właśnie te timecode'y czy po prostu o znaczniki chapterów czy może jeszcze o coś innego? Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolega wyraznie pisze o jaki timecode mu chodzi:

Za pomocą mkc chcę dokonać podziału, ale nie wiem jak odczytać te kody czasowe z pliku .mkv (chcę wykorzystać kody czasowe, bo wydaje mi się, że będą dokładniejsze niż podział na podstawie czasu odtwarzania - [color="#FF0000"]time code zawiera chyba też numer klatki[/color]).

W kmplayer też patrzyłem i nie widziałem opcji włączenia wyświetlania time code. To samo w mkvtoolnix.

Mam też powazne watpliwosci czy jakiś program do odtwarzania pokazuje timecode, oprócz programów do edycji.
Timecode to coś co wystepuje w procesie produkcji i montażu. Edytowane przez niesfiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chodzi mi o time code o którym mówi niesfiec. Ale zdaje się, że skoro mkvtoolnix dzieli według klatek kluczowych to i tak podział nie nastąpi w miejscu dokładnie wskazanym za pomocą time code.

Ogólnie to chodzi mi o to, żeby pliki .mkv dzielić w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu przeszkadzało to w oglądaniu (zmiana sceny, ewentualnie ujęcia). Czasem jednak mkvtoolnix dzieli film w innym momencie niż ja chcę. I stąd właśnie moje pytanie o te time codes.

Może macie jakiś inny sposób na dzielenie plików .mkv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='niesfiec' post='56561' date='19.08.2007, 17:33 ']Kolega wyraznie pisze o jaki timecode mu chodzi:[/quote]
No właśnie nie do końca wyraźnie bo:
[quote]nie wiem jak odczytać te kody czasowe z pliku .mkv (chcę wykorzystać kody czasowe[...])[/quote]
"Odczytać" w pliku .mkv można właśnie timecodes v1/v2/v3 albo chaptery, dlatego nie wiedziałem o co chodzi.
A chodzi o program, który pokaże kod czasowy w trakcie odgrywania plku. Odczytać coś z pliku a pokazać w trakcie odtwarzania to jest dla mnie róznica.

[quote]W kmplayer też patrzyłem i nie widziałem opcji włączenia wyświetlania time code. To samo w mkvtoolnix.[/quote]
A to mnie dalej zmyliło, bo mkvtoolnix nie jest odtwarzaczem.

[quote name='lm81' post='56562' date='19.08.2007, 17:35 ']Czasem jednak mkvtoolnix dzieli film Może macie jakiś inny sposób na dzielenie plików .mkv?[/quote]
Bez reencodowania nie podzielisz dokładnie co do klatki. Można dzielić tylko na klatkach kluczowych.

Jeżeli jednak chcesz sobie wyświetlić timecode to możesz to zrobić w Avisynth takim skryptem :

DirectShowSource("film.mkv").ShowSMPTE()

lub

DirectShowSource("film.mkv").ShowFrameNumber()

Pierwsze pokaże timecode, drugi kolejny numer klatki

Plik .avs mozesz potem otworzyć na przykład w VitualDub Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie timecode znika z materiału w trakcie produkcji i to jest ten prawdziwy pierwotny pozwalajacy na dokładny montaż,
jeśli jakiś program pokazuje cos podobnego to fajnie ale nie jest timecode materiału zródłowego.
Jesli masz kamerę z timecodem to wiadomo o co chodzi. Edytowane przez niesfiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwestia klatek kluczowych zamyka sprawę podziału pliku .mkv.

Dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='niesfiec' post='56580' date='19.08.2007, 19:14 ']Dla mnie timecode znika z materiału w trakcie produkcji i to jest ten prawdziwy pierwotny pozwalajacy na dokładny montaż,
jeśli jakiś program pokazuje cos podobnego to fajnie ale nie jest timecode materiału zródłowego.[/quote]
No ale koledze chodzi o to, żeby jakiś program pokazał mu dokładnie numer klatki jak zrobi stop. Wiadomo, że nie chce wydobyć jakiegoś tam, używanego przy montażu (albo nie, patrz niżej) timecodu.

Zresztą timecode można resetować, dodawać od nowa podczas montażu, przegrywania, itp. Timecode do montażu ok, ale to nie jest jeden jedyny prawdzimy timecode.
A na przykład przy produkcji na taśmie w ogóle nie operujesz timecodem tylko stopażem. Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...