Skocz do zawartości
  • 0
Havoc

OLED - Ghosting poprzedniej sceny na szarym ekranie (to nie burn-in)

Pytanie

Napisano (edytowane)

Witajcie.

Mam ogromny problem aby opisać słowami to co się dzieje na moim OLED od LG (LG 55eg9a7v) ale załączam poniżej grafikę która to obrazuje w trochę przerysowany sposób, aby jednak było widać o co chodzi. Niestety, uchwycenie tego aparatem jest super ciężkie, choć wieczorem spróbuję jeszcze z użyciem DSLr, więc w razie czego będzie update.

Long story short. Mam starego LG OLED, jeszcze 1080p (tak, były takie ;) ) no i jakoś tak odkąd bawiłem się w jego kalibrację to zacząłem zwracać uwagę na to co się dzieje z obrazem po zmianie planszy. A jest to efekt, który raz zobaczony, już się nie "odzobaczy" niestety. Wątpię aby to był jakikolwiek problem do rozwiązania, ale zastanawia mnie czy ktoś inny zauważył takie cyrki na innych OLEDach. Wkurza mnie to do tego poziomu że myślę o przeskoku na neo qLED albo nowe OLEDy jeśli te są pozbawione takich problemów :)

W każdym razie, spróbuję opisać o co chodzi a poniżej jak wspomniałem dwie fotki przed i po.

Ogólnie mam duży binding, widziany oczywiście na szarej planszy. Ale to jeszcze przeżyje. Gorszy jest właśnie podobny efekt, wyglądający identycznie jeśli chodzi o widoczność i szarość, ale odzwierciedla poprzednią scenę która była na ekranie.

* Czyli w skrócie bo już się rozpisałem za bardzo. Kiedy ładuję NETFLIXA i całe to animowane logo znika, w chwili kiedy ekran robi się czysty ciemny, ja widzę ostatnie klatki z tej całej animacji odbite na ekranie.

* Kiedy odpalam apkę z Shielda, to zanim się załaduje wszystko i widzę szarą planszę to mam wciąż powidoki całego menu Shielda na ekranie. Tak samo przy Xboxie, po odpaleniu gry mija chwila zanim wyświetli się jakaś plansza i w tym czasie widzę całe menu xboxa na ekranie, wszystko jest tylko w 90% przezroczyste i poszarzałe.

- ważne, na 100% czarnej planszy nic się nie dzieje, ale większość kontentu niestety to nigdy 100% czerń, i właśnie w tych momentach kiedy obraz jest tylko prawie czarny mam taki efekt widoczny. Również na filmach, co jest wyjątkowo wkurzające :(

Domyślam się że nie ma jakiejś super opcji do włączenia odświeżenia obrazu w pełni czarną klatką co microsekundę ;] Więc pewnie tego się usunąć nie da. Ale czy takie coś występuje tylko na moim starym rupieciu czy na nowych OLEDach również?

 

i371943_DxO.jpg

i371943.jpeg

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Okey, czyli to norma przy OLED? Szkoda że tego recenzenci nie opisują tak bogato jak tej świetnej czerni...bo przy super czerni każda inna szarość wygląda jak kupa po prostu przez takie reszty poprzedniego obrazu 😕 Chyba trzeba się przemęczyć do nowych hybryd albo neo qLed brać pewnie. Dzięki za info w każdym razie.

Ale tak tylko w ramach wyjaśnienia. Czyszczenie matryc chyba nic nie da. Tak jak wspomniałem, to nie jest coś co po prostu wisi na matrycy bo przez godzinę nie wyświetlałem nic innego na ekranie. Mogę co 5 sekund przerzucać się z aplikacji na aplikację odpalając szarą planszę pomiędzy i jedyne co będzie widoczne na ekranie to nie jakiś stary powidok tylko poprzedni ekran właśnie.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tu nie ma co opisywać. To sa klasyczne powidoki.

Znikają za chwilę. Zrób sobie czyszczenie matrycy, odpowiednia opcja w menu.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...