Skocz do zawartości
Gmeru

Po 7 latach przełom w OLED TV! Widziałem Sony BRAVIA XR A95K z nowatorską matrycą QD-OLED - najlepszy OLED 2022 roku?

Rekomendowane odpowiedzi

Po 7 latach przełom w OLED TV! Widziałem Sony BRAVIA XR A95K z nowatorską matrycą QD-OLED - najlepszy OLED 2022 roku?

O zbliżającym się przełomie w jakości obrazu w telewizorach OLED piszemy na portalu od końca 2020 roku. Wszystko za sprawą wycieków a potem oficjalnych informacji dotyczących produkcji paneli organicznych przez koreańskiego giganta w tym fachu. Mowa o Samsung Display, który stał się drugim producentem matryc OLED obok LG Display. Nie jest żadną tajemnicą, że LG Display był monopolistą w tym zakresie i od 7 lat dostarczał matryce 4K HDR dla największych producentów telewizorów jak LG, Sony, Philips, Panasonic, Hisense i kilku mniejszych. Od kilku lat dało się jednak odczuć brak widocznego progresu w jakości obrazu. Ten był wysoki ale co roku podobny. Zdecydowanie wyciśnięto maksimum możliwości z dotychczasowej technologii. Dlatego bardzo nas ucieszyły wiadomości, że zbliża się konkurencja, która wraz z wprowadzeniem matrycy QD-OLED ma zaoferować znacznie wyższą jasność czy szerszą paletą kolorów mocno wykraczającą poza popularne DCI-P3 znane chociażby z filmów 4K HDR. Pierwszym producentem, który oficjalnie ogłosił swojego flagowca 4K HDR opartego o matrycę QD-OLED na targach CES w Las Vegas było Sony. Nie minęły 2 miesiące a my właśnie jesteśmy po pokazie i już wiemy czego możemy się spodziewać. Czy model BRAVIA XR A95K będzie najlepszym telewizorem OLED tego roku? Wszystko na to wskazuje, gdyż konkurencja nie ma w planach zastosowania tej matrycy.

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zostaje kluczowe pytanie - czy się będzie wypalać - a w zasadzie chyba bardziej takie: o ile wolniej od oled

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa technologia,większa jasność,mniejsze wypalanie,cena za 65'' ok 15k-rewelacja.Gdzie jest haczyk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w cenie 15k za 65" żadnej rewelacji nie widzę. I to jest haczyk.

Dzisiejsza cena za 65B1 to ... 6 tys zł, za 65C1 6,4 tys zł. 

Czyli QD-OLED w tej przekątnej wychodzi 2,5 raza drożej, w wiekszych przekątnych różnica zapewne będzie jeszcze większa.

O pierwszych wrażeniach nt. jakości obrazu wiemy od Gmera ... super :) , nt. mniejszego wypalania nie wiemy nic. I pewnie się nie dowiemy przez najbliższe dwa lata. Chciałbym zobaczyć zapisy w karcie gwarancyjnej SONY nt. wypalania matrycy ;) . Jestem maniakiem najlepszego obrazu ale 2,5 raza na wejściu za niesprawdzony produkt w porównaniu do sprawdzonego osobiście bym nie zapłacił. Poczekałbym conajmniej rok. I zapewne poczekam ale dłużej, jakieś 4-5 lat jak mi się moralnie zużyje mój 77C1, a ceny QD-OLED spadną do rozsądnych poziomów.

Przypominam, że QD-OLEDa SONY wprowadziło do sprzedaży kilkanaście lat temu i po pół roku z hukiem się z tego wycofało. Samsung pokazywał tylko na targach, do komercyjnej oferty nigdy nie trafiły. Mam nadzieję, że przez te lata poprawiono jakość i niezawodność matrycy. Przypominam, że kiedyś znakomity SED też nie trafił na półki.

I moim zdaniem QD-OLED to nie jest żaden przełom. Parametry jasności dalej gorsze od najlepszych LEDów. Czerń porównywalna z WOLEDami. Przełom to będzie jak na rynek wejdzie microLED (tak jakby kiedys wszedł SED - dla przypomnienia LCD z czernią znaną z kineskopów).

A przełom cenowy QD-OLEDów będzie gdy Samsung zacznie robić telewizory z tymi matrycami i będzie chciał powalczyć cenowo z LGkiem. SONY nigdy na taka wojnę nie pójdzie. Czyli za jakies dwa lata.

Pożyjemy, zobaczymy. przypomina mi sie stary kawał: 

Idzie stary byk po łące z młodym byczkiem. W pewnym momencie młody woła do starego na widok stadka jałówek:
- Chodź podbiegniemy szybciutko i przelecimy parę.
Na co stary:
- Po pierwsze nie podbiegniemy, tylko podejdziemy, po drugie nie szybciutko, tylko powoli, a po trzecie nie parę tylko wszystkie.

 

:) 

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gangi007 napisał:

Nowa technologia,większa jasność,mniejsze wypalanie,cena za 65'' ok 15k-rewelacja.Gdzie jest haczyk?

no żartując sobie - haczyk chyba jest w tym, że w tej cenie tv "nie jest ze złota" ;) 

@Gmeru  Piszesz na końcu, że "byłyby to sporo niższe kwoty, niż ktokolwiek się spodziewa", a przecież co najmniej jedna osoba spodziewała się o wiele niższej jeszcze:

pierwsze wpisy z poniższego wątku:

obiecuję V- dość znęcania się.. No ale jeśli @pmcomp (albo youtuber "Quantum TV" https://www.youtube.com/watch?v=HNTH8vgevf0) uważa tego typu opisy pierwszego wrażenia za "tylko marketing" no zatem @Gmeru proszę obroń swoją opinię;) swoje wrażenia. Pokrzep czym to jest poparte, bo niektórych nic nie przekona. Quantum kojarzy mi się z takim "recenzowym Kukizem", który krytykuje w czambuł z góry "alternatywnie" 'antysystemowo", podważając zaufanie itp ale gdyby sam był zaproszony na podobny pokaz co Ty @Gmeru, to by poszedł i wszedł w system 😜 Gdyby dostał sampel do recenzowania to by nie musiał czuć się pomijany, "lekceważony". A tak musi podgryzać, bo swojej własnej recenzji nie ma -zazdrość.

 

Co do moich pierwszych wrażeń z Waszych pierwszych wrażeń 😜  to wypunktowałbym:

- niezbyt atrakcyjna budowa, obudowa tego telewizora (grubość z tyłu itd)

- nie czarny lecz ciemno-szary kolor ekranu (podczas oczywiście wyłączonego telewizora ! ) w porównaniu do dotychczasowego koloru paneli oled

- te rzeczone 200 nitów jasności na pełnym 100 % ekranie - w kontekscie ABLu jeśli tak rzeczywiście gdzieś jest podane - bo np Caleb z Digital Trends ponoć nie zauważył żadnego ABLu! Jeśli rzeczywiście by to marketingowo przekłamał- to w tym wypadku wówczas brawa dla "Quantum TV" ...

Chyba, że telewizor stosuje najróżniejsze nowe tricki, dzięki którym suche liczby nie oddają wgl realnego doświadczenia oglądania.

w tym wypadku @Gmeru jakie było Twoje wrażenie odnośnie postrzegania ABLu na treści SDR i wgl  ??

 

Edytowane przez Lśniąca Tafla Wyobrażeń
literówka
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie to bym nawet prosił Moderatora, aby wykasował z mojego wpisu nazwisko słynnego lubianego przeze mnie muzyka - gdyż znając życie - obawiam się, że zaraz niepotrzebnie pmcomp albo ktoś inny wyrwie z kontekstu nazwisko, zacytuje i się zacznie off-top o polityce, zupełnie niepotrzebny.. Ja wyłącznie z braku na podorędziu trafniejszych porównań do youtubera "Quantum Tv" rzuciłem nazwiskiem, ale nie było moim celem wywoływanie argumentów takich czy innych poglądów politycznych (bo to przecież temat rzeka i jak zawsze zapalny, sorry). Absolutnie nie. Po prostu chodziło mi o to, że taki quantum chce uchodzić za "tego spoza układów", "szczerego" "antysystemowego". Gdy widzę, jak sugeruje na filmiku, że Vincent Teoh jest przekupny to robi mi się lekko niesmacznie. Bo oczywiście dobrze, że próbujemy patrzeć na ręce, kwestionujemy prawdy obiegowe itd itd, nigdy dość! ale gdy widzę, jaki kawał pracy wkłada w swoje merytoryczne pieczołowite perfekcjonistyczne recenzje taki Vincent z HDTVTEST, a ktoś tak po prostu dobrze wygadany próbuje zniszczyć Jego reputację, grając po prostu "na siebie", póki jest jeszcze tym "spoza", nieuznanym recenzentem. Gdy się uważnie wsłucha w recenzje Vincenta, to tam zawsze znalazłem delikatne łyżeczki dziegciu w recenzjach które nawet miłay nagrodę "best in class" "highly recommende". Taki Mr Quantum moim zdaniem po najmniejszej linii oporu uwypukla małe wady bardzo dobrego telewizora i roztrząsa je jakoby całkowicie przemilczane przez "rzekomo przekupnych uznanych testerów'. Kto ma uszy i oczy otwarte ten dostrzeże niuanse wad i zalet. Zaś alternatywny styl działania Pana Quantum raczej po prostu ma za zadanie nabijać sobie punkty, chcąc wejść na tą scenę, na której już są inni. Jak to zrobić? zakwestionować wszystko i mówić językiem "ludu", w ten sposób odróżnić się. Nie słuchałem wszystkich jego "recenzji" na kanale, bo szkoda mi na to czasu. Jeśli nawet istnieją gdzieś jego profesjonalne pełne faktycznie szczerych merytorycznych danych recenzje telewizorów, to czemu niby nie zależy mu na zdobyciu uznania na podstawie własnych osiągnięć, lecz skupia się na ataku (rzekomo w obronie konsumenta). Według mnie to jakiś typowy przykład zazdrości i chęci zaistnienia. Oczywiście, że uznani testerzy mają wady i należy być wyczulonym, ale źle to według mnie zmierza. 

A na tym konkretnym przykładzie A95K no to obsobaczył recenzję i recenzentów, mimowolnie sugerując, że sam tv nie będzie dobry. A nie miał prawdopodobnie narzędzi, aby bez oglądania naocznego tylko na swoim nawet świetnym monitorze prawidłowo porównać jakość kolorów A95K do innego oleda bez palety 90% BT2020 (może się mylę..) Zdobył aplauz i chyba chodzi w tym wszystkim o to, aby zasiać ferment i w rezultacie zareklamować inny sprzęt (np z całym szacunkiem Hisense - jak np piszą jego subskrybenci). Bo przecież w próżni się nie działa. Aby zaistnieć - rzeczywiście oryginalnie jest zapozować na jedynego sprawiedliwego tu. A jeden zechce tv Hisense, a inny wypunktuje jego niedoskonałości tak samo, bez bicia po kostkach.

 

Przepraszam za off-top. Ale chciałem doprecyzować o co chodzi, szczególnie zawrócić od polityki tu. A swoją drogą to właśnie może zainteresuje niektórych, bo to takie symptomatyczne...

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywołałeś mnie poniekąd do tablicy więc też ci odpowiem też "politycznym" tekstem ...

nikt tutaj  nie wie, skąd się wziąłeś. 16 postów na liczniku i wszystkie to promocja i PR. I nikt nie wiem jak długo zostaniesz. 

Dlaczego ???

Ja mam swoje podejrzenia bo od 16-u lat niejedno już na tym portalu widziałem. Takich jak ty "promotorów" było wielu i szybko znikali. Na szczęście każdy swój rozum ma i dokona własnej oceny ... pewnie na początku twoich wpisów, ze szczególnym uwzględnieniem twojej osoby, a potem rzeczonego telewizora i rzeczonej technologii. Jesli sa tak dobre to obronią się same bez twojej pomocy.

A tak przy okazji Vincent także twojej pomocy nie potrzebuje, poradzi sobie. Ja odnoszę wrażenie, że to jednak ty chciałeś się tu wypromować na jego "marce".

👎😡

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej dodał ciekawą kwestię: jasność 1000 nitów (którego de facto nigdy nie było w pełni) matrycy WRGB (LG Display) nie równa się jasności 1000 nitów matrycy RGB (na ten moment Samsung Display). Ta druga uzyskuje ten wynik z mieszanki barw podstawowych (R+G+B = 1000). W przypadku matrycy WRGB jest ponad dwukrotnie mniej (R+G+B = 400, reszta to W). W związku z tym jeśli są jaskrawe efekty na filmie w kolorze np. żółtym, błękitny, czerwonym (czy dowolnym innym niż biały) to między tymi matrycami robi się duża różnica w jasności (pomimo, że obie są klasyfikowane jako 1000 nitów).

7 godzin temu, klaus71 napisał:

no to zostaje kluczowe pytanie - czy się będzie wypalać - a w zasadzie chyba bardziej takie: o ile wolniej od oled

Tego nie wie nikt. Zobaczymy jakie niespodzianki nas czekają za kilka lat od kupna - o ile będą 😉

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Gmeru napisał:

Tego nie wie nikt. Zobaczymy jakie niespodzianki nas czekają za kilka lat od kupna - o ile będą 😉

no kilka lat nie trzeba będzie czekać - już w gwarancji będzie info czy uznają wypalenia czy nie  

no i ciekawe czy znajdzie się odważny by tv za 15tysi używać z windowsem jako monitor - albo chociaż RTINGS zapuści mu tryb dynamiczny na stałej planszy na miesiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, klaus71 napisał:

no i ciekawe czy znajdzie się odważny by tv za 15tysi używać z windowsem jako monitor

Taki odważny niech nazwie się głupcem.TV to TV?Jest tu na forum profil co wypalił paletę LG,Panasonica,bo go nie stać na ''profesjonalny sprzęt'',a w warzywniaku targuje  się przy kupnie 1 kg cebuli.

Edytowane przez gangi007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gmeru a jak z tą kwestią ABL- u, o którą już zapytałem Cię powyżej. Jak wynika z Waszych obserwacji ? Tu w niniejszym artykule napisaliście, ze "jasność na całym ekranie" qd-oled ma wynosić około 200 nit. Czy tak faktycznie jest? co to oznacza w praktyce w porównaniu do dotychczasowych oledów? Mógłbyś ten watek rozwinąć bo to brzmi frapująco.. i  interesująco    ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gangi007 napisał:

Taki odważny niech nazwie się głupcem.TV to TV?

ale czemu głupiec - reklamują zdaje się QD-OLED jako odporny na wypalanie

dla mnie oled to byłby najlepszy monitor pod względem jakości obrazu i zerowego smużenia - w tej kwestii deklasuje każdy lcd

a QD-OLED wydaje się jeszcze kolejnym krokiem naprzód- oby była mała wojenka oled vs qd-oled to i ceny będa może konkurencyjne

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Lśniąca Tafla Wyobrażeń napisał:

Tu w niniejszym artykule napisaliście, ze "jasność na całym ekranie" qd-oled ma wynosić około 200 nit. Czy tak faktycznie jest? co to oznacza w praktyce w porównaniu do dotychczasowych oledów? 

oledy miały ABL na poziomie 160-170 na 100% białej planszy np ten:

LG G1 OLED Review (OLED55G1PUA, OLED65G1PUA, OLED77G1PUA) - RTINGS.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra wiadomość. Mam nadzieję, że dzięki temu spadną ceny oledów. Ostrze sobie pazurki na na Sony A90J w 83".

Kilka przełomów co to miały być i nie były, to już widziałem. Pożyjemy, zobaczymy ;)

P.S.

Żeby nie było, jako entuzjasta audio/video szczerze trzymam kciuki QD-OLEDy

 

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co najlepsze, właśnie A90J (jak wspominałem w tekście/wideo) zostaje w ofercie na 2022 rok. Brałbym z miejsca jak stanieje. 83" marzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Gmeru napisał:

I co najlepsze, właśnie A90J (jak wspominałem w tekście/wideo) zostaje w ofercie na 2022 rok. Brałbym z miejsca jak stanieje

10990 za 65''w RTV euro Agd , lepiej chyba nie będzie.Sam dałem 12k, ale sztuka bez widocznych wad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, gangi007 napisał:

 

 

54 minuty temu, gangi007 napisał:

10990 za 65''w RTV euro Agd , lepiej chyba nie będzie.

Zobaczyyyymy. Jeszcze cały okrągły rok na to, w tym Black Friday itp itd ...

18 godzin temu, klaus71 napisał:

oledy miały ABL na poziomie 160-170 na 100% białej planszy np ten:

LG G1 OLED Review (OLED55G1PUA, OLED65G1PUA, OLED77G1PUA) - RTINGS.com

no znam te liczby! Np A90J ma nawet 187, a AH8 miał chyba najbardziej korzystne wyniki w SDR jeśli uśrednić 100% planszy, 50%, 10% i tzw. Real Scene Brightness (według Rtings).

Twoja odpowiedź ma tu sugerować, że żadnego upgradu w qd-oledach nie będzie lub że będzie minimalny, tak?

 

No mi w pytaniu do @Gmeru chodziło o Jego naoczne wrażenia i o wniosek, który może wysnuł na podstawie jak mówi - kilkugodzinnego oglądania i katowania różnymi filmikami itd.

Caleb w relacji Digital Trends twierdzi z obserwacji, że ani razu nie rzucił mu się w oczy zbyt agresywny ABL... Hmm, czy Ty, @Gmeru, też zaobserwowałeś tak pozytywną zmianę?!?

Dość ochoczo idzie opisywanie - tym którzy oglądali - dużego upgrade'u (wręcz przełomu), ale zdaje się to ma dotyczyć jedynie przełomu oglądania materiału w UHD, tak? No bo jak rozumiem TAM grają role zarówno te szczytowe jasności 1000 nit dla 10%, 5% , 2% jak i nowy wysoki poziom koloru wykraczający poza DCI i obejmujący te 90% BT2020 itp. 

Zaś w SDR nie mamy z zasady do czynienia wgl z tego rodzaju kolorami, więc w praktyce i tak obraz w SDR nie będzie zbytnio się różnił od dotychczas widzianych paneli... Zgadza się?

Dopytuję, bo skoro pojawiały się u recenzentów i komentatorów niejasności co do interpretacji niedużego liczbowo skoku jasności piku HDR a percepcyjnie jednak bardzo dużego (z uwagi na wspomniany color volume i te pozbawienie filtru R+G+B bez W!), no więc istnieje szansa, że może pomimo deklarowanej jasności 200 nit na pełnym ekranie SDR - tu też zadzieją się jakieś dodatkowe "cuda" poza suchymi liczbami, raczej nie wyglądającymi przełomowo...

Czy @Gmerumożesz coś potwierdzić bądź wykluczyć w kwestii tego agresywnego ABL-u? skoro widziałeś (i zasłyszałeś). Czy milczenie oznacza - "SDR bez przełomu. koniec. kropka." tak?

 

 

Edytowane przez Lśniąca Tafla Wyobrażeń
pomyłka, wycofanie posta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lśniąca Tafla Wyobrażeń napisał:

no znam te liczby! Np A90J ma nawet 187, a AH8 miał chyba najbardziej korzystne wyniki w SDR jeśli uśrednić 100% planszy, 50%, 10% i tzw. Real Scene Brightness (według Rtings).Twoja odpowiedź ma tu sugerować, że żadnego upgradu w qd-oledach nie będzie lub że będzie minimalny, tak?

wiem tyle że zawsze jest mega hype jak było np. z mini-led'ami a potem z wielkiego napompowanego balonika oczekiwań przychodzi proza życia

opisy chwalące qd-oled dla mnie na razie niczym nie różnią się od zachwytów nad "rewolucyjnymi mini-ledami"

czekam na RTINGs i ich test "zwykłej" sklepowej wersji tego tv

na pewno ten tv świeci jaśniej pod kątem 60stopni - ale ja pod takim kątem nie oglądam :)

poza tym nie planuję zakupu tv - a 15 tysi mogę dać za qd-oled w 83 calach - więc jak widać - nie dla mnie ta "kiełbasa"

ale trzymam kciuki za qd-oled - wreszcie LG dostanie kopa motywacyjnego - dla mnie wreszcie pojawiła się atrakcyjna jakościowo alternatywa choć ceny nie dla mnie

bo mi się priorytety zmieniły - i oglądanie tv to obecnie margines moich zainteresowań 

 

 

 

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lśniąca Tafla Wyobrażeń napisał:

też będę czekał na rtings i wgl. Chodzi o opinię tego, który widział. Skoro opisuje dużą różnicę w postrzeganiu jasności i kolorów (jak rozumiem w UHD HDR), to czy jest upgrade w SDR? tyle

Upgrade czego w SDR?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, pmcomp napisał:

Upgrade czego w SDR?

a g r e s y w n e g o  A B L - u.   w poprzednim moim poście i jeszcze poprzednim opisałem pytanie dość rozszerzająco, więc potrudź się i przeczytaj, a nie troluj mnie frazkami z kontekstu. I wgl pytanie absolutnie nie było do ciebie ! (nie widziałeś wyświetlacza NAOCZNIE).

 

W dniu 11.03.2022 o 20:08, Gmeru napisał:

Maciej dodał ciekawą kwestię: jasność 1000 nitów (...) nie równa się jasności 1000 nitów matrycy RGB (..) to między tymi matrycami robi się duża różnica w jasności (pomimo, że obie są klasyfikowane jako 1000 nitów).

 

Czy analogicznie można się spodziewać, że jakiś "trick" (or something) został zastosowany również w przypadku jasności 100 % białej planszy w SDR? Bo np zarówno Ty jak i Caleb Denison wspominacie w swych pierwszych wrażeniach obszernie o progresie w jasności przez nasycenie i oczyszczenie kolorów (ale w do-rozumieniu treści UHD).  Zaś jakie są Twoje osobiste wrażenia i wnioski z jasności i percepcji materiałów SDR ?

Caleb np wspomina tylko zdawkowo ale jednak w taką stronę: 

"(...) The anti-glare is very effective, and let me be clear on this point as well - ABL or Automatic Brightness Limiter is no problem. Let me repeat that at no time did I notice any auto brightness limiter of affecting the ABL or average picture level performance on this tv. I looked for it too after many of you asked me to no brightness and extended super bright scenes when gaming or while watching movies or tv shows. I also didn't catch any when using test patterns, either."

Abstrahując całkiem od ewentualnego dociekania kto miał pierwszy ten telewizor i jakimi dysponował narzędziami itd - po prostu pytanie: Czy też dostrzegłeś ten brak agresywnego, dotąd, ABLu? Moglibyśmy oczywiście się domyślać, że Caleb mocno podkoloryzowuje, przesadnie zbywa nas w tej kwestii ABLu i skoro gdzieś producent w specyfikacji podaje tylko 200 nit, to należy rozumieć te liczby dosłownie i bez zmian w porównaniu do dotychczasowych, konwencjonalnych oled. i kwita. Jednak w kontekscie tego, że jak sam przyznajesz - w przypadku tego akurat ekranu suche liczby nie muszą oznaczać tego czym się jawiły (przykład 1000 nit HDR), to moje pytanie wydaje się zasadne: 

czy rzeczywiście odczuwałeś brak agresywnego ABLu czy też jest według Ciebie on praktycznie taki sam jak w innych oled? odrzucając liczby na bok i nawet choćby nie zdradzając czy zastosowano jakieś dodatkowe nakładki poprawiające strome wykresy jasności SDR. Po prostu choćby jak jawi się ABL w Twoim postrzeganiu, z ogólnego obcowania, percepcyjnie  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Lśniąca Tafla Wyobrażeń napisał:

Czy analogicznie można się spodziewać, że jakiś "trick" (or something) został zastosowany również w przypadku jasności 100 % białej planszy w SDR? Bo np zarówno Ty jak i Caleb Denison wspominacie w swych pierwszych wrażeniach obszernie o progresie w jasności przez nasycenie i oczyszczenie kolorów (ale w do-rozumieniu treści UHD).  Zaś jakie są Twoje osobiste wrażenia i wnioski z jasności i percepcji materiałów SDR ?

Gmeru dobrze to opisał - na białej planszy nie będziesz miał dużej różnicy bo LG WOLED potrafi zaświecić bielą na poziomie prawie 900nitów.

Ale osiąga to można powiedzieć tylko wtedy jak wszystkie 4 piksele WRGB świecą na 100% - więc właśnie na białych planszach.

Na planszy np. czerwonej potencjalnie w LG WRGB świeci tylko piksel czerwony bez wsparcia piksela białego i innych kolorów (choć zakładam że jakies wsparcie i tak ma) więc jasność takiej kombinacji jest prawdopodobnie o 10-50% mniejsza od świecącego tylko piksela czerwonego w QD-OLED. Stąd pewnie też tak dużo lepsze pokrycie kolorów w QD-OLED - tu nie trzeba kombinować jak dołożyć biały piksel do czerwonego by podbić jasność. 

Zatem SDR powinien też wyglądać lepiej choć raczej niezbyt wiele przy wieczornym oglądaniu gdy zwykły OLED i tak ma zapas mocy (SDR to jasność kalibrowana zdaje się na tylko 120 nitów). Ale w dzień powinno być już zauważalnie jaśniej.

 

ogólnie chyba nikt nie zdawał sobie sprawy że jasność OLEDów jest osiągana w sumie trickiem z białym pikselem - QD-OLED wydaje się rzeczywiście sporym postępem. oby tylko cena była dobra - jak się będzie wypalać to pewnie w końcu będzie dobra bo nie każdy będzie mógł go używac tak jak lcd.

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klaus71 napisał:

Gmeru dobrze to opisał - na białej planszy nie będziesz miał dużej różnicy bo LG WOLED potrafi zaświecić bielą na poziomie prawie 900nitów.

Ale osiąga to można powiedzieć tylko wtedy jak wszystkie 4 piksele WRGB świecą na 100% - więc właśnie na białych planszach.

Na planszy np. czerwonej potencjalnie w LG WRGB świeci tylko piksel czerwony bez wsparcia piksela białego i innych kolorów (choć zakładam że jakies wsparcie i tak ma) więc jasność takiej kombinacji jest prawdopodobnie o 10-50% mniejsza od świecącego tylko piksela czerwonego w QD-OLED. Stąd pewnie też tak dużo lepsze pokrycie kolorów w QD-OLED - tu nie trzeba kombinować jak dołożyć biały piksel do czerwonego by podbić jasność. 

Zatem SDR powinien też wyglądać lepiej choć raczej niezbyt wiele przy wieczornym oglądaniu gdy zwykły OLED i tak ma zapas mocy (SDR to jasność kalibrowana zdaje się na tylko 120 nitów). Ale w dzień powinno być już zauważalnie jaśniej.

 

ogólnie chyba nikt nie zdawał sobie sprawy że jasność OLEDów jest osiągana w sumie trickiem z białym pikselem - QD-OLED wydaje się rzeczywiście sporym postępem. oby tylko cena była dobra - jak się będzie wypalać to pewnie w końcu będzie dobra bo nie każdy będzie mógł go używac tak jak lcd.

Jesli znafca marketingowiec miał właśnie to na mysli to wszystko jasne. Tylko cięzko to określić słowem ... upgrade ;) . Angielskiego Was tam nie uczą w tej japońskiej korporacji ???

Poczekajmy na jego odpowiedź :) .

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pmcomp napisał:

Angielskiego Was tam nie uczą w tej japońskiej korporacji ???

och, znany sinofil się odezwał ☺️ I paranoik w jednym. Czy też ukryta Kej-opszyn ? 🧐

 

3 godziny temu, pmcomp napisał:

A co to jest upgrade agresywnego ABL w SDR ???

https://pl.bab.la/slownik/angielski-polski/upgrade

powiedziałem nie troluj mnie zmanipulowanymi frazkami z kontekstu?? Powiedziałem. I więcej nie powtórzę. Tym bardziej, że pytania o wrażenie nie były do ciebie, więc się wgl nie kłopocz, "Quantum"-klonie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...