Skocz do zawartości
mayo

Złożyłem w pełni funkcjonalny HDHTPC!

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak napisałem ASUS p5n-e sli jest w tej cenie nie do przebicia. ewentualnie tańszy i w miare fajny jest Gigabyte P965-S3, ale na twoim miejscu dołożyłbym do tego asusa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53468' date='14.07.2007, 23:18 ']Tak jak napisałem ASUS p5n-e sli jest w tej cenie nie do przebicia. ewentualnie tańszy i w miare fajny jest Gigabyte P965-S3, ale na twoim miejscu dołożyłbym do tego asusa...[/quote]
OK a czy nie lepiej do niej kupić jakiegoś Gforca zamiast ati jeśli bedzie można za np. 4 miesiące kupić drugą karte ??I w ostatniej plycie głównej miałem problem z kartą satelitarną i wifi obok sieb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53468' date='14.07.2007, 23:18 ']Tak jak napisałem ASUS p5n-e sli jest w tej cenie nie do przebicia. ewentualnie tańszy i w miare fajny jest Gigabyte P965-S3, ale na twoim miejscu dołożyłbym do tego asusa...[/quote]
OK a czy nie lepiej do niej kupić jakiegoś Gforca zamiast ati jeśli bedzie można za np. 4 miesiące kupić drugą karte ??I w ostatniej plycie głównej miałem problem z kartą satelitarną i wifi obok siebie np.rwanie sie obrazu może to tu nastąpić??

Obudowa: TRACER PHANTOM TRO-979 PFC 400W Prescott
Zasilacz:Zasilacz do obudowy Hiper HPU-4M530 530W black 220
Procesor: CORE 2 DUO E6750 4MB 1333FSB Box 690zł
Płyta Główna: ASUS P5N-E SLI nForce 650i SLI S775 375zl
Karta Graficzna:Radeon 2600 XT Gigabyte 256MB 2xDVI & TV (800/2200) 579zł
Pamięć:PDP Patriot Dual 2x 1GB DDR2 800 MHz CL5 360zł
Wentylator: Scythe Ninja Plus Rev. B145zł
=2369PLN
Do tego WD250GB i WD40GB a także nagrywarka hp 640e z starego kompa może później hd-dvd od xboxa albo jakiś BD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]OK a czy nie lepiej do niej kupić jakiegoś Gforca zamiast ati jeśli bedzie można za np. 4 miesiące kupić drugą karte ??I w ostatniej plycie głównej miałem problem z kartą satelitarną i wifi obok siebe[/quote]
Nie zrobisz tego, uwież mi na słowo. Czy posiadaczą karty 7600gs opłacało by się kupować teraz drugą w sli czy lepiej może było by ją sprzedać i kupić 8600gts / 7950gto? Albo posiadaczą 7900gtx lepiej teraz kupić drugą 7900, czy zainswestować w 8800gtx / 8800gts 640? Tak samo będzie w twoim przypadku, kompletna niekorzyść...

Zestaw wporządku, aczkolwiek jak nie zamieżasz nic podręcać, albo trzymać wiatraka <600 rpm to możesz spokojnie wziąć freezera 7 pro za połowe mniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich
Z wielka uwaga przeczytalem post autora i gratuluje wyboru :P rowniez gustuje w intelowskich ukladach i kartach nvidia.
Jeden z komputerow ktory posiadam ma prawie takie same parametry, z jedna roznica ze dyski uzywam dwa w raid0 i uwiez mi probowalem z czterema i nie zuwazylem zadnej znaczacej roznicy. Dlatego postanowilem zostawic dwa w raid0 i naprawde jest wystarczajaco. Osobiscie zbudowalem 2TB-owy NAS do przechowywania danych podpiety pod gigabit lan -_-
Mam wieksza pewnosc ze nie strace danych :lol:
Jezeli chodzi o glosnosc moj komputer stoji calkiem otwarty, wentylatory na minimum, dyski naprawde nic nie slysze ( sa to dwa WD ). Wentylator ktory widzisz zamontowalem celowo aby dmuchal do gury w ten sposob chlodzi dyski i zasilanie pasywne, uwiez mi dzala bez zazutow. Na karte sie zdecydowalem podpiac jednak maly wentylatorek sterowany z plyty. No i na koniec wydaje mi sie ze jednak ze ceny w Polsce sa jednak zabujcze, sorry ale mnie to wszystko nie kosztowalo nawet polowy twojej ceny. :) no moze nie jest tak pieknie wykonczony ,ale wazne ze dziala jak rakieta. Oczywiscie jest podkrecony okolo 20%

Pozdrowienia
[url="http://img504.imageshack.us/my.php?image=83996362fo1.jpg"][img]http://img504.imageshack.us/img504/4046/83996362fo1.th.jpg[/img][/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No witam, a'propos baterii. ja również trzymam obrazy HD-DVD i BD jak i ts-y na 4 dyskach - 3x500GB i 200GB - roboczy. Ale czuję, że i 4 pięćsetka zostanie dokupiona. Wszystkie chodzą pod SATA a transfer między dyskami to ponad 70MB/s przy kopiowaniu. Uważam, że jest to dobry wybór gdyż masz bezpośredni dostęp do materiału a kiedy komp stoi jeszcze w innym pokoju to już w ogóle jest bajka, nie obchodzą cię żadne hałasy itd.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z lekka niesmialoscia zapytam:Jak chcecie trzymac te wielkie TOWEY w salonie pod lub obok tv ???Czy nie moza by zbudowac takiego kompa w jakiejs mnieszej obudowie ??probowal ktos zrobic takiego kompa w bardziej "estetyczniej" obudowie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kwiatas66' post='53503' date='15.07.2007, 17:01 ']Z lekka niesmialoscia zapytam:Jak chcecie trzymac te wielkie TOWEY w salonie pod lub obok tv ???Czy nie moza by zbudowac takiego kompa w jakiejs mnieszej obudowie ??probowal ktos zrobic takiego kompa w bardziej "estetyczniej" obudowie ??[/quote]

Oczywiście można tylko, że:

1. Obudowy typu Media Center są droższe.

2. posiadają mniej miejsca na kmponenty.

3. Zapewniają słabsze chłodzenie np. dysków twardych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='lukaszlew77' post='53504' date='15.07.2007, 17:22 ']Oczywiście można tylko, że:

1. Obudowy typu Media Center są droższe.

2. posiadają mniej miejsca na kmponenty.

3. Zapewniają słabsze chłodzenie np. dysków twardych.[/quote]

Jako ze jestem bardzo zainteresowany takim kompem ale w obudowie typu MC czy moglby mi ktos polecic zestaw POD TV w cenie do 3 tys.Przepraszam troche za OT ale jestem kompletnym laikiem w tych sprawach a za wszelka pomoc z gory dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to komputer ogólny do wszystkiego i nie stoi w salonie ;) Najwyżej gdy w salonie będzie tv hd to pociągnę z niego jakiś kabel do tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Mój Media Center przystosowany do HDTV

[url="http://www.fotosik.pl"][img]http://images23.fotosik.pl/27/29b2016cd92c05b9.gif[/img][/url]

Obudowa
SilverStone Lascala LC 17B

Płyta główna
Gigabyte GA-965P-DS3 Intel P965

Procesor
Intel Pentium D 950 3.4 GHz BOX (LGA775, FSB 800, 2x 2MB, 64-bit

Chłodzenie procesora
ZEROtherm CF900

Karta graficzna
Radeon X1600PXT Gigabyte 256MB DDR3, PCI-E, TV&DVI

Pamięć RAM
DDR2 2048MB 667MHz Geil (4x 512MB)

Dysk twardy
WD Caviar SE-16 320 GB 16MB cache SATA-II szt. 2
Nowa cichsza i szybsza seria dysków Western Digital z interefejsem Serial ATA II i nowoczesnymi łożyskami olejowymi. Pojemność: 320 GB (160 GB na talerz), 16 MB pamięci cache.

Nagrywarka DVD
NEC, Czarny

Kara Sat
SkyStar 2

Zasilacz
Be Quiet! Dark Power PRO 530W



Informacja:
System operacyjny Windows XP Dodatek Service Pack 2.
Procesor podkręcony do 4.1 Ghz.
Dyski ustawione w macierzy RAID 0
Odtwarza płynnie wszystkie formaty przy odciążeniu procesora 25-33%,
Cena zestawu około 3.000 zł. Komputer składany około 1.5 roku temy. Modernizowany o dyski twarde i zasilacz .


Pozdrawiam Andrzej S. Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='mayo' post='53398' date='14.07.2007, 10:09 ']Hello!

Na początku zacytuję osła z Kubusia Puchatka: "Nie wierzyłem że się uda..." :-))) Dosłownie, nie wierzyłem. A jednak udało się. Jak? Ano tak:[/quote]

haha, niezłe. A co się miało nie udać? Kazdy model firmowego HTPC za 7 tys zł bedzie w pełni funkcjonalnym HD HTPC.

Złóż za 3 tys to wtedy bedzie o czym dyskutować.
Wyrzuciłeś kilka tysięcy i wciąż nie masz napędu HD, a nawet z n-ki nie nagrasz filmu w HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='kwiatas66' post='53507' date='15.07.2007, 17:45 ']Jako ze jestem bardzo zainteresowany takim kompem ale w obudowie typu MC czy moglby mi ktos polecic zestaw POD TV w cenie do 3 tys.Przepraszam troche za OT ale jestem kompletnym laikiem w tych sprawach a za wszelka pomoc z gory dziekuje[/quote]

Intel Core2 Duo E6320 1.86 GHz (S775) BOX 645.00
Asus P5B-Plus Intel P965 VISTA Editionzawiera 479.00
GeIL Dual 2x 1GB DDR2 667 MHz CL5 378.00
Radeon 2600 XT Gigabyte 256MB 2xDVI & TV (800/1400) 399.00
Seagate 320 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły) 289.00
Chieftec (GPS-450AA-101A) 450W 211.00

Wyszło 2401 zł, więc jakieś 400 zł na obudowę(np. taką [url="http://www.komputronik.pl/Obudowy/Thermaltake/Tenor/Thermaltake_Tenor_Black/pelny,id,22418/"]http://www.komputronik.pl/Obudowy/Thermalt...pelny,id,22418/[/url] ) i do tego jakiś napęd optyczny. Jeśli dołożysz możesz zainwestować w lepszą kartę dźwiękową. Edytowane przez lukaszlew77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='psus' post='53514' date='15.07.2007, 19:59 ']haha, niezłe. A co się miało nie udać? Kazdy model firmowego HTPC za 7 tys zł bedzie w pełni funkcjonalnym HD HTPC.
Złóż za 3 tys to wtedy bedzie o czym dyskutować. Wyrzuciłeś kilka tysięcy i wciąż nie masz napędu HD, a nawet z n-ki nie nagrasz filmu w HD.[/quote]

Ojej od razu wyrzuciłeś. Nie siej defektyzmu. Nie wyrzuciłem, bo stoi obok mnie to po pierwsze. Po drugie do płyt HD DVD mam Xboxa360 + stosowny napęd, po trzecie fakt iż n-tv nadaje coś w jakości podobnej do HD jest dla mnie tak samo istotny jak fakt że Polskie Radio Program Pierwszy nadaje na falach UKF. Tak samo, czyli wcale. Nie słucham programu pierwszego polskiego radia, nie oglądam telewizji (jakiejkolwiek). Nie mam plazmy czy też LCD. Oglądam _tylko_ filmy i tylko na _dużym_ ekranie. Za jakiś czas zmienię projektor na FullHD, i mój komputer za 7K PLN (tak na prawdę to za sporo mniej niż za 7K PLN - wszak to cena brutto) będzie świetnym źródłem sygnału prawdziwego HD. Nie wątpię że można złożyć HDHTPC za 3K PLN, ale ja nie szukam najtańszych rozwiązań - taki (najtańszy) był mój poprzedni HTPC i jedyne czego mi dostarczał to stresu związanego z zastanawianiem się czy taki lub inny plik nie będzie się ciął. Szukam sprawdzonych rozwiązań, a taka jest właśnie moja obecna (zapewne daleka od idealnej) konfiguracja. Po ostatnie wreszcie, nie napisałem pierwszego postu w tym temacie w ramach przechwałek, tylko po to aby wskazać drogę szukającym bezstresowej konfiguracji - na forum sporo jest tego typu zapytań - być może moje doświadczenia się komuś przydadzą.
Pozdrawiam,
M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Jako ze jestem bardzo zainteresowany takim kompem ale w obudowie typu MC czy moglby mi ktos polecic zestaw POD TV w cenie do 3 tys.Przepraszam troche za OT ale jestem kompletnym laikiem w tych sprawach a za wszelka pomoc z gory dziekuje[/quote]
CPU C2D E2140 @ 2,6-2,8ghz 300
GPU ATI Radeon HD2400pro 180
MB Gigabyte P35C-DS3R 480
RAM 2x1024mb DDR2 667 goodram 250
Case NZXT Duet 350
CPU Cooler freezer 7 pro 70
HDD 3 x Samsung 250gb 630
DVD-RW LG DVD-RW SATA 130
PSU BQ! SP 350W 230
TV-Card Leadtek Winfast DTV2000 H 190
SAT-Card TechnoTrend TT-Budget S2-3200 400

To zestaw, który złoże sobie za kilka miesięcy całość wychodzi około 3200...


[quote name='lukaszlew77']Intel Core2 Duo E6320 1.86 GHz (S775) BOX 645.00[/quote]
Ten model jest kompletnie nieopłacalny, odkąd na rynku jest E6550... Edytowane przez Koperfild

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53522' date='15.07.2007, 21:23 ']Ten model jest kompletnie nieopłacalny, odkąd na rynku jest E6550...[/quote]
Zbyt dużej różnicy między nimi nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Zbyt dużej różnicy między nimi nie ma.[/quote]
No to teraz żeś przywalił jak łysy grzywą o kant okrągłego stołu! Przecież E6320 to 1.86ghz, a E6550 to 2,33ghz. Czyli dostajemy prawie 500mhz za taką samą cene. No i E6550 ma szyne 1333mhz, a nie 1066, co również przy natłoku danych ma duże znaczenie...

[quote]Chieftec (GPS-450AA-101A) 450W 211.00[/quote]
Spokojnie wystarczyłby model 350W Edytowane przez Koperfild

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53529' date='15.07.2007, 22:30 ']No to teraz żeś przywalił jak łysy grzywą o kant okrągłego stołu! Przecież E6320 to 1.86ghz, a E6550 to 2,33ghz. Czyli dostajemy prawie 500mhz za taką samą cene. No i E6550 ma szyne 1333mhz, a nie 1066, co również przy natłoku danych ma duże znaczenie...
Spokojnie wystarczyłby model 350W[/quote]

Mój błąd przyznaję - nie ma różnicy pomiędzy E6420, a MHz dawno przestały mieć znaczenie.

350W wystarczy jak narazie - jakby chciał dokupić kilka dysków i inne napędy to może się krztusić. Edytowane przez lukaszlew77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Mój błąd przyznaję - nie ma różnicy pomiędzy E6420[/quote]
E6420 ma nadal 2,13ghz i szyne 1066mhz, więc nie wiem o czym mówisz...
[quote], a MHz dawno przestały mieć znaczenie[/quote]
Tego też nie rozumiem, wraz ze wzrostem mhz w danej architekturze przyrost wydajności jest w zasadzie liniowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53576' date='16.07.2007, 16:08 ']wraz ze wzrostem mhz w danej architekturze przyrost wydajności jest w zasadzie liniowy...[/quote]


Bzdura!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53576' date='16.07.2007, 17:08 ']E6420 ma nadal 2,13ghz i szyne 1066mhz, więc nie wiem o czym mówisz...[/quote]

[url="http://pclab.pl/art27171.html"]http://pclab.pl/art27171.html[/url]

Z tego testu wynika, że różnice w wielu testach są minimalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]Z tego testu wynika, że różnice w wielu testach są minimalne.[/quote]
ja tu widze od 2 do 5% więc...
[quote]Bzdura!!![/quote]
Wcale że nie!!!

A tak poza tym to może poparł byś swoją konstruktywną wypowiedź jakimiś argumentami? Bo moja odpowiedź jest teraz na takim samym poziomie jak twoja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53576' date='16.07.2007, 17:08 '][quote]
, a MHz dawno przestały mieć znaczenie[/quote]
Tego też nie rozumiem, wraz ze wzrostem mhz w danej architekturze przyrost wydajności jest w zasadzie liniowy...
[/quote]
Architektura od ponad 25 lat pozostaje (niestety) ta sama, czyli x86. Od czasu do czasu ulega tylko rozszerzeniu (IA-32, x86-64). To o czym Ty piszesz to tzw. "realizacja danej architektury".
Co do wzrostu wydajności procesorów to rzeczywiście jest on liniowo związany z taktowaniem układów. Niestety nie przekłada się to jednak na ich praktyczne wykorzystanie, ponieważ rozwiązywane problemy mają bardzo często złożoność gorszą od liniowej, przez co mimo, że np. kupimy procesor o dwukrotnie większym taktowaniu to nie otrzymamy skrócenia czasu potrzebnego na wykonanie obliczeń o połowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53602' date='17.07.2007, 00:22 ']ja tu widze od 2 do 5% więc...
CYTAT(Koperfild @ 16.07.2007, 16:08 ) [url="http://hdtvpolska.com/index.php?act=findpost&pid=53576"][img]http://hdtvpolska.com/style_images/web/post_snapback.gif[/img][/url]wraz ze wzrostem mhz w danej architekturze przyrost wydajności jest w zasadzie liniowy...

[quote]Bzdura!!![/quote]
Wcale że nie!!!

A tak poza tym to może poparł byś swoją konstruktywną wypowiedź jakimiś argumentami? Bo moja odpowiedź jest teraz na takim samym poziomie jak twoja...
[/quote]

Szybkość komputera nie jest ograniczana tylko przez procesor. Jest jeszcze coś takiego jak transfer danych pomiędzy procesorem, pamięcią, kartami, dyskami. Sam transfer tych danych to już wielkie ograniczenie. Oprócz tego, każde z urządzeń też ma swoje ograniczenia. W momencie gdy zbliżasz to granicy możliwości jednego z tych komponentów to choć byś nie wiem jaki procesor włożył w komputer to nie przyspieszy w sposób liniowy w stosunku co przyśpieszył wcześniej.

Liniowość polegałaby na tym:
Powiedzmy masz procesor 2 GHz i zmieniłeś go na procesor 2,2 GHz i tym samym zwiększyłeś wydajność komputera o 6%.
czy możesz powiedzieć, że gdybyś włożył procesor procesor 3 GHz to zwiększyłbyś szybkość systemu o 30%, a przy procesorze 4 GHz miałbyś już zwiększoną szybkość o 60%.

Specjalnie podałem 6% a nie 10% żeby mi ktoś nie powiedział, że liniowość nie musi oznaczać proporcjonalności. Są tacy co kłucą się o to, że jest to proporcjonalne, czyli, że gdy zwiększymy częstotliwość procesora o 10% to wydajność wzrasta też o 10% co już wogóle jest totalną bzdurą.

Można powiedzieć, że zwiększanie tylko częstotliwości procesora ma wpływ logarytmiczny na wydajność komputera.

Trzeba pamiętać też, że jeśli rzeczywiście wydajność (patrząc na historię procesorów) w jakiś sposób zmienia się prawie liniowo w stosunku do częstotliwości to nie można powiedzieć , że różnice pomiędzy każdą z generacji procesorów to tylko zmiana czestotliwośći. Jest tam tak wiele różnych innowacji, że zmiana częstotliwości jest niczym w porównaniu do tego co się w procesorach zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mayo' post='53398' date='14.07.2007, 11:09 ']Procesor: CORE 2 DUO 2,66 GHz E7600 - 1100 PLN
Wentylator: Pentagram HP120 AlCu - 110 PLN
Płyta główna: Asus P5KC Intel P35 - 520 PLN
Pamięć: PATRIOT DDR2 2048MB PC800 DUAL 2 x 1024 CL4 EP LLK - 430 PLN
Grafika: GeForce 8600 GTS Gigabyte 256MB HDTV & DVI (PCI-E) - 680 PLN
HDD: SAMSUNG 500GB HD501LJ 7200 SATAII - 400 PLN x 5 szt.
Nagrywarka DVD: LG H42N - 110 PLN
Zasilacz: BeQuiet StraightPower 600W BN037 - 400 PLN
Obudowa: AEROCOOL - ZeroDegree - 350 PLN
Monitor: SAMSUNG 20" 206BW - 1070 PLN
Klawiatura: LOGITECH Deluxe 650 Cordless Desk.BL - 105 PLN
OS: MS Windows XP Professional SP2b Polish 1pk OEM - 470 PLN[/quote]
Witam,niezła maszyna z dużą ilością miejsca dyskowego :P

Ja osobiście mam skromniejszy zestaw niż ty ale mimo to wszystko śmiga na nim aż miło.

W najbliższym czasie mam w planie zmienić monitor na Samsuna 22 a mój zestaw sprzętowy jest w opisie.

Pozdrawiam,Wyciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...