Skocz do zawartości
mayo

Złożyłem w pełni funkcjonalny HDHTPC!

Rekomendowane odpowiedzi

Hello!

Na początku zacytuję osła z Kubusia Puchatka: "Nie wierzyłem że się uda..." :-))) Dosłownie, nie wierzyłem. A jednak udało się. Jak? Ano tak:

Hardware:

Procesor: CORE 2 DUO 2,66 GHz E7600 - 1100 PLN
Wentylator: Pentagram HP120 AlCu - 110 PLN
Płyta główna: Asus P5KC Intel P35 - 520 PLN
Pamięć: PATRIOT DDR2 2048MB PC800 DUAL 2 x 1024 CL4 EP LLK - 430 PLN
Grafika: GeForce 8600 GTS Gigabyte 256MB HDTV & DVI (PCI-E) - 680 PLN
HDD: SAMSUNG 500GB HD501LJ 7200 SATAII - 400 PLN x 5 szt.
Nagrywarka DVD: LG H42N - 110 PLN
Zasilacz: BeQuiet StraightPower 600W BN037 - 400 PLN
Obudowa: AEROCOOL - ZeroDegree - 350 PLN
Monitor: SAMSUNG 20" 206BW - 1070 PLN
Klawiatura: LOGITECH Deluxe 650 Cordless Desk.BL - 105 PLN
OS: MS Windows XP Professional SP2b Polish 1pk OEM - 470 PLN

Razem wychodzi coś około 7000 PLN. Myślę że jest to optymalna konfiguracja. Główną jej zaletą jest fakt iż komputer jest niemal bezgłośny oraz to że bez problemu radzi sobie z każdym materiałem. Procesor działa bez wentylatora, tylko z samym radiatorem, a największy hałas generują dyski twarde. Na części czekałem ponad 2 tygodnie, ale było warto.


Software:

Nvidia Pure Video
CoreAVC
PowerDVD 7.3
MediaPlayerClassic

I to wszystko. Żadnych codepacków. Nic. A wszystko śmiga aż miło. Nawet demo SONY 25mbit/s, o BluRay czy HDDVD nie wspominając. Obciążenie procka max 30%, a temperatura - ok. 28-35 st. przy normalnej pracy i 35-42 st. przy oglądaniu filmów (bez śmigła, ze śmigłem 16/25 st.)

Za kilka dni kuję ściany i ciągnę 15 m kabla do projektora. Klawiatura i mysz działają bezprzewodowo w pokoju gdzie jest projektor. Xbox360 odchodzi do lamusa (a raczej streaming, bo grać czasami jeszcze pewnie będę).

Konfigurację całości zasugerował forumowicz Jacex70 i w tym miejscu pragnę mu serdecznie podziękować za wsparcie i pomoc techniczą.

Wnioski: nie ma to jak blaszanka!!!!!!!!!!!!!!!

Zasugerujcie czym jeszcze przetestować sprzęcik :-))) Może na czymś się przytnie? :-)))

Pozdrowienia dla wszystkich,
M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajna konfiguracja,można było pomyśleć o karcie ati. Mógłbyś sprawdzić jak działa ten procek z aplikacjiami w tle(np.jakiś torrent ściągany) i filmem w mkv (1080p) bo interesuje mnie taki albo quad 2,4 6600.A do dysków może jakieś wiatraczki,maty albo korki?? Edytowane przez paw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow ! 2.5 TB - niezły magazyn ! :rolleyes:

Może wygodniej byłoby z kieszenią , po co kręcić wszystkimi dyskami , a tak byłoby dużo ciszej ...

No to do pełni szczęścia brakuje tylko combo player/palnik HD-DVD / Blu-ray ( GGW-H20 ) i aktywny programik AnyDVD HD :unsure:

Myślę , że obróbka materiału HD wyciśnie z niego siódme poty , póki co jest niezagrożony ! :blink:


Pzdr.


BoDeX ®

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wow, zaszalałeś! Ale czy aby nie przsadziłeś? Sprzęt do [u]odtwarzania[/u] HD za 7k!
Na 2,5TB sporo się zmieści, rozumiem że jest to RAID5, napisz jaki masz transfer.
A próbowałeś kompresować jakiś materiał w HD? Bardzo jestem ciekaw w jakim tempie zrobi to maszynka za 7k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='paw' post='53402' date='14.07.2007, 11:26 ']Fajna konfiguracja,można było pomyśleć o karcie ati. Mógłbyś sprawdzić jak działa ten procek z aplikacjiami w tle(np.jakiś torrent ściągany) i filmem w mkv (1080p) bo interesuje mnie taki albo quad 2,4 6600.A do dysków może jakieś wiatraczki,maty albo korki??[/quote]

Uruchomiłem:

uTorrent: DL: 700 kB/s, UL: 80 kB/s (ok. 50-60 podłączonych wątków)
MPC: Layer.Cake.2004.BluRay.1080p.x264.AC3-5.1.mkv
Obciążenie procka: 22-45%
Temperatura: 32 st.

Wniosek: nie warto Quad Core - myślałem nad tym ale sprzedawca wybił mi to z głowy. I słusznie. A kart ATI jakoś nie lubię. I nie wiem czy jest wersja bez wentylatora. Moja nVidia ma tylko giga radiator + rurki cieplne. Waży chyba ponad 500 gr, ale waga nie hałasuje :-)))

Co do reszty hałasu: obudowa ma 2 wentylatory sterowane temperaturą przez zasilacz. Kręcą się leniwie i przez to praktycznie bezgłośnie. Muszę pomyśleć o matach na ścianki, bo czasami zdarza im się wpaść w lekki aczkolwiek upierdliwy rezonans.

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Pampalini' post='53404' date='14.07.2007, 11:33 ']Wow, zaszalałeś! Ale czy aby nie przsadziłeś? Sprzęt do [u]odtwarzania[/u] HD za 7k![/quote]

Wiesz, za 7K kupiłem spokój duszy. Nic się nie rwie, nie wiesza, nie zacina - a to chyba najważniejsze aby w środku akcji nagle jakiś nie do końca przemyślany element zestawu nie zrobił kuku :-)

[quote name='Pampalini' post='53404' date='14.07.2007, 11:33 ']Na 2,5TB sporo się zmieści, rozumiem że jest to RAID5, napisz jaki masz transfer.[/quote]

Dokładnie 2.8TB bo zapomniałem o dysku startowym który ma 300GB. Nie mam żadnego Raid'a. Transfer? Hm. Gdy kopiowałem pliki pomiędzy dwoma kompami via 1GB ethernet (direct link, bez routera/switcha) to wychodziło jakieś 25-29 mB/sek. Czyli chyba standard ;-)

[quote name='Pampalini' post='53404' date='14.07.2007, 11:33 ']A próbowałeś kompresować jakiś materiał w HD? Bardzo jestem ciekaw w jakim tempie zrobi to maszynka za 7k.[/quote]

Nie, nie próbowałem. Nie mam takiej potrzeby.

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki że napisałeś, ja na zimę planuje właśnie zakup sprzętu do Full HD, a dzięki Tobie już wiem ile muszę około wydać :] . Tylko pytanie po co Ci aż 5x500GB? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='mayo' post='53407' date='14.07.2007, 11:52 ']Dokładnie 2.8TB bo zapomniałem o dysku startowym który ma 300GB. Nie mam żadnego Raid'a. Transfer? Hm. Gdy kopiowałem pliki pomiędzy dwoma kompami via 1GB ethernet (direct link, bez routera/switcha) to wychodziło jakieś 25-29 mB/sek. Czyli chyba standard ;-)[/quote]
Nie rozumiem, kupujesz 5 identycznych dysków i nie łączysz ich w macierz? Tworząc macierz możesz uzyskać pięć razy większą wydajność dysków praktycznie za darmo bo przecierz już masz dyski, a odpowiedni kontoler masz na płycie.


[quote name='mayo' post='53407' date='14.07.2007, 11:52 ']Nie, nie próbowałem. Nie mam takiej potrzeby.

M.[/quote]
Skoro nie ma takiej potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez proponuje raid5 albo raid10 , a dyski sie psuja a szkoda jak 500GB danych poleci w kosmos :) a przy raid5 bedziesz mogl odbudowac macierz jak jakis dysk padnie bez utraty danych, wkladasz nowy dysk i macierz sie odbuduje, jeden minus taki ze jeden dysk 500GB pojdzie na sumy, tylko te raidy na mobo to tez pic na wode, jak juz raid to hardwerowy na pci-e albo pci-X, ale taki kosztuje sredniej klasy okolo 2000pln, choc na skladowanie pr0nu styknie ten z plyty glowniej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='emigrant' post='53410' date='14.07.2007, 12:43 ']tez proponuje raid5 albo raid10 , a dyski sie psuja a szkoda jak 500GB danych poleci w kosmos :) a przy raid5 bedziesz mogl odbudowac macierz jak jakis dysk padnie bez utraty danych, wkladasz nowy dysk i macierz sie odbuduje, jeden minus taki ze jeden dysk 500GB pojdzie na sumy, tylko te raidy na mobo to tez pic na wode, jak juz raid to hardwerowy na pci-e albo pci-X, ale taki kosztuje sredniej klasy okolo 2000pln, choc na skladowanie pr0nu styknie ten z plyty glowniej :D[/quote]
Mam taki RAID na kontrolerze z płyty i z testów na HDTach jednoznacznie wynika przyrost wydajności zgodny z oczekiwaniami. W moim przypadku jest to 2 x 80GB = 100 - 160Mb/s. Te same dyski pojedyńczo dają wynik o połowę mnieszy, więc nie widzę sensu kupowania kontrolera za 2k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gratuluje zestawu - robi wrazenie. A testowales jakies gierki?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote]tez proponuje raid5 albo[b] raid10[/b][/quote]
Raid 10 z 5 dysków :D:)

Ogólnie sprzęt nie najgorszy, ale zrobiłeś w nim kilka błędów typowych dla osób nie do końca znających się na sprzęcie
1. Procesor nie powinieneś był brać E6700 tylko E6750 - tańszy 300zł, a wydajniejszy 5%
2. Zasilacz by spokojnie starczył 500W
3. Karta graficzna powinna być AMD Radeon HD2600XT - Pełne dekodowanie HD dzięki UVD
4. Ramy trzeba było brać cl5 i obniżyć im timingi w biose - na micronach DM9 robi się to bez problemu, a są tańsze, albo nawet wziąć 667 zamiast 800mhz. Wiekszych różnic w wydajności nie ma.
5. Wiatrak powinieneś wziąć freezer 7 pro, albo scythe ninja rev B.

No i dyski w raidzie! Ale nie 10 jak na to jakiś geniusz wpadł :lol: tylko 5

No i osobiście bym do takiego zestawu wziął viste home premium, ale to już twoja decyzja ;)

Edytowane przez Koperfild

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Koperfild' post='53416' date='14.07.2007, 14:23 ']Ogólnie sprzęt nie najgorszy, ale zrobiłeś w nim kilka błędów typowych dla osób nie do końca znających się na sprzęcie[/quote]

Nie twierdzę że złożyłem zestaw idealny. Wszystko można poprawiać w nieskończoność. Złożyłem zestaw _działający_ i _spełniający_ moje oczekiwania. Nie mam nic do dodania poza tym że w poprzednim kompie miałem Freezer7Pro który szumiał jak suszarka do włosów. Zatem jednak mój wybór wydaje się być z tego punktu widzenia lepszy.
Pozdrawiam wszystkich składaczy szukających idealnego zestawu :-)
M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chodzi mi o poprawianie w nieskończoność, bo na pewnym etapie niektóre kwestie stają się mało istotne i zależą bardziej od własnych upodobań tak jak ad 4) czyli ramy, nie uważam tego za błąd jednak było poprostu korzystniej. Natomiast co do procesora to był błąd kluczowy, ponieważ model E6750 jest 310zł tańszy, a jest tym samym procesorem, jednak z szyną QPB 1333mhz a nie 1066.
Karta też nie była do końca błędem, ponieważ jest troche wydajniejsza od HD2600XT jednak ta druga dekoduje w pełni materiał strumieniowy - a mówimy tu w końcu o kompie do zastosowań multimedialnych, a nie grania, chociaż oczywiście można spojżeć z innej strony, że po co wspomagać tak mocny procesor.

Chodziło mi o to że można było złożyć coś tańszego i lepszego w tej cenie, a nie że kupiłeś kiepskie części...

A co do freezera7pro to dziwne, może nie miałeś kontrolowania obrotów w płycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pomóżcie jaka płyta główna oraz radiator na procesor może coś do zasilacza i czy on wystarczy bo na razie taki mam w tej obudowie którą wcześniej używałem.Najlepiej jakby obsługiwała CrossFire oraz SPDIF(a właśnie niektóre mają napisane że mają SPDIF a posiadają tylko minijacki tzn.dodają śledzie czy jakieś przejściówki,a oddzielne sledzie z optycznym widziałem tylko MSI i Ggabyte)
Obudowa: TRACER PHANTOM TRO-979 PFC 400W Prescott
Zasilacz:TRACER 4Life/400, 400 W
Procesor: CORE 2 DUO E6750 4MB 1333FSB Box 690zł
Płyta Główna:
Karta Graficzna:Radeon 2600 XT Gigabyte 256MB 2xDVI & TV (800/2200) 579zł
Pamięć:PDP Patriot Dual 2x 1GB DDR2 800 MHz CL5 360zł Edytowane przez paw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@paw
Zasilacz nie starczy, tracer 4life to qpa. Kup sobie do tego BeQuiet Straight Power 400 lub 450W, w zależności ile będziesz miał dysków i innych świecidełek.
Jeżeli chodzi o płyte do PC to najkożystniej brać Asusa P5N-e SLI za 400zł, a jeżeli MPC to coś na P35 np. Gigabyte Ga-P35C-DS3R - dość tania, dobrej jakości dźwięk i bogata ilość wyjść. Ew. możesz chwycić jakiegoś MSI, tańszy. Ja osobiście wezme najprawdopodobniej tego gigabyte jak będe sobie składał MPC, z tego względu, że ma zarówno wyjście optyczne jak i Raid 5, czego o innych w tej cenie nie można powiedzieć. Radiator na proca to scythe ninja rev. b, lub jakiś nitrogon od silverstone jednak ja i tak bym kupił taniego freezera 7 pro lub został przy intel BOX Edytowane przez Koperfild

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do chłodzenia to z czystym sumieniem mogę polecić produkty [url="http://www.arctic-cooling.com/"]Arctic Cooling[/url], są ciche, wydajne i stosunkowo tanie. Osobiście używam [url="http://www.arctic-cooling.com/cpu2.php?idx=80&disc="]Freezer 64 pro[/url] i jest rewelacyjny, mój athlon jeszcze nie przekroczył temperatury 55 stopni przy max obciążeniu, na standardowym radiatorku miał taką temperaturę w spoczynku. Do tego jest niemal bezgłośny. Dla Ciebie odpowiedni był by [url="http://www.arctic-cooling.com/cpu2.php?idx=79&disc="]Freezer 7 pro[/url].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, polecam zasilacze typu Tracer, Maxpower ... jeśli chcesz ekspresowo spalić kompa, przecież te ścierwa nie trzymają nawet napięć.
Miałem już 5 takich przypadków podczas napraw a google to tylko potwierdzają :D
Jak tanio to Feel, lub droższe Hiper, Tagan ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote]Jak tanio to Feel, lub droższe Hiper, Tagan ...[/quote]
Tagan to troche za drogo (jestem hipoktrytą bo sam mam Tagana U35 700W :D)
Najlepszy stosunek do ceny mają Corsairy i Modecomy jednak słychać je podczas pracy, zaraz za nimi BQ! SP - te są bardzo mocne i niesłyszalne ale droższe. Bardzo udanym modelem jest też corsair 520w i ma odpinane kable nawet, jednak to już wyższa cena...

Edytowane przez Koperfild

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak głośne są te Feel ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]jak głośne są te Feel ??[/quote]
Da się przeżyć, poprostu "słychać" je podczas pracy (również przy zamkniętej obudowie), czego nie można powiedzieć o BQ! SP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Modecomy jeszcze mogą być (mam 300W i działa przy Celeronie D 2,66 GHz i GF 7600GS, przy dówch napędach, 1GB Ramu i jedynm dyskiem - z takim ustawieniem jakiś Ibox 350W się wykrzaczył, a ten chodzi ślicznie) do niskobudżetowych PeCetów. Do lepszych zestawów polecam coś z Tagana, Hipera czy w ostateczności Chieftec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ta płyta MSI 945P Neo3 F I945P pójdzie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote]A ta płyta MSI 945P Neo3 F I945P pójdzie??[/quote]
Pójdzie, ale wsadzanie płyty na chipsecie I945P pod Core 2 Duo to nieporozumienie z lekka. Kup coś przynajmniej na 965.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co polecasz do 400zł??
ASUS P5B-E PLUS IP965 S775 ?? Edytowane przez paw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...