Skocz do zawartości
pmcomp

Projektor JVC 4K 128" vs. LG OLED 77C1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przedświątecznie.

 

tapeta-zmeczony-mikolaj-zasnal-przy-choi

 

Ponieważ ceny dużych OLEDów spadły do mojej załozonej granicy czas było na przesiadkę. Stara wysłużona plazma VT30 od Panasonica, ku mojemu zadowoleniu, znalazła nabywcę za szokująca ilość dzindziorów sygnowanych bankiem kierowanym przez Glapę. Zapewne ktoś uciekał od złotówek :) .

Anyway w salonie zawisł OLED 77C1 od mojej ukochanej firmy, której trochę mniej nie lubię niż drugiej stamtąd na literkę S.

Oczywiście po jakimś tygodniu wyświecenia kalibracja wykonana przez znaną i uznaną firmę dwóch braci K i przy okazji rekalibracja projektora JVC DLA-RS520 po ok. 1200 godzinach. Żeby nie było, żem jest totalna oledowa lama, w sypialni od pięciu lat wisi 55E6. A przed 520-ką w salonie świecił dziarsko JVC DLA-X7, jeszcze fullHD.

Mineło juz kolejne ponad dwa tygodnie, a ponieważ wcześnie robi się ciemno, na przemian fundowałem sobie seanse i z OLEDa i z proja. Dużo senasów, na bogato ;) .

I co z tego wynika i czemu zasiadłem do klawiatury napisac ten przedświąteczny post ???

Ano doszedłem do pewnych wniosków ... czyli co i dlaczego bardziej mi się podoba, którymi się z Wami teraz podzielę.

Napisze tak ... moim zdaniem ten cały HDR jest ... przereklamowany. Szeroka paleta i owszem ma znaczenie. 4K przereklamowane jeszcze bardziej. Dlaczego???

Jak zwykle w zyciu bywa w miarę jedzenia człowiek staje się koneserem. Te świecenia, błyski i rozbłyski HDR dobre sa dla młodych, dla niewprawionego oka. A pogadajcie sobie z branżą filmową (a ja mam z nią czyli jednym operatorem całkiem niezłe profesjonalne kontakty) ... jakie oni psy wieszają na tym HDRze. Super to wygląda ale ... na dłuższą metę męczy. Szczególnie w nowych produkcjach gdzie ujęcia są kilkusekundowe, a kamera lata jak tata wariata. Do tego w bardzo jasnych nasłonecznionych scenach obraz potrafi byc tak kontrastowy, że (przesadzam) widzimy tylko czarny kontur postaci na białej plamie. Oczywiście, że przesadzam ale ... obejrzyjcie sobie to samo na ... projektorze. Miód na moje oczy. Diune na projektorze to uczta, a na OLEDzie prawie męczarnia. Podobnie Cry Macho z Clintem Eastwoodem ... to film stworzony do kina na duży ekran z projektora. 

Oczywistym jest że w starciu 128" vs. 77" wiadomo kto jest zwycięzcą :) .

 

I jeszcze coś, tylko nie bijcie, na koniec. Totalna herezja. Filmy z BD w fullHD upscalowane do 4K w SDR na projektorze wyglądają "tak samo" dobrze jak filmy w 4K z BD-UHD :) .

Pozwolę sobie uzyc porównania z mojego drugiego konika czyli audio. Nie jest ważne czy materiał został wydany na CD czy na SACD, w 16/44 czy 24/96 czy DXD 24/384. Ważne jest jak został w studio zmasterowany.

Czyli ważne jest to co oglądamy ale ... nie wszystko złoto co sie świeci :) .

 

Życzę wszystkim HD-maniakom wesołych, spokojnych i przede wszystkim zdrowych (moja rodzina już po 3-ech szprycach i dzieki temu ostatnio po leciuchnym Covidzie) Świąt Bożego Narodzenia i ... oczywiście Kevina w 4K na projektorze (czy na czym kto tam ma :):

 

229cb3dd4ec190729d876b8dca24

 

 

i moc radości ze świątecznych prezentów audio/video.

Pozdro

 

 

PS. I CO O TYM SĄDZICIE ??? ... ho, ho, ho ...

 

bo%C5%BCenarodzeniowy-kochanek-%C5%9Bwi%

 

a James Bond zbliża się wielkimi krokami :) .

 

 

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 3
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten post jest serio czy jakiś żart/trolling przedświąteczny? Wystarczy przełączyć film w HDR na SDR i przecież to są kolorystycznie dwa światy. Też mam 77c1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam troszkę podobne odczucia. Kupiłem oleda mimo że mi wszyscy dookoła mówili że LCD da mi o wiele jaśniejszy obraz w HDR. I po 2 miesiącach używania moja jasność w ustawieniach OLED to tylko 50. I fakt, jest różnica na plus w porównaniu z sdr. Próbowałem ustawiać jasność na 100 tak jak jest wszędzie zalecane ale tego nie da się oglądać. Wypala moje oczy (już nie nastolatka) brakiem naturalności. Ale fakt, jest efekt wow jak się chce pokazać koledze. Ta maksymalna jasność jest ok przy mocno nasłonecznionym pokoju a jak takiego nie mam.

Nie piszę o kolorystyce obrazu tylko o jasności bo kolorystyka jest oczywiście na plus przy HDR.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PiPoL napisał:

Ten post jest serio czy jakiś żart/trolling przedświąteczny? Wystarczy przełączyć film w HDR na SDR i przecież to są kolorystycznie dwa światy. Też mam 77c1.

A co ma HDR do kolorystyki? Odpowiem ... NIC.

Chyba chodziło ci o WCG. Tyle, że to tez może występować w SDR.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponowna kalibracja proja po 1200 godzinach - a to ciekawe. Czy była różnica przed i po (dane z raportu i twoje oczy)?
A przy okazji, jak ocenisz różnicę w kontraście pomiędzy obecnym, a poprzednim projektorem X7?

Pozdrawiam przedświątecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co ma HDR do kolorystyki? Odpowiem ... NIC.
Chyba chodziło ci o WCG. Tyle, że to tez może występować w SDR.
Hahahahhaha, what? Ty wiesz czym jest w ogóle HDR? Rozpiętość tonalna i te sprawy? Właśnie to ma do kolorystyki. Chyba, że Ty z tych co myślą, że w HDR chodzi o jasność. To teraz rozumiem, że Twój post to nie żart, a brak wiedzy.
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No. Niestety, nie masz racji.

 

Sam HDR odnosi się do szerokiego zakresu światła, WCG to szeroki zakres gammy kolorystycznej.

Potocznie ludzie używają słowa HDR do obydwu tych cech ale to są dwa osobne tematy.

Nie jestem pewien czy szeroki gamut koloru może występować w sdr, bo brak światła (HDR), może ukryć niektóre odcienie kolorów i już wtedy ten gamut kolorów, nie będzie taki szeroki.

Przeważnie HDR i WCG chodzą w parze.

 

 

 

 

 

730f4625377857c137c32b6f4e261979.jpg&key=8efb5f5542d18d5155c391c01bac62ee6a0c9f257d7f47fcca6700ee1dc77911

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, burz napisał:

Ponowna kalibracja proja po 1200 godzinach - a to ciekawe. Czy była różnica przed i po (dane z raportu i twoje oczy)?
A przy okazji, jak ocenisz różnicę w kontraście pomiędzy obecnym, a poprzednim projektorem X7?

Pozdrawiam przedświątecznie.

Była róznica w jasności. reszta praktycznie bez zmian.

Kontrast X7 i RS-520 to ta sama półka.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.12.2021 o 21:58, pmcomp napisał:

Diune na projektorze to uczta, a na OLEDzie prawie męczarnia

Niestety nie mam porównania do projektora i oglądałem Diunę w Aplle TV w Dolby Vision, niestety obraz mnie nie zachwycił - teraz kwestia czy faktycznie na OLED wygląda słabo? Czy jednak wpływ na to miał zły moment wypożyczenia, ponieważ wypożyczyłem go w pierwszym dniu gdy taka opcja się pojawiła. Jestem ciekaw czy przy dużej liczbie oglądających dany film może zmniejszyć się bitrate? A na to wyglądało ponieważ widoczne były przejścia tonalne w szarościach, gradacja. Ale coś w tym jest że HDR jest przereklamowany, ale ja jestem laik ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepasc pomiedzy obrazem z Apple TV a plyta BD-UHD jest ogromna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z filmem Diuna, troszkę mnie rozczarował. Idealne było by, gdyby połączyć wersję Villenevue-a z wersją Lyncha. Pierwszy świetnie operuje emocjami i klimatem, oraz tworzy nastrój a za mało skupia się na zawiłościach fabuły. David lepiej opowiada historię ale jego wizja tamtego wszechświata jest dla mnie co najmniej dziwna, ale muszę przyznać że lepiej oddał różnice pomiędzy rodami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...