Skocz do zawartości
Gmeru

Czy następca kultowego telewizora Sony XH90 jest jeszcze lepszy? | TEST | Sony BRAVIA XR X90J LED HDMI 2.1

Rekomendowane odpowiedzi

Czy następca kultowego telewizora Sony XH90 jest jeszcze lepszy? | TEST | Sony BRAVIA XR X90J LED HDMI 2.1

Na ten test czekaliśmy pewnie tak samo długo jak wy, drodzy czytelnicy. Najnowszy Sony X90J wkroczył do naszej redakcji jako następca najlepiej sprzedającego się telewizora ubiegłego roku w ofercie japońskiej firmy. Mowa oczywiście o modelu XH90, który do dzisiaj bije rekordy popularności w sklepach, jednak jego dni dostępności wydają się policzone. Co przynosi jego odmłodzona wersja, która zaczyna coraz śmielej poczynać sobie na polskim rynku? Pierwsze co przykuwa uwagę, to oczywiście najnowsza generacja superinteligentnego procesora obrazu "Cognitive Processor XR", który dosłownie naśladuje sposób, w jaki działa ludzki mózg! Został on zastosowany w pięciu seriach telewizorów BRAVIA XR, które dodatkowo ulepszono technologią wyświetlania kolorów XR Triluminos Pro. W X90J odgrywa kluczową rolę w generowaniu zarówno obrazu jak i dźwięku. Najnowszy model to też zaktualizowany system multimedialny Google TV oraz porty HDMI 2.1 wyposażone w obsługę rozdzielczości 4K w 120Hz. Ten fakt wykorzystają na pewno gracze podłączając do X90J chociażby konsolę PlayStation 5 czy Xbox Series X|S. Zabieramy się więc za szczegółowe pomiary i ocenę jakości obrazu, dźwięku oraz systemu Google TV!

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 1
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w teście jest ;) Więcej różnic nie widzę. Ale i tak bym jeszcze sprawdził rodzaj pilotów bo na rynku są trzy.

Jaka jest różnica między modelem X90J a X93J/X94J?

  • W serii X94J/X93J zastosowano aluminiową podstawę „Blade” a w serii X90J jest to standardowa smukła podstawa „Blade”
  • W serii X94J/X93J wykorzystano technologię Rich Color Enhancer, która wzmacnia neutralne kolory do bardziej żywych tonów, aby nadać obrazowi dodatkową wyrazistość. Dzieje się to automatycznie i funkcja ta nie jest widoczna w ustawieniach aby ją włączyć lub wyłączyć.

Google TV Sony BRAVIA XR LED X90J 4K HDMI 2.1 test nózki porównanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Gmeru napisał:

No w teście jest

ok - bo trochę skołowało mnie to że w sklepie sony 2 miesiące temu mi mówili że x94j to wersja z szerokimi kątami - więc założyłem że coś jest nie tak z moją wiedzą

jak rozumiem szerokie kąty to tylko x95j

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tydzień temu 65x93j. Cena wynegocjowana w Media Expert to 5000zl. Względem xf9005, którego też używam, to na pewno działa płynniej.  Odświeżony system google tv względem Androida. Mimo wszystko w jakości obrazu nie widzę żadnej różnicy. Tak czy inaczej to bardzo dobry tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, peterka20 napisał:

Kupiłem tydzień temu 65x93j. 

pilot masz z podświetleniem? czy ten standardowy czarny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tym razem nawigacja opiera się na górnym menu, które zostało podzielone na kilka zakładek: wyszukiwanie, Dom, Aplikacje oraz Biblioteka. Łączy ona filmy, programy telewizyjne i telewizję na żywo z aplikacji i subskrypcji, które jesteśmy posiadaczami i porządkuje je specjalnie pod nas. Dzięki indywidualnie dobieranym rekomendacjom z łatwością znajdziemy tutaj coś dla siebie. Może też dodawać zakładki do programów i filmów, umieszczając je na jednej liście rzeczy do obejrzenia. Zawartość tej listy można nawet uzupełniać z telefonu lub laptopa, używając wyszukiwarki Google. Za największą zmianę uważamy oczywiście zakładkę Biblioteka, w której znajdziemy wszystkie filmy i seriale do których mamy dostęp w Google Play Movies & TV. Systemowi nie brakuje żadnych aplikacji. Mamy tutaj wszystko co jest dostępne na polskim rynku a nawet więcej!
Źródło: https://hdtvpolska.com/test-recenzja-telewizor-sony-x90j-x92j-x93j-x94j-opinie/?showfull=1

Znowu ten sam błąd w recenzji. To co jest opisane w akapicie powyżej dotyczy wersji systemu Google TV niedostępnej w Polsce. Nie da się nic dodawać do menu telewizora używając przeglądarki, to jest jakieś science fiction które do nas trafi może za kilka lat, a może nigdy. 

Google TV w Polsce praktycznie niczym się nie różni od wcześniejszych wersji Androida. Kolega @peterka20 może potwierdzić, bo przesiadł się z wcześniejszego modelu. 

Dodatkowo ciekawy jestem czy ten telewizor umie już wyświetlić 4K@120 Hz w pełnej rozdzielczości? Czy dalej jest z tym taka padaka jak w poprzednim modelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, ma 32 strefy podświetlenia. A ile diod LED ogólnie podświetla całą matrycę? Czy jest to w informacjach czy będą to tylko wiedzieć serwisy Sony?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2500 zł to raczej za dużo jeżeli nie masz dużego doświadczenia w porównaniach oraz z obrazem 4K UHD z HDR. Myślę, że lepiej wydać je na coś innego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tak z ciekawości, ma 32 strefy podświetlenia. A ile diod LED ogólnie podświetla całą matrycę?

32

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Czychu3 napisał:

32

Możesz mi podać źródło gdzie znalazłeś tą informację. Bo ja nigdzie nie mogłem się dokopać do takiej wiadomości.

EDIT: Wydaje mi się że się mylisz ,znalazłem na allegro listwy LED do Philipsa .Zobacz ile ma LED-ów 55 calowy Philips, z tego co widzę to 98. Więc śmiem wątpić iż w tym Sony są tylko 32 LED-y

Screenshot_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto 😉

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten tv jest lepszy od xh90 z poprzedniego roku ? Piszą że w przypadku xh90 są problemy z soundbarem rozłącza się. A mnie zależy na nowym tv i nowym sounbarze i braku stresu, którego w życiu nie brakuje ;)

 

Mowimy o 65"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam razem z soundbarem jbl multibeam 5.0 i żadnych problemów. Na początku były drobne ale to przez dekoder c+. Bez dekodera od początku wszystko śmigało idealnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś podpowie w jaki sposób edytować "pulpit z rekomendacjami" na Google TV? Część chciałbym wyłączyć, pozostałe poprzesuwać. W Android TV na XG9505 mam opcję na samym dole. W Google TV chyba przejrzałem wszystko i nic nie znalazłem poza całkowitym wyłączeniem rekomendacji.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki tryb obrazu polecalibyście na tym telewizorze na netfliksie?  IMAX Enhanced czy Netflix Calibrated mode?

Bo jak rozumiem w innych przypadkach -- do oglądania filmów  -- z najbardziej podstawowych trybów -- najlepsze będzie Imax Enhanced?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zauważę, ten X90J (model z 2021r) ma średnią jasność w HDR 605 cd/m2, a model z 2018r XF9005 ma tą średnią jasność 835 cd/m2. Przy pomiarze tzw. planszy "L20" X90J - 830 cd/m2, a starszy XF9005 ok 1100 cd/2. Ilość stref wygaszania jest najprawdopodobniej również wyższa w starszym modelu. Na tym polu X90J nie zachwyca.
 

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Sony.pl pojawiła się aktualizacja - wersja V6.6070

Zmiany:
Dodano obsługę aplikacji mobilnej TV Channel Editor for BRAVIA

Rozwiązano problem uniemożliwiający prawidłowe wyświetlanie kanału po włączeniu z trybu czuwania

Poprawiono zabezpieczenia telewizora



Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość mocno zastanawiam się nad kupnem tego TV (50") i mam 2 pytania dotyczące tego modelu:

1. Jednym z głównych minusów, jakie są wymieniane w recenzjach jest: "Istnieje jednak pewne ograniczenie – nie da się jednocześnie uzyskać kompatybilności z Dolby Vision, oraz z 4K 120Hz. Trzeba przełączać ustawienie jeśli nam na tym zależy. Może być to uciążliwe w przypadku używania konsol, które wspierają już format Dolby Vision w grach – Xbox Series X|S zakomunikuje kompatybilność z Dolby Vision w 60Hz."

No właśnie - jak duży jest to problem? Nie ukrywam, że granie na PS5 jest głównym powodem, dla którego chcę zmienić TV.

2. Drugim modelem, który rozpatruję jest HISENSE U7HQ. Przyznaję, że nie czuję się mocny w technicznych sprawach związanych z TV, więc pewnie pytanie jest śmieszne, ale: czy QLED (HISENSE) jest z automatu lepszym TV (jeśli chodzi o jakość obrazu) niż LED (X90J)?

Edytowane przez benson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grając na PS5 brak jednoczesnej obsługi DV i 120hz nie ma żadnego znaczenia. Zacofane Sony w ogóle nie zaimplementowało DV w swojej konsoli :P

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@peterka20 Witam, wywołuje Pana ponieważ widzę, że jest Pan posiadaczem X90J jak i XF90. Chciałbym podpytać jak w Pana opinii wygląda kwestia jakości obrazu na tych dwóch TV. Ogólnie nowy model jest pod wieloma względami lepszy (płynność działania, Dolby Atmos i inne "bajery").

Interesuje mnie głównie kwestia samej jakości obrazu, zwłaszcza w przypadku HDR. Nowszy model w teście wypada pod względem jasności HDR zauważalnie słabiej i ma mniej stref wygaszania. Jak to jednak wygląda w praktyce? Widać jakąś różnicę pomiędzy oboma modelami?
Pytam ponieważ w moim XF90 niestety pojawiła się usterka (pasek na całej szerokości ekranu, który np. na niebieskich kolorach widać jako czarny, a na czerwonym jako żółty) i będę zgłaszał usterkę w ramach przedłużonej gwarancji. Zapewne będzie propozycja wymiany, bo wątpię aby dało się to naprawić lub wymienić na ten sam model i staram się zorientować w temacie. Pewną komplikacją jest to, że mam model 49 cali więc wymiana na model z serii 95 który bardziej odpowiadałby osiągom odpada.

Właściwie w moim przypadku nie ma teraz TV w tym rozmiarze o takich parametrach jak XF90 (przynajmniej na papierze). Będę wdzięczny za opinię. Jeśli ktoś inny przechodził z modelu XF90 na X90J (lub pochodne) to również będę wdzięczny za opinie. Z góry dziękuję, każda uwaga będzie dla mnie pomocna przy ewentualnych rozmowach dotyczących wymiany TV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...