Skocz do zawartości
piexaap

OLED 65 cali lub LED 75 cali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z racji przeprowadzki planuje wymianę telewizora. Obecnie mam plazmę panasonica z 2015 roku (chyba GT30e), jestem z niej w sumie zadowolony, nie było żadnych wypaleń, zostawały ledwo widoczne powidoki ale potem znikały przy oglądaniu. Kolory też są w miarę ok. Czernie mogłyby być lepsze. Dlatego zdecydowałem się na oled, ponieważ wydaje mi się to naturalna kolejnością po plazmie. Po drugie podoba mi się obraz oledów - czerń, kolory itp. Natomiast, jeśli byłby dobry telewizor LED, z dobrymi naturalnymi kolorami, czernią lepsza od tej plazmy sprzed 6 lat i byłby w tej samej cenie co oled 65 cali to bym się może skusił. Nie wiem na ile technologia LED poszła w kolorach i czerni do przodu, czy na tyle aby "wyprzedzić" plazmy sprzed kilku lat? 

Druga kwestia - xbox series S - nie obsługuje on trybu 4k 120 fps, natomiast ma wyjście hdmi 2.1. Czy telewizor musi mieć wejscie hdmi 2.1? Nie wiem, wydaje mi się ze wystarczy hdmi 2.0, w 120 fps nie musze grac, jak gra będzie miała 60fps to i tak będzie cudnie, dlatego czy panel musi mieć 120 Hz? Może wystarczy 60 Hz? Plazma która mam teraz ma 50Hz i troche widać miganie przy jasnych obrazach lub gdy chodzę po interfejsie. Przy filmach z wyłączonym upłynniaczem, tez troche to widać. Ta plazma chyba miała z tym problemy z tego co pamiętam. 

Co do oledów - brałem pod uwagę:
- LG 65CX3LA
- LG 65BX3LB
- SONY KD65AG8BAEP - (brak HDMI 2.1)
- LG 65B13LA 
- PHILIPS 65OLED855 - (najdroższy z wymienionych)

Co do LEDów - nie brałem nic pod uwage, ale jeśli jest cos dobrego ale w 75 calach to dajcie znać.

 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 27m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? ok 3 - 3,5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 3
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Na wprost

5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? słońce nie ma znaczenia - zasłaniam okna
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Plazma Panasonic 42 cale
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? Dobry obraz jak skalibrowana plazma.
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? 4K, HD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Dekoder HD Cyfrowy Polsat, BluRay, Xbox Series S + internet (HBO GO, Netlflix, YT)
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? W okresie jesienno -zimowym to pewnie ok 5 w tygodniu, w weekendy wiecej.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Matową, ale to nie jest najwazniejsze
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Filmy, Seriale, Programy dokumentalne/przyrodnicze/naukowe, czasem jakis sport
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Tak
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Głównie w weekendy - ok 2-3 h dziennie
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? popołudnie, wieczór
17. Preferencje co do wielkości? 65 cali lub większy...
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? W obecnym telewizorze - powolny interfejs, czernie mogłyby być lepsze, tak samo jasność ekranu w dzień.
19. Preferencje co do marki ? Nie
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie.
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 
ok 6 - 7 tys, jeśli będzie sens dołożyć jeszcze ze 200-300 zł to dam rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz o Philipsie 855? W testach na HDTVPolska, jeśli chodzi o jasność HDR wyszedł lepiej niż LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że będziesz zadowolony z obrazu, Philips to jednak porządna marka. Niestety nie miałem styczności z OLED-em Philipsa. Tam telewizor obsługuje Android TV, matrycę i tak wyprodukowało LG. Popatrz na forum poświęcone Philipsom jak tam z gwarancją i serwisem. Ja wolę LG i WebOS, działa bardzo stabilnie i nie ma problemów z podłączaniem innych urządzeń, parowania telefonu itp. Konkurencyjny Tizen działa dużo płynniej ale na moim poprzednim Samasungu był kapryśny , na przykład telefon żony - też Samsung, widział i się łączył, a mój Xiaomi już nie :)  Pozdrawiam.

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z OLEDów LG w tym budżecie, już bym Ci polecił celować w serie C1. Akurat jest nie najlepszy moment na kupno, bo cena jaka utrzymywała się do niedawna za wariant 65 cali (ok 6500) podskoczyła do 8000. A nawet na różnych promocjach w dużych sklepach dało się te 6500 jeszcze delikatnie zbić, czy tam dostać jakieś gratisy jak słuchawki bezprzewodowe.

Miałem przez ok 2 miesiące CX i został wymieniony na gwarancji na C1. Menu smart jest bardziej przeładowane w C1, ale idzie się przyzwyczaić. Natomiast same zmiany w menu i jak opcje zostały pogrupowane bardziej w nowszym mi się podoba. Do tego masz tryb nowszy model, który będzie dłużej wspierany i na ten moment dostał wszystkie wodotryski pod konsole i pc. Pilot też delikatnie przeprojektowany, ale zmiany również na plus.

Sam WebOs od LG jak pisał poprzednik, też jest bardzo przyjemny. Mam porównanie do Android TV, ale nie z tv tylko z Nvidii Shield. Akurat na Nvidii działa bardzo dobrze i szybko, ale na niektórych tv potrafi być różnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał vertical banding i nierównomierne podświetlenie na ciemnych scenach w postaci widocznych ciemniejszych i jaśniejszych plam oraz lewa i prawa krawędź świeciły jaśniej. Na co dzień najbardziej przeszkadzały mi te rozświetlone krawędzie i nierównomierność podświetlenia. Ciemne sceny wyglądały naprawdę źle.

Ale w C1 trafiłem już dobrą matrycę i jestem bardzo zadowolony. Matryca ma bardzo równe podświetlenie i przy normalnym oglądaniu nie jestem w stanie nic dostrzec, co ew widać na planszach 5% szarości i ciemniejszych. Bandingu nie jestem w stanie dostrzec w ogóle :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jest lepsza. Mniej przypadków z wadami matrycy widziałem na forach odnośnie serii C1. Ale trzeba tez mieć na uwadze, że ta seria jest znacznie krócej na rynku. Chyba mniej więcej od marce tego roku w sprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, afflux napisał:

Myślę że będziesz zadowolony z obrazu, Philips to jednak porządna marka. Niestety nie miałem styczności z OLED-em Philipsa. 

Hmm, nie żebym się czepiał ale trochę nie rozumiem. Najpierw piszesz, ze Philips to porządna marka choć pewnie nie wiesz, ze to nie marka tylko bardziej logo bo Philipsa (tv) pare lat temu kupiło TPV / AOC. Do tego dodajesz, ze nie miałeś styczności z OLED tv z logo Philipsa, ale zakładasz ze pytający będzie happy. Gdzie tu logika? 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Xisiek napisał:

Do tego dodajesz, ze nie miałeś styczności z OLED tv z logo Philipsa, ale zakładasz ze pytający będzie happy. Gdzie tu logika? 🤔

Jak pisałem wyżej matryce OLED produkuje na tą chwilę tylko LG. Więc najważniejszy element który odpowiada za obraz jest taki sam jak w produktach LG. Jedyne różnice to procesor  i system który obsługuje smart. Dlatego wnioskuję że obraz nie powinien odbiegać od produktów LG. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, afflux napisał:

Więc najważniejszy element który odpowiada za obraz jest taki sam jak w produktach LG. Jedyne różnice to procesor  i system który obsługuje smart. Dlatego wnioskuję że obraz nie powinien odbiegać od produktów LG. 

Mam bezpośrednie porównanie pomiędzy posiadanym Panasonic gz950 65" a Lg CX 65" syna- obraz odbiega od siebie szczególnie w kwestii reprodukcji kolorów.Ta prezentowana przez Panasa zdecydowanie bardziej mi odpowiada.Panas radzi sobie również lepiej ze skalowaniem sygnału.

Na system operacyjny nie zwracałbym szczególnej uwagi- prędzej czy pózniej i tak się zdeaktualizuje a jakiś smart box lub stick to groszowy wydatek w porównaniu do zakupu TV.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, somerset napisał:

Mam bezpośrednie porównanie pomiędzy posiadanym Panasonic gz950 65" a Lg CX 65" syna- obraz odbiega od siebie szczególnie w kwestii reprodukcji kolorów.

Wystarczy skalibrować oba TV i reprodukcja kolorów będzie identyczna,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, somerset napisał:

Mam bezpośrednie porównanie pomiędzy posiadanym Panasonic gz950 65" a Lg CX 65" syna- obraz odbiega od siebie szczególnie w kwestii reprodukcji kolorów.Ta prezentowana przez Panasa zdecydowanie bardziej mi odpowiada.Panas radzi sobie również lepiej ze skalowaniem sygnału.

No właśnie o to mi chodzi. Nie wiem jak Philips ale Panasonic wyciąga maksimum z tej matrycy i telewizor prosto ze sklepu już jest lepiej ustawiony niż tv LG. Widać to w testach Panasonica, niewiele trzeba jeszcze kalibrowac . Więc zakładam że Philips nie może mieć gorszy obraz niż LG, ewentualnie tylko lepszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, afflux napisał:

 Więc zakładam że Philips nie może mieć gorszy obraz niż LG, ewentualnie tylko lepszy. 

Tyle, że Philips ma Androida na pokładzie, a moim zdaniem to zło. Web OS od LG jest znakomity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pmcomp napisał:

Wystarczy skalibrować oba TV i reprodukcja kolorów będzie identyczna,

Wystarczy skalibrować LG bo akurat obraz z Panasa całkowicie mi odpowiada ,no i kalibracja pracy skalera nie poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, afflux napisał:

Jak pisałem wyżej matryce OLED produkuje na tą chwilę tylko LG. Więc najważniejszy element który odpowiada za obraz jest taki sam jak w produktach LG. Jedyne różnice to procesor  i system który obsługuje smart. Dlatego wnioskuję że obraz nie powinien odbiegać od produktów LG. 

Matryca to nie wszystko. Do tego matryca, matrycy nie równa. O aplikacji jej przez poszczególne marki nie wspominając, dodatkowo mamy jeszcze inny soft i hardware. Tak wiec Panasonic entry level różni się od serii 2000, podobnie rzecz się ma z Sony. O samym LG nie wspominając. A o jakości Philipsa można sobie poczytać 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.08.2021 o 13:01, afflux napisał:

B1 to następca BX ma nowszy WebOS. Różnice miedzy BX a CX są opisane na stronie HDTV.pl https://hdtvpolska.com/czym-rozni-sie-telewizor-lg-oled-bx-od-lg-oled-cx-wyjasniamy/

A jak się ma ten B1 do CX? głównie w kwestii jasności?  Nie ma testu B1 na hdtv więc nie mam co porównać.. C1 to koszt ok 8 tys zł wiec to już poza budżetem, kwestia czy lepiej dopłacić do B1 te kilkaset zł czy zostać przy CX? Czy następca Bx jest lepszy od CX?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety LG z roku na rok zmniejsza jasność paneli OLED w nowszych modelach. Prawdopodobnie chroniąc panel przed wypaleniem lub innymi skutkami ubocznymi jasnego panelu. Ja posiadam B9 a jego następca BX ma ciemniejszy panel. Porównania są na stronie Rtings. Nawet C1 jest ciemniejszy niż CX więc B1 będzie jeszcze ciemniejszy. Więc chyba nie warto. Wstawiam porównania B9 vs BX i CX vs B1 z Rtings https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-cx-oled-vs-lg-c1-oled/10619/21421?usage=11&threshold=0.10

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-b9-oled-vs-lg-bx-oled/915/13773?usage=11&threshold=0.10

i dwa testy B1 z Xcom  https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-lg-oled55b1/ 

i HiFi https://hifi.de/test/lg-oled-b1-test-62706

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.08.2021 o 11:36, afflux napisał:

Myślę że będziesz zadowolony z obrazu, Philips to jednak porządna marka.

Dobry żart, uśmiałem się.

Porządna marka to była do roku 2014, kiedy pakiet większościowy kupiło chińskie TP Vision i stało się właścicielem marki Philips jeżeli chodzi o TV. Nic nie mam do chińczyków, zdarza im się robić porządne rzeczy za niewielkie pieniądze. Niestety nie w tym przypadku. Chińczycy w Philipsach zaczęli od wdrożenia Androida do swoich TV licząc na to, że to gotowiec i nie da się tego spierniczyć. Okazało się w ich przypadku, że da się i to kompletnie. Minęło od tego momentu 7 lat i jak czytam na forum błędy z którymi borykają się dzisiaj użytkownicy to widzę, że nic się nie zmieniło w tym względzie - nadal dno i metr mułu. Sony startowało z Androidem w tym samym czasie i też mieli sporo problemów i użytkownicy pomstowali. Ale małymi kroczkami Sony doprowadziło do sytuacji którą mamy dzisiaj: TV Sony na Androidzie jest używalny (z drobnymi problemami czasem, i spadkiem wydajności po czasie ale jest). Philips nie. 

12 godzin temu, piexaap napisał:

A jak się ma ten B1 do CX? głównie w kwestii jasności?  Nie ma testu B1 na hdtv więc nie mam co porównać.. C1 to koszt ok 8 tys zł wiec to już poza budżetem, kwestia czy lepiej dopłacić do B1 te kilkaset zł czy zostać przy CX? Czy następca Bx jest lepszy od CX?

Spadkiem jasności bym się jakoś bardzo nie przejmował. Pamiętaj, że każdy egzemplarz OLEDa i tak świeci inaczej i różnice dochodzą czasem do 100 nitów.  Jeżeli nie masz jeszcze budżetu na C1 to poczekaj do jesieni, będą promocje. Ja bym właśnie kupował C1 bo to jest sztandarowa seria u LG, najwięcej tego sprzedają zawsze. Nie jest okrojony z funkcji jak seria B, będzie dłużej wspierany a jakość obrazu taka sama jak w wyższych seriach. CX nowego bez historii dziwnych to raczej już nie kupisz.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, efel napisał:

Dobry żart, uśmiałem się.

Porządna marka to była do roku 2014, kiedy pakiet większościowy kupiło chińskie TP Vision i stało się właścicielem marki Philips jeżeli chodzi o TV

Ok, przyznaję się mój błąd. Nigdy marka Philips nie była w kręgu mojego zainteresowania (miałem maszynkę do strzyżenia ich firmy) dlatego nie wiedziałem o takich zmianach. Następnym razem będę bardziej powściągliwy wypowiadając się o produktach które mnie nie interesują, wręcz zamilczę ;)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.08.2021 o 11:49, somerset napisał:

Wystarczy skalibrować LG bo akurat obraz z Panasa całkowicie mi odpowiada ,no i kalibracja pracy skalera nie poprawi.

Nalezy skalibrowac oba. To że odpowiada nie oznacza automatycznie że jest dobrze.

Co do skalera pełna zgoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Panasonic to jak pisałem mam ich plazmę kupioną bodajże w 2016 roku. Też ją pamiętam reklamowałem z powodu jasności itp. Niby zabrali , niby wymienili jakoś podzespół ale wiele się nie zmieniło. Dlatego mam mieszane uczucia co do tej marki. Dodatkowo, gdy teraz pisaliście o tym Panasonicu, to zajrzałem do sklepów. Cenowo jeszcze by się łapał model HZ1000E, ale najbardziej uderzyło mnie to ze pilot do tego TV wygląda dokładnie tak samo jak mój obecny:))))))) Przez 6 lat nie zmienili designu pilota...  Niestety ta marka, pomimo jak piszecie, dobrego obrazu i dobrych kolorów jak dla mnie jest archaiczna, niewiele się tam zmienia... nawet nazwa upłynniacza jest ta sama co w moim modelu. Być może się mylę co do nich, ale takie mam odczucia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic głównie skupia się na jakości obrazu i w sumie im to wychodzi.Co do pilotów G10, ST60, GZ960.

IMG_20210814_162015.jpg

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic jeśli chodzi o piloty jest… bardzo konsekwentny. 😉

PS. Kiedyś przy robieniu kontraktu na piloty z poddostawcą  ktoś się pomylił i zamiast na 3 lata wpisano 33 😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...