Skocz do zawartości
qkha

Samsung Odyssey G9 - wykorzystanie do filmów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jak do tej pory nie znalazłem sensownych odpowiedzi, a szukam kogoś, kto miał już doświadczenie z monitorem Samsung Odyssey G9. Ogólnie za jakiś czas, gdy złożę nowy komputer, chciałbym go użyć typowo jako komputera do gier. Na razie na starej geforce GT640 za dużo nie zrobię. Natomiast w tym momencie zastanawiam się nad jego wykorzystaniem typowo do filmów. Pytanie, czy to ma sens w konfiguracji z jakimś tv boxem i soundbarem? To jest Dual QHD (5120 x 1440 px). Mam wątpliwości co do podłączenia się po hdmi do pc przy dosyć starej konfiguracji, dlatego myślałem o tv boxie, ale nie miałem jeszcze z nimi doświadczenia. Szukam czegoś, co wykorzysta potencjał tego monitora oraz pozwoli na odtwarzanie zripowanych z bluraya filmów w postaci plików mkv. Do tego jakiś dobry soundbox atmos od samsuga. Monitor ma HDMI - 1 szt., DisplayPort - 2 szt., oraz porty usb, do podłączenia go pod pc, oraz do podłączenia urządzeń. Być może można tego usb użyć, do podłączenia ssd i odtwarzania filmów, ale niestety takich informacji nie udało mi się znaleźć, a nie chcę kupować monitora w ciemno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten monitor jak chcesz to mogę coś przetestować. Aczkolwiek nie wiem czy nada się tv. Film prędzej ale wiadomo że będzie poucinane po bokach. Chyba że chcesz na połowie film, na drugiej coś innego. Albo nawet na 3 części. Mogę zwykły dekoder podłączyć jak będę w domu.

Używam go do wykresów ale to bardziej zachcianka, równie dobrze mogę używać zwykłego monitora, czy tam 32:9. Czasem nawet na telefonie zdarza mi się coś porobić i nie ma dramatu. Ale czaiłem się na ten monitor od dawna. Po 32:9 jakiegoś szoku nie ma. 3 stron naraz i tak nie obejrzę. Koncentruję się na 1/3 max na 1/2 ekranu. No ale fajnie jest mieć zapas po bokach ale czy to warte tej ceny? Jak mówiłem, w moim przypadku to zachcianka i jestem tego świadom. Testowałem też 43 calowego 4k Philipsa i niestety za wysoki był dla mnie, mimo głębokiego biurka nie ogarniałem całego ekranu. Dzielenie na ekranu na 4 było słabe jak dla mnie, o ile szerokość była ok to wysokość okien za mała.

Sprawdza się na pewno w grach. Lubię czasem odpalić jakiś hack&slash typu Diablo 3/Path of Exile. Czy jakieś single player. Szeroki ekran się przydaje. Ale takie Diablo 2 Remaster już tej rozdzielczości nie obsługuje, są pasy. Poza tym w FPS też lubię zagrać. W takim Call of Duty fajnie to wygląda. Ale w multi lepsze wyniki mam na zwykłym 16:9 / 32:9. Po prostu mniej do ogarnięcia po bokach, większa koncentracja. 

Nie wiem czy bym drugi raz kupił. Przemyśl.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przyszło do mnie powiadomienie o odpowiedzi.
Ok dzięki za sensowną odpowiedź. Z tymi filmami to jedynie martwią mnie te pasy ale jakbym używał też go do pracy i wykresów giełdowych to przy okazji bym przetestował jak się zachowują różne filmy. Jak się domyślam na netflixa i hbo go trzeba by wgl oglądać w okienku, bo one mają problemy a o wiele niższymi rozdzielczościami i tu nie poszaleję, jedynie jakieś ripy z bluray.
Ogólnie w moim przypadku nie ma chyba wielkości ekranu, której bym nie potrafił wykorzystać :D Lubię mieć dużo miejsca a i tak mam 2 monitory na statywie, a ich ustawianie jest upierdliwe. To co mnie może martwić to regulacja jasności. Ja w przypadku 2 oddzielnych monitorów reguluję im manualnie jasność, by mnie nie raziły, czasem nawet do 0% na jednym i 30 na drugim. Wszystko przez to, że strony internetowe oparte są na bieli a wykresy lubię mieć ciemne.
Pasów na szerokości ekranu się nie uniknie przy filmach. Natomiast grunt by ich nie było na wysokości. Co do gier to nie dziwię się, że nawet poprawione diablo ma z tym problem ale zakładam, że jednak technologia się będzie rozwijać i już nowe gry będą wykorzystywały jego potencjał. Nawet na starszych grach jak Wiedźmin powinno to kozacko wyglądać.
Chyba więc założę scenariusz monitora do pracy i wszystkich rzeczy swoich i czasem grania a gdyby był problematyczny z jakiegoś powodu to przeniesienie go tylko na stanowisko do gier. W takim wypadku tak czy tak byłby wykorzystany. Może ewentualnie podpięcie do niego konsoli, choć nie wiem jak to by zadziałało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i powiedz mi jeszcze coś o trzeszczącym plastiku. Widziałem opinie ludzi, którzy twierdzą, że po nagrzaniu plastik trzeszczy. Zauważyłeś coś takiego i czy jest to przeszkadzające? Co jak co ale takie dźwięki wydawane przez monitor mogą być dużym problemem, a niektóre częstotliwości są dla mnie bardzo nieprzyjemne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic nie trzeszczy samo z siebie. Pewnie jakbym zaczął go ściskać, bujać to coś by zatrzeszczało. Jednak jak stoi i po prostu chodzi to nic się nie dzieje. Aczkolwiek czytałem że są problemy z kontrolą jakości. U mnie np joystick do menu nie działa w lewo i w dół :|. Jednak i mam ustawione co chciałem. Poczekam jeszcze i pod koniec gwarancji się upomnę. A nóż nie będzie to do naprawy i na nowszy model wymienią hehe. Chociaż wątpię.

 

Co do jasności to mam tak samo. Wcześniej na 43 calach 4k siedziałem i było to nie do zniesienia. Tutaj jakoś zapomniałem o tym problemie więc nie jest tak źle.

 

Sam też do wykresów giełdowych go wykorzystuje. Jednak trochę inaczej teraz na nie patrzę i tak jak kiedyś im większy monitor tym lepiej. Tak teraz 13 calowy laptop da radę. Od biedy nawet telefon. Myślę czy go nie zamienić na tego nowego Huawei z proporcjami 3:2. Albo na OLED? Chociaż ta szerokość jest uzależniająca. Niby na 4k można podobnie podzielić ale to już nie to. Może 8k byłoby lepsze ale to chyba minimum 65 cali. Trochę dużo jak na biurko :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie trzeszczy to dobrze. Ludzie pisali, że przy włączaniu i wyłączeniu trzeszczy, bo się plastik rozpręża od temperatury. Joystick nie działa? No to chyba tak jak mówisz chodzi o kontrolę jakości po prostu i zależy jak kto trafi. Może faktycznie trzeba by pod koniec gwarancji się do nich odezwać. Ja to zdecydowanie wolę wprowadzać takie ustawienia z poziomu softu a nie przez przycisku na obudowie. Strasznie mnie to w każdym monitorze męczyło, jak już to ustawić raz i nie ruszać.

Co do Oled no to jest to spoko opcja natomiast czy rozwiązali już problem z wypalaniem pikseli? Pamiętam, że to był straszny problem. Tak jak była historia tego dziadkowi co kupił oled czy qled za 10k do oglądania tvp info i mu wypaliło logo stacji na stałe, bo piksele w tym miejscu matrycy praktycznie przez całe dnie nie odświeżały.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do OLEDa to przy tv i graniu bym się nie przejmował. Aczkolwiek jako monitor to już pewnie trzeba by uważać. Chociaż już są laptopy z takimi ekranami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może i tak. A co do tego monitora to jak to jest z jego wymiarami? To zakrzywienie jest mylące. Jaki masz rozmiar biurka do niego by miał on wystarczająco miejsca a Ty komfortu. Nikt chyba nie lubi mieć ekranu przy twarzy szczególnie tak wielkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biurko mam takie https://deerhorn.pl/sklep/biurko-z-regulacja-wysokosci-i-drewnianym-blatem-160x80cm/ tylko 190cm szerokości. Swoją drogą strasznie podrożało. Moje brałem większe chyba coś koło 2tys. Także stoi sobie po prostu na biurku. Możliwe że zamontuje uchwyt i będzie wisiał na ścianie. Wtedy bez sensu ruchome biurko ale to jedyna opcja żeby właśnie ciut dalej był. Ewentualnie jakiś lepszy uchwyt musiałbym kupić bo na tych zwykłych po prostu opada :). Jeszcze można na zwykłym stole ustawić. Głębokość 90cm była by już ok jak dla mnie. Bo te uchwyty to potrafią być droższe niż nowy większy mebel :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No do takiego monitora to się dobiera mieszkanie :D
Ja cały czas się strasznie waham co z tym monitorem. Mam ból głowy głównie o konfigurację. Znowu rosną ceny tych grafik a dodatkowo zastanawiam się jaka realnie pociągnie taki sprzęt i w pracy i w grach. GTX 1650 są w niezłej cenie ale może być za mało 😐  Musiał bym wybrać taką rozwojową na której by te nowe gry chodziły jeszcze przez parę lat.
Raczej nie chcę kupować teraz karty do pracy a potem płacić za kolejną do gier, choć jak nie będzie wyboru to tak zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No te GPU to problem.

Jakbym obecnie miał kupować pod swoje potrzeby. To bym kupił sobie Xboxa nowego. Macbooka Air lub Mini ( raczej Air bo mobilny ) i monitor do tego typowo do pracy. Mi ten Huawei z uwagi na proporcje się podoba i pewnie prędzej czy później będzie jakaś promocja. G9 mam bo lubię hack & slash a one fajnie na tej proporcji wyglądają, chociaż i tak aż tyle nie gram co kiedyś, także to bardziej taki kaprys, zachcianka. Jak masz brać monitor za 5k, do tego GPU żeby to pociągnęło, nie wiem za ile, pewnie ze 4K to już się robi nieciekawie. Ja tak nie do końca świadomie go kupiłem :). Przemyśl po prostu w co grasz, co dokładnie robisz ile co kosztuje, chcesz to daj listę i wspólnie się pomyśli :). Warunki mieszkaniowe też ważne :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...